Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

• don corleone

Co mě nejvíc štvalo na filmu Trója byl Orlando Bloom a proč jdu na film, kde tento manekýn hraje v hlavní roli nechápu do teď. No co už. Na tom filmu je špatně víc věcí - bitevní scény snad nejslabší jaké jsem posledních pět let viděl (a že se s filmy s touto tématikou roztrhnul pytel), hodně nevýrazné postavy ve vedlejších rolích (nehrál všechny muslimy náhodou jeden herec?), kostýmy, kdy můžete obličej špinit jak moc chcete, ale dokud z plátna budou zářit vybělené zuby, tak prostě neuvěřím, ale hlavně ten Orlando. Opravdu jsem se nahlas smál, když měl závěrečnou řeč, v tom kostýmu vypadal pořád jako patnáctileté dítě, neustále ten stejný toporný výraz, ať už se smál nebo brečel. Prostě všechno špatně. Při výběru hlavní role na Gladiátora měl Scott zatraceně dobrou ruku, tady si to vynahradil - nechápu, proč ho obsadil. Opravdu všeříkající bylo, jak ho všichni plácali po zádech za to, že se vzdal - prostě ten herec působí jako posera. Do teď mi uniká jak se z něho po jednom tréninku stal tak výborný válečník... Ty dvě hvězdičky jsou za Jeremy Ironse a Liama Neesona.(8.5.2005)

Království nebeské určitě stojí za shlédnutí. Nejsem natolik zběhlý v historii, abych posoudil objektivně jeho (ne)věrohodnost, určitě mě ale zaujaly bitevní scény, které jsou natočeny opravdu strhujícím způsobem. Co mě zaujalo ještě? Hudba je určitě působivá, práce s kamerou jakbysmet, herci.... No, herci už tak přesvědčiví nejsou. Orlando Bloom (hernajs, nehrál on už kováře v něčem jiném? :-) ) odvádí standardní výkon, solidně se jeví Jeremy Irons, ale i u něj je trochu vidět "ústup formy". Další známé tváře, jako jsou Neeson, Thewlis či Norton se objevují spíše jen jako nezbytně nutné křoví a scénář jim ani nedá šanci na pořádnou seberealizaci. A Eva Green? Její výkon nijak nevyčnívá ani směrem nahoru, ale ani dolů. A pro POMA jen krátký vzkaz: existuje. :-) Jedno negativum bych ale na filmu našel, a pro někoho se může jevit dost podstatným: zdá se mi, že někdo ve střihačské dílně s nůžkami zacházel poněkud neopatrně a vystříhal asi více materiálu, než měl. Jak si jinak vysvětlit jistou "skokovitost" děje, kdy se třeba načne nějaká zápletka, která je v další scéně již dávno vyřešená? I zmíněný Bloom díky tomu udělal tu svou "rytířskou kariéru" jaksi překotně. Ale kdo ví, třeba to tak tenkrát šlo. Možná by více osvětlila nějaká special edition v délce 3,5 hodiny. :-) Ale to už bych zase třeba brblal na přílišnou zdlouhavost. Někomu se prostě Ridley Scott na 100% nezavděčí... ;-)(28.11.2008)

Tenhle film ve mě po dlouhé době zase vzbudil naději, že i dneska někdo dokáže natočit slušný historický velkofilm. Na rozdíl od Tróji a jí podobným filmům totiž nejde přímočaře za efektivními bitvami (i když i ty se najdou), ale zaměřuje se i na lidskou stránku války a jednotlivé osoby nejsou jenom příšerní zloduchové nebo naopak obrovští hrdinové bez bázně a hany. A co se týče zpracování - kamera, výprava a hudba mě naprosto uchvátily, a dokonce i Orlando Bloom už nebyl tak příšerný jako v Tróji a hodně se snažil nebýt "legolasoidním manekýnem" a trochu se mu to už daří. Svými 5* se pokouším aspoň trochu kompenzovat ta příšerná hodnocení, která tu jsou...(21.7.2005)

• KevSpa

Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže natočit nudnější film, než bylo 1492: Dobytí ráje. Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže natočit film s horšími dialogy, než měl Gladiátor. Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže obsadit do filmu horšího herce, než byla Demi Moore v G.I. Jane. Mýlila jsem se! Ridley, najdi si prosím pořádného scenáristu, a přestaň obsazovat do svých filmů toporné manekýny typu Orlando Bloom.(22.4.2005)

Těžko říct, kdo na kom závisel víc: zda režisér na herci nebo herec na režisérovi. Pokud (fanynky prominou) by více méně nezkušený mlíčňák Bloom za zadkem neměl režiséra Scottova formátu, těžko by mohl na plátně předvádět něco smysluplného. A naopak Scott může být jak chce dobrý a přece by mu Bloomův herecký výkon mohl řádně pochroumat celý film. A málokdy se přihodí, abych shrnutím výkonu hlavního představitele vlastně ohodnotila i celý film. První hodina Bloomova hereckého potácení je naprosto srovnatelná s jeho hrdinnou kreací v Tróji nebo Pirátech: neměnný výraz, kymácení se a vytřeštěné oči směšně se snažící o vyjádření nějaké emoce - to navozuje dojem, že Balian právě dostal flaškou po hlavě a co nevidět se zhroutí. Všechny ty heroicky útrpné hlášky z jeho úst znějí neuvěřitelně nechutně, divákovi je naprosto ukradený a působí spíš jako dekorace navlečená do dobového kostýmu. O to víc pak překvapí, když někdy po první hodině se nám do toho hošík tak nějak zničehonic najednou dostane, začne, světe div se, projevovat i nějaké charisma a dokonce i zapadat do oné škatulky vůdce, za kterým vojsko slepě půjde, a během závěrečné bitvy je to právě on, kdo vás přinutí držet mozkovnu ve světě Jeruzaléma (ale přiznejme si, že je bez Scottova výrazného vedení by to dopadlo trošku jinak). A stejně jako s Bloomem se to má i s celým filmem. V první části se na vás vyvalí až přemíra heroických dialogů o nutnosti obětování se a odpuštění, černobílé hrdinské hodnoty a nevěrohodné motivace postav. Ale jak děj pokračuje, pomalu se negativa začínají vytrácet (nebo si jich přestanete všímat) a film vás vtáhne do sebe. Pár dalších výtek: postava Sibylly je naprosto na houby a má jediné opodstatnění, že hlavní postava přece jen nějaké to postelové osvěžení vyžaduje. Zachycení kosmopolity města je v pytli a nevím, jestli malomocný člověk dokáže přežít bůhvíkolik let a ještě při tom tryskem jezdit na koni. Tím se plynule dostávám k nejlepší vedlejší postavě, k jejímuž ztvárnění Edward Norton ani nepotřeboval mimiku, aby vzbudila zájem. Království nebeské je rozhodně přemýšlivější a propracovanější než Gladiátor, narozdíl od Alexandra Velikého, s nímž se nabízí srovnání pro svou snahu zabývání se zrodem hrdiny, ani na chvíli nenudí a oproti Tróji a Králi Artuši nepůsobí jako tupohlavá akční popkornovka. Z novodobých historických filmů jednoznačně ten nejlepší.(5.6.2005)