Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

Rozpočet $130miliónovTržby USA $47,398,413Tržby Celosvetovo $218,853,353║ je škoda že do kín neišla verzia v dĺžke 190minút čo je samozrejme dosť ale keď sa hladí na komerčný uspech ide to na úkor kvality ako v tomto prípade, takže Director Cut je o triedu lepší než pôvodná verzia čo išla v kinách _Ridley Scott je režisérske meno, ktoré sa rázom vyhuplo späť medzi režisérsku elitu vďaka filmu Gladiátor(5xOSCAR) a spustil tak vodopád historických filmov. Nakoniec nám po 5-rokoch od svojho Gladiatora aj túto krátku dobu "mečov" uzatvára, po Kráľovstve nebeskom sa tak skoro historického filmu asi nedočkáme. A to nie pre to, že by tento film nebol v celku vydarený, ale skôr zo žánrového prejedenia a nekvality moc očakávaných snímok ako bola Trója, Alexander Veľký či Kráľ Artuš. Malou výnimkou vo svojej úrovni bol len Posledný samuraj. _"Zabiť neveriaceho nie je vražda! Je to len cesta do neba!" - hlási vo filme jeden pútnik kazateľ, a takýchto odkazov o význame kresťanstva nám dáva Ridley toľko že nám musí byť zrejmé aký význam má pre ľudstvo a to nielen v dobách križiackych výprav ale aj teraz. _Aj keď Orlando Bloom predviedol lepší výkon než v Tróji a v ostatných projektoch, nie je ešte taký herec aby utiahol takýto veľký projekt, trošku my to pripadá že sa hrá na postavu podobnú Maximusovi(Gladiator, Russell Crowe), možno aj sám Scott v ňom videl podobizeň či nejaký väčší potenciál. Scott nás aj trošku oklame, keď sa beztak hustá atmosféra stupňuje a už čakáme obrovskú bitku križiakov s Arabmi, prichádza pred ňou strih a len následný pohľad na veľa mŕtvol a bitka nikde? Ale aj tak sa nakoniec pompéznej bitky dočkáme a to hneď o pár minút potom čo nám tu spomínanú neukázal. A bude to veľmi pestré krvavé divadielko skôr až monumentálne odohrávajúce sa v boji pod hradbami Jeruzalema. Z prvého pohľadu vám táto bitka pripomenie obliehanie Minas Tirith z Pána Prsteňov: Návrat kráľa ale len základ je rovnaký prevedenie pod zručným Scottovím vedením je až famózne a porovnateľné len zo súbojmi zo Statočného srdca a Posledného samuraja... A čo ešte nás mierne prekvapí už len ten nečakaný koniec ale dá sa stráviť je to taký zmierujúci happy end v podstate obidva súperiace národy sa rozídu dá sa povedať v dobrom. Aj napriek menším výsadám je film svojou prezentáciou danej histórie skoro až dokonalý ... spadajúci medzi tie minimálne aspoň výnimočné filmy kinematografie. _Casting ani lepšie dopadnúť nemohol veď zoskupiť takú plejádu osobností a ušiť im postaví na mieru je proste sen. Vo filme uvidíme okrem spomínaného Blooma aj hercov ako je Liam Neeson zásadového grófa z Ibalginu , „križiackého záškodníka“ Brendan Gleeson, „mentor kráľa Jeruzalemu“ Jeremy Irons, „nenásytný“ Marton Csokas, „charizmatický“ David Thewlis (toho by som skoro ani nespoznal s tou blonďavou briadkou ) ďalej sympatickú kráľovnú v podobe Evy Green a zahaleného kráľa Jeruzalema v padaní herca Edwarda Nortona. _Do slova dokonalá vizuálna kamera vedená Johnom Mathiesonom vrátane pestrosti či doladenosti farieb je veľkým plusom pre film, z dôb keď mal každý národ tak odlišný odev a tým to prináša aj rôznu skrumáž farieb od takmer krikľavých až k tmavým. Detailné zábery pri behu na koňoch, bitkách, občas spomaľovačky na určité detaily v pohybe, preletí kamery z vtáčej perspektívy to všetko ma Mathieson pevne v rukách a dobre vie čo robí. /videl v kine 2x: 85%/ __/rozšírená verzia filmu: hodnotenie 95%/(17.6.2005)

Ridley bere křížovou výpravu beze strachu, ale přišel pozdě. V době, kdy se nahlas mluvilo o konci hrdinských eposů, se vydal cestou předurčenou k neúspěchu. Cestou politicky mířenou a skvěle propracovanou, ale bohužel velmi riskantní. Dech bere jak jeho režie, tak výstavní kamera a v neposlední řadě mrazivá Gregson-Williamsova hudba. A když meč statečně pozvedává i hluboce podceněný Orlando, jenom uznale kývám hlavou a jdu do Jeruzaléma za ním.(17.2.2006)

Producenti na čele so Scottom by sa mali triasť, pretože KINGDOM OF HEAVEN je pre komerčného amerického diváka len o kúsok atraktívnejším počinom než ALEXANDER. Samotným dejom hýbu viacej vedľajšie postavy než tá hlavná - tá sa dostane ku slovu až v závere. A ony vedľajšie nie sú dosť prepracované na to, aby film vyzdvihli z vôd pouhej dejepisnej rekonštrukcie historických udalostí. Táto rekonštrukcia je plná zaujímavých dialógových myšlienok, ktorým však chýba hlbší kontext s obrazom. Ten je sám o sebe krásny - obrázky majú atmosféru a poetiku v každej jednej lokácii a sú jednou z vecí, ktoré film robia o tú triedu lepším než bol ALEXANDER. Tými ďalšími sú heterosexualita Bloomovej postavy, až prekvapivá politická korektnosť a sentimentálne (t.j. pre radového diváka zrozumiteľne) podané protivojnové posolstvo. Osobne dávam štyri hviezdičky tiež za Harryho soundtrack, slušne zvládnutú záverečnú bitku na hradbách a Sibylline oči. Existuje na svete chlap, ktorý by jej odolal?(26.4.2005)

• larelay

Co viac povedat? Do polovice filmu clovek nevedel, kde ma hlavu a co to ma vsetko znamenat a od polovice sa cuduje, preco, Ridley? A to je samo o sebe velmi smutne.(1.2.2011)

Ridley Scott je prostě sázka na jistotu a ani tentokrát nezklamal. Království Nebeské je velice zdařilé dílo nad kterým stojí za to se i zamyslet. Zvlášť se mi líbila úvodní část ve Francii (super bitka) a pak i v Jeruzalémě když byl Balian ještě bezprizorní. Navíc ono moc filmů o křižáckých výpravách není (napadá mě snad jen Cid) takže je to i dost zábavné a hlavně neokoukané. Vše navíc podtrhují skvělé herecké výkony hlavně Orlando Bloom má konečně co hrát. Neznám lepší film ze středověku a o křižácích. P.S. Silně doporučuji podívat se na režisérskou verzi, je mnohem delší, podrobnější a film působí mnohem celistvějším dojmem, i když proti klasické kinoverzi nemůžu říct ani popel.(9.5.2005)