Souboj Titánů

• slovenský

Súboj Titanov

Dobrodružný / Fantasy / Rodinný

USA, 1981, 118 min

Ještě mám v živé paměti filmové plakáty zvoucí na tento film. Když jsem v dětských letech četl antické báje a pověsti, příběhy bohů, tolik připomínajících lidi, a lidí, do nichž antičtí lidé vložili tolik božského, vždy jsem toužil po tom, aby to, co slova mohou jenom naznačit, bylo převedeno na stříbrné plátno. Aby zázraky ožily, zpozemštily se, aby antická vize nabyla na předmětnosti a jsoucnosti. Stejně tak si vybavuji pochyby, které mnou procházely, protože řadě filmových tvůrců se zdá, že tyto látky snesou všechno a nejsou dostatečně imunní vůči prvoplánovým komerčním kasovním úspěchům. O to sladší byl rezultující pocit ulehčení, neboť v tomto případě se tvůrci opravdu snažili dodržet půdorys antické báje, tragédii i povznesení protagonistů a někde v pozadí skutečná jádra těchto plnokrevných předchůdců fantastiky. Vykopal-li posléze Schliemann Tróju, protože důsledně, stíhán posměchem tehdejší badatelské komunity, respektoval Homéra a jeho dílo, vykopali jeho nástupci postupně hradiska a města mykénského věku. Doby, která předchází vpádu drsných Dórů, posledního grechického kmene antické doby. Základy Evropy, první krůčky evropského lidstva, chetitské Acchijavy, jsou v každém případě jedinečné. A naivita triků tvůrců filmu, který dokázal tak důsledně přiblížit jednu z klíčových bájí tohoto pozoruhodného kulturního dědictví, tuto fasnicinující krásu obohacuje o další nezapomenutelný rozměr. Skutečná kvalita nestárne.(28.3.2011)

Kdo by neznal tuhle filmovou klasiku o řeckých bájích a mýtech. Na dobu vzniku jsou ve filmu použity velmi dobré efekty a celý film je i poměrně svižně natočen. I v dnešní době má film co nabídnout a zdá, že nikdy nezestárne. Jasné 4 hvězdičky.(9.4.2007)

Krásné ztvárnění kousku řecké mytologie se zaostalými triky. Ty nejvíc vynikají na světle (štíři... a vlastně skoro všechno), na druhou stranu to ale ještě zvyšuje pohádkové kouzlo filmu. A všechno to vrcholí úžasným finále v doupěti Meduzy, kterému čas na působivosti neubral vůbec nic. To syčení, šustění hadím ocasem, stínohra, Meduzin obličej... prostě paráda. Tenhle Souboj Titánů své mladší dvojče převyšuje o celého Krakena.(25.11.2010)

Na to, že jde o film o pár let novější než například Hvězdné Války, vypadá o mnoho starší - výpravou, zpracováním i dějovým schématem - spíš bych ho zařadila dobově někam k Ben Hurovi, kdybych neviděla jeho rok vzniku. Leccos sice zachraňují dobří herci, ale i tak jsem zklamaná, protože řecké mýty mám moc ráda a tohle není takové zpracování, jaké bych ráda viděla.(22.9.2004)

Rozpočet $15miliónovTržby USA $41,092,328Tržby Celosvetovo $55,500,000║ Moja srdcovka z detstva a tak isto aj dnes si to rád pozriem, triky su spravené doslova famózne, Ray Harryhausen bol génius v tom čo robil. /95%/(19.7.2005)