Souboj Titánů

• slovenský

Súboj titanov

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

USA, 1981, 118 min

Scenáristický guláš motivů z antické a severské mytologie sloužící jako záminka k patnáctimilionové trikové přehlídce pookénkovou animací rozpohybovaných bájných monster v čele s titulním Krakenem, který odstartoval vlnu fantasy filmů v první polovině 80. let a odchoval celou jednu generaci. Triky měly po záruce snad už v době vzniku, ale stejně jsem u scén boje s Medůzou a přerostlými škorpiony měl nasráno v kalhotách. Z nostalgie a za Ursulu Andress jako Afroditu jedna hvězda navíc.(6.9.2007)

V době, kdy se u nás film promítal poprvé, to byl přímo megahit, na který stály před kinem fronty. Triky nám tehdy připadaly dokonalé tak, že už ani dokonalejší být nemohly a samotný dobrodružný příběh uchvátil snad každého. Skoro do historie vešla hláška : "Vypusťe Krakena". Ale dnes je jiná doba, místo dějově podobných filmů se točí podobné seriály (Xena, Hercules), které už mají i digitální efekty, a Souboj Titánů dnes zaujme jen filmové nadšence, nebo sentimentální blázny, jako jsem já.(25.7.2002)

Jeden z prvních filmů, který jsem viděl v kině a první z těch na které jsem nikdy nezapomněl a nezapomenu. Nostalgie sice mohutně ovlivňuje mé vzpomínky na tehdy v našich kinech pompézní Souboj Titánů, ovšem i nyní po letech prostě není možné o tomto filmu tvrdit, že je špatný. Protože on jednoduše není... Ano, technicky sice zestárl rychleji než by se na těch šestadvacet let slušelo, ale jeho atmosféra a kouzlo přetrvávají dodnes. Je tak přebit fakt, že hlavní hrdina je necharismatický floutek potřený olejem a více tedy zaujme britská herecká elita ve vedlejších rolích. Největším esem snímku jsou však především potvory z dílny Raye Harryhausena. Souboj Titánů po hříchu i nadále zůstává jedním z mála zpracování řecké mytologie a to jej činí atraktivním i na počátku jednadvacátého století.(9.8.2007)

Když jsem byl malej tak jsem to hltal. Teď jsem to nedávno viděl s kámošema tak jsme se srdečně zagebili ale zábavný to vlastně bylo stejně.(10.2.2005)

Po tragickém remaku mám tenhle film ještě radši.(20.10.2010)

• - Neil McCarthy je v roli Calibose snímán jen do půly těla a v detailu na hlavu. Když jej vidíme celého, je to ve skutečnosti postava vytvořená pomocí technologie slow-motion (tedy jako např. Kraken a Medúza). (HellFire)

• - Navzdory podobnosti "hlasů" Buba a droida R2-D2 z filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977) jeho tvůrce Ray Harryhausen tvrdil, že Bubu vytvořil ještě před uvedením zmíněného filmu. (SeanBean)

• - Pôvodne mal hrať Poseidona Rex Harrison, ale odmietol, vraj je príliš malý. (misterz)