Noční můra v Elm Street

Nočná mora v Elm Street

Horor / Thriller

USA, 1984, 91 min

• Morien

(1001) Velký problém tohohle filmu vidím v té naprosto otřesné osmdesátkové produkci. Protože i když si myslím, že spousta starých věcí může být kvůli své neumělosti a naivitě proklatě stylová a zábavně špatná, tak tahle strašná syntetizátorová hudba v kombinaci s napomádovanými účesy nějakým způsobem účinkuje tak, že mi vstávají všechny chlupy na těle, ale určitě ne tak, že by se mi to líbilo. Takhle na mě film působí, jako by pár dost dobrých nápadů (třeba natočení a sestříhání Tininy smrti, potom Nancy v koupelně, gejzíry a jazyky a tak) bylo umístěno do velkého smotku skelné vaty a já si měla do něj skočit, abych se k těm scénám dostala. Když už mě má svědit a pálit celé tělo, tak bych za to chtěla víc. (Ať jsou si klidně nagelovaní, ale jinou hudbu, prosííím.)(16.8.2009)

Kultovní horor - jeden z mála, který si zaslouží označení napínavý - mrazivý až do morku kostí.(6.9.2002)

Originální a i po letech velmi působivý hororový nářez, ve kterém Craven v plné parádě předvádí, že ví, jak horory fungují. Lekačky šponují nervy, krvavé gejzíry obrací žaludky a Freddy je poprvé a naposledy opravdu děsivý. Což se dá říct i o Deppovi s odhaleným břichem.(2.8.2009)

Jak už to u filmových sérií bývá, i v případě NOES jsou některé díly slabší a jiné silnější. Původní Cravenova Můra patří jednoznačně k těm druhým. Navíc jde o nejhorrorovější film série. Ještě zde není tak patrná comicsová estetika, nadhled a černý humor pozdějších sequelů, ovšem napětí a správně dávkovaná hrůza vytěžují originální nápad více než dobře. Mou srdeční záležitostí je sice zejména Můra č.3 (aka Dream Warriors), ale debut Freddyho K. má i tak můj plný respekt. ..... Často se vedou spory o tom, zda NOES je či není slasher (tedy zástupce horrorového subžánru, zabývajícího se vyvražďováním teenagerů). Osobně se kloním k názoru, že tenhle snový svět je se svými zvláštními pravidly přece jen trochu jinde, než svět Halloweenů, Pátků třináctého či Vřískotů. Ostatně, i to, že Craven si vymínil, že po celou dobu natáčení nesmí na place padnout slovo "slasher", o něčem vypovídá.(11.4.2005)

Do dneška nezapomenu, jak jsem vůbec poprvé viděl v televizi Noční můru. Máma měla za to, že už dávno spim, mezitím co já za dveřma vesele šmíroval. Ve školce jsem si pak dlouho poté kreslil toho pána v klobouku, vyprávěl o něm kamarádům, což učitelky vůbec nechápaly. Jen jedna z nich měla pro mě pochopení, a nosila mi různé obrázky a plakáty s filmovou tematikou. Pěkný časy, jen co je pravda... Craven tu zkrátka vytvořil kultovní postavu, se svým charakterem a černým humorem natolik odlišnou od ostatních zabijáků té doby. Freddy Krueger byl zkrátka zábavnější, i právě proto se tenhle břitoruký hrdina stal postupem času výdělečnou značkou a popkulturní ikonou.(19.9.2012)

• - Inšpiráciou k natočeniu filmu bola séria troch článkov v roku 1980 v časopise LA Times, ktoré rozprávali skutočné príbehy ľudí, ktorí sa báli zaspať kvôli nočným morám. Keď po niekoľkých dňoch nakoniec zaspali, v spánku záhadne zomreli a ani následné pitvy, ktoré vylúčili zlyhanie srdca alebo akékoľvek zdravotné problémy, neobjasnili túto záhadu. (Raccoon.city)

• - Původní rukavice byla použita v pokračování Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta (1985), ale poté se ztratila. (HellFire)

• - Pro známou scénu, kde Freddyho ruka vyjíždí z vany a ohrožuje koupající se herečku, byla vana bez dna položena na hladinu plaveckého bazénu. Na hladině se poté postavila celá koupelna a Freddyho rukavici měl na ruce potápěč. (Veleknez)