Noční můra v Elm Street

• slovenský

Nočná mora v Elm Street

Horor / Thriller

USA, 1984, 91 min

Kultovní horor - jeden z mála, který si zaslouží označení napínavý - mrazivý až do morku kostí.(6.9.2002)

Pamatuju si, že když jsem byl mrňous tak jsem u toho měl megapařezy, a když Johnnyho Deppa sežrala postel, tak jsem se rozbrečel a utek. Když jsem to po mnoha letech měl možnost shlédnout znovu už to takovej nářez není. Noční můry jsou sice pořád dobré, ale je jich dost málo a hodně z děje je omáčka kolem. Akorát výkon Roberta Englunda coby Freddyho je pořád stejně úchvatný.(29.4.2006)

Drákula v knize, King Diamond ve sluchátkách a Freddie Krueger v kině jsou ti nejstrašidelnější horroroví guru ve svém oboru. Noční můra v Jilmové ulici, Freddieho slavné proprietky - rukavice, klobouk a ten hnusnej svetr, peklo. Strašnější je snad jen Jyrka Prasečí rypák a jeho růžové košilky a hnědá saka:-)(23.5.2010)

„Raz dva, Freddy ide, tri štyri, už sa blíži, päť šesť, ide ťa zjesť, sedem osem stáť, kríž daj v päsť.“ Bravúrny temný, takmer až satanský horor, spoliehajúci sa oveľa viac na geniálnu hororovú atmosféru, než počet mŕtvych. Keď ale dôjde na samotný slasher, je sa na čo pozerať a väčšina krvavých scén vstúpila do dejín žánru, či už chlapec nechutne rozmixovaný vo vlastnej posteli, alebo dievča „roznosené po strope“. Výborné herecké obsadenie (najmä John Saxon je boží), výborný scenár (Cravena k jeho napísaniu inšpirovala novinová správa o študentoch, ktorí zomreli v spánku) a legendárny pekelník Fred Krueger (vtedy ešte božsky temný prízrak bez humoru, zábavným „strýkom Freddym“ sa stal až v nasledujúcich častiach). Takto to začalo, pokračovalo to, bohužiaľ, o veľa chlpov slabšie.(20.10.2004)

Noční můra v Elm Street patří bez přehánění mezi nejznámější horory, které kdy vznikly. Oprávněně. Už zabití první osoby, která byla od začátku prezentovaná jako hlavní postava, a tedy jako ta co by neměla umírat, tedy rozhodně ne hned na začátku, je velmi překvapivé. Nápad se zabijákem, který se ve snech mstí potomkům svých vrahů, je perfektní. Bohužel v prvním díle se jej nepovedlo zcela rozvinout. Důvod je nasnadě. Tvůrci se snažili o co nejuvěřitelnější prolínání mezi reálnými a snovými pasážemi. Nechtěli využít veškerý prostor snu k realizaci šílených nápadů, které by bouraly již tak vratkou atmosféru, a bohužel zcela rezignovali i na vyobrazení bezmocnosti, kterou museli, resp. mohli, jednotlivě postavy zažívat (zejména neprávem obviněný Rod a hlavní hrdinka). V konečném důsledku tak sledujeme spíše komorní podívanou, ve které je jediná hlavní postava opakovaně konfrontovaná se světem Freddyho Kruegera. Je ovšem třeba vyzdvihnout fakt, že hlavní postava prochází neustálým vývojem a k Freddymu se vrací vždy obohacena o nové myšlenky, které může a chce využít. Jejich souboj je čím dál vyrovnanější, což přináší větší napětí v důsledku očekávání dobrého, či špatného konce. Problém je, že toho napětí je na začátku co by se za nehet vešlo a na konci to není zase až o tolik lepší. Nervydrásající atmosféra a okusování prstů ze strachu o hrdiny se bohužel nekoná. Takovým hřebíčkem do rakve je pak závěr, který je nejslabším článkem celé série.(6.6.2010)