Souboj Titánů

• slovenský

Súboj titanov

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

USA, 1981, 118 min

Jeden z najlepších fantasy filmov všetkých čias! Fantastické triky, parádna atmosféra (boj s medúzou!) a úžasné dobrodružstvo plné nezabudnuteľných scén a monštier. Tlčie tu srdce Raya Harryhausena. P.S.: Remake z roku 2010 sa môže ísť zahanbene zahrabať. Originál vypadá aj po 30 rokoch neporovnateľne lepšie, hravejšie a hlavne z neho srší nadšenie tvorcov, pričom z toho nového Súboja titanov srší len túžba po prachoch.(5.4.2012)

Souboj Titánů byl první film, který jsem viděla v kině, a to má člověk stejnou šanci ubránit se nostalgii asi jako Medúse, nemá-li po ruce zrcadlový štít. Samozřejmě přišel čas kritičtějšího pohledu, ale kouzlo přetrvává. Jistěže je technická stránka věci dnes úsměvná, ale zkuste si vyčarovat mytologické obludy s tím, co měl Harryhausen k dispozici. A i tak se člověk dodnes po všech těch megapodívaných, které za léta viděl, rozechvěje v tísnivé atmosféře Médusina chrámu a bude zatínat nehty do dlaní při scéně Krakena blížícího se k Andromedě a modlit se ke všem božstvům, aby to Perseus s Pegasem stihli. Trochu to kazí předělávky mýtu, které do něj vpašovávají odkaz na andersenovské pohádky (pokud jste viděli pohádku O Janovi a podivuhodném příteli, zauvažujete, kdo kradl od koho), a ta řinčící sova taky jde na nervy, ale dá se to přežít. A to i díky hercům: hlavní hrdina mě ani v tom útlém a naivním věku moc nebral, ale Judi Bowkerová je nejen krásná, ale také princeznovsky křehká a nevinná, a vpravdě božské Afrodítě Ursule Andressové a Thetis Maggie Smithové (pro příznivce Harryho Pottera - nejenže nehrála jen Minervu McGonagallovou, ale ještě to taky byla obstojná kočka) vládne mocný Zeus alias Laurence Olivier. To už za to stojí, ne?(9.8.2007)

Legendární dobrodružná fantasy, která mě, tehdy prostřednictvím černobílé TV seznámila s antickým světem. Neodolatelné triky, kterým ty nové digi nemůžou ani lízat boty, mužný Harry Hamlin, krásně křehká Judi Bowker a majestátný Zeus v podání Laurence Oliviera. Klasika mého dětství, natočená pro radost.(27.2.2005)

I na mne několikrát zkusili vypustit Krakena, ale ten přiklusal pouze jednou a poté rychle zmizel navždy v díře s tím, že na zápas s takovým magorem má příliš malou podporu Bohů. Na Persea si však troufl a nebyl sám, což bylo kdysi zábavnější než dnes, ale ta mrška nostalgie mi nedovoluje jít pod čtyři hvězdy.(6.1.2015)

Po tragickém remaku mám tenhle film ještě radši.(20.10.2010)

• - Maggie Smithová, která hraje Tethis, byla v té době provdána za scénáristu snímku Beverleye Crosse. (Javert)

• - Hoci Laurence Olivier hrá neskrotného Dia, počas natáčania filmu bol chorý. (misterz)

• - Ve scéně, kdy se Perseus prochází po tržišti, můžeme spatřit na rameni jednoho muže papouška aru žlutokřídlého. Tento papoušek se ovšem vyskytuje pouze ve Střední a Jižní Americe a v antickém Řecku se tak objevit patrně nemohl. (HYCYK)