Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

Netradiční historický velkofilm, jak už tady vyjmenovali někteří ostatní (bitvy, myšlenka míru.) Pro mě je zásadní v tom, že to bylo poprvé, co jsem měl pocit, že Orlando Bloom něco hraje. Vytkl bych jen občasnou nudu z hlediska délky snímku.(10.10.2005)

Director's Cut. Pokiaľ kinoverzia zapadla medzi ostatné viac či menej nevydarené post-gladiátorovské epické bijáky, tak režisérsky zostrih si zaslúži plných 5 a po všetkých stránkach znesie porovnanie aj stakým dielom ako je trilógia Lord of the rings. Film som pozeral v dobe, keď som na detaily u kinoverzie už takmer zabudol a cítil som sa takmer ako pri sledovaní úplne iného filmu. 50 bonusových minút nielen skvelo rozšírilo príbeh, ale dalo aj viac viniknúť postavám, nádhernej technickej stránke, soundtracku a pochmúrnej-sivej atmosfére. Aj samotný Orlando Bloom mi po nejakej hodinke už absolútne neprekážal - ba naopak, v úlohe mladého rytiera, syna svojho otca, bol presvedčivý. Zabudnite na kinoverziu, režisérsky zostrih vám ponúkne nový, vinikajúci zážitok. (9/10)(20.6.2010)

• choze

Co jsem jen čekal od člověka, který natočil 1492: Dobytí ráje, Bílou smršť, G.I.Jane, Hannibala a Černý jestřáb sestřelen? Historický spektákl s plytkým příběhem, ve kterém nejlepší z obsazených herců má po celou dobu nasazenou masku a nejhorší hraje hlavní roli...(22.5.2005)

• Dudek

Historický film, který je sice uvěřitelnější, než-li to z poslední doby (Troja, Král Artuš...), ale stejně tak nedosahuje takové kvality, jakou bych od Scotta čekal.(27.5.2005)

Ridley bere křížovou výpravu beze strachu, ale přišel pozdě. V době, kdy se nahlas mluvilo o konci hrdinských eposů, se vydal cestou předurčenou k neúspěchu. Cestou politicky mířenou a skvěle propracovanou, ale bohužel velmi riskantní. Dech bere jak jeho režie, tak výstavní kamera a v neposlední řadě mrazivá Gregson-Williamsova hudba. A když meč statečně pozvedává i hluboce podceněný Orlando, jenom uznale kývám hlavou a jdu do Jeruzaléma za ním.(17.2.2006)

• - Štáb během práce zasáhla písečná bouře a režisér Ridley Scott ji okamžitě zakomponoval do filmu. (HappySmile)

• - Na natáčení filmu se podílela i češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu. (Ganka)

• - Pro film bylo vyrobeno 7 500 zbraní, včetně 250 kuší, 20 000 šípů a 3 000 štítů. (HellFire)