Zkrocená hora

Brokeback Mountain

Skrotená hora

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

Dobrý příběh, fantastické herecké výkony doslova všech (nedá mi to a vyzdvihnu Ledgera a Michelle Williams), neskutečně kýčovitá příroda a nádherná hudba, to jsou obrovské klady Zkrocené hory. Ang Lee natočil opravdu krásný a citlivý film, nic nevylepšuje, nic nepodceňuje, jen vypráví. Malinko mi vadily jen dva pohledy do minulosti, mně osobně tam vůbec nesedly.(3.3.2006)

Zkrocená hora je v prvé řadě úžasně zrežírované dílo. Tygr i drak v jednom, Ang Lee, minimalisticky servíruje inteligentní, psychologické drama o lásce dvou homo/bisexuálů s maximálním citem a bez sebemenší známky patetičnosti. Jeho snaha vyhnout se lacinnému podbízení emocí zašla tak daleko, že spolu s pěknými přírodními obrazy v pozadí může mít celý film až artový nádech. Na druhou stranu vzhledem k tomu i k nadprůměrné stopáži, by se hodil trochu dynamičtější děj, hlavní herecké duo Gyllenhaal + Ledger sice podává fantastický výkon, ale to k dokonalému zážitku nestačí. Film mohl zejména v oblasti homosexualita vs. svět trochu více přitlačit na pilu. PS: Lidem typu "tento film bez homosexuality je..." bych vzkázal ať si zkusí představit Forresta Gumpa bez toho debila v hlavní roli. 8/10(27.8.2008)

Tento film jsem pochopil takto: A) V každém z nás je kus latentní bukvice. B) Osamění a sociální izolace dvou hetero "honáků" vede nutně k ruptuře konečníku. C) Sexuálně frustrovaný cowboy pohrdne ztepilou kravkou, vraným koníkem či jiným rozkošným horským zvířátkem (Divné, že? Zoofilové jsou přece taky normální lidi - bez jakékoliv ironie!! = SPOILER KE DVOJCE "Zkrocená nora"). D) Víckrát už nejedu s kámošem kempovat bez bab.(10.2.2010)

Oscarová bublina dekády. Dva vynikající herci se potácí v dějově vyprázdněné (ne)tradiční lovestory o nenaplněné lásce, které k dokonalému oscarovému kalkulu chybí akorát to, aby se staly součástí milostného příběhu i ovce. Nehodlám srážet nasazení herců, které je vpravdě excelentní, ani Leeho vedení, které plně slouží příběhu - scénář, to je to, s čím mám problém. Za celé dvě hodiny se stalo co? Dva chlápci se asi 10x setkali, během toho si jeden nechal narůst knír, druhý se rozvedl a zakončili to pneumatikou a slibem. A to je všechno? Cival má recht, v podání muže a ženy by to málokoho zajímalo. Oscar podobně „vydřený“, jako ten pro Happy Feet – trendy předávají ceny.(2.1.2009)

Hype, hype a zase hype. Co se týče vystižení konfliktu, se to nedostává dál než Oscar Wilde nebo Úplné zatmění. Meditační rozměr je nahrazen pomalým tempem a sporou hudbou. A ovcemi. Jinými slovy: je tam přesně to, co se člověku vybaví při hlášce "je to film o gay kovbojích". V čem spočívá jeho originalita a přínos světovému filmu? Snad ne zasazením gay problemaiky do světa kovbojů? Až to budou gay-kosmonauti, tak bych tomu možná Oscara dal... (Aby bylo jasno: proti gayům opravdu nic nemám, ale přál jim lepší "klíčový film").(2.2.2006)

• - Heath Ledger byl za svůj herecký výkon nominován na Oskara. (Elisebah)

• - Scénář vznikl už v roce 1997, ale dlouhá léta se studia nemohla odhodlat k jeho realizaci. (imro)

• - Poté, co Ennis (Heath Ledger) při jíždě na koni potkává medvěda a kůň shodí Ennise na zem, má postava na tváři šřám na pravé části obličeje. Následující však den není po krvavé ráně ani stopy. (Terva)