Smuteční host

Pallbearer, The

Smútočný hosť

Komedie / Drama

USA, 1996, 98 min

Proslov na pohřbu kamaráda ze střední, na kterého si nikdo nemůže vzpomenout, je hodně originální a vtipný. Kouzlo příběhu je ale v samotném Tomovi, který se snaží postavit na vlastní nohy, ale stále mu v tom brání nástrahy života. Schwimmer hraje svojí postavu se sentimentálním výrazem díky kterému je postava od začátku sympatická a v nečekaných chvílích opravdu vtipná. Vztah s paní Abernathyovou mě trochu připomínal Absolventa. Je to dobrý film, nesmíte od něj ale čekat příliš. Zkrátka citlivě natočený příběh s příjemnou hlavní postavou a nenásilným humorem. Kdo nemá zájem ve filmu najít, co chce skutečně sdělit, ať se porozhlédne raději po něčem jiném. Film se musí hlavně cítit. S opakovaným promítáním roste překvapivě jeho vtipnost a opravdovost. Určitý poselství filmu je obsaženo v poslední Tomově větě v dodávce, která nutí k zamyšlení i po titulcích, a to mám rád. Film se ale taky dá bezmyšlenkovitě zavrhnout se slovy, o čem že to vlastně bylo.(16.8.2012)

• dobytek

Trochu černá komedie o záměně osob a trochu romantická blbina o tom, jak jeden trouba chce sbalit svou vysněnou holku (Gwyneth Paltrow) a jeho chce naopak pro sebe ulovit jedna dominantní postarší madam (Barbara Hershey, kterou jsem s blond vlasama nebyl snad do půlky filmu schopnej identifikovat). Trochu jsem měl z toho pocit, že se někdo snaží využít popularitu seriálu Přátelé a Davida Schwimmera, kterýmu asi zapomněli říct, že tady nehraje Rosse. Celkově to neni úplná tragédie, ale když nebudu počítat cca 15 minut na pohřbu, je to dost nuda. 45%(19.11.2011)

• sssssycak

Jeden jediný solidní moment v celém filmu je scéna s proslovem. Jinak je film nudný od začátku do konce. Potěšila mě pouze přítomnost Davida Schwimmera, kvůli kterému jsem se vlastně na film podíval. To však nemění nic na situaci, že ten film je srač... píp. Vřele nedoporučuji.(4.10.2011)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1996 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(9.5.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $5,656,388Tržby Celosvetovo $-(19.1.2010)