poster

Jak jsem balil učitelku

 • Česko

  Rushmore

 • USA

  Rushmore

 • Slovensko

  Ako som balil učiteľku

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1998, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radek99
  *****

  V pořadí druhý celovečerní film Wese Andersona vykazuje již všechny typické rysy svébytného tvůrčího způsobu a poetiky tohoto svérázného režiséra. Veskrze originální rukopis s typickými vertikální záběry shora a horizontálními jízdami, zpomalenými záběry podbarvenými vždy velmi emocionálně působící melancholickou netradiční (často francouzskou či indie) hudbou, nostalgickou a až staromilskou náladou a melancholickým plynutím filmového času, prazvláštním druhem humoru, vyšinutými postavami, kterým se rozpadl rámec smysluplného života nebo které ho teprve hledají a které se vymykají běžným představám a očekáváním, které tápou a táží se po smyslu svého bytí... Max Fischer (Wesův oblíbenec Jason Schwartzman, který později exceluje i v Darjeelingu s ručením omezeným) je mladík s obrovskou sociální inteligencí a úžasným potenciálem, který transformuje v parodické reflexi desítek zájmových klubů a kroužků symbolizujících rozmanitost a pestrost života, který má však problémy být kompatibilní s nastoleným nudným systémem a řádem a tak se ho snaží všemožně obcházet. Se ztrátou smyslu života (odchodem z Rushmore) se pod tlakem existenciální tísně začne dostávat do značně svízelných a eticky ambivalentních situací, které podstatně naruší integritu jeho identity. Existenciální krizi prožívá i znuděný a životem zklamaný milionář Blum (geniální Bill Murray, jehož minimalistické herecké výrazivo asi nejlépe ilustruje originalitu Andersonovy poetiky a melancholicky působícího humoru), který má pro Maxe slabost. Rushmore je symbolem integrity ideálů a života a obranou minoritního životního stylu i dokladem toho, že smysl mají také ,,jiné" životy, než jen ty většinové... (percepci filmu bohužel velmi předznamenává nešťastně zvolený český distribuční název, který asociuje žánrově limitovanou teenagerskou komedii). Podobné filmy: Horší to už nebude, Život pod vodou, Taková zvláštní rodinka, Jak jsem balil učitelku, Prosíme přetočte, Věčný svit neposkvrněné mysli, Nauka o snech, Dedication(18.7.2008)

 • Tayen
  ****

  Skvělá komedie, která není vyloženě teenagerská ani romantická, ale skrývá v sobě suchý neotřelý humor, který mnohdy zavání cynismem. Nedovedu si představit, kdo by ten cynismus probudil lépe než Bill Murray. Doporučuji na zamračené sobotní odpoledne.(1.8.2008)

 • Chrustyn
  ***

  Andersonův vypravěčský styl mám opravdu rád ale v tomto filmu je vidět, že se ještě učil a není to tak zábavné jako jeho pozdější filmy. Přesto originální a místy zábavné.(3.3.2008)

 • gibbon
  ****

  Další z lahůdkových rolí Billa Murraye. Další z imbecilních českých (v tomto případě i slovenských) distribučních názvů.(2.7.2005)

 • Marius
  ***

  To hodnotenie je len za výkon hlavného hrdinu ktorý myslím nielen mne pripomína D. Hofmana. Inak desná nuda kvôli ktorej som sedel pri HBO do štvrtej ráno.(26.1.2004)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace