Království nebeské

• Německo

Königreich der Himmel

Kráľovstvo nebeské

Akční / Historický / Dobrodružný / Válečný

Velká Británie / Španělsko / USA / Německo, 2005, 144 min (Director's cut: 192 min)

Hodnocení a komentář k režisérské verzi - Rozhodně velmi zajímavý film. V prvním plánu sice trochu jako ústřední herecká dvojice (Orlando Bloom - Eva Green), prvoplánově krásní lidé, hollywoodské tvářičky, radost pro oko, ovšem téměř bez charismatu a čehokoliv hlubšího, žádné vcítění a emoce, v případě filmu by bylo ovšem chybou nezaměřit svou pozornost do pozadí na druhý plán, Ridley Scott totiž udělal z Království nebeského pod povrchem ideově celkem podvratný film, který se tváří jako prokřesťanský, ovšem při důkladnější analýze brzy zjistíte, že téměř polovina křesťanů jsou zbabělci, zrádci, vrazi, heretici bez výčitek sloužící cizím modlám, mamonu, hřešící a páchající čiré zlo. Hlavní ideový nepřítel - muslimové - jsou naopak příkladně kladní a jejich vůdce Saladina je dokonce třeba chvílemi i obdivovat. Nepřehlédnutelný je pak Ridleyho pacifismus, královstvím nebeským není nic jiného, než svět bez válek, a s tím nelze než souhlasit. Asi by se našlo mnoho paralel mezi zahraniční politikou Spojených států a tou evropskou v době křižáckých válek. Otázkou zůstává, jak by svět vypadal bez dnešních ,,amerických křižáků". Ani tenhle velký hollywoodský spektákl ovšem nezastře fakt, že takový František Vláčil pojal středověk naprosto bezkonkurenčně a jeho historické velkofilmy reflektující toto historické období jsou i pro tvůrce kvalit Ridleyho Scotta nedostižnou metou... PS: V Jeruzalémě jsem byl a nepřipomnělo mi ho v tom filmu ale zhola nic, asi se za těch tisíc let dost změnil... :-)(22.12.2012)

Rozpočet $130miliónovTržby USA $47,398,413Tržby Celosvetovo $218,853,353║ je škoda že do kín neišla verzia v dĺžke 190minút čo je samozrejme dosť ale keď sa hladí na komerčný uspech ide to na úkor kvality ako v tomto prípade, takže Director Cut je o triedu lepší než pôvodná verzia čo išla v kinách _Ridley Scott je režisérske meno, ktoré sa rázom vyhuplo späť medzi režisérsku elitu vďaka filmu Gladiátor(5xOSCAR) a spustil tak vodopád historických filmov. Nakoniec nám po 5-rokoch od svojho Gladiatora aj túto krátku dobu "mečov" uzatvára, po Kráľovstve nebeskom sa tak skoro historického filmu asi nedočkáme. A to nie pre to, že by tento film nebol v celku vydarený, ale skôr zo žánrového prejedenia a nekvality moc očakávaných snímok ako bola Trója, Alexander Veľký či Kráľ Artuš. Malou výnimkou vo svojej úrovni bol len Posledný samuraj. _"Zabiť neveriaceho nie je vražda! Je to len cesta do neba!" - hlási vo filme jeden pútnik kazateľ, a takýchto odkazov o význame kresťanstva nám dáva Ridley toľko že nám musí byť zrejmé aký význam má pre ľudstvo a to nielen v dobách križiackych výprav ale aj teraz. _Aj keď Orlando Bloom predviedol lepší výkon než v Tróji a v ostatných projektoch, nie je ešte taký herec aby utiahol takýto veľký projekt, trošku my to pripadá že sa hrá na postavu podobnú Maximusovi(Gladiator, Russell Crowe), možno aj sám Scott v ňom videl podobizeň či nejaký väčší potenciál. Scott nás aj trošku oklame, keď sa beztak hustá atmosféra stupňuje a už čakáme obrovskú bitku križiakov s Arabmi, prichádza pred ňou strih a len následný pohľad na veľa mŕtvol a bitka nikde? Ale aj tak sa nakoniec pompéznej bitky dočkáme a to hneď o pár minút potom čo nám tu spomínanú neukázal. A bude to veľmi pestré krvavé divadielko skôr až monumentálne odohrávajúce sa v boji pod hradbami Jeruzalema. Z prvého pohľadu vám táto bitka pripomenie obliehanie Minas Tirith z Pána Prsteňov: Návrat kráľa ale len základ je rovnaký prevedenie pod zručným Scottovím vedením je až famózne a porovnateľné len zo súbojmi zo Statočného srdca a Posledného samuraja... A čo ešte nás mierne prekvapí už len ten nečakaný koniec ale dá sa stráviť je to taký zmierujúci happy end v podstate obidva súperiace národy sa rozídu dá sa povedať v dobrom. Aj napriek menším výsadám je film svojou prezentáciou danej histórie skoro až dokonalý ... spadajúci medzi tie minimálne aspoň výnimočné filmy kinematografie. _Casting ani lepšie dopadnúť nemohol veď zoskupiť takú plejádu osobností a ušiť im postaví na mieru je proste sen. Vo filme uvidíme okrem spomínaného Blooma aj hercov ako je Liam Neeson zásadového grófa z Ibalginu , „križiackého záškodníka“ Brendan Gleeson, „mentor kráľa Jeruzalemu“ Jeremy Irons, „nenásytný“ Marton Csokas, „charizmatický“ David Thewlis (toho by som skoro ani nespoznal s tou blonďavou briadkou ) ďalej sympatickú kráľovnú v podobe Evy Green a zahaleného kráľa Jeruzalema v padaní herca Edwarda Nortona. _Do slova dokonalá vizuálna kamera vedená Johnom Mathiesonom vrátane pestrosti či doladenosti farieb je veľkým plusom pre film, z dôb keď mal každý národ tak odlišný odev a tým to prináša aj rôznu skrumáž farieb od takmer krikľavých až k tmavým. Detailné zábery pri behu na koňoch, bitkách, občas spomaľovačky na určité detaily v pohybe, preletí kamery z vtáčej perspektívy to všetko ma Mathieson pevne v rukách a dobre vie čo robí. /videl v kine 2x: 85%/ __/rozšírená verzia filmu: hodnotenie 95%/(17.6.2005)

Director's Cut. Pokiaľ kinoverzia zapadla medzi ostatné viac či menej nevydarené post-gladiátorovské epické bijáky, tak režisérsky zostrih si zaslúži plných 5 a po všetkých stránkach znesie porovnanie aj stakým dielom ako je trilógia Lord of the rings. Film som pozeral v dobe, keď som na detaily u kinoverzie už takmer zabudol a cítil som sa takmer ako pri sledovaní úplne iného filmu. 50 bonusových minút nielen skvelo rozšírilo príbeh, ale dalo aj viac viniknúť postavám, nádhernej technickej stránke, soundtracku a pochmúrnej-sivej atmosfére. Aj samotný Orlando Bloom mi po nejakej hodinke už absolútne neprekážal - ba naopak, v úlohe mladého rytiera, syna svojho otca, bol presvedčivý. Zabudnite na kinoverziu, režisérsky zostrih vám ponúkne nový, vinikajúci zážitok. (9/10)(20.6.2010)

Ridleymu sa asi už nikdy nepodarí zopakovať si hrdinský, epický a magický úspech pecky 'Gladiátor', napriek tomu mál tento film všetky tieto vlastnosti. Vizuálne nabúšené, krásne prostredia, nasnímanie bojových útokov. Príbeh tomu síce nestíha, no ladí do takej úrovne aby nebol viditeľne pozadu. Ja som sa celkom pobavil a aj Bloom ma celkom presvedčil. 80%.(26.10.2007)

Soundtrack Harry Gregson-Williams: 1. Burning The Past ,2. Crusaders ,3. Swordplay ,4. A New World ,5. To Jerusalem ,6. Sibylla ,7. Ibelin ,8. Rise A Knight ,9. The King ,10. The Battle Of Kerak ,11. Terms ,12. Better Man ,13. Coronation ,14. An Understanding ,15. Wall Breached ,16. The Pilgrim Road ,17. Saladin ,18. Path To Heaven ,19. Light Of Life (Ibelin Reprise),(19.5.2011)