Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

Rozpočet $130miliónovTržby USA $47,398,413Tržby Celosvetovo $218,853,353║ je škoda že do kín neišla verzia v dĺžke 190minút čo je samozrejme dosť ale keď sa hladí na komerčný uspech ide to na úkor kvality ako v tomto prípade, takže Director Cut je o triedu lepší než pôvodná verzia čo išla v kinách _Ridley Scott je režisérske meno, ktoré sa rázom vyhuplo späť medzi režisérsku elitu vďaka filmu Gladiátor(5xOSCAR) a spustil tak vodopád historických filmov. Nakoniec nám po 5-rokoch od svojho Gladiatora aj túto krátku dobu "mečov" uzatvára, po Kráľovstve nebeskom sa tak skoro historického filmu asi nedočkáme. A to nie pre to, že by tento film nebol v celku vydarený, ale skôr zo žánrového prejedenia a nekvality moc očakávaných snímok ako bola Trója, Alexander Veľký či Kráľ Artuš. Malou výnimkou vo svojej úrovni bol len Posledný samuraj. _"Zabiť neveriaceho nie je vražda! Je to len cesta do neba!" - hlási vo filme jeden pútnik kazateľ, a takýchto odkazov o význame kresťanstva nám dáva Ridley toľko že nám musí byť zrejmé aký význam má pre ľudstvo a to nielen v dobách križiackych výprav ale aj teraz. _Aj keď Orlando Bloom predviedol lepší výkon než v Tróji a v ostatných projektoch, nie je ešte taký herec aby utiahol takýto veľký projekt, trošku my to pripadá že sa hrá na postavu podobnú Maximusovi(Gladiator, Russell Crowe), možno aj sám Scott v ňom videl podobizeň či nejaký väčší potenciál. Scott nás aj trošku oklame, keď sa beztak hustá atmosféra stupňuje a už čakáme obrovskú bitku križiakov s Arabmi, prichádza pred ňou strih a len následný pohľad na veľa mŕtvol a bitka nikde? Ale aj tak sa nakoniec pompéznej bitky dočkáme a to hneď o pár minút potom čo nám tu spomínanú neukázal. A bude to veľmi pestré krvavé divadielko skôr až monumentálne odohrávajúce sa v boji pod hradbami Jeruzalema. Z prvého pohľadu vám táto bitka pripomenie obliehanie Minas Tirith z Pána Prsteňov: Návrat kráľa ale len základ je rovnaký prevedenie pod zručným Scottovím vedením je až famózne a porovnateľné len zo súbojmi zo Statočného srdca a Posledného samuraja... A čo ešte nás mierne prekvapí už len ten nečakaný koniec ale dá sa stráviť je to taký zmierujúci happy end v podstate obidva súperiace národy sa rozídu dá sa povedať v dobrom. Aj napriek menším výsadám je film svojou prezentáciou danej histórie skoro až dokonalý ... spadajúci medzi tie minimálne aspoň výnimočné filmy kinematografie. _Casting ani lepšie dopadnúť nemohol veď zoskupiť takú plejádu osobností a ušiť im postaví na mieru je proste sen. Vo filme uvidíme okrem spomínaného Blooma aj hercov ako je Liam Neeson zásadového grófa z Ibalginu , „križiackého záškodníka“ Brendan Gleeson, „mentor kráľa Jeruzalemu“ Jeremy Irons, „nenásytný“ Marton Csokas, „charizmatický“ David Thewlis (toho by som skoro ani nespoznal s tou blonďavou briadkou ) ďalej sympatickú kráľovnú v podobe Evy Green a zahaleného kráľa Jeruzalema v padaní herca Edwarda Nortona. _Do slova dokonalá vizuálna kamera vedená Johnom Mathiesonom vrátane pestrosti či doladenosti farieb je veľkým plusom pre film, z dôb keď mal každý národ tak odlišný odev a tým to prináša aj rôznu skrumáž farieb od takmer krikľavých až k tmavým. Detailné zábery pri behu na koňoch, bitkách, občas spomaľovačky na určité detaily v pohybe, preletí kamery z vtáčej perspektívy to všetko ma Mathieson pevne v rukách a dobre vie čo robí. /videl v kine 2x: 85%/ __/rozšírená verzia filmu: hodnotenie 95%/(17.6.2005)

Snad jen tolik: den před Královstím nebeským jsem viděl Hotel Rwanda. 70% Zajímavé komentáře: Adrian, Jhershaw, dewy, novoten, flanker.27, Kali4, Triple H, Eles, El Loco, KeyserSoze(16.5.2005)

Kinoverze poprvé - 60%: Otřesně dlouhá stopáž v níž nijak charismatický Orlando maká na titulu "Největší masér v Jeruzalémě" a to za asistente skvělého, leč brzy mrtvého Liama Neesona, naprosto perfektního Edwarda Norton, jehož výkon, byť za maskou, je opravdu dokonalý. Bohužel vrazit tolik peněz do tohohle... nechápu. Klasický příběh, kde od začátku víte i bez učebnice dějepisu co se stane, divný Bloom co kouká jak blůma a já vím že se stále opakuji, ale ta délka! Gladiátor byl i přes svou délku chytlavý a dokázal připoutat. Tady jsem usínal. I když jsem na to vzal do kina babičku, která byla uchvácena, já sám jsem z toho nic neměl, akorát si pamatuji na líbaní zmrzačený ruky a kecy o tom, jak i sedlák s hemeroidama může být "velkej rytíř". Ridley tentokrát propadl. Škoda. Kinoverze po 4 letech - 75%: Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení. Je to možná faktem, že film vidím po čtyřech letech. Přeci jen v 14ti jsem se na tento epos díval jiným pohledem a v té době jsem u něj usínal. Krásná hudba, přenádherné scenérie, zajímavé bitvy, brilantní Edward Norton, skvělé ztvárnění "rozdílů" mezi světy křesťanů / muslimů a relativně dobrý příběh mne mnohem více nadchly. Bohužel zůstaly i negativy v podobě z 50% nepříjemného Orlanda, na věky proklínanou scénu s děláním rytířů ze sedláků a občasně klišovité dialogy. I tak se jednalo o nadprůměrný historický velkofilm, který bohužel padal na hlavní postavě a nezachránil to ani prvotřídní malomocný král. Kinoverze po třetí - 65%: Třetí shlédnutí a jde to opět do kytek. Režisérská verze - 90%: DOKONALÉ. 45 minut navíc, tolik Scott potřeboval ke změně mého názoru. Film je díky nim mnohem celistvější, děj se dá lépe uchopit a postavy nyní působí věrohodněji, hlavně Orlando Bloom a Eva Green. Paradoxně díky tomu snímek ubíhá mnohem lépe. Obrazová stránka je navíc tak precizní, že mnohé scény vypadají jak umělecká díla renesančních mistrů. Pravděpodobně si to nikdy nepřiznám, ale tam hluboko uvnitř cítím, že Království nebeské (DC) je nejosobitější a nejpropracovanější dílo z režisérovy filmografie. Režisérská verze (10 let od premiéry) - 100%: A je dokonáno. Po 10ti letech od svého vzniku jsem si konečně našel naplno cestu do Scottova středověkého opus magnum. Velká lítost, že už nikdy (minimálně za mého života) podobný historický velkofilm s tak hlubokým obsahem nevznikne - tržby a divácký zájem o Exodus budiž důkazem. Přesto mě nepřestává hlodat svědomí, že pokud mi docenění Království nebeského trvalo celou dekádu, tak co ty stovky dalších, již před lety viděných kousků?(5.6.2008)

Když přežijete Blooma v hlavní roli, čekají vás už jen klady a klady. Velkolepé bitevní scény, správně špinavé prostředí a výrazné vedlejší postavy. Norton, Irons nebo Thewlis si pro sebe kradou každý záběr ve kterém jsou. Gladiátor je sice jen jeden, ale do teď jsem si myslel, že filmy o boji ve Svaté zemi prostě musí být nudné. Omyl, když je režíruje Scott tak vás prostě zařezají do sedadla na celou stopáž.(24.2.2007)

• Renton

Scénář: William Monahan .. "Bože, proč? Vím, že jsi to tak musel chtít, ale kurwa proč? Jestli je tohle království nebeské, tak jsem rád, že do nebe nepůjdu.." (ironická citace, ke které dodávám, že v žádné náboženství nevěřím..). Ridley Scott to dokázal - natočil nejslabší historický film poslední doby, respektive zpracoval slabý, velice slabý scénář, plný klišé a trapností. Nezastírám, že obsahuje spoustu silných myšlenek o (ne)smyslnosti války a (ne)toleranci náboženství, ale ta prostota okolo nejde přehlédnout. Herecké výkony jsou na dobré úrovni, tedy ty vedlejší, ten hlavní "kovář" na to zatím nemá utáhnout celý film! Abych také přidal svoje srovnání s Troja - ta byla tak o 30% lepší!. Za co Ridley Scott musím pochválit je zpracování obléhání města a závěrečná bitva - tedy druhá polovina filmu (ale u vytržení jsem nebyl, vím, že je to těžké se po skvostu LOTR nějak předvést..). Přesto doufám, že tohle byl načas poslední historický epos!!! Jejich kvalita čím dál více klesá a nechci se dočkat nějakých skutečných "odpadních perel".(1.6.2005)