Shimotsuma monogatari

(Japonsko)

Kamikaze Girls

Komedie

Japonsko, 2004, 102 min

..šišnuté, ujeté, hektické..fajn..aj keď, vážne začínam mať pochybnosti o pozitívnom vplyve klasickej hudby: len si to vezmite - raz strauss a valčíky, inde vivaldi.. .. .. btw. pekne vypointované.. a tak..(30.4.2007)

Mnoho filmů o lolita stylu bohužel nevzniklo, a tak jsem Šimocuma monogatari už nějakou dobu sháněla. Přiznávám, že pro mě představoval mírné zklamání, ale na druhou stranu mě svým způsobem okouzlil. Hlavní postavou je půvabná lolitka Momoko, co má své vlastní názory na svět a především slušnou zásobu rozkošných šatů a její největší zálibou je mimo nakupování ve stylovém obchodě tvoření vlastního oděvu. Ta se seznamuje se svým opakem, drsnou Ičiko, zdráhající se projevit své city, pro niž je motorka celým životem. Nemají na sebe nejlepší názor, ale když se jejich síly spojí, mohou to dotáhnout daleko. Film vlastně není o ničem, odehrává se v roztomilém šíleném a vtipném stylu, jak to asi umí jen v Japonsku, a který jistě může člověku žijícímu v Evropě zavánět až trapností, ovšem blázni jako já se v tom vyžívají a jen se usmívají. Vizuální stránka je úchvatná, všude plno barviček, něžných krajek a také dobré hudby v kontrastu se surovostí a divokostí života motorkářského gangu, který se řídí zásadou, že ženy nikdy nesmí brečet na veřejnosti. Děj hraje až druhou roli. A to je právě to, co mi tam chybělo, jinak bych ráda dala plný počet. Škoda.(18.10.2009)

Taková absurdní blbina, u který vůbec nevim proč mě bavila, ale prostě je to tak, ono taky dívat se na Kyôko Fukadu v roztomilých krajkových šatičkách z dob rokoka je zábavný samo o sobě a je pravda, že být tam nějaká stará větev, tak by to nebylo ono. Nicméně to rozhodně neni zase jenom o tom koukat na Kyôko, i sám příběh je docela zábavnej a stylem vyprávění alá Amelie z montmartru dokáže velice dobře pobavit(10.12.2008)

Prirovnávanie k Amélii má zmysel len potiaľ, ak ste schopní predstaviť si, že Améliu prekreslia do mangy, následne pretavia do anime a potom natočia japonsky uleteným štýlom celovečerný film. Ak je vaša predstavivosť na takejto úrovni, potom máte hmlistú predstavu ako asi Shimotsuma Monogatari vyzerá. Momoko je zástancom štýlu Lolita a zásadne sa oblieka do kostýmčekov šmrcnutých rokokom. Celým filmom nás sprevádza jej komentár, pričom začíname "koncom". Postupne sa cez opis života Momoko dočkáme humornej kritiky konzumného štýlu života (Obchodný dom "Jusco") , histórie skvelej značky "Versach" a jej "únie" , gangsterskej dedinky teplákovo a nebezpečnej mopedárky Ichi(g)ko. Príbeh je preplnený bizarnými postavami ako Jednorožec (ktorého "nástup" na scénu nezabudne žiadna panna :-) ), "Rokoko no Kami sama", vražedná babička, či smoliarsky otec. Napriek tomu, že dilema hlavnej hrdinky či radšej šaty nosí alebo ich pre druhých šije môže pôsobiť povrchne, pokiaľ nazriete hlbšie, je to problém podobný tomu Améliinmu - uplatnenie v živote, hľadanie vlastnej cesty životom a pomoc iným. Akurát je to natočené tak úchylne a zábavne, že na konci nebudete mať na ústach onen hrejivý úsmev, ale úškľabok od ucha k uchu . A najlepšia hláška ? Lolita gets berserk. 10/10(27.1.2006)

Tak tuhle japonskou šílenost jsem moc nepobral, ale přesto se mi to docela líbilo, rozhodně to nebyla nuda, několik vtipů je opravdu výborných a celé "křiklavé" ladění filmu bylo také zábavné.(17.5.2006)