Benny a Joon

Benny & Joon

Komedie / Romantický / Drama

USA, 1993, 98 min

Bezchybný Johnny Depp opět vévodí hereckému složení - a to v další netradiční roli, výstředního imitátora Bustera Keatona. Duševně nemocná dívka Joon vyrůstala v izolaci a samotě, jen po boku starostlivého bratra. Režisér Chechik se pokusil spojit dramatické prvky se vzplanutím dvou excentrických bytostí, svým relativně naivním pohledem tak přispěl do podobně laděných snímků duševně nemocných s nepopiratelnou vnitřní kvalitou jako byl Levinsonův Rain Man nebo Howardova Beautiful Mind. 60%.(17.2.2008)

Koncert pro tři herce, mezi nimiž ční jako sólista Johnny Depp. Ten chlap by dokázal asi zahrát skvěle i mrtvolu, nicméně "úleťáci" mu jdou očividně nejlépe.(4.3.2015)

Film, u ktereho jsem brecela ne dojetim, ne smichy, ne z litosti... Ale proste proto.(25.2.2010)

Přestože jsem měla po skončení filmu stejné symptomy blížícího se „hezkého a milého“ glykemického šoku jako nadšení pisatelé všude kolem (uživatel POMÍK mi rozumí – malá naděje že on sám není mulťák - ne můj), místo nástupu euforie do mého mozku se moje myelinové synapse spikly proti nabízejícím se endorfinům a adrenalin skepse je předčil. Opět-žel. Nemá cenu tady omílat jaký výkon podává Depp a jak se ve své roli vyžívá - o to pak za sebou nechává na míle daleko všechny ostatní představitele (zvláště u milé-nemilé slečny bych spíš místo hřejivé lásky doporučila pár facek nebo účinné skotské střiky). Děj je natahovaný -scénář toho nemá moc co říci - doba než se Sam seznámí s Joon je nepřiměřeně rozvleklá a po ní následuje patrně nejsilnější (a kýčem nejméně poškozená) cesta sebe hledání a poznávání. Druhá třetina filmu ale kulhá na obě nohy - když dojdou vtipná intermezza a pocty němým komikům – film se stává fyzicky konfrontačním a vše se vyhrocuje do proláklých formulací, kterými se vydaly (a vydají) tucty průměrných filmů. Problém graduje víc než se zdá, když kvůli katarzi děje nutí scénář konat postavy činy, které vzhledem k předešlé hodině jejich psychické studie odpovídají buď těžké ztrátě soudnosti nebo důkazu, jak tvůrci potřebují film dotlačit k happyendu (je mi šumák, že tu spoileruji, kdo nemá odebrány obě hemisféry, tuší konec od doby, kdy si přečetl nástin děje v tv magazínu). Film tak v druhém plánu (v tom prvním drží diváka při nadšení přesně dávkovaným sentimentem) zůstává docela holý a triviální. A jak by teprve vypadal bez Deppova partu.(14.2.2008)

Vcelku se na scéně neděje vůbec nic, a dokonce to začíná být až otravné, jenže jakmile se na scéně objeví Johnny Depp, začnou se dít divy a světe div se, z Benny a Joona se nakonec stává neotřelá, originální a smysluplná komedie, plná hereckých koncertů včetně Johnnyho Deppa, ale nebýt jeho, byl by to průměr, a možná ještě to by bylo málo. Dodává do filmu právě TO neotřelé kouzlo, které diváka zaujme, a dokáže se s ním vést až na samotný závěr. Johnny je třída, dokázal to už tolikrát, dokazuje to i právě zde.(6.1.2009)