Bílý bizon

The White Buffalo

Western

USA, 1977, 97 min

Průměrný, poněkud mysteriózně pohádkový western. Pokud nečekáte od tohoto snímku ryze klasický western, můžete být spokojeni.(21.2.2010)

„Nechci ma naštvať, Frank.“ – „Teba som sa nikdy nebál, Bob.“ Zvláštny film, svojím spôsobom jedinečný. Bohužiaľ aj troška nudný, na čom má najväčší podiel asi to, že je naraz o mnohých veciach, ktoré k sebe skôr nepasujú, ako pasujú... aj keď sa mi zdá pozoruhodné, že niekto mal odvahu vmiešať ich do jedného filmu a vyskúšať, čo z toho bude. Dodnes je z toho prekvapivo dobrý film o slávnom pištoľníkovi Divokého Západu Billom Hickokovi (Charles Bronson), ktorý sa vracia na horúcu pôdu, kde mu na každom kroku hrozí zabitie, aby si vybavil účty so svojou nočnou morou – krvilačným legendárnym bielym bizónom, údajne posledným kusom, žijúcim v indiánskej divočine. Mnohé motívy a postavy sú načrtnuté v troch scénach, aby sa na ne následne zabudlo (bradatý zloduch so snežnicami). Inokedy sa od skvelého nápadu s vraždiacim bizónom (spolu s KOSATKOU ZABIJAKOM, v ktorej tiež hral Will Sampson, je to jedna z najbizarnejších kópií ČEĽUSTÍ... zasa z produkcie Dina De Laurentiisa) snáď na celé desiatky minút oddelíme a prejdeme k inej téme (vzťah Indiánov a belochov). Spolu to tvorí zaujímavý, originálny ale aj dosť čudný a nekompatibilný mix motívov a myšlienok.(28.5.2011)

Drsný ako príroda sama, nevyberavejší než smrť. Dávny príbeh, vyrozprávaný cynickým starešinom, čo sa práve vyhrabáva z halucinogénneho oparu. Indiánske mystériá a belošské mizériá. Fascinujúci ústredný vzťah, vlastne len prechodné spojenectvo, ukončené skôr, než by sa nevyhnutne roztrieštilo v salve výstrelov. Rešpekt neriedený snahou rozumieť. Výplod šamanského tranzu, ktorému sa na okamih pošťastilo nazrieť "za".(27.9.2010)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Bohužel spíše můžu ocenit zfilmování postavy Divokého Billa Hickoka než vlastní příběh o ulovení strašného bílého bizona (při objevení příšerné karikatury legendárního chlupáče jsem chytal záchvaty smíchu). Tento zvláštní western je opravdu zajímavý jen v částech, kdy se nejedná o bílého bizona, ale o pistolníka Hickoka. Celkově jde o film s podprůměrnou režií a příšernými triky, jehož jedinou záchranou je charismatický Charles Bronson, který je skutečnému Hickokovi i podobný - viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Wild_Bill_Hickok. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=cp17j-fQkWE(31.8.2011)

Zvláštní film. Významově něco mezi Moby Dickem a Čelistmi. Zvláštní tajuplná atmoféra posouvá žánrově vyprávění na hranici mezi westernem a hororem. Chvílemi se zdá, že se děj vleče až příliš pomalu, jenže vstát se od toho nedá a po skončení se to člověku vrací.(10.1.2012)