Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

Království nebeské určitě stojí za shlédnutí. Nejsem natolik zběhlý v historii, abych posoudil objektivně jeho (ne)věrohodnost, určitě mě ale zaujaly bitevní scény, které jsou natočeny opravdu strhujícím způsobem. Co mě zaujalo ještě? Hudba je určitě působivá, práce s kamerou jakbysmet, herci.... No, herci už tak přesvědčiví nejsou. Orlando Bloom (hernajs, nehrál on už kováře v něčem jiném? :-) ) odvádí standardní výkon, solidně se jeví Jeremy Irons, ale i u něj je trochu vidět "ústup formy". Další známé tváře, jako jsou Neeson, Thewlis či Norton se objevují spíše jen jako nezbytně nutné křoví a scénář jim ani nedá šanci na pořádnou seberealizaci. A Eva Green? Její výkon nijak nevyčnívá ani směrem nahoru, ale ani dolů. A pro POMA jen krátký vzkaz: existuje. :-) Jedno negativum bych ale na filmu našel, a pro někoho se může jevit dost podstatným: zdá se mi, že někdo ve střihačské dílně s nůžkami zacházel poněkud neopatrně a vystříhal asi více materiálu, než měl. Jak si jinak vysvětlit jistou "skokovitost" děje, kdy se třeba načne nějaká zápletka, která je v další scéně již dávno vyřešená? I zmíněný Bloom díky tomu udělal tu svou "rytířskou kariéru" jaksi překotně. Ale kdo ví, třeba to tak tenkrát šlo. Možná by více osvětlila nějaká special edition v délce 3,5 hodiny. :-) Ale to už bych zase třeba brblal na přílišnou zdlouhavost. Někomu se prostě Ridley Scott na 100% nezavděčí... ;-)(28.11.2008)

„Čaká ťa istá smrť.“ – „Každá smrť je istá.“ Miestami až hrozitánsko monumentálny historický epos Ridleyho Scotta, ktorý má s historickými látkami veľa skúseností (1492: DOBYTIE RAJA). GLADIÁTOROM odštartoval vlnu hollywoodskych eposov - a KRÁĽOVSTVOM NEBESKÝM, ktoré zďaleka nezarobilo na svoj gigantický rozpočet, ju pochoval (pomohli mu v tom prepadáky ALEXANDER a KRÁĽ ARTUŠ). Samotný film berie dych napriek tomu, že Orlando Bloom ledva-ledva unesie meč a napriek drastickému strihu (režisérsky strih je dlhší o hodinu, je úchvatnejší a lepší a za IOO%, "týchto" 80% sa vzťahuje na oficiálnu 144-minútovú verziu). Mnohé scény by svojou pompéznosťou zvládali držať krok s trilógiou PÁN PRSTEŇOV, kedy chcel nejaký šialenec také rôznorodé veľkofilmy zrovnávať. Je to komplikovaný príbeh s paletou pestrých hereckých výkonov (mentor Neeson, ryšavý zdravotník Thewlis, fascinujúci Norton). Tam, kde rozprávková TRÓJA ponúkala opálený zadok Brada Pitta, prichádza maliar Ridley s tuctami scén, nabádajúcich k zamysleniu nad zmyslom náboženstva, politiky, sveta - a nás v ňom. Dych sa tají z dupotu koní a od strachu roztrasení hrdinovia vyrážajú do vopred prehratej bitky. Herecký koncert sýrskeho herca Ghassana Massouda v autoritatívnej postave Saladina, „muža medzi Dobrom a Zlom“. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/190671/Kralovstvo-nebeske-rezisersky-strih-100.html(14.4.2009)

Ridley Scott je prostě sázka na jistotu a ani tentokrát nezklamal. Království Nebeské je velice zdařilé dílo nad kterým stojí za to se i zamyslet. Zvlášť se mi líbila úvodní část ve Francii (super bitka) a pak i v Jeruzalémě když byl Balian ještě bezprizorní. Navíc ono moc filmů o křižáckých výpravách není (napadá mě snad jen Cid) takže je to i dost zábavné a hlavně neokoukané. Vše navíc podtrhují skvělé herecké výkony hlavně Orlando Bloom má konečně co hrát. Neznám lepší film ze středověku a o křižácích. P.S. Silně doporučuji podívat se na režisérskou verzi, je mnohem delší, podrobnější a film působí mnohem celistvějším dojmem, i když proti klasické kinoverzi nemůžu říct ani popel.(9.5.2005)

• - Skladbu "Vide cor meum", která se prolíná sledem scén po smrti krále Jeruzaléma, nezkomponoval autor soundtracku Harry Gregson-Williams, nýbrž Patrick Cassidy pro film Hannibal (2001), kde skladba zazněla v závěru snímku. (Parlay)

• - Ridley Scott se svým štábem uvedl, že jejich režisérský sestřih je jedinou pravou verzí filmu. Verze, která šla do kin, má podle tvůrců blíž k akčnímu traileru na jejich film než k filmu samotnému. (13_11)

• - Na natáčení filmu se podílela i češka Petra Novotná. Dělala zde tzv. horse wranglera, což je člověk, který má na starosti koně a jejich výstup ve filmu. (Ganka)