Jak jsem balil učitelku

Rushmore

Ako som balil učiteľku

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1998, 93 min

Originální komediálně laděný film, který stojí někde na pomezí mezi prvoplánovou teenagerskou komedií a trochu inteligentnějším (což nemusí znamenat lepším) humorem, nebo lépe řečeno si z obou bere něco. Počáteční až groteskní komediální část postupně nenuceně přechází do vážnějšího tónu. Všechny postavy jsou nejen skvěle napsané, ale i zahrané. Od Billa Murrayho by to asi každý čekal, ale Jason Schwartzmann příjemně překvapil. Jen ten český název naznačuje o filmu něco, co tam není. 60%(15.11.2010)

Je to sice netradiční komedie, ale to neznamená, že to je zábavný, spíš by se dalo říct, že sem při sledování jen přežíval, kdy mě to nenudilo, ale ani nebavilo. Nicméně Schwartzman s Murrayem dobrý a to závěrečný divadelní představení se mi líbilo, dokonce bych byl ochotnej na něj po několikadenním přemlouvání(aby se neřeklo, že jdu dobrovolně do divadla) i zajít.(12.7.2008)

Andersonův styl žeru.. a Murray je (opět) nepřekonatelnej! K tomu všemu již tradičně skvělá muzika..hodně dobrá záležitost(26.11.2006)

Další z lahůdkových rolí Billa Murraye. Další z imbecilních českých (v tomto případě i slovenských) distribučních názvů.(2.7.2005)

Bizardní. Slovo, které se s Wesem Andersonem omílá pořád dokola, ale takový jeho svět prostě je. Tak krásně bizardní. Jako sny. Rushmore přesně jeden takový sen je. Kdybychom ho rozebírali v hodinách češtiny, tak se budeme určitě zmiňovat i o tom, že je to film plný kontrastů (student, který dostal stipendium, je jedním z nejhorších žáků ročníku) i řady jinotajů (poznámka v závěru filmu o "Maxově poslední hře", která se neodehrává ani tak na divadelních prknech jako v životech hlavních postav). Ale dost vědeckýho rozebírání... Rushmore je prostě jiný film. Úplně jiný než jste třeba očekávali, že může být. Je jako ten sen, který se vám mění před očima, ale ve zpětném pohledu nedává logicky vůbec smysl. Jenže co na tom záleží, když jste se ve spánku usmívali a klidně byste si ho hned po probuzení dali znova.(14.9.2007)

• - Billovi Murraymu (Herman Blume) sa scenár po prvom prečítaní tak zapáčil, že bol ochotný si vo filme zahrať bez nároku na honorár. (m.a.t.o.)

• - Wes Anderson pôvodne zamýšľal, že hudobný doprovod k filmu by tvorili iba piesne skupiny The Kinks. (m.a.t.o.)

• - Mŕtvy manžel pani Crossovej (Olivia Williams), ktorého obrázky má v spálni, je Owen Wilson. (m.a.t.o.)