Rabid (festivalový název)

• Irsko

Rage

Horor / Thriller / Sci-Fi

Kanada, 1977, 91 min

Depresivní, bizarní, úchylné, poutavé ..David Cronenberg.(15.11.2011)

Dalsi Cronenbergova skvela zalezitost, postavena hlavne na atmosfere odcizeni a jinakosti. Rose je po nehode na mocyklu osetrena na klinice plasticke chirurgie, kde pouzivaji nove a netradicni postupy. nasledkem toho se cast Rosina tela pretvori a zmeni se i jeji metabolismus. Misto svickove si radeji dava krev, vetsinou od nedobrovolnych darcu. Ti jeste pred svou smrti zesili a vrazdi v zachvatech zurivosti...Pribeh se odviji pomalu a atmosfera houstne kazdou minutou, prakticky nic neni pozitivniho, neni prostor pro nevinne city ani odlehcujici humor. Jen ztemnele mesto a v nem vsehoschopni silenci... velkym plusem je pornoherecka Marilyn Chambers v roli Rose, na to, ze jsme v sedmdesatych letech je opravdu luxusni a rozhodne bych se od ni nechal vysat :).(18.4.2005)

Takže Rabid mě popravdě moc nazaujal. Přestože snímek disponuje celkem dost ponurou atmosférou plnou nejistoty, nezanechal ve mně žádný hlubší dojem. Příběh celkem nápadně kopíruje Shivers, navíc ona infekce lépe působila v uzavřeném prostoru obytného komplexu, než v ulicích Montrealu. V Rabidu se mi nejvíc zamlouvala první část odehrávající se na klinice, později jsem se místy už nudil. Ale vnitřní přechody mezi člověkem a monstrem byly působivé. 7/10(17.3.2008)

Raná variace na Cronenbergovo oblíbené téma deformace lidského těla hodně čerpá z příbuzných upírských i zombie hororů a provokativně sází na Marilyn Chambers obsazenou do hlavní role. Přestože oboje vyšlo a film má po celou dobu dobře vystavěnou temnou atmosféru, čekal jsem víc. Jako zajímavost by se dalo upozornit na to, že výrobu a hudební supervizi měl na starosti (stejně jako u Cronenbergova debutu) Ivan Reitman.(14.2.2010)

• JohnnyD

V podstate to isté ako Shivers, akurát profesionálnejšie nakrútené, no stále krotké a bez nápadov. Po 20 minútach je to už len opakovanie toho istého. A opäť tomu chýba kreatívna úchylnosť raných Jacksona a Raimiho. Väčšina gore scén je off-screen.(3.7.2015)

• - Režisér chtěl do hlavní role herečku Sissy Spacek, ale producenti v čele s Ivanem Reitmanem jí po pohovoru odmítli - nebyla v té době ještě natolik slavná, aby její jméno pomohlo prodat film, měla silný texaský přízvuk a producenty vyděsil její pihatý zjev. Roli nakonec získala Marilyn Chambers, která se snažila uspět v té době i mimo žánr pornografii - po Spacekové byla z uchazeček o roli druhá nejlepší a díky své velké popularitě z pornofilmů měla komerční potenciál. Ještě před premiérou filmu se Sissy Spacek stala velkou hvězdou díky úspěchu jiného horroru - Carrie. (BoredSeal)

• - Ve scéně, kdy Rose (Marilyn Chambers) odchází z pornokina, je možné v pozadí vidět plakát na film Carrie (1976)