Zkrocená hora

Brokeback Mountain

Skrotená hora

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

Veľmi emočný film, zo začiatku som sa k príbehu staval z odstupom, ale postupom času si ma získal. Ang Lee potvrdil, že vie citovo poriadne rozvíriť vody a herci v hlavných úlohách mu k tomu veľmi pomohli. 85%.(18.4.2006)

Když Minghella natočil film o hoře, jenž je Cold, zákonitě musel přijít Leeho film, kde hora bude…, zkrocená.. Emočně utlumené romantické drama dvou sheepbojů, jimž místo a čas nepřálo. Po rozpačitém začátku, kdy v každodenní rutinně stanování, fazole, whisky, ovce, rozdělání ohně, fazole, whisky mi přišlo sblížení dvou osamělých honáků jako akt alkoholového rozmaru, se snímek přehoupl do mnohem zajímavější dramatické polohy, kterou spousta z nás určitě zná (nenaplněná láska, neschopnost spálit za sebou mosty), nicméně nelze než souhlasit, že pokud by se jednalo o klasickou rovinu ona a on, proteklo by nejspíš vše kolem akademiků stejně nerušeně jako wyomingská řeka pod Brokeback Mountain. Jinak z filmu plyne ponaučení, že pokud manžel často jezdí s kamarádem na ryby a vrací se s prázdnou, měla by se manželka začít zajímat, co tam s tím svým "prutem" vlastně dělá..(26.1.2010)

Tento film jsem pochopil takto: A) V každém z nás je kus latentní bukvice. B) Osamění a sociální izolace dvou hetero "honáků" vede nutně k ruptuře konečníku. C) Sexuálně frustrovaný cowboy pohrdne ztepilou kravkou, vraným koníkem či jiným rozkošným horským zvířátkem (Divné, že? Zoofilové jsou přece taky normální lidi - bez jakékoliv ironie!! = SPOILER KE DVOJCE "Zkrocená nora"). D) Víckrát už nejedu s kámošem kempovat bez bab.(10.2.2010)

Velký omyl všech těch akademií, komisí a porot. Ang Lee promarnil velkou šanci, kterou mu věnovali výteční Jake Gyllenhaal a Heath Ledger, živočišné sexuální výboje mezi nimi a dojemná hudba Gustavo Santaolalla. Jenže když si odmyslíte homosexualitu, nezbude víc než nafouknutá a ve stopáži přetažená romance, která by v podání muže a ženy málokoho zajímala. Horské exteriéry a malebná kamera občas zavánějí kýčem a silné okamžiky ztrácí glanc pod zátěží falešných paruk, nalepených knírů a pochybného poklonkování aktuálnímu tématu. V zámoří ať si vavříny pro Zkrocenou horu klidně lečí netoleranci, přetvářku a úzkoprsost v americké společnosti, já ale necítím důvod, proč bych měl všední romanci o ne-zas-tak-neobyčejném vztahu povyšovat až k úrovni Tygra a draka. Pokud vás zajímá homosexualita, sáhněte po X-Men 2. Singer je chytřejší.(1.2.2006)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(17.11.2009)