Hawking (TV film)

Drama / Životopisný

Velká Británie, 2004, 90 min

I přes televizní dojem, slušně zpracovaný snímek o geniálním Stephenu Hawkingovi v dobách, kdy ho postupně ničila vážná nemoc, ale on nikdy nezapomněl pracovat se svým dokonalým mozkem. Velice dobrý výkon tehdy ještě neznámého Benedicta Cumberbatcha, který prorazil až seriálovým Sherlockem.(21.12.2013)

Dramatizace (se všemi klady i zápory, které z takového kroku plynou) osudů Stephena Hawkinga v období kdy se dostává na Cambridge, potkává budoucí ženu, dozvídá se diagnózu a žije tedy v domnění, že mu zbývá sotva pár let života a jen tak mimochodem přitom všem pátrá po "počátku času". To vše zastřešuje Cumberbatch výkonem, o kterém se jinak než v superlativech vyjadřovat snad ani nedá; což ostatně neplatí pouze o něm, ale i o Tomu Wardovi a Michaelu Brandonovi.(26.3.2011)

Kdyby někdo někdy náhodou pochyboval o hereckých kvalitách Benedicta Cumberbatche, řekněte mu, ať se podívá na Hawkinga. Atraktivně zpracovaný film, díky kterému získáte alespoň částečnou představu o tom, jaký slavný fyzik byl na počátku své profesní kariéry. A že ačkoliv vám mohou znít veškeré teorie o počátku vesmíru jakkoliv senzačně, stejně pro vás budou jednou velkou neznámou...(8.2.2014)

Jelikož fyzika není mé hobby a moc jí nerozumím, hlavně ne už té složitější, zkrátka většině tomu, o čem se ve filmu bavili, nedokázala jsem přesně chápat problémy, co na univerzitě měli. I přes to mě film bavil a vůbec jsem se tím netrápila, protože jsem spíš jen sledovala Cumberbatche, jak úžasně zvládá těžkou roli. A šlo mi hlavně o to, abych alespoň takto mohla vidět začátek nemoci...Jak se ti doktoři zmýlili. Hawking má můj respekt!!! A ne jen můj...! Že?(2.8.2013)

Já věděl, že tady nesáhnu vedle. Přestože jsem se mnohokrát ztrácel v terminologii, tak při jakékoliv vyslovené myšlence Hawkinga v geniálním podání Benedicta mi to bylo úplně fuk. Zápal a nadšení pro fyziku Cumberbatch přesně do této postavy přenesl a jeho životní osud se kterým se statečně pral a pořád pere, musí dostat každého. Škoda, že si tato zákeřná nemoc vybrala právě Stephena.(15.9.2012)

• - Ve filmu se Fred Hoyle (Peter Firth) zmiňuje, že vymyslel pojem "the Big bang" pro posměch teorii velkého třesku, protože to zní jako citoslovce z kreslených pohádek. Ve skutečnosti tento termín Hoyle poprvé použil roku 1949 v rádiu BBC a zesměšnění teorie velkého třesku nebylo vůbec jeho záměrem. (80s Martin)

• - Když byla Stevenu Hawkingovi v 21. letech v roce 1963 diagnostikovaná amyotrofická laterální skleróza, lékaři dávali Stevenovi pouze dva až tři roky života. (Art_of_Can)

• - Po pádu ze schodů navštívil skutečný Stephen Hawking testy Mensa, aby si ověřil, že jeho intelektové schopnosti nebyly narušeny. (Art_of_Can)