Diana Krall: Live in Paris

• USA Diana Krall: Live in Paris
všechny plakáty
Hudební / Dokumentární
USA, 2001, 130 min

Kanaďanka s prarodiči z východního Slovenska je fenomén. Na klavír ji učil věhlasný jazzový pianista Jimmy Rowles, muzikantský patronát nad ní držel swingující Pan kontrabasista Ray Brown. Její hudební cesta začala před několika lety nenápadně albem evergreenů Only Trust In Your Heart, ale pak nahrála ve velké produkci All For You, poctu pro Nat King Colea a všichni zpozorněli. Ta pohledná blondýnka se smyslně zastřeným kontraaltem dravě swinguje na klavír a známá témata zpívá po svém. Disk Love Scenes byl zamilovaně romantický, a první Grammy získala za CD When I Look In Your Eyes, který pro jazzovou společnost Verve (Universal) znamenal brzy dvojnásobnou platinu, tedy historický rekord - alba se prodalo několik milionů. Obdobu přináší první živé album Diany Live In Paris, které přináší soudobý spontánní lehkonohý taneční jazz, nikoliv retro, cukrkandl nebo jakoukoliv stylizaci. D. Krall je zaprvé Muzikantka a její muž se jmenuje Elvis Costello. (oficiální text distributora)

1mArc0

Dámy a páni, rád by som sa privítal do sveta kanadskej speváčky Diany Krall, s porovnaní s ďalšími speváčkami dnešnej doby mi prídu, ako dievčatá, ktoré si spievajú pesničky typu One direction. Diana Krall ma týmto koncertom, resp. DVD priviedla do zlatých časoch jazzu, 50. roky, New York. Diana Krall ako klaviristka- už hneď v úvodnej piesni nám predvedie, že o tie klaviristka, ktorá nemá len na hranie jednoduchých melódií a vyhrávok, jej pravým hudobným sú komplikované sóla. DIana Krall ako speváčka- má všetko, čo má mať- farbu hlasu, tremolo, rozsah, krásny sving v jej hlasu, ani v jej (vek dám sa neuvádza, to ste zabudli) spieva fantasticky. Ach.. škoda písania, a mojich rúk. Mnoho speváčiek sa vôbec nestará o svoj hlas, berte si príklad z DIany Krall. Štvorica muzikantov: John Clayton- basa, Anthony Wilson- gitara, Jeff Hamilton- bicie, Paulinho DaCosta- perkusie, sú s Dianou ako jedna ruka, a to pri sólových interpretoch nesmierne ťažké nájsť niekoho s kým sa zohrá daný interpret je výhra. Taktiež si všímam, že mnoho DVD zachytáva omnoho viac publikom, ako samotnú kapelu.. chápem, že koncerty sú pre ľudí, nie pre muzikantov, keď prichádza k DVD, tak skôr sa zamerajme na kapelu, samozrejme, hudba musí byť zaujímavá... TU JE! Ak si myslíte, že s orchestrom prešla Diana Krall do stredného prúdu, dávajte si pozor na jazyk, je to veľmi nebezpečná zbraň. Vo väčšine DVD si všímam, že najväčšiu kvalitu vôbec samotnej kamery ponúkajú Japonci, k príkladu uvediem Dream Theater, k príkladu majú krásnu kameru na DVD Live AT Bukodan. Na Európsku produkciu kamery je vynikajúca. Samostatný zvuk bici Jeffa Hamiltona je fantasticky, tak vytiahnuť z mixového pultu je prvotriedna práca zvukára. Nehovoriac to, čo dovádza Jeff Hamilton na tomto DVD je úplne z iného sveta. Klobúk dole, hudba, muzikanti, kamera, finálny zvuk z mixu, mastering, celkový zvuk DVD, obal.. jednoducho nemám výhrady! /100 %/ ()