Co na tom, že je to pitomec? Je to bohatý pitomec! Půvabná vesnická dívka Anička Košáriková je zamilovaná do pohledného Paľa, který její lásku opětuje. Jenomže Paľo je synem hospodáře, který kdysi přišel na mizinu a sloužil u Aniččiných rodičů. Aniččina nedávno ovdovělá matka proto nechce o dceřině lásce ani slyšet. Rozhodla, že si Anička vezme rychtářova syna Kubu. Kubo je ovšem prostoduchý ňouma, ze kterého mají všichni legraci. Aničce ho přesto vehementně dohazuje i zchudlý hospodář Lovecký. Ten si sám chce vzít matku Košárikovou. Ve skutečnosti se už předem dohodl s rychtářem na tom, jak si oni dva po Aniččině sňatku s Kubou rozdělí majetek obou žen. Lovecký se nijak netají tím, že mu jde jen o bohatství. Jenže jednou to vdova Košáriková zaslechne. A když se ještě do věci vloží místní mládenec Michal, který je kaprálem u husarů, naberou události konečně ten správný směr...
Film z roku 1965, natočený podle divadelní hry Jozefa Hollého a zasazený do divadelně stylizovaných kulis, patří ke klasice slovenské televizní tvorby, která se na obrazovkách objevuje o každých vánočních svátcích. Příběh o lásce dvou vesnických milenců, kterým stojí v cestě lakota rodičovské generace, je především záminkou k inscenování slovenských svatebních zvyků a tradic z počátku 20. století. V postavě natvrdlého Kuby se zaskvěl oblíbený Jozef Kroner. (Česká televize)

runner85

Jozef Króner bol skvelý herec, a tento film je toho dôkazom, je to vlastne oslava čias dávno minulých, bez televízie, internetu, mobilov, keď sa vonku zišla celá dedina a spolu spievali a zabávali sa, ľudia asi žili vo väčšej chudobe ako teraz ale i tak boli viacej bohatší ... už sa blíži čas sviatkov čiže si to opäť raz rád pozriem ... ()

nascendi

Je to klasika. Plejáda najlepších hercov, tomu primerané výkony, úsporné dekorácie, hudby toľko, ako v muzikáli. A to je tak asi všetko. Klasiku chce mať každý pozretú, ale len máločo z nej túži vidieť i opakovane. I divákovi v mojom veku už filmy tohto rangu nemajú čo povedať. Nezaujaté uznanie je za tri hviezdičky. ()

Martin741

Ze su 60. roky najlepsou dobou v ceskoslovenskej kinematografii, je zalezitost dlhodobo znama. A tento film to len potvrdzuje. Aj ked to sice nema na Kladivo na Carodejnice a podobne majstrstyky, film dobre odsypa. A Jozef Kroner /osobne tohto herca mozem, hoci v Europe znamenal hovno/ hra svojho Kuba vskutku bravurne, k tomu herci ako Vasaryova a Romancik /Kladivo na Carodejnice, Na pochode sa vzdy nespieva/ potesia. 60 % ()

Santino7

Slovenská vianočná klasika, ktorej som sa po mnohé roky oblúkom vyhýbal, nuž a teraz môžem pokojne konštatovať, že som v tomto smere nespravil žiadnu obrovitánsku chybu. Nechcem nijak znižovať význam folklóru, avšak mne osobne až takto výrazné zakomponovanie do filmu (mám tým na mysli najmä teda spievané pasáže, ktoré sú primoc časté a nekonečné) po chuti skutočne nie je, ba práve naopak - výrazne to znížilo môj osobný celkový dojem z iných zložiek filmu, ktoré boli zvládnuté pozoruhodne. Tým mám na mysli či už nesporne zaujímavý spôsob, akým bola netradične zdekorovaná tradičná slovenská dedina (tie umelecké kulisy sú priam pozoruhodné), humorná zložka alebo v neposlednom rade herecké výkony - kedy sa tu na natáčaní naozaj stretla takmer kompletná domáca herecká elita tej doby, ktorej krásnym spôsobom dominoval nenapodobiteľný Jožko Kroner, ktorý Kuba stvárnil naozaj božsky s patričnou noblesou. 60% ()

Juraxin

Absolútne užasne a nádherné spracovanie slovenskej kinematografie v réží najlepšieho slovenského režiséra minulého storočia Martina Ťapáka. Ide o jeden z filmov, na ktorý sa na Vianoce najviac teším. Príbeh z skvelým humorom, ohromujúcim príbehom, kolovrátkovím vyšperkovanými dialógmi a enormný postavami. Povedal by som že herectvo všetkých hercov je úplne prvotriedne a vynikajúce, sú tu zobrazované také užasne, prirodzene a uveriteľne herecké výkony, že si hovorím prečo takýto herecký strop všetkých dramatických zručnosti žiaľ nemôžeme vidieť aj súčasnosti? Čo je žiaľ krutá realita slovenskej hereckej scény, ktorá by potrebovala konečne veľkú zmenu. Bezpochybne sa vám maximálne vryje vám do pamäte najviac neobyčajný slovenský herec minulého storočia Jozef Kroner, ktorý hra aj v tom to filme a jeho výkon je úplne fenomenálny ako za celu jeho hereckú kariéru a je bezpochybne je takže určiť či ide o jeho najlepší herecký výkon za celú jeho kariéru. Ale určite môžem povedať že podobe richtárovho spomaleného syna ide určite o jedenú z postav ,ktorá za čias jeho bohatej  javiskovej a dramatickéj kariéry bola minimálne jedna z najviac výrazných . Okrem toho mu užasne sekundujú Emília Vášáryová, Jozef Adamovič a mnoho ďalších. Príbeh veľmi rezonuje úžasnou atmosférou, páči sa mi keď sa vonku zišla celá dedina a spolu si spievali a zabávali sa, ľudia stopercentne žili vo väčšej chudobe ako  mi teraz ale i tak boli spokojný zo svojím životom a navzájom si nezávideli. Čo bolo vskutku užasne sa pozerať na takúto dobu,ktorej neexistovali telefóny ani počítače a ľudia boli o mnoho súdržnejší a priateľskejší. Popri tom je film charakteristicky ohromnými ľudovými a folklórnymi tradíciami ,ktoré poznášajú film na vyššiu úroveň. Od vynikajúcich skladieb až po špičkovú tenčenú choreografiu. A týmto aparátom dokázal Ťapák vytvoriť niečo veľkolepe. Začo som pánovi režisérovi veľmi vďačný lebo povedal by som že väčšina mladých ľudí nepozná alebo opovrhuje skutočnými hodnotami v múdrosti a výchove našich rodičov a starých rodičov ako je úcta, slušnosť a podobne. A preto si musíme tieto tradície chrániť a propagovať v budúcnosti ďalším generáciám, lebo bez tradícii a zvyklosti sa naša spoločnosť môže úplne zmeniť a to nie úplne dobrým smerom. A preto keď ste mladý alebo postarší a nevideli ste Kuba , poťažmo ho dlhšiu dobu ignorujete, alebo sa vám zdá trápny, tak aj napriek týmto faktom by ste mali Kuba na štedrý večer si pozrieť. Pretože si užijete toľko zábavy ako nie pri žiadnom americkom filme. A preto by ste mali dať Kubovi na Vianoce šancu. ()

• Tv film nakrúcali aj z finančných dôvodov v najväčšom ateliéri na Kolibe, bolo to lacnejšie a jednoduchšie, ako keby mali nakrúcať niekde v exteriéroch. (Raccoon.city)
  • V tejto inscenácii prvýkrát odznela slávna oravská odobierka "Zbohom ostávajte" v podaní Dariny Laščiakovej a od toho momentu sa stala najväčším svadobným hitom na celom Slovensku. (krasomama)