poster

Království nebeské

 • Velká Británie

  Kingdom of Heaven

 • Španělsko

  El reino de los cielos

 • Německo

  Königreich der Himmel

 • Slovensko

  Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Marigold
  ****

  Říká se, že "Gladiátor" Ridleyho Scotta odstartoval v roce 2000 velký comeback výpravných dějinno-mytologických epopejí. A říká se, že "Království nebeské" téhož režiséra je jakousi poslední šancí tohoto žánru, který po necelých pěti letech zazářil, posbíral spoustu cen a postupně vyklízí cestu lukrativnějšímu hollywoodskému artiklu. Je-li tomu tak, pak Scott v pravou chvíli složil reparát za bezduchého a prázdného "Gladiátora". "Království nebeské" není bezchybné dílo, je to typický "vydařenější hollywoodský špektákl", který se vyznačuje částečnou odvahou při uvolňování formy ve prospěch obsahu a patrnou fóbií z toho, aby tak činil do důsledku. Od prvních vteřin je jasně patrné, že kulisovost a umělost "Gladiátora" nepramenila z Scottovy chvilkové slabosti, nýbrž z toho, že anglická legenda nedokáže vtisknout historickým místům a osobám jistou specifičnost, jasný výraz... vše je umělé, jasně načrtnuté, fungující podle mechanických pravidel průměrného scénáře. Lidé jsou jen černí a bílý, všechna místa vyzařují gloriolu nákladné výpravy, ale chybí jim punc autentičnosti a sugestivita. Jenže zatímco kulisy Říma zakrývaly velké kulové, kulisy 12. století mají za sebou alespoň něco, co stojí za to objevovat. Středobodem filmu je Orlando Bloom, který konečně dokázal zahrát něco jiného, než oduševnělého elfí princátko. Pravda, jeho panická čistota zůstává, ale mladý idealista Balian má svou lidskou, chybující stránku. To, že zůstane pouze v rovině skicy, na níž Scott vrší křiklavé pastely klišé, je věc druhá. Mladou hvězdičku naštěstí ze všech stran podpírají výtečbní herci, z nichž dlužno zmínit především charismatického maršála Tiberia Jeremy Ironse. "Království nebeské" nemá s historií příliš společného, je to film po myšlenkové stránce veskrze současný, který kulisy křížových výprav a středověku používá pouze jako prostředek pro poselství tolerance mezi křesťany a muslimy. Je to poselství moralistní, svým způsobem krotce podané, ale především zábavné a v určitých momentech velice působivé (přetlačovaná křesťanů a muslimů v rozvalinách hradeb Svatého města). Otázky víry, cti a obětování zaznívají v typicky opatrném balení, ale je dobré, že své místo dostávají... Pokud si přimyslím výtečný soundtrack a poměrně dobře pojaté bitevní scény (to, že si raný středověk Scott plete s fantasy, raději taktně opominu), vydal žánr "historického" velkofilmu jednoho ze svých nejlepších zástupců, který na hlavu poráží jak "Tróju", tak "Gladiátora". "Království nebeské" není skvělým filmem, ale je to film o něčem, což se cení.(6.5.2005)

 • flanker.27
  **

  To se zas Amíci vytáhli. Zdá se, že skutečné historické události jsou pro ně něco jako volné náměty, které se teprve pomocí brainstormingu upravují do (vylepšené?) podoby odpovídající jejich představám "velkých" příběhů. Dá se říci stejné chyby jako Gladiátor, ale bez Russela Crowa. Božský Orlando strnulostí tváře připomíná masku nešťastného Balduina IV., že bych nevěděl který je který, naštěstí malomocný Norton i bez výrazu tváře dokáže něco zahrát, jinak je výraznější snad už jen Liam Neeson. K historii: Ve skutečnosti se Balian (mimochodem ve skutečnosti ženatý se Sibylinou macechou Marií - Sybila navíc svého muže Guye hluboce milovala, Guy byl spíš nerozhodný než zlý, prý při poradě vždy dal za pravdu tomu, kdo mluvil jako poslední) se Saladinem dohodl. Z křesťanů Řekové a pravoslavní mohli zůstat, majetní Francouzi a Angličané si odchod vykoupili, dále bylo za 30000 denárů vykoupeno 7000 nemajetných katolíků, zbytek byl prodán do otroctví. A mohl bych pokračovat s dalšími úpravami, např. že Balian z Ibelinu nebyl žádný levoboček z Francie, byl to velký baron půdy žijící celý život na středním východě atd. Asi bych přesto tři hvězdy i dal stejně jako Gladiátorovi (i když pravda, tady je nějaké to poselství o míru a nezní až tak úplně blbě), ale Orlando mě prostě sral. Na tyhle role se nehodí a doufám, že ho už v podobné neuvidím. Vynechat jeho, začátek ve Francii a cestu do "Svaté země", možná by to nebyl špatný film. Takhle si doteď z filmového představení nejvíc pamatuju pěkný hostesky v lehkejch šatečkách a vysokejch podpatcích, který diváky na film uváděly v rámci nějaký akce.(11.10.2005)

 • Cival
  ****

  Bombastická agitka za světový mír. Vážně. Po G.I. Jane a Black Hawk Down bych něco tak podnětného a hlubokého od Scotta nečekal. Podle mého asi nejlepší způsob, jakým se nějaká kulturní osobnost vyjádřila k Bushově politice. Milé překvapení, které s Gladiátorem vlastně nemá - vyjma kulis pro meče a sandály - mnoho společného.(22.4.2005)

 • mandes
  *****

  rozpocet $130 million trzby celosvetovo $211,643,158 tá piata je hlavne za SCOTTOVU vizuálnú stránku ps : zvyšujem na 5 za krásný soundtrack(5.11.2006)

 • Shit
  ***

  Čekal jsem nějaký pořádný bitvy, jak už to v podobných historických filmech bývá, ale bohužel se jich tady moc nedostává a když se nějaká objeví tak za moc nestojí a to závěrečný obléhání Jeruzalému se sice vydařilo o trochu líp, ale rozhodně se to nemůže řadit mezi výborný bitvy. Co se týče Orlanda Blooma, tak ten se opravdu na rytíře nehodí a jeho burcování armády je až trapný a i další herci nestojej za nic a v nudným ději se pěkně rychle stratěj a největší hvězda filmu Liam Neeson umře hned nazačátku a ještě k tomu film docela často nudí. Nebýt toho, že film má slušnou výpravu, tak bych snad nedal ani ty 3*(26.8.2005)

 • - Spoiler: Bylo natočeno několik rozdílných konců. V jednom z nich projíždí při cestě z Jeruzaléma Balian kolem poutníků, ale nezahlédne Sibyllu a vrací se do Francie, kde se stává opět kovářem. V jiné verzi Sibyllu spatří, navzájem se chytnou za ruce a odcházejí do pouště spolu s poutníky. Natočil se i konec, kdy k sobě navzájem přistoupí a promlouvají, načež se vrací do Francie. (HellFire)

 • - Ještě když se do hlavní úlohy počítalo s Arnoldem Schwarzeneggerem, projekt se jmenoval „The Crusades“. (imro)

 • - Ve skutečnosti po dobytí Jeruzaléma Saladin (Ghassan Massoud) nebyl tak velkorysý jako ve filmu. Za vykoupení svobody sedmi tisícům obyvatelům města požadoval částku 100 000 bezantů. Tolik peněz město sehnat nemohlo. Nakonec Balian usmlouval částku na 30 000 bezantů. (ondradvori)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace