Souboj Titánů

• slovenský

Súboj titanov

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

USA, 1981, 118 min

Ve sve dobe mozna prevratny film, ale dnes pusobi jak po trikove, tak po dejove strance vice mene naivne.(4.8.2002)

Hned po Nekonečném příběhu nejoblíbenější film mého dětství. Už tehdy jsem hltal poutavé příběhy z klasických antických bájí a nějaké zastaralé triky mi tehdy byly úplně putna. I dodnes považuji tento film za špičku ve svém žánru. Nesmím zapomenout ani na nezapomenutelnou hlášku "Vypusťte Krakena".(23.10.2003)

Tak trochu Star Wars na antický způsob. Mám na film pěkné vzpomínky z dětství, to je asi jediný důvod, proč hodnotím vysoko, jinak ten film má až příliš nedotažené triky (například ve srovnání s těmi Star Wars) a velmi prostý příběh. Ale je to prostě nostalgie. Vypusťte Krakena!! Je dost zvláštní, jak je tento film dobře hodnocen 82% podle 7000 lidí), zatímco dost srovnatelný Flash Gordon má jen 69% podle 2000 lidí. PS: Perseus=Luke Skywalker, sovička Bubo=R2-D2, poeta Ammon=Yoda, Kraken=Hvězda smrti, Medůza=Imperátor, Kalibos=Darth Vader, Pegas=X-Wing, Argos=Alderaan, Jeppa=Tatooine, Zeus=Obi-Wan?:D(1.5.2008)

Legendární dobrodružná fantasy, která mě, tehdy prostřednictvím černobílé TV seznámila s antickým světem. Neodolatelné triky, kterým ty nové digi nemůžou ani lízat boty, mužný Harry Hamlin, krásně křehká Judi Bowker a majestátný Zeus v podání Laurence Oliviera. Klasika mého dětství, natočená pro radost.(27.2.2005)

Nezapomenu na ten k prasknutí narvaný kinosál a na tu slečnu, která se při scéně na konci filmu, kdy si jde Kraken pro Andromedu a Perseus letí na okřídleném koni ji zachránit, vedle mně choulila do klubíčka a zakrývala si oči. Byla to hitovka jako hrom. Dneska už technická stránka filmu bude současné generaci připadat přinejmenším úsměvná, ale ten kdo má rád dílo trikařské legendy Raye Harryhausena, musí být spokojen. Jeho práce je od dob 20 Million Miles to Earth jasně čitelná a kvalitativně se příliš nezměnila. Tedy sem tam nějaká ta naivní a okatě nápadná zadní projekce a pro Harryhausena hlavně typické figurky, rozpohybované pookénkovým snímáním, které mám mnohem raději, než současné digitální triky, protože na mně působí živějším dojmem. Calibos, Kraken, Pegasus, obří štíři, je toho dost pro potěchu oka. A hlavně Medusa, která i dnes vypadá velmi dobře a působivostí strčí do kapsy většinu CGI potvor. Souboj titánů sálá atmosférou antických bájí, o které si mnoho žánrově příbuzných snímků může jenom zdát. A nelze nezmínit Laurence Oliviera s fešným plnovousem, jehož Zeus, zvtárněný s drtivou elegancí a nadhledem, ja snad nejlepším Diem v historii kinematografie :o) Jo a ještě něco - hláška "Vypusťte Krakena!" kdysi svého času velmi zlidověla a byla používána pro označení činnosti, nepříjemné svému okolí. Někteří pamětníci možná pamatují :o)(12.1.2005)

• - Podle legendy se po setnutí Medúzy z jejího krku zrodil Pegas a obr Chrysaor. (HellFire)

• - Navzdory podobnosti "hlasů" Buba a droida R2-D2 z filmu Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977) jeho tvůrce Ray Harryhausen tvrdil, že Bubu vytvořil ještě před uvedením zmíněného filmu. (SeanBean)

• - Kraken nebylo jméno titána z řecké mytologie, ale mořské obludy ze skandinávské mytologie. (Javert)