Nelítostná rasa

Fierce People

Drama / Thriller

USA / Kanada, 2005, 135 min

Ó ten nápadný neváb buržoasie... ;-) Zajímavě zpracované neobvyklé drama o jedné epizodě ze života dospívajícího citlivého kluka, který řízením osudu ocitne se na chvíli ve světě, kam svojí podstatou ani sociálním postavením nepatří. "Ex malo bonum" - ano, nakonec však ze špatného vzejde dobré, Finn (v roli herecky velmi dobrý a vskutku milý Anton Yelchin) včas procitne a pochopí, že >zamíchá-li se mezi brambory, sežerou ho prasata< ... - - - P.S. Ovšem zase ty žvásty distributora (SPI) - Finnova matka (D.L.) není a nikdy nebyla (!) milenkou (toho zvláštního a vlastně svým způsobem dobrého člověka - realisty - milionáře) Osborna (D.S) a stejně tak Finn nepropadne žádnému luxusu, autům ani drogám - spíš právě naopak... Fakt nechápu debila, který píše upoutávku na film, který neviděl.(12.3.2007)

• BoPo

Ste chudý alebo bohatý? Ste dobrý alebo zlý? Je to jedno. Nie je dôležité aký ste, ale koho počas svojho života stretnete. To Vám hovorí tento film.(3.3.2010)

Ovlivníte kmen a kmen ovlivní vás......jaká pravda. Zajímavý film o životních rozdílech, o tom, že ani množství peněz nerozhoduje o tom, jaky se z vás stane člověk. I za cenu velmi bolestného poznání. Slušné obsazení mi krom jiného nutí dát čtyři hvězdy .(9.1.2014)

• Parlay

Tuze dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak pojmout komentář ke snímku s tak povrchním psychologickým prokreslením charakterů, po příběhové stránce tzv. „dějem – nedějem“ a zvláštní, leč pouze ve vzácných chvílích zajímavou atmosférou. Možná jsem nad snímkem přemítal více, než si zaslouží. Analogie dvou na první pohled diametrálně rozličných „kmenů“ představuje bezpochyby silné téma, avšak způsob, jakým s ním snímek nakládá, je zkrátka a dobře nešťastný. Jen marně se rozpomínám, kdy naposledy jsem tak často nevěřícně kroutil hlavou nad absurditou a nelogičností jednotlivých scén a chováním postav. Musím ovšem ocenit přesně obsazeného Chrise Evanse, který - k mému velkému překvapení - podává výborný herecký výkon. Zato Anthony Yelchin mě, na rozdíl od většiny místních uživatelů, po herecké stránce nijak nepřesvědčil. Triviálně řečeno, dost divný film.(12.1.2012)

Jako celek nikterak oslnivý biják se spoustou hluchých míst. Když by se ale divák chtěl něčím pohltit, tak to budou bezesporu herecké výkony. Ve snaze o psychologickou drobnokresbu se nejlépe zorientoval mladičký talent Anton Yelchin, vedle kterého zraje bezchybná Diane Lane i legendární Donald Sutherland. Samotný příběh, odehrávající se v roce 1980, se bohužel rozpadá na sled více či méně zajímavých epizod. Mladý Finn tu po vzoru nakoukaných dokumentů svého otce, milovníka jihoamerických domorodců, sleduje svůj „vlastní“ kmen v honosném sídle na venkově, kam se svou matkou odjíždí na prázdniny. Z pozorovatele se ale záhy nedobrovolně stává hlavním aktérem stinné stránky dnešního světa.. Prostě jsme zas tak velký krok neudělali..(6.3.2011)