Rabid (festivalový název)

Kanada, 1977, 91 min

David Cronenberg

René Verzier

Jean LaFleur

Další film od Davida Cronenberga a další kde vypukne chaos a všichni na sebe útočí, nyní sice ne sexuálně, ale zato možná ještě nebezpečněji. Nevím, jestli je to jenom můj pocit, ale oba dva poslední mnou viděné film od tohoto režiséra, Shivers i Rabid se mi zdají v mnoha pohledech hodně stejné/podobné, jak práce kamery, tak docela i hudba, herecky je film opět bez problému, hlavní silou filmu je atmosféra. Spokojenost, ale Shivers mohu doporučit s větší jistotou ;-) 6+/10*(25.4.2008)

Cronenberg špatné filmy točit ani neumí, točí pouze průměrné a velmi nadprůměrné snímky a Rabid je pro mne bohužel tím průměrným, bez ohledu na to, že film kopíruje Shivers. Nuda sice nehrozí, ale příliš akce a gore film nenabízí. 60%(24.4.2014)

Přesně takový, jakého mám Davida rád. Hustá, až nechutná atmosféra, nádherně bizarní situace (stříhání prstu na sále), stále jsou cítit režisérovy vysoké ambice a snaha, přesto má trochu problém s dramaturgií. Jako rozjezd kariéry perfektní, přesto se ve "své" vodě ještě učí plavat.(15.8.2006)

Shivers mě moc nezaujal, ale tohle je luxusní záležitost. Hodně temná, syrová, bez špetky humoru a s pořádnou porcí neutuchající deprese. Rabid je vlastně taková rozcvička pro Davidův mistrovský The Brood, i když tématem hodně vzdálená. Celý snímek šlape už od začátku: nehoda, operace, první nakažení, obrovská panika a samozřejmě spousta mrtvých. Cronenberg do toho nenásilně spojil několik subžánrů (upířina, zombies) a vložil něco z psychologie kolem hlavní postavy, která si svou jinakost naplno uvědomuje až v dramatickém finále. Mezitím počet nakažených rapidně stoupá... Každopádně tenhle silný zážitek nechávám uzrát a časem třeba ještě zvednu.(14.3.2012)

Tohto Cronenberga som si hodne dlho šetril a vo výsledku som spokojný.Pán režisér sa konečne úplne oprostil od humoru,čo bol po Shivers dobrý krok.Príbeh je veľmi podobný,akurát sa nákaza nešíri iba v jednom baráku ale pekne po celom meste a oproti Shivers sa Rabid už výraznejšie ponáša na jeho ostatné filmy (predovšetkým teda na Brood a Death Zone).Atmosféra je neuveriteľne nepríjemná,skoro by mohla slúžiť ako antipropagácia cestovného ruchu (po tomto filme by som do Kanady sotva vyrazil). Ďalšia spojitosť s Brood je vo vraždách,respektíve infikácii.Alebo lepšie; v nechutnostiach.To čo by bolo snáď u akéhokoľvek iného režiséra na smiech,u Cronenberga budí strach a pohoršenie.Poviem to na rovinu; Herečka v hlavnej úlohe má pod pazuchov nejaký divný otvor a z toho jej vylieza nejaký divný falus,s žihadlom na konci.A keď niekoho nakazí,začne byť strašne nadržaný a tak to ide stále dokola... PS: Záver podľa mňa slúžil ako priama inšpirácia Ti Westa pri animovanom epilógu jeho Cabin Fever 2.Možno je to náhoda,možno nie; no tých podobností by sa našlo ešte omnoho viac(20.2.2013)