Vikingové

Vikingovia

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 1999, 102 min

• POMO

Banderas je pre rolu stredovekého hrdinu ako stvorený, hudba Jerryho Goldsmitha je fantasticky monumentálna a aj jednotlivé (hlavne akčné) scény sú veľmi slušne nakrútené. Nepostrádajú dynamiku, dravosť, temnú atmosféru a občas naháňajú veľmi príjemné zimomriavky (vôbec celá scéna v jaskyniach nemá chybu). Ale všetky tieto slušne nakrútené okamihy sú veľmi divne pozliepané do nekompaktného a strašne deravého celku, ktorý vyvoláva iba veľké rozpaky. Údajne je to vina Michaela Crichtona, ktorý sa rozhodol dať svojmu námetu podobizeň podľa svojho gusta (umožňovala mu to zmula) a začal McTiernanovi drzo zasahovať do jeho práce. Naštvaný McTiernan preto z nakrúcania odstúpil skôr, než bol film hotový a zaprisahal sa, že s Crichtonom nechce mať už nikdy nič spoločné. Film, ktorý sa k nám dostal, tým pádom nie je McTiernanov, ale Crichtonov. A úprimne povedané - stojí za***. Veľká škoda. Táto vecička totiž mohla byť bombastickým filmovým dobrodružstvom.(12.4.2002)

Historická nevěrohodnost a nevysvětlitelné jevy (náhlé porozumění řeči Seveřanů) se snoubí dohromady s perfektní atmosférou, suprovým hereckým obsazením a dokonalou, dokonalou, dokonalou hudbou zesnulého Jerryho Goldsmithe. Možná to není dost, ale já jsem v zásadě hodný a nenáročný. :)(6.4.2007)

• Le_Chuck

Spájať arabov s vikingmi ? Heh ! Vychrtlý Banderas vyzerá medzi tými blonďatými svalovcami ako päsť na oko a nezachráni to ani ta vševysvetlujúca omáčka. Rezignovať sa odporúča. Našťastie je tu akcia a kto má rád historiské mlátičky na ostrie noža, či sekery bude rád. Len v tom nehľadajte preboha Gladiátora.(3.7.2005)

• Cival

Docela vtipnej velkopropadák. Ale hlavně těžkej paskvil, jehož kouzlo je založeno na bojových scénách. Ty jsou chytře natočeny v absolutní tmě, takže z nich není nic vidět - a my nemůžeme být zklamaní. Možná.(16.6.2002)

• Paldini

Podivná fantasy slátanina, která vůbec nefunguje jako film, ale jen jako série několika soubojů. Vypadá to, že film byl původně asi zamýšlen jako televizní seriál, neboť jinak si neumím vysvětlit takovou levnou televizní produkci, která byla z celého filmu cítit. Souboje, na kterých celý film stojí jsou natočeny neskutečně fušérsky. Buď není nic vidět, protože je černočerná tma nebo je jako v poslední bitvě světlo a potom se režie vyžívá ve zpomalených záběrech, což nechápu, protože ještě více je tím zdůrazněna nemohoucnost některých zúčastněných. Ještě bych dodal, že český distribuční název Vikingové je dost zavádějící a více by se hodil jen čistý překlad originálního názvu, tedy Třináctý válečník.(3.1.2006)