Dny, kdy se princezna Beatrice (Jessie Royce Landis) těší královskému životu, mohou být u konce, pokud její dcera, princezna Alexandra (Grace Kelly), neudělá dobrý dojem na vzdáleného bratrance, který přijede na návštěvu do jejich paláce. Prince Albert (Alec Guinness) prohledával celou Evropu, aby si našel nevěstu, a brzy ho život v paláci začne nudit, navíc má daleko větší zájem o majetek než o Alexandru samotnou. Aby se nějak zabavil, začne hrát fotbal s profesorem (Louis Jourdan) a Alexandřinými bratry. Pozve profesora na večerní ples, během něhož sleduje, jak elegantně tančí s Alexandrou. (Streeper)

01Zuzana10

3 a pol *. Svatba princa Williama a Kate ma primäli spoznať Grace Kelly. A tu ju hneď spoznávam v roli aristokratky. Vidím, ako sa prejavuje, ako vyzerá ale túžim vedieť viac! Či to iba hrala alebo ukázala časť zo seba. Princeznú Alexandru zobrazila neskutočne dievčensky /"Eat something!" :) čože chce feed her pet? /, trošku prehnane romanticky, jemne, zasnívane, ako obláčik, ktorý sa možno rozplynie.. možno až ako spomínaný prelud.. Neustále biele šaty, jej krehkosť, skutočne pripomína vznešenú labuť. A ešte ak k nej pridali ohromného fešáka, elegána Louisa Jourdana s úžasným francúzskym prízvukom, krátko sme uzreli rozprávočku. Och, ich tanec je jedna z najnádhernejších tanečných scén vôbec. Mimo hlavného "trojuholníka" deju prihrávali ostatní. A celkom vydarene. Nie veľmi výrazne, možno v tej dobe komicky, dnes mi to príde ako "druhoplánový" - zobrazí opak očakávaného alebo nejaké pošetilosti. A je trošíčku milo suchý. Veľmi sa mi páči Alexandrino prirovnanie o láske. "If it's love than it is very like once when I was little...with the emperor. I had seen so many pictures of him in his robes with the golden crown on his head. All splendid magnificence. And when he came to visit us in an ordinary suit, I did not know him." (snáď som to dobre prepísala)___ Celkovo nenáročný film, veľmi milý. Až by som povedala, že som rada, I was introduced. ()

Una111

Na filmu je patrné, že vznikl podle divadelní hry. Má svižný spád, vtipné dialogy a humorné scénky se střídají s lyrickými pasážemi. Úvodní scéna s donáškou ranního pečiva do zámku - no, to mne tedy dostalo! - - - Film byl pro mne nečekané, ale o to ještě víc milé překvapení! ()

• Grace Kelly se skutečně stala šlechtičnou, když se osmnáctého dubna 1956 provdala za monackého knížete Rainiera. (Karlos80)
  • Je to již podruhé, co si Jessie Royce Landis zahrála matku Grace Kelly. Poprvé se tak stalo v Hitchcockově filmu Chyťte zloděje (1955). (Karlos80)
  • Během natáčení se Alec Guinness setkal s Jamesem Deanem jen pár dní před jeho tragickou smrtí. Dean tehdy ukázal Alecovi své nové Porsche. Ten mu tehdy dal přátelskou radu: "Zbavte se proboha toho auta, nebo se v něm do týdne zabijete." Guinnessova předpověď se naneštěstí ukázala jako naprosto pravdivá. (Karlos80)