Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

V kino verzi bylo až příliš znát, že střihačova ruka mocně úřadovala. V ní je totiž Balianův růst na žebříčku společenské prestiže až příliš uspěchaný. Jakoby změna z bezvýznamné kovářské nicky v člověka, který se stane královým oblíbencem a jemuž se v závěru klaní celý Jeruzalém a ve svých těžkých chvílích ho poslouchá na slovo, byla tak jednoduchá. Bohužel ani o téměř hodinu REŽISÉRSKÁ VERZE, která se mi právě dostala do rukou, v tomto ohledu příliš dojem nenapravila. I tak ale díky přidaným scénám působí film celistvějším a mnohem emocionálnějším dojmem, především díky přidané dějové linii onemocnění a smrti Sibylliina syna a následníka trůnu, která se je zcela zásadní pro vývoj děje. Moc pěkná je i přidaná scéna s hořícím keřem, plná symboliky podstaty válečných sporů na Blízkém východě. Naopak některé scény nemají pro vývoj děje přílišného opodstatnění. A celkové resumé - Scottův magnus opus NENÍ STRHUJÍCÍ film, ale je duchaplný a přemýšlivý, s ambicí něco sdělit a to se cení. A závěrečná mírová dohoda Baliana se Saladinem, křesťana s muslimem, musí být doslova pohlazením pro každého mírotvorce na této zemi :o)(15.12.2006)

Najlepší historický epos nového tisícročia, Hollywood v tej najkvalitnejšej podobe, výrazne lepší film ako precenený Gladiátor. Je duchaplný (a neskĺzava do naivity, aspoň nie na americký štúdiový veľkofilm), má skvelú hudbu a výpravu, dostatok bojových scén a predovšetkým sústredenú, v každej scéne presnú Ridleyho réžiu. Bloom mohol byť výraznejší, ale rozhodne to celé nekazí. Vynikajúci David Thewlis. Nutnosťou je director´s cut, ktorý je o dve hviezdy lepší ako kino-verzia - pre mňa nepochopiteľne nízke hodnotenia si vysvetľujem len tým, že dotyční videli ten nesúvislý pahýľ, čo išiel v kinách. K ostatným komentárom: Tom Hardy je zrejme mimozemšťan a videl ten film len z rakety na obežnej dráhe. ;-)(30.8.2007)

• KevSpa

Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže natočit nudnější film, než bylo 1492: Dobytí ráje. Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže natočit film s horšími dialogy, než měl Gladiátor. Myslela jsem si, že Ridley Scott nemůže obsadit do filmu horšího herce, než byla Demi Moore v G.I. Jane. Mýlila jsem se! Ridley, najdi si prosím pořádného scenáristu, a přestaň obsazovat do svých filmů toporné manekýny typu Orlando Bloom.(22.4.2005)

• - Když ušetří život Baliana (Orlando Bloom), citují mu: "Co člověk zaseje, to také sklidí." Zajímavé je, že Muslim používá židovsko-křesťanské úsloví, které pochází z "Bible". (Kuny27)

• - Do role Sybily byla Eva Green obsazena týden před natáčením. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Původně měl hudbu k filmu skládat Hans Zimmer, ale byl nahrazen Harry Gregson-Williamsem. Několik týdnů na to se taková výměna zopakovala v opačném pořadí. Zimmer nahradil Gregson-Williamse v animáku Madagaskar. (imro)