Jak jsem balil učitelku

Rushmore

Ako som balil učiteľku

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1998, 93 min

Nemám slov. Anderson mě potřetí zasebou zabil. Teda mluvím o devastaci mé bránice a například o přehodnocení TOP 5 režisérů na mém profilu. Life Aquatic mě nakopl, Royal Tenenbaums přesvědčili, že se nejedná o náhodu a chronologicky nejstarší -nepočítám dvě prvotiny- počin tohoto geniálního (a zde si za slovem geniální stojím) Američana mě utvrdil v tom, že se jedná o jednoho z nejosobitějších a nejsvěžejších režisérů současné kinematografie. O ději filmu se nebudu nijak rozepisovat, jen podotknu, že tenhle film (stejně jako jeho mladší bráchové) je pro mě příkladem dokonalé spolupráce všech složek nutných pro vznik filmu. Scénář, herecké výkony (Murray zde vytváří svůj looserovský prototyp), originalita, hudba (ten soundtrack!) a hlavně TO KOUZLO!!! Wesi, jsi KING! 100%(27.7.2006)

Hodně vtipné komedii o strastech jednoho středoškoláka se podařilo vyhnout všelijakým klasickým klišé, které by divák u tohoto typu filmu čekal.(18.9.2002)

Jedno vím zcela jistě. Že originální režijní rukopis Wese Andersona v Rushmore zcela jistě zakořenil a byl poznat už po pár minutách. Jeho dvě hlavní postavy Max Fisher a pan Blum jsou toho jasným důkazem. Max se svým komisním výrazem ve tváři a obrovskými, šerednými brýlemi, který byl schopen čehokoliv a kdykoliv, obzvlášť pak v situacích týkající se jeho náklonnosti ke slečně učitelce a Bill Murray svou rolí vysloveně žil. Jeho výstup ve výtahu nemá chybu. Možná neobvyklý snímek, ale plný vtipných nápadů, kde vytáhnu třeba ten s medailemi za docházku a nebo za dochvilnost, plus bezvadný soundtrack byl příjemným zpestřením v této žánrové mixáži. Já se po skončení šla už jen podívat, jak vypadá Jason Schwartzman v reálu.(2.7.2014)

Rushmore není klasicky dobrý film. Je na něm ale zajímavé, že nás vtahuje do svého světa a zcela si uzpůsobuje pravidla reality, vkusu, přehnanosti. Takhle to umí jedině Anderson. I jeho slabšímu filmu proto patří čtyři hvězdy.(22.7.2012)

RUSHMORE jsem se kvůli českému názvu a podezřelému visuálu dlouho výhýbal. Chyba, je to super!(21.5.2015)