Zkrocená hora

Brokeback Mountain

Skrotená hora

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

Film jenž diváka převálcuje už jenom svým toliko ohraným námětem "zakázané lásky". Tato tématika mě vždycky něčím přitahovalo, ať už to byla Romeo a Julie či Markéta Lazarová. Zde je tatto láska nazírána trochu z jiného úhlu. Což si myslím že filmu jenom prospělo. Pokud tento film zaznamená aspoň mírnou vlnu detabuizace tohoto tématu budu jenomrád, ale i kdyby ne tak se jedná o zcela dechberoucí snímek. Přes mnohé reptavé hlasy na přílišnou délku filmu, mě se 130 zdálo tak akorát a dokonce možní i trochu málo. Lee za tu dobu stihl všechno krásně vykreslit a navodit nádhernou "kovbojáckou" atmosféru. Jen škoda že víc nevykreslil pobyt na Zkrocené hoře. Přestože se tomuto věnoval celých 45 minut, i tak se mi ten začátek vztahu zdál příliš zkratkovitý. Postupný vývoj postav byl skoro dokonalý. Ty ony drobné konflikty, který tento zakázaný vztah vyvolával, byli onou solí filmu. Co se týče herců nezbavil jsem se rozpačitého dojmu z Ledgera, na kterého jsem si musel zvyknout, i když ke konci jakoby rozehrál oscarovou ligu mistrů. Zato z Jakea bude jednou herecký mistr. Ten kluk má nedostižný herecký talent. Ten film je skutečným srdečním zážitkem, škoda jen že někdo si ho nechce vychutnat kvůli své malosti a předsudkům. Doted nezapomenu na poslední větu filmu: "Jacku, přisáhám..." PS: Ta hudba na Oscara vážně neměla.(19.8.2006)

Ano, drama o homosexuálních kovbojích je přesně ten filmový žánr, který odpudí všechny, kromě kritiků. Zní to děsně nudně a artově. Zkuste však zapomenout na předsudky a prostě jít do kina kvůli zážitku, na téma nehledě. Zkrocená hora je maximálně nepatetická a spíš než film připomíná časosběrný dokument o dvou zamilovaných kovbojích. Život není jako film, ale tenhle film je jako život. 80% Zajímavé komentáře: kleopatra, Cival, Faidra, dobytek, liborek_, mm13, jahol, Jordan, Triple H, Prejza, aliajas(3.3.2006)

Předesílám, že Ang Lee patří k mým úplně nejoblíbenějším režisérům.... Tentokrát si zvolil téma vztahu dvou mužů, kteří žijí v podstatě "normální" život, ale jejich vzájemné citové pouto z mládí je silnější, než všechno co kdy poznali. V dané době je ovšem oficiální přiznání takového vztahu prakticky nemožné, takže se jejich plný projev citů soustředí na pár společných dní v roce strávených na Brokeback Mountain.... I když mám k tomuhle tématu dost odtažitý vztah, tak nad mojí nechutí zvítězilo na celé čáře zpracování. Skvělá režie, výborné vedení herců a jejich bezchybné výkony ve mně zůstanou ještě dost dlouho..... Nevím, co si akademici budou při hlasování léčit, ale tohle je opravdu vážný kandidát na zlatou sošku (určitě za režii).... Je to tak 90%, ale jak říkám, pro Anga Lee mám slabost...(22.2.2006)

• Djkoma

Už je to tady zase. Vidím 80% průměr a nechápu. Stejně jako u King Konga tak i tady musím ohodnotit film jinak než většina ostatních uživatelů. Začnu u dvojce Heath Leadger a Jake Gyllenhaal. Jejich výkon je kvalitní, ale že by z toho koukal oscar? Pro mě rozhodně ne a dávat oscara za odvahu líbat se s klukem(a ješte mají i zaplaceno) to už chce odvahu. Jsem rád, že Oscara nedostal ani jedena nemusím tedy křičet a vzivat bohy, aby napravili toto zvěrstvo. Nevadí mi, že hlavní postavy jsou homosexuálové (nebo bi ? :D), ale vadí mi jak je s jejich sexuálním zaměřením naloženo. Film vypráví první půl hodinu o jejich prvním a hlubokém setkání, aby zbytek filmu vyprávěl cca 30ti letou historii jejich vztahu. Film má 130 minut a já vám říkám, že kdyby se zkrátil na 100 byl by hutnější, silnější, méně nudný a ani jedna hlavní postava by ve své vykreslenosti nijak neuvadla. To se nekoná a film vás zahltí dvěma muži, kteří se mají rádi, ale nemohou to přiznat a tak svou lásku skrývají a doufají... Jenže je to láska? Už fakt, že jeden si dojede pro prostituta a užije si je sám o sobě nevěrou a tím značí i konec jedné velké lásky. Ang Lee to je režisér velmi komplikovaný a nebojím se říct, že pro mě jen lehce nadprůměrný režisér. Žádný z jeho filmů nebyl dokonalý. Vždy jeho filmy jsou dokonalosti blízko, ale pak přijde on a přidá zbytečných 30 minut k dokonalému filmu a vytvoří paskvil krásy a nudy. Jsem rád, že jsem tento film viděl a už ho nikdy vidět nechci. O homosexuálech jsem toho viděl možná až moc(Philadelphia, Andělé v Americe apod.) a tento film se řádí mezi to horší, nudnější, nevydařené a nezachrání to ani zamilovaná dvojce Gyllenhaal+Ledger a jejich rychlovka.(26.7.2006)

„Prisahám, Jack.“ Strhujúca milostná bisexuálna dráma svojou krásnou atmosférou hravo konkuruje najlepším klasikám žánru (SPOMIENKY NA AFRIKU, ZÁPISNÍK JEDNEJ LÁSKY). Výnimočný príbeh v divákovi dlho rezonuje, detto sústredené herecké výkony Heatha Ledgera a Jakea Gyllenhalla (ale i Randyho Quaida, Kate Maraovej, Michelle Williamsovej a dokonca Anne Hathawayovej). Prenádherná výprava hornatého Wyomingu a podmanivé tempo rozprávania ubehne hravo i bez akčných vsuviek s medveďmi.(24.12.2006)