Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

• don corleone

Co mě nejvíc štvalo na filmu Trója byl Orlando Bloom a proč jdu na film, kde tento manekýn hraje v hlavní roli nechápu do teď. No co už. Na tom filmu je špatně víc věcí - bitevní scény snad nejslabší jaké jsem posledních pět let viděl (a že se s filmy s touto tématikou roztrhnul pytel), hodně nevýrazné postavy ve vedlejších rolích (nehrál všechny muslimy náhodou jeden herec?), kostýmy, kdy můžete obličej špinit jak moc chcete, ale dokud z plátna budou zářit vybělené zuby, tak prostě neuvěřím, ale hlavně ten Orlando. Opravdu jsem se nahlas smál, když měl závěrečnou řeč, v tom kostýmu vypadal pořád jako patnáctileté dítě, neustále ten stejný toporný výraz, ať už se smál nebo brečel. Prostě všechno špatně. Při výběru hlavní role na Gladiátora měl Scott zatraceně dobrou ruku, tady si to vynahradil - nechápu, proč ho obsadil. Opravdu všeříkající bylo, jak ho všichni plácali po zádech za to, že se vzdal - prostě ten herec působí jako posera. Do teď mi uniká jak se z něho po jednom tréninku stal tak výborný válečník... Ty dvě hvězdičky jsou za Jeremy Ironse a Liama Neesona.(8.5.2005)

Najlepší historický epos nového tisícročia, Hollywood v tej najkvalitnejšej podobe, výrazne lepší film ako precenený Gladiátor. Je duchaplný (a neskĺzava do naivity, aspoň nie na americký štúdiový veľkofilm), má skvelú hudbu a výpravu, dostatok bojových scén a predovšetkým sústredenú, v každej scéne presnú Ridleyho réžiu. Bloom mohol byť výraznejší, ale rozhodne to celé nekazí. Vynikajúci David Thewlis. Nutnosťou je director´s cut, ktorý je o dve hviezdy lepší ako kino-verzia - pre mňa nepochopiteľne nízke hodnotenia si vysvetľujem len tým, že dotyční videli ten nesúvislý pahýľ, čo išiel v kinách. K ostatným komentárom: Tom Hardy je zrejme mimozemšťan a videl ten film len z rakety na obežnej dráhe. ;-)(30.8.2007)

Snad jen tolik: den před Královstím nebeským jsem viděl Hotel Rwanda. 70% Zajímavé komentáře: Adrian, Jhershaw, dewy, novoten, flanker.27, Kali4, Triple H, Eles, El Loco, KeyserSoze(16.5.2005)

Rozpočet $130miliónovTržby USA $47,398,413Tržby Celosvetovo $218,853,353║ je škoda že do kín neišla verzia v dĺžke 190minút čo je samozrejme dosť ale keď sa hladí na komerčný uspech ide to na úkor kvality ako v tomto prípade, takže Director Cut je o triedu lepší než pôvodná verzia čo išla v kinách _Ridley Scott je režisérske meno, ktoré sa rázom vyhuplo späť medzi režisérsku elitu vďaka filmu Gladiátor(5xOSCAR) a spustil tak vodopád historických filmov. Nakoniec nám po 5-rokoch od svojho Gladiatora aj túto krátku dobu "mečov" uzatvára, po Kráľovstve nebeskom sa tak skoro historického filmu asi nedočkáme. A to nie pre to, že by tento film nebol v celku vydarený, ale skôr zo žánrového prejedenia a nekvality moc očakávaných snímok ako bola Trója, Alexander Veľký či Kráľ Artuš. Malou výnimkou vo svojej úrovni bol len Posledný samuraj. _"Zabiť neveriaceho nie je vražda! Je to len cesta do neba!" - hlási vo filme jeden pútnik kazateľ, a takýchto odkazov o význame kresťanstva nám dáva Ridley toľko že nám musí byť zrejmé aký význam má pre ľudstvo a to nielen v dobách križiackych výprav ale aj teraz. _Aj keď Orlando Bloom predviedol lepší výkon než v Tróji a v ostatných projektoch, nie je ešte taký herec aby utiahol takýto veľký projekt, trošku my to pripadá že sa hrá na postavu podobnú Maximusovi(Gladiator, Russell Crowe), možno aj sám Scott v ňom videl podobizeň či nejaký väčší potenciál. Scott nás aj trošku oklame, keď sa beztak hustá atmosféra stupňuje a už čakáme obrovskú bitku križiakov s Arabmi, prichádza pred ňou strih a len následný pohľad na veľa mŕtvol a bitka nikde? Ale aj tak sa nakoniec pompéznej bitky dočkáme a to hneď o pár minút potom čo nám tu spomínanú neukázal. A bude to veľmi pestré krvavé divadielko skôr až monumentálne odohrávajúce sa v boji pod hradbami Jeruzalema. Z prvého pohľadu vám táto bitka pripomenie obliehanie Minas Tirith z Pána Prsteňov: Návrat kráľa ale len základ je rovnaký prevedenie pod zručným Scottovím vedením je až famózne a porovnateľné len zo súbojmi zo Statočného srdca a Posledného samuraja... A čo ešte nás mierne prekvapí už len ten nečakaný koniec ale dá sa stráviť je to taký zmierujúci happy end v podstate obidva súperiace národy sa rozídu dá sa povedať v dobrom. Aj napriek menším výsadám je film svojou prezentáciou danej histórie skoro až dokonalý ... spadajúci medzi tie minimálne aspoň výnimočné filmy kinematografie. _Casting ani lepšie dopadnúť nemohol veď zoskupiť takú plejádu osobností a ušiť im postaví na mieru je proste sen. Vo filme uvidíme okrem spomínaného Blooma aj hercov ako je Liam Neeson zásadového grófa z Ibalginu , „križiackého záškodníka“ Brendan Gleeson, „mentor kráľa Jeruzalemu“ Jeremy Irons, „nenásytný“ Marton Csokas, „charizmatický“ David Thewlis (toho by som skoro ani nespoznal s tou blonďavou briadkou ) ďalej sympatickú kráľovnú v podobe Evy Green a zahaleného kráľa Jeruzalema v padaní herca Edwarda Nortona. _Do slova dokonalá vizuálna kamera vedená Johnom Mathiesonom vrátane pestrosti či doladenosti farieb je veľkým plusom pre film, z dôb keď mal každý národ tak odlišný odev a tým to prináša aj rôznu skrumáž farieb od takmer krikľavých až k tmavým. Detailné zábery pri behu na koňoch, bitkách, občas spomaľovačky na určité detaily v pohybe, preletí kamery z vtáčej perspektívy to všetko ma Mathieson pevne v rukách a dobre vie čo robí. /videl v kine 2x: 85%/ __/rozšírená verzia filmu: hodnotenie 95%/(17.6.2005)

• larelay

Co viac povedat? Do polovice filmu clovek nevedel, kde ma hlavu a co to ma vsetko znamenat a od polovice sa cuduje, preco, Ridley? A to je samo o sebe velmi smutne.(1.2.2011)

• - Pro film bylo vyrobeno 7 500 zbraní, včetně 250 kuší, 20 000 šípů a 3 000 štítů. (HellFire)

• - Leprou postihnutý král Baldwin zemřel roku 1185, ve věku 24 let. Bylo to 12 měsíců před tím, kdy začíná příběh popisovaný v Království nebeském. (imro)

• - Kvůli roli musel Orlando Bloom podstoupit čtyřměsíční trénink. (HappySmile)