Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

„Čaká ťa istá smrť.“ – „Každá smrť je istá.“ Miestami až hrozitánsko monumentálny historický epos Ridleyho Scotta, ktorý má s historickými látkami veľa skúseností (1492: DOBYTIE RAJA). GLADIÁTOROM odštartoval vlnu hollywoodskych eposov - a KRÁĽOVSTVOM NEBESKÝM, ktoré zďaleka nezarobilo na svoj gigantický rozpočet, ju pochoval (pomohli mu v tom prepadáky ALEXANDER a KRÁĽ ARTUŠ). Samotný film berie dych napriek tomu, že Orlando Bloom ledva-ledva unesie meč a napriek drastickému strihu (režisérsky strih je dlhší o hodinu, je úchvatnejší a lepší a za IOO%, "týchto" 80% sa vzťahuje na oficiálnu 144-minútovú verziu). Mnohé scény by svojou pompéznosťou zvládali držať krok s trilógiou PÁN PRSTEŇOV, kedy chcel nejaký šialenec také rôznorodé veľkofilmy zrovnávať. Je to komplikovaný príbeh s paletou pestrých hereckých výkonov (mentor Neeson, ryšavý zdravotník Thewlis, fascinujúci Norton). Tam, kde rozprávková TRÓJA ponúkala opálený zadok Brada Pitta, prichádza maliar Ridley s tuctami scén, nabádajúcich k zamysleniu nad zmyslom náboženstva, politiky, sveta - a nás v ňom. Dych sa tají z dupotu koní a od strachu roztrasení hrdinovia vyrážajú do vopred prehratej bitky. Herecký koncert sýrskeho herca Ghassana Massouda v autoritatívnej postave Saladina, „muža medzi Dobrom a Zlom“. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/190671/Kralovstvo-nebeske-rezisersky-strih-100.html(14.4.2009)

• KevSpa

Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže natočit nudnější film, než bylo 1492: Dobytí ráje. Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže natočit film s horšími dialogy, než měl Gladiátor. Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže obsadit do filmu horšího herce, než byla Demi Moore v G.I. Jane. Mýlila jsem se! Ridley, najdi si prosím pořádného scenáristu, a přestaň obsazovat do svých filmů toporné manekýny typu Orlando Bloom.(22.4.2005)

• Arx

Pro mě je tenhle film propadák a jedno z největších filmových zklamáních. Což je škoda protože od Ridleyho Scotta jsem zvyklý na opravdu kvalitní filmy. Království nebeské mezi ně určitě nepatří.(10.8.2007)

Nový film Ridleyho Scotta, alespoň jak mohu soudit ze zdejších hodnocení a komentářů, opět rozděluje diváckou obec na dva antagonistické tábory. Mě osobně se "Kingdom of Heaven" velice líbilo jak po vizuální, tak po hudební stránce. Také jsem se nejdříve zalekla celkem dlouhé stopáže, ale musím přiznat, že jsem se nenudila ani minutu. Jisté výhrady bych měla proti Orlandu Bloomovi, který má nesporně hezkou tvářičku, ale s talentem je na tom hůře. A co mě potěšilo nejvíce je, že jsou křesťané i muslimové zobrazeni pěkně 50:50 (svině i idealisti se našly na obou stranách - ve středověku jako dneska). A patetičnosti tu na americký film taky není zas tolik. Scottovi se prostě povedlo natočit další bezva film, na který se dobře kouká a z hlavy se nevypaří příliš rychle.(10.5.2005)

Když přežijete Blooma v hlavní roli, čekají vás už jen klady a klady. Velkolepé bitevní scény, správně špinavé prostředí a výrazné vedlejší postavy. Norton, Irons nebo Thewlis si pro sebe kradou každý záběr ve kterém jsou. Gladiátor je sice jen jeden, ale do teď jsem si myslel, že filmy o boji ve Svaté zemi prostě musí být nudné. Omyl, když je režíruje Scott tak vás prostě zařezají do sedadla na celou stopáž.(24.2.2007)

• - Kvůli roli musel Orlando Bloom podstoupit čtyřměsíční trénink. (HappySmile)

• - Vzor pro hlavního hrdinu, kterého hraje Orlando Bloom, nebyl žádný chudý kovář a ani nemohl být, protože Křížových výprav se mohli v takto důležité úloze účastnit pouze muži urozeného původu, tedy převážně rytíři. (Pradlík)

• - Ve filmu zazní hudba již dříve použitá ve filmech Vikingové (1999) a Vrána (1994). (pixarka)