Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

Velkolepý opus s bitvami tisíců, vzestupem ctnostných jednotlivců, komorními dialogy i epickým poselstvím do dnešní doby (např. teorie Clash of Civilizations). Přesto se pod podrobnějším náhledem film rozpadá na spoustu klišé (Orlando jako typický "Honza málem králem"), pár nejasně, či zkresleně načrtnutých událostí a kostrbaté dramatičnosti, kdy vás film sice nenudí, ale občas si klidně můžete odskočit, aniž byste přišli o víc, než něco již viděného, či dokonce nepodstatného. Království nebeské má zkrátka jednu pointu a naproti tomu tříhodinovou, snadno zapomenutelnou, výplň. Netvrdím, že Ridley selhal, film natočil kvalitně, jenže nedokázal svým vyprávěním přitáhnout jako Jackson v Pánu Prstenů a nedokázal přebít ani pocit z Gladiátora. Lepších 6/10(18.10.2010)

• Dudek

Historický film, který je sice uvěřitelnější, než-li to z poslední doby (Troja, Král Artuš...), ale stejně tak nedosahuje takové kvality, jakou bych od Scotta čekal.(27.5.2005)

Nový film Ridleyho Scotta, alespoň jak mohu soudit ze zdejších hodnocení a komentářů, opět rozděluje diváckou obec na dva antagonistické tábory. Mě osobně se "Kingdom of Heaven" velice líbilo jak po vizuální, tak po hudební stránce. Také jsem se nejdříve zalekla celkem dlouhé stopáže, ale musím přiznat, že jsem se nenudila ani minutu. Jisté výhrady bych měla proti Orlandu Bloomovi, který má nesporně hezkou tvářičku, ale s talentem je na tom hůře. A co mě potěšilo nejvíce je, že jsou křesťané i muslimové zobrazeni pěkně 50:50 (svině i idealisti se našly na obou stranách - ve středověku jako dneska). A patetičnosti tu na americký film taky není zas tolik. Scottovi se prostě povedlo natočit další bezva film, na který se dobře kouká a z hlavy se nevypaří příliš rychle.(10.5.2005)

• Arx

Pro mě je tenhle film propadák a jedno z největších filmových zklamáních. Což je škoda protože od Ridleyho Scotta jsem zvyklý na opravdu kvalitní filmy. Království nebeské mezi ně určitě nepatří.(10.8.2007)

Království nebeské určitě stojí za shlédnutí. Nejsem natolik zběhlý v historii, abych posoudil objektivně jeho (ne)věrohodnost, určitě mě ale zaujaly bitevní scény, které jsou natočeny opravdu strhujícím způsobem. Co mě zaujalo ještě? Hudba je určitě působivá, práce s kamerou jakbysmet, herci.... No, herci už tak přesvědčiví nejsou. Orlando Bloom (hernajs, nehrál on už kováře v něčem jiném? :-) ) odvádí standardní výkon, solidně se jeví Jeremy Irons, ale i u něj je trochu vidět "ústup formy". Další známé tváře, jako jsou Neeson, Thewlis či Norton se objevují spíše jen jako nezbytně nutné křoví a scénář jim ani nedá šanci na pořádnou seberealizaci. A Eva Green? Její výkon nijak nevyčnívá ani směrem nahoru, ale ani dolů. A pro POMA jen krátký vzkaz: existuje. :-) Jedno negativum bych ale na filmu našel, a pro někoho se může jevit dost podstatným: zdá se mi, že někdo ve střihačské dílně s nůžkami zacházel poněkud neopatrně a vystříhal asi více materiálu, než měl. Jak si jinak vysvětlit jistou "skokovitost" děje, kdy se třeba načne nějaká zápletka, která je v další scéně již dávno vyřešená? I zmíněný Bloom díky tomu udělal tu svou "rytířskou kariéru" jaksi překotně. Ale kdo ví, třeba to tak tenkrát šlo. Možná by více osvětlila nějaká special edition v délce 3,5 hodiny. :-) Ale to už bych zase třeba brblal na přílišnou zdlouhavost. Někomu se prostě Ridley Scott na 100% nezavděčí... ;-)(28.11.2008)