poster

Žralok v hlavě

Komedie / Drama

Česko, 2005, 75 min

 • Radek99
  ****

  Švankmajerovsky laděný experimentální film coby celovečerní debut mladé animátorky Marie Procházkové. Absence epické složky (film je vlastně jen volné pásmo výjevů spojených postavou hlavního hrdiny) a patrné surreálné ukotvení dělá tenhle snímek hůře stravitelným pro mainstreamového diváka, ale nic nemění na zjevném talentu a osobitém tvůrčím pohledu mladé režisérky. Velmi originální je citlivá práce s ruchy - veškeré postsynchrony jsou gradované a často přebírají dominantní vjemovou úlohu (občas jde až o jakousi industriální hudbu - stavba lešení například, oživlé animace a kresby...). Příznačná je také práce s velikostí záběrů - převládají detaily, často řetězené ve sledu záběrů (ústa, oči...), mající silnou expresivní funkci. Nesporná je i důležitá úloha animací. Celý film ale stojí na hereckém výkonu Oldřicha Kaisera, který potvrzuje, že dozrál do velikosti výjimečného herce, jeho herecký projev je vyzrálý a charismatický. Kaiserova bezejmenná postava má lehce identifikovatelné pábitelské rysy, čímž je v korelaci s postavami Hrabalovými, zvláště pak s jeho strýcem Pepinem. Za touhle typologií je ale ukryt nelehký osud - diagnóza psychicky nemocného člověka, v tomto případě schizofrenika. Marii Procházkové se jejím citlivým a poetickým přístupem podařilo metaforu této pro obyčejného zdravého člověka nepochopitelné nemoci postihnout přijatelně a uchopitelně, což je mimo nesporných uměleckých kvalit a Oldřicha Kaisera asi největší devizou tohoto neotřelého snímku...(17.6.2008)

 • Flego
  ****

  "Každý máme svojho žraloka. V hlave." Príbeh podivína, chorého muža, slušného človeka v čarovnej trojjedinej Kaiserovej kreácii. Režisérka vydolovala z jeho herectva všetko, čo sa dalo a som jej za to vďačný. Blízkosť komiky a drámy bola vždy vítaná ( Sellersove herecké eskapády ). Pomaly bežiaci film, umocnený dobrou hudbou a kamerou, bol príjemným prekvapením.(18.6.2008)

 • Deimos
  **

  TV/// Obsazení 3/10 Děj 2/10 Hudba 7/10 Efekty 4/10/// +dobrá práce s triky, hudba, jestěže je to tak krátké -spousta herců na které jsem se těšil se tam jen mihne, je to divná nuda/// Když jsem se mrknul na hodnocení, tak jsem tak nějak tušil, že mě film buď nadchne a nebo vůbec neosloví. Stalo se to druhé a já váhám i nad tou druhou *. Zpracování je zajímavé, forma netradiční, námět prostinký, děj podivný a nudný. Rozhodně to není zábavné nebo vtipné a dramatické či vyhrocené scény tady taky nenajdete. Snad je tady jen pár zajímavých momentů a záběrů, to ale nestačí ani na průměrný film./// Celkem 35%///(17.6.2008)

 • Crocuta
  ***

  Snímek takřka bez příběhu, který mne ale kupodivu docela pobavil, o kvalitních výkonech všech zůčastněných (od herců po režisérku) ani nemluvě. Tři a půl.(17.6.2008)

 • Dudek
  ***

  Jeden z mála snímků, na který mi skutečně sedí celá škála hodnocení. Žralok v hlavě rozhodně nepatří do škatulky tradiční film, na druhou stranu jej stále beru "jen" jako studentský snímek, neboť právě takové znaky on vykazuje. Každopádně svůj účel tenhle debut splnil, o Mariu Procházkovou se budu zajímat dál, její cit pro látku je ze Žraloka velmi dobře cítit. Bravo...(18.6.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace