Rabid (festivalový název)

Kanada, 1977, 91 min

David Cronenberg

René Verzier

Jean LaFleur

Takže Rabid mě popravdě moc nazaujal. Přestože snímek disponuje celkem dost ponurou atmosférou plnou nejistoty, nezanechal ve mně žádný hlubší dojem. Příběh celkem nápadně kopíruje Shivers, navíc ona infekce lépe působila v uzavřeném prostoru obytného komplexu, než v ulicích Montrealu. V Rabidu se mi nejvíc zamlouvala první část odehrávající se na klinice, později jsem se místy už nudil. Ale vnitřní přechody mezi člověkem a monstrem byly působivé. 7/10(17.3.2008)

Tak úchylné .. až naprosto výborné!(28.5.2008)

Trochu schematické a čitelné, ale jako zábavný horor s přesahem to není vůbec špatné. Když chce někdo typického raného Cronenberga, nejspíš nemůže udělat tímhle kouskem chybu.(21.4.2013)

Přesně takový, jakého mám Davida rád. Hustá, až nechutná atmosféra, nádherně bizarní situace (stříhání prstu na sále), stále jsou cítit režisérovy vysoké ambice a snaha, přesto má trochu problém s dramaturgií. Jako rozjezd kariéry perfektní, přesto se ve "své" vodě ještě učí plavat.(15.8.2006)

RABID mě docela hodně překvapil tím, že z původní tragické příhody překrásné mladé dívky a problémy s jejím nenasytným implantátem postupně vygradují v neuvěřitelně temný, smutný a depresivní příběh o epidemii šířící se rychle městem. Atmosféra a výprava začíná postupně nabývat Romerových rozměrů, nakažení připomínají klasické zombíky, příběh se pohybuje ve dvou propojených rovinách, mrtvoly přibývají po desítkách ... Neuvěřitelně pekelný a hustý film, který až záhadně ve finále připomíná dnešní horrory jako je například "28 týdnů poté" (situace ve městě) ... Na svoji dobu exkluzivní záležitost. Cronenberg je totální podivín, ale vždycky uměl ...(25.3.2008)

• - Ve scéně, kdy Rose (Marilyn Chambers) odchází z pornokina, je možné v pozadí vidět plakát na film Carrie (1976)

• - Režisér chtěl do hlavní role herečku Sissy Spacek, ale producenti v čele s Ivanem Reitmanem jí po pohovoru odmítli - nebyla v té době ještě natolik slavná, aby její jméno pomohlo prodat film, měla silný texaský přízvuk a producenty vyděsil její pihatý zjev. Roli nakonec získala Marilyn Chambers, která se snažila uspět v té době i mimo žánr pornografii - po Spacekové byla z uchazeček o roli druhá nejlepší a díky své velké popularitě z pornofilmů měla komerční potenciál. Ještě před premiérou filmu se Sissy Spacek stala velkou hvězdou díky úspěchu jiného horroru - Carrie. (BoredSeal)