Noční můra v Elm Street

A Nightmare on Elm Street

Nočná mora v Elm Street

Horor / Thriller

USA, 1984, 91 min

Do dneška nezapomenu, jak jsem vůbec poprvé viděl v televizi Noční můru. Máma měla za to, že už dávno spim, mezitím co já za dveřma vesele šmíroval. Ve školce jsem si pak dlouho poté kreslil toho pána v klobouku, vyprávěl o něm kamarádům, což učitelky vůbec nechápaly. Jen jedna z nich měla pro mě pochopení, a nosila mi různé obrázky a plakáty s filmovou tematikou. Pěkný časy, jen co je pravda... Craven tu zkrátka vytvořil kultovní postavu, se svým charakterem a černým humorem natolik odlišnou od ostatních zabijáků té doby. Freddy Krueger byl zkrátka zábavnější, i právě proto se tenhle břitoruký hrdina stal postupem času výdělečnou značkou a popkulturní ikonou.(19.9.2012)

V dětství jsem to milovala, Freddy mi uměl nahnat víc hrůzy jak kdokoli.(31.5.2008)

Drákula v knize, King Diamond ve sluchátkách a Freddie Krueger v kině jsou ti nejstrašidelnější horroroví guru ve svém oboru. Noční můra v Jilmové ulici, Freddieho slavné proprietky - rukavice, klobouk a ten hnusnej svetr, peklo. Strašnější je snad jen Jyrka Prasečí rypák a jeho růžové košilky a hnědá saka:-)(23.5.2010)

• Morien

(1001) Velký problém tohohle filmu vidím v té naprosto otřesné osmdesátkové produkci. Protože i když si myslím, že spousta starých věcí může být kvůli své neumělosti a naivitě proklatě stylová a zábavně špatná, tak tahle strašná syntetizátorová hudba v kombinaci s napomádovanými účesy nějakým způsobem účinkuje tak, že mi vstávají všechny chlupy na těle, ale určitě ne tak, že by se mi to líbilo. Takhle na mě film působí, jako by pár dost dobrých nápadů (třeba natočení a sestříhání Tininy smrti, potom Nancy v koupelně, gejzíry a jazyky a tak) bylo umístěno do velkého smotku skelné vaty a já si měla do něj skočit, abych se k těm scénám dostala. Když už mě má svědit a pálit celé tělo, tak bych za to chtěla víc. (Ať jsou si klidně nagelovaní, ale jinou hudbu, prosííím.)(16.8.2009)

Originální a i po letech velmi působivý hororový nářez, ve kterém Craven v plné parádě předvádí, že ví, jak horory fungují. Lekačky šponují nervy, krvavé gejzíry obrací žaludky a Freddy je poprvé a naposledy opravdu děsivý. Což se dá říct i o Deppovi s odhaleným břichem.(2.8.2009)

• - V scéne, kedy Nancy (Heather Langenkamp) príde do jej izby cez okno navštíviť jej priateľ Glen (Johnny Depp), sa ona pozrie do zrkadla a vzdychne si: "Oh, God. I look 20 years old." Herečka mala v čase natáčania naozaj 20 rokov, pričom jej postava má iba 15. (Jordan)

• - Hrdinka filmu sleduje v jednu chvíli v televizi horror Sama Raimiho The Evil Dead. (Flipnic)

• - Jednou z inspirací Wese Cravena byl krátký film jeho spolužáků z Clarkson University z roku 1968. Snímek byl parodií hororových filmů a natáčel se v ulici Elm Street ve městě Postdam. (DareDeer)