Rabid (festivalový název)

Kanada, 1977, 91 min

David Cronenberg

René Verzier

Jean LaFleur

Shivers mě moc nezaujal, ale tohle je luxusní záležitost. Hodně temná, syrová, bez špetky humoru a s pořádnou porcí neutuchající deprese. Rabid je vlastně taková rozcvička pro Davidův mistrovský The Brood, i když tématem hodně vzdálená. Celý snímek šlape už od začátku: nehoda, operace, první nakažení, obrovská panika a samozřejmě spousta mrtvých. Cronenberg do toho nenásilně spojil několik subžánrů (upířina, zombies) a vložil něco z psychologie kolem hlavní postavy, která si svou jinakost naplno uvědomuje až v dramatickém finále. Mezitím počet nakažených rapidně stoupá... Každopádně tenhle silný zážitek nechávám uzrát a časem třeba ještě zvednu.(14.3.2012)

Trochu schematické a čitelné, ale jako zábavný horor s přesahem to není vůbec špatné. Když chce někdo typického raného Cronenberga, nejspíš nemůže udělat tímhle kouskem chybu.(21.4.2013)

Cronenberg, ako som ho do teraz nepoznal. Otvorenejsi, priamociarejsi, zanrovo pevne zakotveny. Cakal som vselico, ale urcite nie horor v style Romerovho Dawn of the dead. Cronenberg vinikajuco buduje atmosferu, graduje a rozvija rozmery filmu ako aj samotnej katastrofy. Tym najvacsim plus je tragicka hlavna postava a jej konflikt ludskosti a onej novej potreby, ktoru jej do vienku venoval Cronenberg. Skvely no happyend zaver. (8/10)(30.11.2007)

RABID mě docela hodně překvapil tím, že z původní tragické příhody překrásné mladé dívky a problémy s jejím nenasytným implantátem postupně vygradují v neuvěřitelně temný, smutný a depresivní příběh o epidemii šířící se rychle městem. Atmosféra a výprava začíná postupně nabývat Romerových rozměrů, nakažení připomínají klasické zombíky, příběh se pohybuje ve dvou propojených rovinách, mrtvoly přibývají po desítkách ... Neuvěřitelně pekelný a hustý film, který až záhadně ve finále připomíná dnešní horrory jako je například "28 týdnů poté" (situace ve městě) ... Na svoji dobu exkluzivní záležitost. Cronenberg je totální podivín, ale vždycky uměl ...(25.3.2008)

Cronenberg špatné filmy točit ani neumí, točí pouze průměrné a velmi nadprůměrné snímky a Rabid je pro mne bohužel tím průměrným, bez ohledu na to, že film kopíruje Shivers. Nuda sice nehrozí, ale příliš akce a gore film nenabízí. 60%(24.4.2014)