Rabid

(festivalový název)

Rose je po nehodě na motocyklu podrobena experimentální operaci, která zapříčiní přeměnu části jejího těla. V podpaží jí vyrůstá zvláštní orgán a sílí v ní touha po krvi. Při bezcílných potulkách městem se nechává svádět od mužů, aby je poté přeměňovala v krvežíznivé šílence. Chaos v ulicích roste... Hlavní roli měla původně odehrát Sissy Spacek, nakonec však byla obsazena pornoherečka Marilyn Chambers. (-bad-mad-wolf-)

J*A*S*M

Takže Rabid mě popravdě moc nazaujal. Přestože snímek disponuje celkem dost ponurou atmosférou plnou nejistoty, nezanechal ve mně žádný hlubší dojem. Příběh celkem nápadně kopíruje Shivers, navíc ona infekce lépe působila v uzavřeném prostoru obytného komplexu, než v ulicích Montrealu. V Rabidu se mi nejvíc zamlouvala první část odehrávající se na klinice, později jsem se místy už nudil. Ale vnitřní přechody mezi člověkem a monstrem byly působivé. 7/10 ()

EvilPhoEniX

Cronenberg špatné filmy točit ani neumí, točí pouze průměrné a velmi nadprůměrné snímky a Rabid je pro mne bohužel tím průměrným, bez ohledu na to, že film kopíruje Shivers. Nuda sice nehrozí, ale příliš akce a gore film nenabízí. 60% ()

obitus

Dalsi Cronenbergova skvela zalezitost, postavena hlavne na atmosfere odcizeni a jinakosti. Rose je po nehode na mocyklu osetrena na klinice plasticke chirurgie, kde pouzivaji nove a netradicni postupy. nasledkem toho se cast Rosina tela pretvori a zmeni se i jeji metabolismus. Misto svickove si radeji dava krev, vetsinou od nedobrovolnych darcu. Ti jeste pred svou smrti zesili a vrazdi v zachvatech zurivosti...Pribeh se odviji pomalu a atmosfera houstne kazdou minutou, prakticky nic neni pozitivniho, neni prostor pro nevinne city ani odlehcujici humor. Jen ztemnele mesto a v nem vsehoschopni silenci... velkym plusem je pornoherecka Marilyn Chambers v roli Rose, na to, ze jsme v sedmdesatych letech je opravdu luxusni a rozhodne bych se od ni nechal vysat :). ()

movie

Cronenbergova další a originální variace na zombie movies. Marilyn Chambers po nehodě podstoupí plastickou operaci, ale následně ji v podpaži vyroste nový orgán, vypadající jako řiťní otvor, ze ktereho eventuálně vylézá objekt podobný penisu a ten pak pobodáním šíří nákazu a šílenství. ()

Flipnic

RABID mě docela hodně překvapil tím, že z původní tragické příhody překrásné mladé dívky a problémy s jejím nenasytným implantátem postupně vygradují v neuvěřitelně temný, smutný a depresivní příběh o epidemii šířící se rychle městem. Atmosféra a výprava začíná postupně nabývat Romerových rozměrů, nakažení připomínají klasické zombíky, příběh se pohybuje ve dvou propojených rovinách, mrtvoly přibývají po desítkách ... Neuvěřitelně pekelný a hustý film, který až záhadně ve finále připomíná dnešní horrory jako je například "28 týdnů poté" (situace ve městě) ... Na svoji dobu exkluzivní záležitost. Cronenberg je totální podivín, ale vždycky uměl ... ()

Bloody13

Shivers mě moc nezaujal, ale tohle je luxusní záležitost. Hodně temná, syrová, bez špetky humoru a s pořádnou porcí neutuchající deprese. Rabid je vlastně taková rozcvička pro Davidův mistrovský The Brood, i když tématem hodně vzdálená. Celý snímek šlape už od začátku: nehoda, operace, první nakažení, obrovská panika a samozřejmě spousta mrtvých. Cronenberg do toho nenásilně spojil několik subžánrů (upířina, zombies) a vložil něco z psychologie kolem hlavní postavy, která si svou jinakost naplno uvědomuje až v dramatickém finále. Mezitím počet nakažených rapidně stoupá... Každopádně tenhle silný zážitek nechávám uzrát a časem třeba ještě zvednu. ()

H34D

Jestliže Shivers měly tendenci vzestupnou, tak Rabid, jakožto film velice podobný, má ale tendenci sestupnou. Začátek nabízí zajímavé rozehrání Cronenbergovy úchylné hry s lidskou pudovostí, ale schéma vražd se pak pořád opakuje, přičemž stoupá jen počet objetí. Amatérskost lze z filmu cítit ještě o malinko víc než u Shivers, z hlediska dramaturgie se dají nalézt nějaká hluchá místa a díky stereotypu místo aby atmosféra houstla, tak naopak upadá do nudy. Osobně se určitě řadím mezi fanoušky Cronenbergových nápadů, ale už ne tolik jeho filmařských dovedností v začátcích (později už je to samozřejmě jiná). 5/10 ()

xxmartinxx

Trochu schematické a čitelné, ale jako zábavný horor s přesahem to není vůbec špatné. Když chce někdo typického raného Cronenberga, nejspíš nemůže udělat tímhle kouskem chybu. ()

Pumiiix

Další film od Davida Cronenberga a další kde vypukne chaos a všichni na sebe útočí, nyní sice ne sexuálně, ale zato možná ještě nebezpečněji. Nevím, jestli je to jenom můj pocit, ale oba dva poslední mnou viděné film od tohoto režiséra, Shivers i Rabid se mi zdají v mnoha pohledech hodně stejné/podobné, jak práce kamery, tak docela i hudba, herecky je film opět bez problému, hlavní silou filmu je atmosféra. Spokojenost, ale Shivers mohu doporučit s větší jistotou ;-) 6+/10* ()

kitano

Cronenberg, ako som ho do teraz nepoznal. Otvorenejsi, priamociarejsi, zanrovo pevne zakotveny. Cakal som vselico, ale urcite nie horor v style Romerovho Dawn of the dead. Cronenberg vinikajuco buduje atmosferu, graduje a rozvija rozmery filmu ako aj samotnej katastrofy. Tym najvacsim plus je tragicka hlavna postava a jej konflikt ludskosti a onej novej potreby, ktoru jej do vienku venoval Cronenberg. Skvely no happyend zaver. (8/10) ()

darkrobyk

Klasický Cronenberg v období svých úchylných filmů. Jeho zájem o mutace a pochybné vědecké experimenty je až patologický (dnes už bohužel ne). S odstupem času bych k motivům zombie+upírský horror přidal ještě předzvěst hrozby AIDS. Mrazivá hudba navozuje permanentní napětí a divák jen sleduje, jak hlavní postava - Rose - rozesévá okolo sebe zkázu a smrt. Speciální efekty jsou umírněné, což filmu jen prospívá. Stejně jako u Čelistí či Vetřelce divák zpočátku neví, co že to Rose svým obětem způsobuje. Krví se naopak příliš nešetří. 70.léta byla dobou studené války, která se silně odrazila v řadě filmů, psychologické, horrory a sci-fi nevyjímaje. Jinak perfekcionalista Cronenberg neušetří diváka během operace a ukážemu mu detailní záběry odebírání lidské kůže... ()

juta

Tak trochu zombíkárna. :D Cronenberg se pouští do dosti zvláštních věcí a je vidět, že představivost má dobrou, jen pro diváka jako jsem já to není úplně šálek kávy, ale přesto se vždy rád na podobné věci podívám a občas žasnu, co se dá vymyslet. ()

JohnnyD

V podstate to isté ako Shivers, akurát profesionálnejšie nakrútené, no stále krotké a bez nápadov. Po 20 minútach je to už len opakovanie toho istého. A opäť tomu chýba kreatívna úchylnosť raných Jacksona a Raimiho. Väčšina gore scén je off-screen. ()

Silas

Přesně takový, jakého mám Davida rád. Hustá, až nechutná atmosféra, nádherně bizarní situace (stříhání prstu na sále), stále jsou cítit režisérovy vysoké ambice a snaha, přesto má trochu problém s dramaturgií. Jako rozjezd kariéry perfektní, přesto se ve "své" vodě ještě učí plavat. ()

pornogrind

Rabid je obdoba Shivers. S tím rozdílem, že zlo je trochu jinýho původu. Jinak skoro přes kopírák. Rabid má celkem pomalej rozjezd. Od poloviny snímek, ale začíná nabírat na obrátkách. Nakažení přibývají a Montreal zasáhne epidemie. Určitě to není špatný, ale na posledně viděný Cronenberg(ův) film The Brood to určitě nemá. Jsem na vážkách mezi 3 - 4 hvězdama. Podle zdejších ohlasů jsem čekal o něco víc a proto se neubráním mírnému zklamání. Proto volím 3 hvězdy. ()

dr.horrible

Tohto Cronenberga som si hodne dlho šetril a vo výsledku som spokojný. Pán režisér sa konečne úplne oprostil od humoru, čo bol po Shivers dobrý krok. Príbeh je veľmi podobný, akurát sa nákaza nešíri iba v jednom baráku, ale pekne po celom meste, a oproti Shivers sa Rabid už výraznejšie ponáša na jeho ostatné filmy (predovšetkým teda na Brood a Death Zone). Atmosféra je neuveriteľne nepríjemná, skoro by mohla slúžiť ako antipropagácia cestovného ruchu (po tomto filme by som do Kanady sotva vyrazil). Ďalšia spojitosť s Brood je vo vraždách, respektíve infikácii. Alebo lepšie: v nechutnostiach. To čo by bolo snáď u akéhokoľvek iného režiséra na smiech, u Cronenberga budí strach a pohoršenie. Poviem to na rovinu; Herečka v hlavnej úlohe má pod pazuchou nejaký divný otvor a z toho jej vylieza nejaký divný falus, s žihadlom na konci. A keď niekoho nakazí, začne byť strašne nadržaný a tak to ide stále dokola. Skrátka Cronenberg. PS: Záverom sa podľa mňa inšpiroval Ti West, pri animovanom epilógu jeho Cabin Fever 2. Možno je to náhoda, možno nie, no tých podobností by sa našlo ešte omnoho viac. ()

Anderton

Po Červoch mierne sklamanie, ale najmä preto, že som očakával, že po tak skvelom filme príde už absolútna špička. Skôr ale ide o štandartný príspevok k téme rýchlo sa šíriacej nákazy bez špecifickej atmosféry. Ak išlo Cronenbergovi o nastupujúci AIDS, tak to ale vo výsledku až tak vysoké body snímke nepridáva. Má to ale slušné tempo a adekvátnu stopáž a skrátka je to stále Cronenberg. I keď okrem toho jedného cudzorodého prvku v tele by som povedal, že je to skôr Carpenter či Craven. ()

Tomco

Ďalší z radu úspešných hororov rannej tvorby Davida Cronenberga. Výborné zvládnutá príbehová rovina, ktorá ponúka takmer nepretržite silné dávky napätia, bizarnosti, strachu, ale aj úchylnosti, ktorá ku Davidovi bezpochyby patrí. Kto je na rovnakej chuťovej vlne ako režisér, užije si na sto percent. ()

Slarque

Raná variace na Cronenbergovo oblíbené téma deformace lidského těla hodně čerpá z příbuzných upírských i zombie hororů a provokativně sází na Marilyn Chambers obsazenou do hlavní role. Přestože oboje vyšlo a film má po celou dobu dobře vystavěnou temnou atmosféru, čekal jsem víc. Jako zajímavost by se dalo upozornit na to, že výrobu a hudební supervizi měl na starosti (stejně jako u Cronenbergova debutu) Ivan Reitman. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech