Apokalypsa

• Německo

• Francie

Sci-Fi / Komedie / Drama / Thriller

Německo / USA / Francie, 2006, 145 min

Richard Kelly se stal obětí své postmoderní hříčky. Příběh ze Southlandu není zase tolik zmatený, jak by se mohlo na první pohled zdát. Postavy jsou jasně vymezené, příběh je lineární a ve své podstatě i značně jednoduchý, případné otázky zodpovídá hlas vypravěče a pohybujeme se stále na jednom místě v rozmezí dvou až tří dnů. To okolní svět nás znepokojuje a nenechává nás proniknout do všech detailů jeho zákoutí. První polovina filmu, prošpikována až k prasknutí různými odkazy a citacemi, je trefnou a ironickou sebereflexí současné společnosti. Orwellovský svět bojuje proti neomarxistům a krmí své občany strachem z terorismu, to vše reflektované vševidoucím okem médií. Prostě postmoderna jako řemen. V druhé polovině se však dostáváme na dřeň samotného příběhu a z filmu se najednou stává nabubřelá zvětšenina Donnieho Darka. Příběh dostává serioznější odstín a tvůrci se začínají brát až příliš vážně. Dokud snímek byl postmoderně hravý, užíval jsem si, ale poté, co se z něj stal angažovaný postmoderní blábol, již nebylo nad čím jásat. Richard Kelly ztrácí ke konci veškerý dosud budovaný odstup a nechává se pohltit svojí megalomanskou vizí. Sebereflexe hvězdného systému, mediální reality, politiky apod. tak pozbývá své veškeré působivosti. Herci se sice po celou dobu oprávněně tváří, jako by vůbec neměli tušení, proč v tomhle filmu vůbec hrají, ale na takhle odvážný a do důsledků promyšlený casting je aspoň radost pohledět, škoda že se to samé se nedá říci i o celém filmu.(20.3.2008)

• EdaS

Sorry, ale jakmile někdo ve svém druhém filmu zběsile cituje sám sebe, je to průser. Nechutná exhibice nadutého ega, které si myslí, že jsme zvědaví na každý jeho pšouk. Někomu to zjevně stačí, mně ne.(6.3.2008)

It´s the end of the world as we know it and I feel fine. Refren od R.E.M mi napadal takmer permanentne pocas sledovania tohto popkulturneho "zjavenia". Kelly bohato cerpa tak z vlastnej celovecernej prvotiny Donnie Darko (napr. motiv konca sveta, ale i priame odkazovanie v obraze prostrednictvom filmovych rabbit plagatov k Donnie Darkovi), ale i z pocetneho mnozstva dalsich nametovych zdrojov - napr. vztah realita - virtualny svet, pararelne existencie, vsevidiaci Big Brother, apokalypticke vizie, star wars ;), pandorina skrinka, lynchoviny, komiks i brakove romany (nielen samotny scenar o Jerichovi ale i vclenenie dvoch ustrednych scen z jednoho mojich najoblubenejsich noirov - Kiss Me Deadly a zaroven slovnej citacie tohto filmu). Vsetky tieto dielce prvky spaja do kompaktneho celku, ktory sa aj napriek sirokemu zaberu nedrobi na epizody vitaziace nad konecnym utvarom, ale naopak -> synergicky ho zintenzivnuju. Southland tales ma narocnu obrazovu a zvukovu strukturu na vnimanie s vysokou hustotou informacii na filmove policko - vystizne tak odraza obdobie informativneho veku a medialneho vseho-prepojenia v ktorom vznikol. PS: Osobne navyse nemozem mat averziu voci filmu, v ktorom Eli Roth vyfasuje to, co mu pravom patri... ;-)(5.3.2008)

Tak tohle bylo divny, sice jsem od rezisera Donnie Darka necekal normalni film, ale tohle mi spis prislo, ze to bylo proste zmatene natoceny, pricemz to vubec nebylo potreba. Prvni pulku filmu jsem se vicemene jen horko tezko orientoval v postavach, jejich umyslech a udalostech a obcas to na me pusobilo, jak kdyz nekdo prepina programy na televizi. Nastesti v druhy pulce uz se to drobet zklidnilo, osudy jednotlivejch postav zacli mit jakz takz smysl a ke konci se vicemene vysvetlilo skoro vse. Nicmene, musi se uznat, ze film dokaze vtahnout a ma solidni atmosferu, obcas nakou slusnou akci a hodne dobry herce. Prekvapil Scott, kterej dava fakt hodne slusnej vykon a i Rock se snazi, i kdyz misty to spis pusobi jak parodie a skoda, ze mu neprenechali tvurci nakou akci. Taky moc nechapu delku filmu, ne ze by to nudilo, ale podle me je tezce prestrelena, nakejch 100 minut by uplne stacilo. Nicmene i pres vsechny zapory a klady se musi uznat, ze Kelly natocil zajimavej film.(17.6.2008)

• Lima

Pimprlové divadlo bez ladu a skladu a tvůrčí onanie Richarda Kellyho, který až příliš uvěřil své tolik vzývané genialitě. Mohl bych zde psát o jeho křečovité snaze o politickou agitku a myšlenkový přesah, o zdejším pochybném srovnávání s Lynchem, ale nakonec budu parafrázovat úryvek ze čtyři roky staré recenze Jiřího Peňáse k filmu Vaterland, který mi mluví z duše a dokonale se hodí i ke Kellyho dílku: „........Všemu vládne vágnost, nedotaženost, přibližnost, a asi to nejhorší, co se uměleckému dílu může stát: že v něm vlastně o nic nejde, protože v něm může jít o cokoli. Před ´Southland Tales´ lze také snobsky či bezradně sednout na záď a skládat holdy jeho originalitě (svévole bývá většinou originální) a tajemné atmosféře ( když něco postrádá hlavu a patu, je to ohromná zásobárna tajemností). Především je ale pro mne Kellyho film dokladem velké autorské sebestřednosti, toho, čemu kritik Andrej Stankovič říkal "geniálničení". Neomylný tvůrce hrne do díla, co se mu v hlavě zrodí, nechť divák žasne. Nedává to smysl? Pak je to určitě podobenství. Nudí to? Určitě v tom bude nějaké poselství. Mouchy? Tak to bude asi ten surrealismus!“ :o)........PS: Na ´Donnie Darko´ se přesto pořád těším.(29.3.2008)

• - Jedná se již o druhý snímek, ve kterém se střetli protagonisté Dwayne Johnson a Sean William Scott. Předtím se setkali ve filmu Vítejte v džungli (2003). (Chris Masters)

• - V roce 2006 se na festivalu v Cannes film nesetkal s příliš nadšeným ohlasem - průměrné hodnocení bylo 1.1 z 5! (hot_spot)

• - Film je druhou polovinou Kellyho hexalogie. První tři části jsou zpracovány jako komiksy a vyšly v průběhu šesti měsíců před premiérou filmu. (hot_spot)