Jak jsem balil učitelku

Rushmore

Ako som balil učiteľku

Romantický / Komedie / Drama

USA, 1998, 93 min

Andersonův vypravěčský styl mám opravdu rád ale v tomto filmu je vidět, že se ještě učil a není to tak zábavné jako jeho pozdější filmy. Přesto originální a místy zábavné.(3.3.2008)

Zatím se jedná o nejlepší záležitost, kterou jsem od Wese Andersona spatřil. Nabíté absurdností, neskonale chytré a tématicky nesmírně lákavé. Když se 15ti letý Max Fisher ohání okázalými gesty zkušeného mafiánského bosse, nejde jej nemilovat. 80%(2.7.2013)

Wes Anderson prostě umí. Těžko hledat mezi současnými tvůrci někoho, kdo dokáže napsat a zrežírovat tak poetické filmy jako Život pod vodou nebo právě "Učitelku". Filmy, které sledujete s přihlouplým úsměvem na tváři a které ve vás zanechají velmi příjemný pocit i dlouhé hodiny po skončení. A k hereckému obsazení taktéž nemám slov - Murray, Williams a především Schwartzman hrají skvěle. Plný počet hvězd snad ani nemá cenu řešit...(18.8.2011)

Anderson mi jindy většinou bez problémů sedí, ale tady měl ještě ve vyprávěcím tempu a stylu výrazné rezervy. Už tehdy se sice jednalo o nezaměnitelnou porci originální podívané s čirou esencí melancholie, ale celý příběh, přestože jsme každý někdy byli platonicky zamilovaní do mladé usmívající se vyučující, se dopředu plouží jen velmi líně a můžu se chytat jenom zpomalených záběrů, parádního soundtracku nebo občasných roztomile divných gagů. Jako celek je to ale natolik do sebe uzavřené, že se milerád zase posunu v režisérově tvorbě o tři roky později k mojí oblíbené rodince.(8.11.2008)

Jason hraje bravurně, role slušňáckého studenta přední americké soukromé školy mu opravdu sedla a Bill Murray coby bohatý investor mu stejně tak skvěle sekundoval. Hašteření o učitelku nemělo chybu, scénka se stromem byla úchvatná! Hrozně se mi líbilo propracování detailů viz.: "Máš ráda rybičky? Postavím ti obří akvárium!" Mnohdy mi postava Jasona Schwartzmana lezla hodně na nervy, ale to byl nejspíš účel, ten jeho vzhled byl opravdu odpudivý a ani se nedivím učitelce, že se nenechala nalákat, i když, přiznám se, jsem mu to přála...(18.9.2008)

• - Billovi Murraymu (Herman Blume) sa scenár po prvom prečítaní tak zapáčil, že bol ochotný si vo filme zahrať bez nároku na honorár. (m.a.t.o.)

• - O úlohu Maxa Fischera (Jason Schwartzman) sa uchádzalo vyše 1 800 teenagerov z USA, Kanady a Veľkej Británie. (m.a.t.o.)

• - Mŕtvy manžel pani Crossovej (Olivia Williams), ktorého obrázky má v spálni, je Owen Wilson. (m.a.t.o.)