Vikingové

The 13th Warrior

Vikingovia

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 1999, 102 min

Fakt nechapu to nizky hodnoceni, i kdyz to nema kdovijak promakanej scenar, tak je to zabavna, svizna a napinava podivana. Vsech 12 vikingu mi prislo docela nabusenejch, ale trochu drsnejsi jeste bejt mohli a Banderasovi role skvele sedla. Bitvy jsou hodne dobry a ve spojeni s vybornou hudbou hodne svizny a drsny. Mozna bych dal i 5*, ale precejen mam k filmu trochu kritiky. 3 sceny jsou hodne naivni - nauceni vikingskeho jazyka, nabrouseni mece, dokazani vikingum jak ma Banderas skvelyho kone. A co se tyce triku, ty byli dobry, ale nezdala se mi ta vikingska lod, to bylo hodne pocitacovy. Taky to je misty zbytecne roztahany. Ale krome tohohle nemam filmu co vytknout. Mozna kdyby se do rezirovani necpal Crichton mohlo to bejt jeste lepsi.(8.8.2005)

Je to čistě popkulturní dílo, v němž tvůrci zjevně přehlížejí nějaké historické reálie a autentičnost, postmoderně lehkovážně (v tom nejhorším slova smyslu) splácají dohromady prvky z různých historických epoch a koutů světa a k nordickému (severskému) hrdinskému eposu se nepřiblíží ani z desetiny, ale přesto má film svoje skryté kouzlo - atmosféru chladu, mlhy, příšeří, noci, vytí vlků, tajemných všehoschopných bojovníků, pohanských kultů a barbarské zběsilosti... ale většinou je to jen hollywoodsky plytké... (přesto, rychlost, s kterou se tu hrdinové učí cizím jazykům, je záviděníhodná...:-)) Podobné filmy: Centurion(28.4.2007)

Byl by to celkem zajímavý dobrodružný snímek, kdyby Američané (zase!) zcela neignorovali historická fakta či je nepřekrucovali a nestavěli na hlavu. Už jen z tohoto důvodu si nelze film pořádně užít. Ale akční scény a Antonio Banderas to občas solidně zachraňují.(27.7.2006)

• Djkoma

Co je tady špatně? Vždyť film točil McTiernan společně(?) s Crichtonem. Dva režiséři ať sebelepší tak to málo kdy dělá dobře. Na filmu se to bohužel viditelně podepsalo a jako by se dělil na úplně dva odlišné snímky. v Jednom je Antonio Banderas velký bojovník, který bojuje proti "zvláštním lidem" a v druhém se Antonio promenáduje s mečem v dešti a jen tak porůznu kouká. Film nedrží pohromadě, jak by měl a rozhodně je to na škodu, když máte tak slušné obsazení a docela poutavý námět. Neříkám, že mělo jít o megahit, ale rozhodně to mohl být kvalitní snímek, který si oblíbí (nebo aspoň nezhnusí) milovníci vikingů a Banderase.(30.7.2004)

• paascha

Oh, it was a really shit:-/!!! Tohle řekla moje kámoška z GB, když viděla toto veledílo. Nezbývá, než souhlasit, really shit(16.7.2007)

• - Kartografické chyby se filmový štáb dopustil, když na mapě v úvodu filmu umístil město Bagdád do kavkazského pohoří mezi Černé moře a Kaspické moře. Skutečnost je taková, že město leží jihozápadním směrem na řece Tigris. (Conspi)

• - Jednoho z bojovníků zdobí tzv. skotský pléd. Tato část oděvu se ovšem až do 16. století nenosila. (Conspi)

• - Většina Vikingů ve filmu nosí své meče na zádech. Tímto způsobem se však meče nikdy a nikde nenosili. Dlouhý meč je nemožné z této pozice tasit. Ve filmu to bývá řešeno střihem nebo upraveným pouzdrem. (Rawen616)