Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

Soundtrack Harry Gregson-Williams: 1. Burning The Past ,2. Crusaders ,3. Swordplay ,4. A New World ,5. To Jerusalem ,6. Sibylla ,7. Ibelin ,8. Rise A Knight ,9. The King ,10. The Battle Of Kerak ,11. Terms ,12. Better Man ,13. Coronation ,14. An Understanding ,15. Wall Breached ,16. The Pilgrim Road ,17. Saladin ,18. Path To Heaven ,19. Light Of Life (Ibelin Reprise),(19.5.2011)

Těžko říct, kdo na kom závisel víc: zda režisér na herci nebo herec na režisérovi. Pokud (fanynky prominou) by více méně nezkušený mlíčňák Bloom za zadkem neměl režiséra Scottova formátu, těžko by mohl na plátně předvádět něco smysluplného. A naopak Scott může být jak chce dobrý a přece by mu Bloomův herecký výkon mohl řádně pochroumat celý film. A málokdy se přihodí, abych shrnutím výkonu hlavního představitele vlastně ohodnotila i celý film. První hodina Bloomova hereckého potácení je naprosto srovnatelná s jeho hrdinnou kreací v Tróji nebo Pirátech: neměnný výraz, kymácení se a vytřeštěné oči směšně se snažící o vyjádření nějaké emoce - to navozuje dojem, že Balian právě dostal flaškou po hlavě a co nevidět se zhroutí. Všechny ty heroicky útrpné hlášky z jeho úst znějí neuvěřitelně nechutně, divákovi je naprosto ukradený a působí spíš jako dekorace navlečená do dobového kostýmu. O to víc pak překvapí, když někdy po první hodině se nám do toho hošík tak nějak zničehonic najednou dostane, začne, světe div se, projevovat i nějaké charisma a dokonce i zapadat do oné škatulky vůdce, za kterým vojsko slepě půjde, a během závěrečné bitvy je to právě on, kdo vás přinutí držet mozkovnu ve světě Jeruzaléma (ale přiznejme si, že je bez Scottova výrazného vedení by to dopadlo trošku jinak). A stejně jako s Bloomem se to má i s celým filmem. V první části se na vás vyvalí až přemíra heroických dialogů o nutnosti obětování se a odpuštění, černobílé hrdinské hodnoty a nevěrohodné motivace postav. Ale jak děj pokračuje, pomalu se negativa začínají vytrácet (nebo si jich přestanete všímat) a film vás vtáhne do sebe. Pár dalších výtek: postava Sibylly je naprosto na houby a má jediné opodstatnění, že hlavní postava přece jen nějaké to postelové osvěžení vyžaduje. Zachycení kosmopolity města je v pytli a nevím, jestli malomocný člověk dokáže přežít bůhvíkolik let a ještě při tom tryskem jezdit na koni. Tím se plynule dostávám k nejlepší vedlejší postavě, k jejímuž ztvárnění Edward Norton ani nepotřeboval mimiku, aby vzbudila zájem. Království nebeské je rozhodně přemýšlivější a propracovanější než Gladiátor, narozdíl od Alexandra Velikého, s nímž se nabízí srovnání pro svou snahu zabývání se zrodem hrdiny, ani na chvíli nenudí a oproti Tróji a Králi Artuši nepůsobí jako tupohlavá akční popkornovka. Z novodobých historických filmů jednoznačně ten nejlepší.(5.6.2005)

Když přežijete Blooma v hlavní roli, čekají vás už jen klady a klady. Velkolepé bitevní scény, správně špinavé prostředí a výrazné vedlejší postavy. Norton, Irons nebo Thewlis si pro sebe kradou každý záběr ve kterém jsou. Gladiátor je sice jen jeden, ale do teď jsem si myslel, že filmy o boji ve Svaté zemi prostě musí být nudné. Omyl, když je režíruje Scott tak vás prostě zařezají do sedadla na celou stopáž.(24.2.2007)

Director's Cut. Pokiaľ kinoverzia zapadla medzi ostatné viac či menej nevydarené post-gladiátorovské epické bijáky, tak režisérsky zostrih si zaslúži plných 5 a po všetkých stránkach znesie porovnanie aj stakým dielom ako je trilógia Lord of the rings. Film som pozeral v dobe, keď som na detaily u kinoverzie už takmer zabudol a cítil som sa takmer ako pri sledovaní úplne iného filmu. 50 bonusových minút nielen skvelo rozšírilo príbeh, ale dalo aj viac viniknúť postavám, nádhernej technickej stránke, soundtracku a pochmúrnej-sivej atmosfére. Aj samotný Orlando Bloom mi po nejakej hodinke už absolútne neprekážal - ba naopak, v úlohe mladého rytiera, syna svojho otca, bol presvedčivý. Zabudnite na kinoverziu, režisérsky zostrih vám ponúkne nový, vinikajúci zážitok. (9/10)(20.6.2010)

Málokterý film má tak rozporuplné hodnocení jako Království nebeské. Nakonec ale spíše převládaly v okruhu mých známých negativní ohlasy a tak jsem k filmu přistupoval s obavami. Po zhlédnutí mohu říct, že film není ani katastrofa ani geniální počin. Neselhává to, na co jsem se nejvíc těšil - to je překrásná vizuální stránka - věc, která při kombinaci Scott a historie, nemohla dopadnout jinak. Sledovat zástupy armád, létající hořící bomby, dobývání jeruzalémských hradeb je pastva pro oči. Problém mám spíš s příběhem, který mě až tak nezaujal a v první polovině i chvílema nudil. Člověk musí při sledování dialogů zapomenout, že by snad mělo jít o dílo odehrávající během křížových výprav - chování postav neodpovídá době, především pak zarazí nerespektování sociálního postavení jednotlivých osob. Pokud budu film sledovat jako určité poselství vyjadřující se k dnešku a ne jako příběh odehrávající se ve dvanáctém století, pak jsou myšlenky zde vyřknuté velmi zajímavé a snad i inspirující. Přesto mi dělá problémy pochopit, proč zrovna takové řeči o ideálech svobody a tolerance pronáší tyto postavy v této době. Orlando Bloom hraje jak jen může, ale jeho obsazení do této role je zkrátka naprostý krok vedle a s tím ani jeho urputná snaha nic neudělá. Příjemné bylo naopak setkání s Ironsem. A na závěr asi má největší chvála se týká hudby Harryho Gregsona-Williamse. Je prostě nádherná. A zimmerovština z ní nijak nesmrdí, naopak přijde mi docela neotřelá. Nepochopitelné je pro mě ale proč Scott cpe do určitých scén hudbu odjinud - nejvýraznějši jsou slyšet Vikingové ve chvíli, kdy Orlando burcuje lidi k obraně Jeruzaléma.(19.11.2005)