poster

Zkrocená hora

 • USA

  Brokeback Mountain

 • Slovensko

  Skrotená hora

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • mysicka
  *****

  nenechala jsem se zlakat timto filmem v dobe uvedeni do kin.. uz kvuli tomu humbuku kolem.. nechala jsem to vysumet - a nelituju.. tenhle film je ohnostrojem citu a emoci.. je o lasce, kterou tam nejdeme snad uplne vsude..(30.10.2006)

 • Superpero
  ***

  Krásná příroda, dobrá kamera, pěkná hudba, přemrštěná stopáž a dva teplí kovbojové. Je to docela dobře zahrané zvlášť Ledgerem. Jake Gyllenahaal je v roli toho přiteplenějšího docela nesympatický a když má knírek, tak vypadá jak debil. Celkově ten film rozhodně není žádné veledílo, ale koukat se na to dá. Ovšem scény chlapáckého muchlování se v trávě, nebo skákání ze skály do vody (oba herci jsou přitom nazí), Angovi Lee nesežeru a hlasitému smíchu se prostě neubráním.(8.10.2006)

 • Shushika
  ***

  Hype, hype a zase hype. Co se týče vystižení konfliktu, se to nedostává dál než Oscar Wilde nebo Úplné zatmění. Meditační rozměr je nahrazen pomalým tempem a sporou hudbou. A ovcemi. Jinými slovy: je tam přesně to, co se člověku vybaví při hlášce "je to film o gay kovbojích". V čem spočívá jeho originalita a přínos světovému filmu? Snad ne zasazením gay problemaiky do světa kovbojů? Až to budou gay-kosmonauti, tak bych tomu možná Oscara dal... (Aby bylo jasno: proti gayům opravdu nic nemám, ale přál jim lepší "klíčový film").(2.2.2006)

 • Isherwood
  ***

  Stejně tak jako leporelo pro děti, je i tato obrázková skládačka natočena neskutečně podmanivě a postavy se na ní nádherně vyjímají. Jenže nějaký hlubší citový dopad to v té svojí malebnosti absolutně vynechává, čemuž bohužel dopomáhá velmi opatrná práce s provokativní tématem, jelikož být ten vztah rozvinut mezi heterosexuály, byla by z toho dokonalá esence kýče, což při tématu homosexuality vypadá spíše jako laciná póza než snaživá demýtizace nejen divokého Západu a kovbojů jako drsných chlapů, ale i homosexuality jako takové.(5.11.2006)

 • Subjektiv
  ****

  Nejdříve jsem chtěl, aby můj komentář zněl následovně: "Aby Ang Lee učinil milostné vzplanutí mezi dvěma muži uvěřitelnější, umístil je do samoty kdesi v divočině. Já jsem však kovbojům jejich vzájemnou lásku nevěřil ani chvíli. Vždyť kolem bylo tolik ovcí!" Problém tohoto komentáře je nejen v tom, že by mohl leckoho urazit, po čemž netoužím, ale i v tom, že jsem jim jejich city uvěřil. Přesto mě Zkrocená hora nijak nenadchla a hlavní důvod spatřuji v tom, že kromě autentické ukázky, jak upřímně se mohou dva muži milovat, jak je společnost nepřijímá a krásného prostředí pastvin, už mnoho pod povrch nejde, ač by se to vzhledem k tématu nabízelo. Vždyť hlavní hrdinové v době, kdy si všichni navzájem vštěpují, jak je homosexualita zvrácená, nepocítí skoro ani stín podezření, že by hřešili. A aby náhodou nebylo na překrásný vztah vrženo úříliš špíny, jsou upozaděny (třebaže ne zcela) manželky obou kovbojů. Rovněž příčina toho, že společnosti nejsou gayové po chuti, je ignorována. Že by snad v americké společnosti bylo nemyslitelné ukázat na křesťanství, které odpor k sodomitům (tak jim říkalo) podědilo po judaismu, stejně jako další velké abrahamovské náboženství, islám, jako na zdroj tohoto stavu? Nebo jen Ang Lee nevnímá tuto věc díky svému původu? Nejspíše ho to ale prostě jen nezajímá... Nemusely to být zrovna tyto dva aspekty, kterými by se scénář měl zabývat, ale něčím víc, než pouhým milostným příběhem mezi dvěma muži, být mohl. Dá se namítnout, že vzniklo přesně to, co Ang Lee natočit chtěl, autenticky působící romance dvou kovbojů, kteří se nemají za co stydět, navíc výborně zahraná. Jenže to lze vnímat i jako naprosto obyčejný romantický příběh o zapovězené lásce. Já sám svůj názor alibisticky stavím někam doprostřed. Slabší ****.(22.8.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace