Zkrocená hora

Brokeback Mountain

Skrotená hora

Drama / Romantický

USA / Kanada, 2005, 134 min

Zkrocená hora je nádherný snímek. Navíc je však jedním z těch několika zásadních filmů americké filmové historie, jedním z těch několika demýtizačních děl, které nejsou natočeny jen kvůli zábavě, ale kvůli čemusi vyššímu, kvůli zboření přežitého mýtu, jenž symbolizuje nějakou éru americké historie. Ang Leeho opus v sobě spojuje hned několik kontroverzí. Demýtizace hrdinného kolonizování amerického západu již proběhla v několika filmech (vzpomeňme kupříkladu Tanec s vlky...), o tom, že cowboy coby ztělesnění pýchy a hrdinství americké historie je pouhý přelud, jsme se již na plátnech kin také několikrát přesvědčili (Půlnoční kovboj...), ale Ang Lee nyní demýtizuje další bolavé místo puritánské konzervativní Ameriky - přesvědčení o přirozenosti až jakési vyvolenosti heterosexuálního vztahu. Není náhoda, že oba hlavní hrdinové, američtí cowbojové, patří v šedesátých letech na úplné sociální dno a jejich práce je mírně řečeno společensky nedoceněná. Ve světě naprostého dlouhodobého odloučení, bez žen a civilizace, pomalu odbourávají svůj kulturně vytvořený heterosexuální stereotyp a v panensky čisté Wyomingské přírodě zažívají milostnou romanci. Pro mě jakožto heterosexuála bylo místy také těžké přijmout tuto premisu, chápu tedy, jak bolestné to musí být pro diváka amerického, když je homosexualita (či možná přesněji bisexualita) přítomna právě ve světě americky čistých bílých hrdinů, navíc hrdinů - symbolů spojených s mýtickou érou osidlování Ameriky... Na příkladu tohoto nádherného emocionálního snímku je nejlépe vidět, jakou pouť, co se týče emancipace a svobody, Spojené státy za těch několik málo desítek let urazily. Vznik takovéhoto díla byl ještě před desítkou let zcela nepředstavitelný a nemožný... (příznačné je samozřejmě i to, že ho nyní iniciuje umělec - imigrant)(25.4.2007)

Když Minghella natočil film o hoře, jenž je Cold, zákonitě musel přijít Leeho film, kde hora bude…, zkrocená.. Emočně utlumené romantické drama dvou sheepbojů, jimž místo a čas nepřálo. Po rozpačitém začátku, kdy v každodenní rutinně stanování, fazole, whisky, ovce, rozdělání ohně, fazole, whisky mi přišlo sblížení dvou osamělých honáků jako akt alkoholového rozmaru, se snímek přehoupl do mnohem zajímavější dramatické polohy, kterou spousta z nás určitě zná (nenaplněná láska, neschopnost spálit za sebou mosty), nicméně nelze než souhlasit, že pokud by se jednalo o klasickou rovinu ona a on, proteklo by nejspíš vše kolem akademiků stejně nerušeně jako wyomingská řeka pod Brokeback Mountain. Jinak z filmu plyne ponaučení, že pokud manžel často jezdí s kamarádem na ryby a vrací se s prázdnou, měla by se manželka začít zajímat, co tam s tím svým "prutem" vlastně dělá..(26.1.2010)

Zkrocená hora je v prvé řadě úžasně zrežírované dílo. Tygr i drak v jednom, Ang Lee, minimalisticky servíruje inteligentní, psychologické drama o lásce dvou homo/bisexuálů s maximálním citem a bez sebemenší známky patetičnosti. Jeho snaha vyhnout se lacinnému podbízení emocí zašla tak daleko, že spolu s pěknými přírodními obrazy v pozadí může mít celý film až artový nádech. Na druhou stranu vzhledem k tomu i k nadprůměrné stopáži, by se hodil trochu dynamičtější děj, hlavní herecké duo Gyllenhaal + Ledger sice podává fantastický výkon, ale to k dokonalému zážitku nestačí. Film mohl zejména v oblasti homosexualita vs. svět trochu více přitlačit na pilu. PS: Lidem typu "tento film bez homosexuality je..." bych vzkázal ať si zkusí představit Forresta Gumpa bez toho debila v hlavní roli. 8/10(27.8.2008)

Po zkušenosti s komentářem k filmu Ptačí klec píšu s obavami. Tehdy mi interní poštou přišel gramatický zločin, jehož autor mě vyzýval, abych snížil hodnocení filmu, "protože je o teplouších," jak mě důvěrně informoval. Zřejmě v domnění, že při své chabé inteligenci jsem tak závažný prohřešek přehlédl. ;-) Tentokrát se obávám opačné reakce, protože se chystám mírně polemizovat s všeobecným nadšením. O to, že Zkrocená hora je formálně dokonalý film s bravurními hereckými výkony, se nepřu. Co mě ale mrzí, je drobný alibismus, s nímž umožňuje dvě zcela protichůdné interpretace. Nevěřím, že dokáže zliberalizovat úzkoprsou většinu. Spíš si myslím, že jak tolerantní, tak předpojatou část publika pouze utvrdí v jejich dosavadním názoru na homosexuály. Ti první budou Zkrocenou horu vnímat asi takhle: Dva honáci dobytka, chlapáci každým coulem, se do sebe zamilujií, s panikou si uvědomí, že to, co o sobě zřejmě tušili celá léta, nebylo jen střídavé pominutí smyslů, ale konstantní citové zaměření, nicméně nemají odvahu je ventilovat v obavě z veřejného odsouzení. Rozhodnuti zapomenout a potlačit svou přirozenost si založí rodiny. Naoko žijí v šabloně "amerického způsobu života" a to, na čem jim nejvíc záleží, odsouvají do ilegality místa, kam bedlivé oko veřejnosti nedohlédne. Je nám líto, že se narodili v nesprávné době na nesprávném místě. Jenže druhá varianta dovolu konzervativnímu publiku považovat Jacka a Ennise za mravně přijatelné PROTO, že své zaměření sami chápou jako trestuhodnou úchylku, kterou je třeba prozíravě tutlat a "odčinit" založením rodin. Popřením osobních preferencí ve prospěch unifikované společnosti. Nepochybuji sice, že Angu Leeovi šlo o poselství č. 1, ale masový úspěch filmu bych připisoval spíš oněm zadním vrátkům, té rafinované kličce. Zkrocená hora není čistokrevnou romancí dvou mužů, netroufá si být tak transparentní. Ve jménu odsouzení většinové netolerence dává vlastně požehnání k tomu, čemu se tuším říká internální homofobie. Stejně jako se Jack a Ennis průběžně ujišťují, že jsou nanejvýš bisexuálové, film podobně konejší uražený jemnocit okázale "tradiční" většiny, která se skřípějícími zuby přijme maximálně neupřímný kpmpromis. Cítil jsem potřebu to napsat, i když i můj dojem z filmu byl primárně dobrý. Jen by se mi víc líbilo, kdyby byl v tomto směru odvážnější, drzejší. Nic to ale nemění na tom, že mě emocionálně zasáhl víc než většina instantních melodramat a ležel mi v hlavě celé týdny. 80%(19.11.2007)

Veľmi emočný film, zo začiatku som sa k príbehu staval z odstupom, ale postupom času si ma získal. Ang Lee potvrdil, že vie citovo poriadne rozvíriť vody a herci v hlavných úlohách mu k tomu veľmi pomohli. 85%.(18.4.2006)