Zkrocená hora

Brokeback Mountain

Skrotená hora

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

Zkrocená hora je nádherný snímek. Navíc je však jedním z těch několika zásadních filmů americké filmové historie, jedním z těch několika demýtizačních děl, které nejsou natočeny jen kvůli zábavě, ale kvůli čemusi vyššímu, kvůli zboření přežitého mýtu, jenž symbolizuje nějakou éru americké historie. Ang Leeho opus v sobě spojuje hned několik kontroverzí. Demýtizace hrdinného kolonizování amerického západu již proběhla v několika filmech (vzpomeňme kupříkladu Tanec s vlky...), o tom, že cowboy coby ztělesnění pýchy a hrdinství americké historie je pouhý přelud, jsme se již na plátnech kin také několikrát přesvědčili (Půlnoční kovboj...), ale Ang Lee nyní demýtizuje další bolavé místo puritánské konzervativní Ameriky - přesvědčení o přirozenosti až jakési vyvolenosti heterosexuálního vztahu. Není náhoda, že oba hlavní hrdinové, američtí cowbojové, patří v šedesátých letech na úplné sociální dno a jejich práce je mírně řečeno společensky nedoceněná. Ve světě naprostého dlouhodobého odloučení, bez žen a civilizace, pomalu odbourávají svůj kulturně vytvořený heterosexuální stereotyp a v panensky čisté Wyomingské přírodě zažívají milostnou romanci. Pro mě jakožto heterosexuála bylo místy také těžké přijmout tuto premisu, chápu tedy, jak bolestné to musí být pro diváka amerického, když je homosexualita (či možná přesněji bisexualita) přítomna právě ve světě americky čistých bílých hrdinů, navíc hrdinů - symbolů spojených s mýtickou érou osidlování Ameriky... Na příkladu tohoto nádherného emocionálního snímku je nejlépe vidět, jakou pouť, co se týče emancipace a svobody, Spojené státy za těch několik málo desítek let urazily. Vznik takovéhoto díla byl ještě před desítkou let zcela nepředstavitelný a nemožný... (příznačné je samozřejmě i to, že ho nyní iniciuje umělec - imigrant)(25.4.2007)

Další pozoruhodný zážitek servírovaný panem Ang Lee. Drama o vnitřním boji s vlastní identitou. // Oba kovbojové se snažili žít podle zaběhlých společenských konvencí, ale uvnitř jim pulzovala příliš horká krev. V divoké krajině se probudil divoký cit. // Zní to jako klišé? Kupodivu není. Zkrocená hora je příkladem, že i takováto tematika se dá natočit bez patosu či citového vydírání. Tak nějak mi to přišlo mnohem upřímnější než jakékoli jiné filmy na podobné téma - Ang Lee se k tomu totiž nestáví jako k nějaké "problematice", kdy je nutné osvítit společnost, aby se zbavila svých předsudků vůči homosexualitě; přistupuje k tomu jako k otázce přijetí sebe sama (okolí se svou morálkou je v pozadí). // Herecké výkony vynikající - Jake Gyllenhaal i Heath Ledger jako fakt tvrdí kovbojové s klukovskou duší, kteří si hrdě bránili své city, sice tak trochu naplňují klišé "pod tvrdou skořápkou křehké jádro", ale tady mi to nevadí, protože - ruku na srdce - tvrďáky zůstali do poslední chvíle.(6.2.2008)

• flanker.27

Tento film dokazuje, že Václav Klaus nemá pravdu. Globální oteplování existuje.(28.5.2009)

rozpočet : $14 million tržby celosvetovo : $178,043,761(14.12.2006)

Dobrý příběh, fantastické herecké výkony doslova všech (nedá mi to a vyzdvihnu Ledgera a Michelle Williams), neskutečně kýčovitá příroda a nádherná hudba, to jsou obrovské klady Zkrocené hory. Ang Lee natočil opravdu krásný a citlivý film, nic nevylepšuje, nic nepodceňuje, jen vypráví. Malinko mi vadily jen dva pohledy do minulosti, mně osobně tam vůbec nesedly.(3.3.2006)

• - Kate Mara, která hrála dceru Heatha Ledgera, je ve skutečnosti jen o 4 roky mladší. (milealelia)

• - Herečka Anna Faris byla za svůj výkon v roli Lashawn nominovaná v kategorii Ounstanding Performance by a Cast in a Motion Film na cenu Screen Actors Guild. (R.K.)

• - Ang Lee potřeboval pro jeden záběr, aby se ovce napila z potoku, ale i když s ní stravíl celý den, nepodařilo se mu ji natočit. Ovce pijí totiž jen ze stojaté vody. (imro)