Zkrocená hora

Brokeback Mountain

Skrotená hora

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

Velký omyl všech těch akademií, komisí a porot. Ang Lee promarnil velkou šanci, kterou mu věnovali výteční Jake Gyllenhaal a Heath Ledger, živočišné sexuální výboje mezi nimi a dojemná hudba Gustavo Santaolalla. Jenže když si odmyslíte homosexualitu, nezbude víc než nafouknutá a ve stopáži přetažená romance, která by v podání muže a ženy málokoho zajímala. Horské exteriéry a malebná kamera občas zavánějí kýčem a silné okamžiky ztrácí glanc pod zátěží falešných paruk, nalepených knírů a pochybného poklonkování aktuálnímu tématu. V zámoří ať si vavříny pro Zkrocenou horu klidně lečí netoleranci, přetvářku a úzkoprsost v americké společnosti, já ale necítím důvod, proč bych měl všední romanci o ne-zas-tak-neobyčejném vztahu povyšovat až k úrovni Tygra a draka. Pokud vás zajímá homosexualita, sáhněte po X-Men 2. Singer je chytřejší.(1.2.2006)

Scénář: Larry McMurtry, Diana Ossana .. Žádný přehnaný hype, přetvářka nebo růžové příkrasy, ale pouze hodně dobrý film o zvláštním vztahu dvou lidí. Láska má mnoho podob, pěkných začátků, různých nástrah a smutných konců. O tom všem je tento film. Komorně natočený, mistrně zrežírovaný, protkán krásnými záběry, minimalisticky přesnou a velmi pěknou hudbou a silným příběhem. Nebýt mírného protahování některých scén, formální chybu bych nenašel. Zato bezchybné jsou herecké výkony. Milenci Gyllenhaal a Ledger jsou zkrátka dokonalí a věřit se jim dá každé gesto, dialog i akt. Nebudu řešit Oscar ambice a šance byť v jakémkoliv kategorii .. to vyřeší skupina jiných a Vám nezbude než je jen suše akceptovat.(27.2.2006)

Veľmi emočný film, zo začiatku som sa k príbehu staval z odstupom, ale postupom času si ma získal. Ang Lee potvrdil, že vie citovo poriadne rozvíriť vody a herci v hlavných úlohách mu k tomu veľmi pomohli. 85%.(18.4.2006)

• Mr.Apache

Krásná příroda a jedna slizce upachtěná scéna sodomie, po níž jsem to vypnul a DVD věnoval Douglasovi. Hodnotit mi tedy logicky nepřísluší. Vzhledem k nesporné popularitě snímku však očekávám brzký vznik sequelu. Zkrocená hora 2 se bude od jedničky lišit asi stejně jako Aliens od Vetřelce. Očekávejme proto mnohem více kovbojů, více stanů a v nich mnohem více akce. Myslím, že fanoušci si něco takového určitě zaslouží.(30.6.2011)

Oscar 3 : Režie, Hudba, Scénář - A + 5 nominací: Nejlepší film, Herec HR - Heath Ledger, Herec VR - Jake Gyllenhaal, Herečka VR - Michelle Williams, Kamera . . . . . . . Zlatý Lev(20.12.2005)

• - Nápis Versatile na traktoru, který řídí Jack Twist (Jake Gyllenhaal), označuje muže, kteří jsou v sexu s jinými muži rádi jak aktivní, tak pasivní. (boshke)

• - Heath Ledger a Jake Gyllenhaal byli oceněni na MTV Movie Awards v kategorii nejlepší polibek, Jake Gyllenhaal si pak odnesl stejnou cenu v kategoii nejlepší herec. (Dlee)

• - Sienna Miller se zúčastnila konkurzu na roli Lureen, kterou nakonec ztvárnila Anne Hathaway. (figi6)