Moucha

Scénografie:

Carol Spier

Kostýmy:

Denise Cronenberg

Prvně jsem viděl původní film z roku 1958 a těžko říct, možná mě zaujal trošinku více. Tím, že se skoro odprostil od nastoleného žánru a velmi překvapivě (na tu dobu) rozjel seriózní detektivní podívanou. Cronenberg v novější Mouše vlastně jen využil příhodný námět k tomu, aby nám, jako již předtím poněkolikáté, naservíroval mlaskavé zvuky a obrazy podivně se kroutících tělesných tkání a bublajících tekutin. Musím ale uznat, že v Mouše jsou daleko nejzajímavější a nejkrásnější a jsou na pozadí (respektivě popředí) mnohem lepšího (i když notoricky známého) příběhu než předešlé Davidovy filmy. Ovšem i Moucha se může honosit obvyklými béčkově působícími herci s nesympatickou vizáží.(30.9.2009)

Tak nechutné, až je to skvělé, tak promyšlené, že se člověk přestane ohánět po mouše bzučící nad klávesnicí a vůbec si proto nepřipadá jako blázen, a na film svého žánru také velmi přesvědčivě zahrané.(27.9.2007)

Remake klasického hororu z 50. let je oproti svému předchůdci daleko lépe dramaticky i trikově zvládnutý. Metamorfóza probíhá vpodstatě před očima diváka a je pojata opravdu sugestivně. První větší úspěch pro Jeffa Goldbluma a Geenu Davisovou.(6.8.2002)

Bzzz! Bzzz! Nádherný romantický příběh o vztahu dvou živočišných druhů - v podání Davida Cronenberga výtečný nekomerční, nebo spíš ne jenom komerční horor. Kromě ve filmu naznačených problémů souvisejících s rychlým vývojem vědy a techniky je zajímavé sledovat postupný rozklad lidského těla, vzbuzující ve světě 80. let, paralyzovaném virem HIV, nepochybně ještě větší znepokojení než dnes. Právě výborné masky oceněné Oscarem (i když je občas poznat, že je Goldblum navlečen v umělohmotné kombinéze) a množství lahůdkových scén, jako strhávání nehtů či „porod“, zajišťují Mouše nesmrtelnost. U mnohých „masitých“ záběrů jsem se začal hlasitě smát. Nevím jestli proto, abych nezačal zvracet, nebo jednoduše proto, že mi to připadalo morbidně vtipné. 80% Zajímavé komentáře: ScreamJay, Kaka, Mordenroth(31.3.2007)

Nejslavnější filmová hororová metamorfóza. Až vynaleznou teleport, bude pro něj tento film tím, čím jsou Čelisti pro koupání v moři. Horror movie of the year(17.8.2007)

• - Jako první po příchodu do svého bytu s novinářkou Veronicou začne Seth hrát na piáno. Ve skutečnosti hrála matka Davida Cronenberga na piáno a její otec byl novinářem. (HellFire)

• - Designéři společnosti Chris Walas studovali kvůli vzhledu Brundelmouchy odbornou literaturu. Konečná podoba Brundelmouchy je hodně zdeformovaná a asymetrická, což odráží pohled Davida Cronenbera, který chtěl, aby to nebyla jen velká moucha, ale doslovné sloučení člověka a hmyzu kombinující elementy obou stvoření. (HellFire)

• - Když se k režii dostal David Cronenberg, přepsal většinu scénáře Charlese Edwarda Pogua. Změnil tak postavy (a jejich jména), dialogy a většinu děje. Klíčová myšlenka z původního scénáře – sloučení člověka a hmyzu a detaily přeměny – zůstala zachována. (HellFire)