Vikingové

The 13th Warrior

Vikingovia

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 1999, 102 min

Historická nevěrohodnost a nevysvětlitelné jevy (náhlé porozumění řeči Seveřanů) se snoubí dohromady s perfektní atmosférou, suprovým hereckým obsazením a dokonalou, dokonalou, dokonalou hudbou zesnulého Jerryho Goldsmithe. Možná to není dost, ale já jsem v zásadě hodný a nenáročný. :)(6.4.2007)

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Old Bagdad ,2. Exiled ,3. Semantics ,4. The Great Hall ,5. Eaters of the Dead ,6. Viking Heads ,7. The Sword Maker ,8. The Horns of Hell ,9. The Fire Dragon ,10. Honey ,11. The Cave of Death ,12. Swing Across ,13. Mother Wendol's Cave ,14. Underwater Escape ,15. Valhalla/Viking Victory ,16. A Useful Servant ,(13.5.2011)

• Dan9K

Když jsem to viděl někdy v roce 2000, tak jsem měl za to, že jde o skvělý film a to mi v hlavě zůstala jen useknutá hlava. Tak jsem to sledoval po druhé o osm let později a to co stálo především za řeč, byla opět ta useknutá hlava a možná i ta moje skládající se ke spánku po první půlce. Hudba Jerryho Goldsmithe k tomuto filmu je veskrze obdivovaná, asi proto, že zní jako Honza Pokoj, ale poslech nezkráceného soundtracku, který jsem si neuváženě stáhl před několika lety, byl pravou zkouškou odolnosti, když se hlavní motiv objevil snad ve všech 32ti stopách a to jsem si ho oposlouchal už v té druhé. Sterilnější věc Jerry asi neudělal. To moje hodnocení je prostě tak od těch dvou do čtyř, podle nálady. Jo a taky bych se chtěl takhle pěkně naučit cizí jazyk, což o to, scéna to byla působivá, ale taky vtipná.(28.12.2008)

Ač zatracovaná, přece pro mě jedna z těch lepších Crichtonových adaptací a to včetně velkého mistra Spielberga and his Jurrasic Boys. Film s pěknou výpravou (i když bych třeba ke zbroji některých Vikingů měl nemalé výhrady) a lokacemi, slušnou porcí naturalismu a excelentní atmosférou odpovídající "temnému" ranému středověku. Plus vynikající Goldsmithova hudba. Rozhodně lepší, než rádoby oduševnělé nabubřelosti typu Statečné srdce, Gladiátor nebo Království nebeské. "Viděl jsi draka zblízka? - Jsou to jezdci na koních. - Hm, draka bych radši." Co se týká sporu Crichton x McTiernan, otázka je, zda to Crichton spíš nezachránil. Mc Tiernan toho nenatočil zas tolik kvalitního (vpodstatě jeden mírně nadprůměrný sf akčňák a to až ve své druhé polovině a pravda jednu nedoceněnou akční parodii), abych jeho slovo bral jako nějakou autoritu.(6.12.2005)

Musím se přiznat, že ve své době mě film dostal, neboť jsem zrovna silně ulítával na vikingském black metalu a pouhé vyslovení jména Odin či Valhalla ve mně vyvolávalo návaly emocí. S odstupem času vidím hlavně film s velmi zajímavým námětem, který ale totálně pohřbil nelogický střih. Pusťte k tomu autora předlohy a je z toho binec, kterému možná rozumí on sám, ale divák z toho musí být na větvi. Nechybělo mnoho a Vikingové byli skvělým dobrodružným filmem z exotického prostředí. Takhle zůstává rozmazaný patvar s dobrým Banderasem a několika pěknými sekvencemi. Jako celek ale nepopsatelně sypké... Pane Crichtone, držte se probůh pera (svého)!!!(1.2.2004)

• - Podle zápisků skutečného Ibn Fadlana byli oni severští bojovníci Rusové, nejspíše tedy Varjagové, to jest švédští Vikingové, kteří se postupně při svých kupeckých výpravách mísili s obyvateli navštívených zemí, Slovany a Anglosasy. (Rawen616)

• - Mezi knihou a filmových zpracováním lze nalézt několik rozdílů. V knize Michaela Crichtona "Eaters of The Dead" například Buliwyf (Vladimir Kulich) nežádá o radu stařenu, nýbž skrytou kolonii trpaslíků. (Conspi)

• - Drtivá většina Vikingů ve filmu nemá adekvátní dobovou zbroj a výzbroj. Ve snímku je možné vidět Vikinga ve zbroji španělských conquistadorů až ze 16. století a nebo pro změnu Vikinga s gladiátorskou přilbicí z 2. století př. n. letopočtem. Hlavní hrdina Bulwoy () má plátové brnění také ze 16. století, přičemž film se odehrává roku 922. (Rawen616)