Horká vlna zaplavila L.A., všichni se chystají na velkolepé oslavy 4. července a svět stojí na pokraji katastrofy.  Vlna veder zaplavila Los Angeles. Všichni se chystají na velkolepou oslavu 4. července 2008. Hlavní postavou je boxer Santaros, který trpí amnézií a jehož osudy se spojí s pornoherečkou Krystou, která rozjíždí vlastní televizní projekt. Svět stojí na pokraji společenské, ekonomické a ekologické katastrofy a policejní důstojník Ronald Taverner má důkazy o spiknutí obrovských rozměrů. (oficiální text distributora)

Cival

Do sebe zahleděný a přespříliš okázalý pokus o nejkomplexnější film všech dob. Kelly by měl začít zase od píky. ()

Lima

Pimprlové divadlo bez ladu a skladu a tvůrčí onanie Richarda Kellyho, který až příliš uvěřil své tolik vzývané genialitě. Mohl bych zde psát o jeho křečovité snaze o politickou agitku a myšlenkový přesah, o zdejším pochybném srovnávání s Lynchem, ale nakonec budu parafrázovat úryvek ze čtyři roky staré recenze Jiřího Peňáse k filmu Vaterland, který mi mluví z duše a dokonale se hodí i ke Kellyho dílku: „........Všemu vládne vágnost, nedotaženost, přibližnost, a asi to nejhorší, co se uměleckému dílu může stát: že v něm vlastně o nic nejde, protože v něm může jít o cokoli. Před ´Southland Tales´ lze také snobsky či bezradně sednout na záď a skládat holdy jeho originalitě (svévole bývá většinou originální) a tajemné atmosféře ( když něco postrádá hlavu a patu, je to ohromná zásobárna tajemností). Především je ale pro mne Kellyho film dokladem velké autorské sebestřednosti, toho, čemu kritik Andrej Stankovič říkal "geniálničení". Neomylný tvůrce hrne do díla, co se mu v hlavě zrodí, nechť divák žasne. Nedává to smysl? Pak je to určitě podobenství. Nudí to? Určitě v tom bude nějaké poselství. Mouchy? Tak to bude asi ten surrealismus!“ :o)........PS: Na ´Donnie Darko´ se přesto pořád těším. ()

Galadriel

FIlm, který si neustále na něco hraje - na hlubokomyslné dílo s velkým poselstvím (v těch chvílích je nejvíc k smíchu), na komedii (která ale není ani trochu vtipná) nebo na apokalyptickou sci-fárnu (která je prostě blbá). Střídaly se okamžiky, kdy jsem si myslela, že tohle prostě nikdo nemohl myslet vážně (a asi ani nemyslel) s těmi, které naopak smrtelně vážné byly, asi ani sám pan režisér a scénárista v jedné osobě netušil, co chce vlastně natočit. Vznikla tak tahle neskutečně nudná slátanina, která narozdíl od jí podobných nemá ani kapku stylu. Je to chaotické od začátku do konce a ten "gospel" v závěrečných titulkách tomu ještě dodal korunu. Kopa zbytečných postav, totální bordel v ději, který se podle mě neurovná ani opakovaným shlédnutím (nemůžu to sice doložit, ale další dvě a půl hodiny téhle slátanině věnovat opravdu nehodlám). Donnieho Darka jsem moc nepochopila, ale rozhodně mu dám další šanci. Tohle u mě skončilo definitivně s jednou hvězdičkou za charisma Dwayne Johnsona. ()

Tom Hardy

Není nic smutnějšího, než kombinace intelektuální onanie s filmařským talentem. Finále je úchvatné, začátek zajímavý, vše mezi tím je jedno velké WTF, které mi přišlo jako kombinace filmů Davida Lynche, sci-fi Brazil a druhého Highlandera... ehm. ()

Cervenak

A cenu za "haluz desaťročia" získava... Nepochopené geniálne dielo, ktoré sa prostredníctvom prepracovaného "mierne-sci-fi" sveta vyjadruje k mnohým súčasným americkým nočným morám, alebo len odporne inťošská, pseudoumelecká, bizarne obsadená a citátmi z Biblie zanešvárená onánia, ktorá sa svojmu tvorcovi totálne vymkla z rúk? Nový Brazil, alebo len zmätený, do seba zahľadený shit? Asi hodinu a pol som bol presvedčený o tom druhom. Dopozeral som film len s najväčším sebazaprením. A urobil som dobre, pretože extrémne pôsobivá záverečná polhodina s dych vyrážajúcimi obrazmi, fantastickou osudovou atmosférou, ba dokonca čímsi ako "veď to vlastne všetko dáva perfektne zmysel" dojmy výrazne vylepšila. Škoda, že je to len vďaka nepriaznivým okolnostiam zhustený útržok omnoho rozsiahlejšieho a prepracovanejšieho príbehu - chcel by som to vidieť v podobe, akú Kelly pôvodne zamýšľal. ()

Isherwood

Den první: po čtyřiceti minutách jsem to vypnul, protože jsem prostě nechápal, o co se hraje, ne natož tak kdo s kým. Den druhý: nedalo mi to a věnoval jsem tomu zbytek času. Sice asi tuším kdo s kým a o co, ale ten kopec zbytečných postav prostě porazil i Kellyho genialitu, o které silně pochybuju. Docenit porno a dělat satiru na zahraniční politiku své země lze podle mě i lepším způsobem. Rockovo charisma, vnady Sarah Michelle Gellar (ukecejte ji někdo do opravdového porna! :)) a fantastická Mobyho hudba mě drží někde okolo neutrálního postoje. Pocit, že bych měl Kellymu ty dvě a půl hodiny věnovat ještě jednou je sice silný, ale tak nějak se bojím, že mě odmění úplně stejným způsobem jako napoprvé. Minimálně titul nejvíce ‚weird‘ a ‚wtf?‘ snímek posledních let tomu ale nesebere asi nikdo. ()

T2 odpad!

Rozpočet $17miliónovTržby USA $275,380Tržby Celosvetovo $374,743║ Takto nudne natočený film sa až tak často nevidí, dokázal som to pozerať 45minút a potom maximálne otrávený som to radšej vzdal - názov Apokalypsa tento film vystihuje doslova a do písmena.... a tak som sa tešil že film ponúkne nejakú béčkovú zábavu tipovo ako Planéta Teror ale kde nič tu nič, čistá plandža. /5%/ ()

Djkoma

Pět, možná šest. Možná i více. Ne to nejsou hvězdičky symbolizující mé hodnocení, naopak. To je hrubý odhad, kolik samostatných scénářů musel Kelly spojit, aby dostal tento neuvěřitelný(v dobrém, špatném, nejhorším i nejlepším smyslu toho slova) snímek. Ano, je tu několik fantastických nápadů, hlavně celý úvod mě dostal a mohl bych po 10 minutách dávat 5* za odvahu a kuráž, kterou Kelly má. Po další hodině jsem si však uvědomil, že to není Kellyho kuráž a snad ani ignorace, ale pouze a jen arogance. Jak jsem několikrát říkal, není nic horšího, než když si režisér začne myslet, že je všemocný vládce filmového světa a divák mu sní i antrax s jahodou polevou. Herecké obsazení působí dobře, ale na druhý pohled je nutno podotknout, že herci mají velký potenciál, který prakticky nikdy pořádně nepředvedli a tak se největší potenciální "hvězdou" nestává nikdo jiný než Dwayne "Rock" Johnson, který mezi svými svaly snaží prohazovat i několik suchých hlášek, jako by parodoval všechny možné agenty filmového světa. Tenhle film nemá hlavu a patu, protože ji ani mít nemá. Pocit z něj je neskutečně šílený a těžko hodnotitelný, přesto atmosféra má něco do sebe a všechnu ta snaha kritizovat(nebo tak něco) naši společnost chvílemi dokonce funguje. Přes všechnu snahu Kellyho být nový Lynch-Hitchcock-(doplňujte všechny své oblíbené a slavné režiséry, které znáte) je příliš čitelná a na hony vzdálená skutečnosti. Kelly není kultovní režisér a po tomhle "mistrovském díle" bude pravděpodobně dalších 5let vymýšlet a spojovat nejšílenější vize, sny a dimenze do jednoho scénáře. ()

Renton odpad!

Scénář: Richard Kelly .. ouuu (ještě horší než Donnie Darko!!) .. Nezvládnutá (rádoby pro)intelektuální sračka, která krajně osloví teoretiky, kteří budou několik ojedinělých, v hutném balastu umístěných, inteligentních momentů oslavovat (pár popíchnutí je i vtipných a oprávněných, ale to by musel být Kelly rovnou idiot, kdyby si pomyslné "in" kopance do zatracovaného Bushe, války v Iráku, massmédii apod. odpustil), ale jinak je film vlastně utrpením surrealistických rozměrů, kdy zvláště v závěru vyplouvá na povrch neschopnost udržet celek funkční, s čitelnou vizí. Film navíc v žádném případě není nadčasový - jeho, už nyní nevábně zahnívající, trvanlivost definitivně vyprší krátce po prezidentských US volbách 2008. Poté bude potřebovat třetí sestřih (a nejlépe i dotáčky) jinak skončí ve škatulce "onanie k ničemu." .. This is the way the world ends.. This is the way the world ends.. W tf n O W. Nikdo to neumí s čurákem jako Kelly - vyjebal vám (podruhé naivní) mozky:-p __ Palce dolů - prostředníčky nahoru!! ()

Superpero

Richard Kelly má odvahu experimentovat, jenže to bohužel neumí. Tenhle film byl největší slátanina, co jsem kdy viděl. Naprostá blbost o ničem, kterou jsem opravdu nepochopil a myslím, že zde opravdu není chyba na mé straně. Herecký obsazení na jedničku a některý scény fakt dobrý, jako celek ale absolutně postrádající smysl a naprosto zbytečné. ()

Shadwell

Když v roce 1941 infiltroval filmové dění Občan Kane, málokdo, respektive nikdo, netušil, že se přepisují dějiny. Obdobná situace nastává teď, kdy se objevila anti-žánrová pozérská satira Southland Tales, a je tedy na mně, abych ji označil za nový Brazil. Že je třeba odstupu, vnímavosti a otevřenosti, naznačuje casting. Kdosi vytáhl z vod béčkový romantiky (Gellar), béčkový komedie (S. W. Scott) a béčkovýho akčňáku (The Rock) tři herce a přidal k nim ještě pochybnější trio Labmert / Timberlake / Smith, a tohle všechno umístil do děje, kde není chytrý každý třetí záběr, ale každý první a význam má i střih je spojující. Richard Kelly jistě miluje rozmanitost, neboť film je poskládán z více stylů: nechybí tu tradiční vypravování z pohledu 1. a 3. osoby či deníková forma, ale najdeme tu i cestopis, odbornou přednášku, lékařskou diagnózu, mýtus a báje, duchovní řečnění a zpovědi ve verších. Očividně definoval nový žánr. To je komplikováno ještě tím, že se film opírá o politiku a o náboženství, a psychologii a sociologii nechává víceméně stranou (ve většině filmech je tomu obráceně). ()

Bluntman

"This is the way the world ends. This is a way the world ends. This is a way the world ends. This is a way the world ends. Not whit a whimper but with a big bang." - T.S. Eliot._ ___ Souložící automobily. Tank s reklamou na Hustler. Justin Timberlake v "berkleyovském" muzikálovém číslo zpívající protiválečnou píseň. Herci hrající své mediální předobrazy. Moby. Okázalá práce s obrazovým polem a četností informací v dnešním mediálně propojeném světě. Střet několika ideologií, neo-marxistické s kapitalistickou, fašističtí a rasističní policisté, lidé z vyšších kruhů v pozici Velkého Bratra. Black rebel Motorcycle Club a Pixies. Realita jako pop-art. Utahování si z mesiášského kultu. Filozofické podhoubí těžící z Lacana. Muse a Elbow. Fůra nápadů a palčivých otázek, na které se nabalují další a drží do překvapivě pohromadě. Kevin Smith jako Santa Claus z Vietnamu. Kinematografická reflexe nejen akčního žánru. Motiv zrcadel a střetu s Reálnem. Kelly jako novodobej Lynch pokukující okatě po kultovnosti a SOUTHLAND TALES jako pocta MULHOLLAND DRIVE. V tom filmu je prostě všechno a kdybych si měl vybrat, co chci vidět před svou smrtí, bylo by to tohle. _____Chcete vědět víc? Klikněte: http://hobituvblog.blogspot.com/2008/03/southland-tales.html . ()

Fr

Příběh o boxerovi Santarosovi a jeho pouti, která se nikdy neuskutečnila…. Budoucnost bude daleko futurističtější, než se předpokládalo! Možná má Richard Kelly problémy se sexem, možná s politikou. Možná je na drogách. Nebo jen neví, jak tenká je laťka mezi genialitou a zatracením. Časoprostor, souložící auta. To mi stačí. Vlastně je tu ještě trhlina ve čtvrté dimenzi. Nerozumím tomu. Nikdy jsem neuvažoval o sebevraždě! U Donnieho Darka jsem byl ochoten přistoupit na hru, na jejímž konci jsem se sice cítil jako hlupák, ale bylo to zábavné., nenudící. Což se o tomto nezáživném vyprávění na nezajímavé téma napsat nedá. ()

novoten

Moby jako obvykle zintenzivňuje atmosféru, Sarah je nádherná jako snad nikdy, ale Richard Kelly tentokrát na režisérské stoličce sedí v úloze patlala, který rád nadělá nepořádek a pak se v něm s radostí brodí. Doteď nechápu, po jakých stopách jsem se měl dát, proč spolu souloží auta, proč dostala postava Krysty tolik prostoru a hlavně to, jak dokázali zrovna Rock se Scottem udržet vážnou tvář, i když vůbec nemohli chápat, o co běží. Od marných pokusů o hraní si na vrcholná Lynchova díla ruce pryč. ()

JFL

Divák stejně jako v případě televize či internetu vstupuje do rozjetého vyprávění (jeho celkovou podobu dotváří tři svazky komiksu, který uvozuje události ve filmu), z jehož zběsilého proudu loví dílky velké mozaiky příběhu. Apokalypsa v jednotlivých pasážích přepíná mezi estetikou zpravodajství, reklamy, videoklipu, estrád, reality show, infotainmentu a televizních seriálů, přičemž dramatické scény stylizuje podle zábavních pořadů, soap oper, sitcomů a celého spektra seriálů od romancí po detektivky. Přiznanou pokleslost umocňuje herecké obsazení složené z popkulturních hvězd a celebrit, které hrají typické postavy bulvárního univerza s šestákově znějícími jmény. Kellyho výtvor neoslní tolik tím, co říká (příběh lze vykládat například jako oslavu sebenalezení jedince uprostřed chaosu postmoderního světa), ale spíš tím, jak výstižně dokázal rekonstruovat zkušenost každodenně zakoušené multimediální reality. "Apokalypsa" tedy je příznačné dílo své doby, v němž se zrcadlí schopnost současného člověka prodírat se změtí textových, zvukových a obrazových informací. ()

B!shop

Tak tohle bylo divny, sice jsem od rezisera Donnie Darka necekal normalni film, ale tohle mi spis prislo, ze to bylo proste zmatene natoceny, pricemz to vubec nebylo potreba. Prvni pulku filmu jsem se vicemene jen horko tezko orientoval v postavach, jejich umyslech a udalostech a obcas to na me pusobilo, jak kdyz nekdo prepina programy na televizi. Nastesti v druhy pulce uz se to drobet zklidnilo, osudy jednotlivejch postav zacli mit jakz takz smysl a ke konci se vicemene vysvetlilo skoro vse. Nicmene, musi se uznat, ze film dokaze vtahnout a ma solidni atmosferu, obcas nakou slusnou akci a hodne dobry herce. Prekvapil Scott, kterej dava fakt hodne slusnej vykon a i Rock se snazi, i kdyz misty to spis pusobi jak parodie a skoda, ze mu neprenechali tvurci nakou akci. Taky moc nechapu delku filmu, ne ze by to nudilo, ale podle me je tezce prestrelena, nakejch 100 minut by uplne stacilo. Nicmene i pres vsechny zapory a klady se musi uznat, ze Kelly natocil zajimavej film. ()

Faidra

Větší smysl než tohle dává i skutečnost, že do komunálních voleb v naší díře jeden místní podnikatel kandiduje za KSČM. ()

Tvůrce Donnieho Darka opět zkouší sci-fi

25.12.2008

Horor od tvůrce Donnieho Darka

Horor od tvůrce Donnieho Darka

04.07.2007

Režisér jednoho z nejkultovnějších filmů nového tisíciletí (je neuvěřitelné, že si vynikající Donnie Darko doposud nenašel cestu na tuzemský DVD trh!) se stejně jako další originální tvůrci (třeba… (více)

Vůz plný zlata

Vůz plný zlata

01.06.2006

Zatímco čeští filmaři stahují své snímky z většiny festivalů na protest proti nepochopitelnému jednání naší vlády, která neodsouhlasila novelu zákona o české kinematografii, v Cannes se tuto neděli… (více)