Hawking (TV film)

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2004, 90 min

Není to kdovíjak úchvatná nebo originální filmová podívaná, ale protože téma mám rád, nemůžu nic vytknout někomu, kdo chce poctivě natočit dva roky z nejosudovějších jednoho z největších velikánů posledních století.(30.11.2014)

• JitkaCardova

Nuda, u tuctových filmů o velikánech naprosto sériová, typická. Běžní lidé nejsou schopní originálního génia nahlédnout, ani pochopit, a tak se s ním jen tuctově pokouší vyrovnat, ať už odmítáním nebo poklonkováním. Tyhle příběhy ovšem nijak originální nejsou, jedno jestli je to vědec, malíř nebo skladatel, pořád stejná písnička. Průšvih je, když se do stejné pozice jako běžní lidé staví ke géniovi i tvůrce filmu, vypravěč a vyprávění samotné. Díváte se pak na neoriginální příběh, v němž se toliko postuluje, že někdo je velikán, a ukazují se poklonkující postavy, projevující mu jak úctu, tak neporozumění, a vy jeho genialitu nezažijete, nepocítíte její dopad, nic vás o ní nemůže přesvědčit, je to jalový příběh o obyčejných, tuctových lidech kolem génia, nikoli o géniovi samotném, protože tvůrce filmu nemá tušení, jaké to je být génius. Jednou bych chtěla zažít, že film o někom výjimečném natočí jiný génius a vy budete vědět, cítit, a zoufat si z toho, jaké to je být génius, nebo vedle něj žít a nechat se jím zasahovat. Tenhle film to nedovede, ani se o to nepokouší. Obyčejný, hustě nelogický slaďák, bulvár, který si půjčil známé jméno, osud a tvář.(27.10.2013)

Jelikož fyzika není mé hobby a moc jí nerozumím, hlavně ne už té složitější, zkrátka většině tomu, o čem se ve filmu bavili, nedokázala jsem přesně chápat problémy, co na univerzitě měli. I přes to mě film bavil a vůbec jsem se tím netrápila, protože jsem spíš jen sledovala Cumberbatche, jak úžasně zvládá těžkou roli. A šlo mi hlavně o to, abych alespoň takto mohla vidět začátek nemoci...Jak se ti doktoři zmýlili. Hawking má můj respekt!!! A ne jen můj...! Že?(2.8.2013)

Překvapivě krátké a stručně zachycené období života jednoho s nejvýznamnějších fyziků všech dob, počínaje prvním příznakem jeho nemoci, konče odevzdáním práce s dokázáním teorie velkého třesku. Nemohl jsem si tento film představit lépe, opravdu skvěle stručně a bez zbytečné omáčky okolo zachycuje to nejdůležitější a necpe do vás nějaké nedůležité okamžiky, jak tomu v jiných životopisných filmech bývá ačkoli by neuškodilo na konec pár záběrů skutečného S. Hawkinga někdy v pozdější době. Cumberbatch důstojně zvládl velmi těžkou roli, o to radši ho teď mám!(25.5.2014)

Já věděl, že tady nesáhnu vedle. Přestože jsem se mnohokrát ztrácel v terminologii, tak při jakékoliv vyslovené myšlence Hawkinga v geniálním podání Benedicta mi to bylo úplně fuk. Zápal a nadšení pro fyziku Cumberbatch přesně do této postavy přenesl a jeho životní osud se kterým se statečně pral a pořád pere, musí dostat každého. Škoda, že si tato zákeřná nemoc vybrala právě Stephena.(15.9.2012)