Benny a Joon

Benny & Joon

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1993, 98 min

Je to věčný a nikdy ne optimálně řešitelný svár mezi odpovědností a povinností ctít svobodu toho druhého. Milý filmík s mnohokrát ohraným námětem, ovšem nepostrádající notnou dávku originality. Váhal jsem mezi 4-mi a 5-ti hvězdami, ke stu procentům jsem se přiklonil díky naprosto skvělému Johnny Deppovi - herci profesionálovi, který dokáže přesvědčivě zahrát ganstera, pistolníka, miláčka, drama, horror i jako zde roli téměř z grotesky, a všechno mu uvěřím.(29.7.2010)

Johnny Depp sice umí zahrát i "normální" postavy (např. J.M. Barrie ve snímku "Hledání Země Nezemě), ale nejlepší je stejně v těch svých ujetých podivínech (Střihoruký Edward, Jack Sparrow, Willy Wonka anebo Sweeney Todd) ;-) Nejinak je tomu i v případě Sama, snílka a blázna, jemuž prostě nelze odolat. Ten jednoho dne vpadne do života automechanika Bennyho a jeho sestry Joon. A jak se později ukáže, láska (snad) opravdu nezná žádné hranice :-)(13.9.2009)

Prvá polhodina filmu je veľmi zdĺhavá a zdá sa, že pôjde len o priemernú nevtipnú komédiu. Potom ale nastúpi Johny ako novodobý Buster Keaton a zábava začne práve vďaka jeho groteskným scénam. Keď sa k tomu ešte pridala komplikovaná zakázaná láska a soundtrack v podobe najväčších hitov, nadpriemerná optimistická komédia so sympatickými hrdinami a pekným prostredím bola na svete.(23.9.2008)

Přestože jsem měla po skončení filmu stejné symptomy blížícího se „hezkého a milého“ glykemického šoku jako nadšení pisatelé všude kolem (uživatel POMÍK mi rozumí – malá naděje že on sám není mulťák - ne můj), místo nástupu euforie do mého mozku se moje myelinové synapse spikly proti nabízejícím se endorfinům a adrenalin skepse je předčil. Opět-žel. Nemá cenu tady omílat jaký výkon podává Depp a jak se ve své roli vyžívá - o to pak za sebou nechává na míle daleko všechny ostatní představitele (zvláště u milé-nemilé slečny bych spíš místo hřejivé lásky doporučila pár facek nebo účinné skotské střiky). Děj je natahovaný -scénář toho nemá moc co říci - doba než se Sam seznámí s Joon je nepřiměřeně rozvleklá a po ní následuje patrně nejsilnější (a kýčem nejméně poškozená) cesta sebe hledání a poznávání. Druhá třetina filmu ale kulhá na obě nohy - když dojdou vtipná intermezza a pocty němým komikům – film se stává fyzicky konfrontačním a vše se vyhrocuje do proláklých formulací, kterými se vydaly (a vydají) tucty průměrných filmů. Problém graduje víc než se zdá, když kvůli katarzi děje nutí scénář konat postavy činy, které vzhledem k předešlé hodině jejich psychické studie odpovídají buď těžké ztrátě soudnosti nebo důkazu, jak tvůrci potřebují film dotlačit k happyendu (je mi šumák, že tu spoileruji, kdo nemá odebrány obě hemisféry, tuší konec od doby, kdy si přečetl nástin děje v tv magazínu). Film tak v druhém plánu (v tom prvním drží diváka při nadšení přesně dávkovaným sentimentem) zůstává docela holý a triviální. A jak by teprve vypadal bez Deppova partu.(14.2.2008)

• Kimon

Vcelku se na scéně neděje vůbec nic, a dokonce to začíná být až otravné, jenže jakmile se na scéně objeví Johnny Depp, nazačnou se dít žádné divy a světe div se, nuda pokračuje dál ...... mám se snad smát tomu, jak se dělají s ledovou tváří tousty žehličkou? Prostě jsem to nedokoukal a v 1/3 filmu to zabalil.(10.3.2011)

• - Scéna, kde Sam (Johnny Depp) ochutnává barvu z obrazu, byla spontánní improvizace Johnnyho Deppa. (Safalia)

• - Johnny Depp absolvoval všechny kaskadérské kousky sám. (Safalia)

• - Johnny Depp se na svou roli připravoval více jak půl roku dopředu, kdy pečlivě zhlížel filmy Charlieho Chaplina a Bustera Keatona a studoval jejich pohyby, mimiku a držení těla. Sám v interview uvedl, že tanec s bagetkami byl pro něj nejtěžší z celého natáčení  - i šplh na zeď nemocnice byl prý snadnější - jelikož vše nespočívá pouze v pohybech rukou, ale jde hlavně o mimiku a celkové výrazy v obličeji, které je těžké napodobit a vše následně skloubit. (Safalia)