Vikingové

Vikingovia

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 1999, 102 min

• Rob Roy

Námět není špatný, ale ta režie nestojí za nic. Akční scény jsou krátké a není skoro nic vidět.(10.4.2003)

• Brouk

Himbajs šúviks, řekl by někdo od kresleného příběho J.Foglara :-) ... Atraktivní téma, nadprůměrná hudba, dokonce i Banderas mě přesvědčil, že není napomádovaný seladon a tajtrdlík a miláček bulváru, režisér, co sem tam umí (má své chvilky), solidní předloha a podpořená Crichtonem a hle: film propadl do komerčního i uměleckého podprůměru, kde se stala chyba? Levoboček Tiernanův? I to je možné, vidím na podceněnění jak cílové skupiny tak tématu, jasné detailové nedotažení... život a doba vikingů je mimořádně atraktivní téma, tenhkle film beru průkopnicky, i když mě osobně (jen mě) vcelku zklamal, čekal jsem víc díky reklamě, v žádném případě tenhle film i přes mírně negativní hodnocení nezatracuji, škoda balastních věcí a věřím, že další film ala Vikingové bude lahůdka.... přeji si to a držím palce(17.9.2005)

• Dadel

Docela bych chtěl vidět tenhle film před brutálními zásahy producentů. Ten film nedává vůbec žádný smysl. Kdybyste náhodně zpřeházeli jednotlivé scény, výsledek by nebyl příliš odlišný.(28.5.2002)

• tron

"Nie som bojovník!" - "Čoskoro budeš." Pravdupovediac, od môjho prvého stretnutia s týmto príbehom (ak nerátam Crichtonovu knihu), ktoré sa odohralo v tme prázdneho kina, ubehlo už pekných pár rokov a je to neuveriteľné, ale môj postoj k tomuto v strižni miestami vskutku zmasakrovanému akčnému historickému hororu, je čoraz lepší. Nemôže za to čudný scenár (hlúpe odhalenie "požieračov mŕtvych"), strih (pochoval predsa niekoľko dejových línií a postáv) a ani réžia Johna McTiernana (ktorý to vzdal a zvyšok dotočil spisovateľ a producent Michael Crichton), ale pôsobivá atmosféra, tucet drsných Vikingov a niekoľko výborných scén (matka Wendolov, lesná chalupa). Kino Považan 1999(20.10.2004)

Byl by to celkem zajímavý dobrodružný snímek, kdyby Američané (zase!) zcela neignorovali historická fakta či je nepřekrucovali a nestavěli na hlavu. Už jen z tohoto důvodu si nelze film pořádně užít. Ale akční scény a Antonio Banderas to občas solidně zachraňují.(27.7.2006)

• - Drtivá většina Vikingů ve filmu nemá adekvátní dobovou zbroj a výzbroj. Ve snímku je možné vidět Vikinga ve zbroji španělských conquistadorů až ze 16. století a nebo pro změnu Vikinga s gladiátorskou přilbicí z 2. století př. n. letopočtem. Hlavní hrdina Bulwoy () má plátové brnění také ze 16. století, přičemž film se odehrává roku 922. (Rawen616)

• - Omar Sharif byl z filmu tak zklamaný, že dočasně zanechal herectví. (Chatterer)

• - Ahmed Ibn Fadlan byl ve skutečnosti islámským vyslancem, který měl za úkol šířit Islám v zemích Volga Bulgaria. To je stát rozkládající se při soutoku řek Volha a Kama v době mezi 7. a 13. stoletím na území dnešního centrálního Ruska. Po jeho návratu do rodné země v roce 923 se o něm nedochovala žádná dokumentace. (Conspi)