Kupec benátský
-
Merchant of Venice, The
-
Kupec Benátský
Drama
USA / Itálie / Velká Británie / Lucembursko, 2004, 138 min
Režie:
Michael RadfordHudba:
Jocelyn PookPlakáty
Obsah
-
Benátky, 16. století. Hrabivý židovský lichvář Shylock je ještě horší než jeho špatná pověst. Nevynechá jedinou příležitost, aby si vychutnal potíže křesťanských šlechticů, které nouze zavádí do jeho domu. Jednoho dne požádá lichváře o půjčku vážený kupec Antonio, jehož mladý přítel Bassanio zoufale potřebuje peníze, aby získal ruku milované Porcie. Když ovšem Antonio nemůže peníze včas vrátit, má Shylock volnou ruku k tomu, aby si léta ponižování a pohrdání na nenáviděném světě vybral i s úroky. Cena, kterou má Antonio zaplatit, má být skutečně bolestná. Klasická divadelní hra Williama Shakespeara s novou naléhavostí ožila v rukou režiséra Michaela Radforda. Nadčasový příběh vypráví nejen o náhodě a osudu, vládnoucích lidským životům, ale také o antisemitismu. Radford, využívající špičkového hereckého obsazení a zdůrazňující vizuální krásu svých filmových obrazů, se vydal cestou klasické adaptace. (MFF Karlovy Vary) (oficiální text distributora)
- komentáře
- zajímavosti
- ext. recenze
- galerie
- videa
- v bazaru
- ve filmotéce
- diskuze
Externí recenze (9)
-
CinemaMagazine.cz (Iva Hejlíčková)

"Dokonalá výprava, dobově přesné kostýmy, výtvarná kamera. Otázkou ovšem je, zda kultivovaná krása tohoto sledu kompozičně působivých obrazů je zcela funkční, resp. zda více slouží Bassaniovi či Shylockovi. Znovu se tak dostáváme k základní nerovnováze filmu, jíž odpovídají anebo ji spíše podporují…" (více)
-
CinemaView.sk (Tomáš Procházka)

"Nájdete tu scény, ktoré sa vám možno navždy vryjú do pamäti (Shylockov monológ, alebo napínavé súdne finále, ktoré strká do vačku mnohé iné filmy zo súdneho prostredia) alebo samotné nezabudnuteľné herecké výkony. Jedinou výhradou a snáď aj jediné varovanie pre diváka je dĺžka. Shakespearovi znalci…" (více)
-
Filmkabi.net (Magda Španihelová)

"Kupec benátský je klasickou kostýmní shakespearovskou adaptací. Do kontrastu jsou zde kladeny dva rozdílné světy a problémy, nechybí shakespearovské scény převleků a záměn, milostná zápletka, touha po krvi a pomstě. Otázkou ale zůstává, zda tahle témata zajmou dnešního filmového diváka. Na druhou…" (více)
-
Filmpub.cz (Barbora Zveřinová)

"Sázka na jistotu ve všech oblastech tvůrcům vyšla. Zpracování nevyniká originalitou, dává průchod obsahu. Herecké obsazení má bohaté divadelní zkušenosti s Shakespearem. A především Shakespeare je prostě Shakespeare! Jeho charaktery jsou působivé, jeho předvídavost a zobrazení hlubokých lidských…" (více)
-
Filmweb.cz (Aleš Smutný)

"Kupec benátský je rozhodně kvalitní film. Adaptace klasiky (navíc nepříliš často adaptované) do rámce současné kinematografie není nejjednodušší, ale Michaelu Radfordovi se až na pár menších chyb podařila. Navíc autoři dokázali okleštit původní někdy až karikující charakteristiku hlavní postavy a…" (více)
-
Kinema.sk (Michal Michalovič)

"Kamera je takmer v neustálom pomalom pohybe, pričom zaznamenáva scény hlavne v celkoch. Miestami akoby sme sledovali divadelnú inscenáciu, no treba dodať, že s veľmi dobrou výpravou. Viditeľná je práve dobrá práca s hercami. Vizuálne prevládajú šedé a tmavé odtiene, zvýrazňujúce ponurú atmosféru…" (více)
-
Nekultura.cz (Michal Jakl )
"Sečteno a podtrženo převedl Radford Shakespeara na plátno vcelku bravurně, přičemž se téměř dokonale vyhnul antisemitské náladě díla, kterou nahradil obecným tématem předsudků v lidské společnosti. Byl to jeho původní záměr a dlužno říci, že se mu zadařil. Přestože snímek má něco přes dvě hodiny,…" (více)
-
Premiere.cz (Gabriela Kudelová)

"Kupec nabízí řadu nezapomenutelných scén (i krásných záběrů Benátek), a přestože původní hra bývá většinou označována za komedii, nedejte se zmást. I v humorných výstupech jsou obsaženy hořké podtóny a v druhé půlce už na komický moment nenarazíte. Zato vás na závěr čeká mistrovsky natočené…" (více)
-
Tiscali.cz (Jan Jaroš)
"Režisér ponechává původní dramatické rozvržení. Do ústřední linie Shylockovy zraněné zaslepenosti a touhy vychutnat si Antoniovo pokoření začleňuje stylově protikladné zábavné pasáže, ať již se týkají námluv nebo zejména podnikavé Bassaniovy ženy převlečené za právníka. Ta, oddávajíc se…" (více)
76%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
| V kinech ČR od: | 30.11.2006 Blue Sky Film |
|---|---|
| V kinech SR od: | 22.03.2007 Saturn |
| Na DVD od: | 26.02.2007 Blue Sky Film |
| Na levném DVD od: | 05.03.2009 Blue Sky Film |
| Na levném DVD od: | 01.07.2010 Blue Sky Film |
| Na levném DVD od: | 03.01.2012 Blue Sky Film |