Souboj Titánů

• slovenský

Súboj titanov

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

USA, 1981, 118 min

O tom, jak Bohové v éře osmibitů hráli šachy.(5.4.2010)

Ještě mám v živé paměti filmové plakáty zvoucí na tento film. Když jsem v dětských letech četl antické báje a pověsti, příběhy bohů, tolik připomínajících lidi, a lidí, do nichž antičtí lidé vložili tolik božského, vždy jsem toužil po tom, aby to, co slova mohou jenom naznačit, bylo převedeno na stříbrné plátno. Aby zázraky ožily, zpozemštily se, aby antická vize nabyla na předmětnosti a jsoucnosti. Stejně tak si vybavuji pochyby, které mnou procházely, protože řadě filmových tvůrců se zdá, že tyto látky snesou všechno a nejsou dostatečně imunní vůči prvoplánovým komerčním kasovním úspěchům. O to sladší byl rezultující pocit ulehčení, neboť v tomto případě se tvůrci opravdu snažili dodržet půdorys antické báje, tragédii i povznesení protagonistů a někde v pozadí skutečná jádra těchto plnokrevných předchůdců fantastiky. Vykopal-li posléze Schliemann Tróju, protože důsledně, stíhán posměchem tehdejší badatelské komunity, respektoval Homéra a jeho dílo, vykopali jeho nástupci postupně hradiska a města mykénského věku. Doby, která předchází vpádu drsných Dórů, posledního grechického kmene antické doby. Základy Evropy, první krůčky evropského lidstva, chetitské Acchijavy, jsou v každém případě jedinečné. A naivita triků tvůrců filmu, který dokázal tak důsledně přiblížit jednu z klíčových bájí tohoto pozoruhodného kulturního dědictví, tuto fasnicinující krásu obohacuje o další nezapomenutelný rozměr. Skutečná kvalita nestárne.(28.3.2011)

Nezapomenu na ten k prasknutí narvaný kinosál a na tu slečnu, která se při scéně na konci filmu, kdy si jde Kraken pro Andromedu a Perseus letí na okřídleném koni ji zachránit, vedle mně choulila do klubíčka a zakrývala si oči. Byla to hitovka jako hrom. Dneska už technická stránka filmu bude současné generaci připadat přinejmenším úsměvná, ale ten kdo má rád dílo trikařské legendy Raye Harryhausena, musí být spokojen. Jeho práce je od dob 20 Million Miles to Earth jasně čitelná a kvalitativně se příliš nezměnila. Tedy sem tam nějaká ta naivní a okatě nápadná zadní projekce a pro Harryhausena hlavně typické figurky, rozpohybované pookénkovým snímáním, které mám mnohem raději, než současné digitální triky, protože na mně působí živějším dojmem. Calibos, Kraken, Pegasus, obří štíři, je toho dost pro potěchu oka. A hlavně Medusa, která i dnes vypadá velmi dobře a působivostí strčí do kapsy většinu CGI potvor. Souboj titánů sálá atmosférou antických bájí, o které si mnoho žánrově příbuzných snímků může jenom zdát. A nelze nezmínit Laurence Oliviera s fešným plnovousem, jehož Zeus, zvtárněný s drtivou elegancí a nadhledem, ja snad nejlepším Diem v historii kinematografie :o) Jo a ještě něco - hláška "Vypusťte Krakena!" kdysi svého času velmi zlidověla a byla používána pro označení činnosti, nepříjemné svému okolí. Někteří pamětníci možná pamatují :o)(12.1.2005)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $41,092,328Tržby Celosvetovo $55,500,000║ Moja srdcovka z detstva a tak isto aj dnes si to rád pozriem, triky su spravené doslova famózne, Ray Harryhausen bol génius v tom čo robil. /95%/(19.7.2005)

Ve své době převratný film dnes působí velmi omšelým dojmem, zvláště díky zastaralé technické stránce. Co však zůstalo úchvatné je příběh samotný, který dokáže zaujmout i současné diváky. Mytologická podívaná s kovovou sovou, která vydává stejné zvuky jako R2D2 má stále své kouzlo....(25.4.2006)