Rabid (festivalový název)

Kanada, 1977, 91 min

David Cronenberg

René Verzier

Jean LaFleur

Takže Rabid mě popravdě moc nazaujal. Přestože snímek disponuje celkem dost ponurou atmosférou plnou nejistoty, nezanechal ve mně žádný hlubší dojem. Příběh celkem nápadně kopíruje Shivers, navíc ona infekce lépe působila v uzavřeném prostoru obytného komplexu, než v ulicích Montrealu. V Rabidu se mi nejvíc zamlouvala první část odehrávající se na klinice, později jsem se místy už nudil. Ale vnitřní přechody mezi člověkem a monstrem byly působivé. 7/10(17.3.2008)

Přesně takový, jakého mám Davida rád. Hustá, až nechutná atmosféra, nádherně bizarní situace (stříhání prstu na sále), stále jsou cítit režisérovy vysoké ambice a snaha, přesto má trochu problém s dramaturgií. Jako rozjezd kariéry perfektní, přesto se ve "své" vodě ještě učí plavat.(15.8.2006)

Další film od Davida Cronenberga a další kde vypukne chaos a všichni na sebe útočí, nyní sice ne sexuálně, ale zato možná ještě nebezpečněji. Nevím, jestli je to jenom můj pocit, ale oba dva poslední mnou viděné film od tohoto režiséra, Shivers i Rabid se mi zdají v mnoha pohledech hodně stejné/podobné, jak práce kamery, tak docela i hudba, herecky je film opět bez problému, hlavní silou filmu je atmosféra. Spokojenost, ale Shivers mohu doporučit s větší jistotou ;-) 6+/10*(25.4.2008)

• H34D

Jestliže Shivers měly tendenci vzestupnou, tak Rabid, jakožto film velice podobný, má ale tendenci sestupnou. Začátek nabízí zajímavé rozehrání Cronenbergovy úchylné hry s lidskou pudovostí, ale schéma vražd se pak pořád opakuje, přičemž stoupá jen počet objetí. Amatérskost lze z filmu cítit ještě o malinko víc než u Shivers, z hlediska dramaturgie se dají nalézt nějaká hluchá místa a díky stereotypu místo aby atmosféra houstla, tak naopak upadá do nudy. Osobně se určitě řadím mezi fanoušky Cronenbergových nápadů, ale už ne tolik jeho filmařských dovedností v začátcích (později už je to samozřejmě jiná). 5/10(28.11.2009)

• JohnnyD

V podstate to isté ako Shivers, akurát profesionálnejšie nakrútené, no stále krotké a bez nápadov. Po 20 minútach je to už len opakovanie toho istého. A opäť tomu chýba kreatívna úchylnosť raných Jacksona a Raimiho. Väčšina gore scén je off-screen.(3.7.2015)

• - Režisér chtěl do hlavní role herečku Sissy Spacek, ale producenti v čele s Ivanem Reitmanem jí po pohovoru odmítli - nebyla v té době ještě natolik slavná, aby její jméno pomohlo prodat film, měla silný texaský přízvuk a producenty vyděsil její pihatý zjev. Roli nakonec získala Marilyn Chambers, která se snažila uspět v té době i mimo žánr pornografii - po Spacekové byla z uchazeček o roli druhá nejlepší a díky své velké popularitě z pornofilmů měla komerční potenciál. Ještě před premiérou filmu se Sissy Spacek stala velkou hvězdou díky úspěchu jiného horroru - Carrie. (BoredSeal)

• - Ve scéně, kdy Rose (Marilyn Chambers) odchází z pornokina, je možné v pozadí vidět plakát na film Carrie (1976)