Pavouk

Ronald Sanders

Kostýmy:

Denise Cronenberg
  • Djkoma

Další pro mě totální úlet, který mě po celých 98 minut naprosto míjel. Jen jsem koukal na Ralpha Fiennese, který hraje postavu právě propuštěného muže, bývalého obyvatele psychiatrické léčebny. Během filmu se prolíná jeho minulost, kdy došlo k jedné tragédii, kvůli které skončil v blázinci a realita, v které chodí po svých znamých místech. Jsem rád, že tenhle snímek není to jediné co David Cronenberg natočil, protože bych ho asi po tomhle snímku dost nenáviděl :)(31.8.2006)

Psychicky narušený Dennis "Spider" Cleg si skladá puzzle svojho života v Cronenbergovom ďalšom majstrštyku. Príbehu je tentoraz skutočne poskromne, ale insiderský pohľad do hlavy a duše paranoidného schizofrenika sa Davidovi za pomoci brilantného výkonu Ralpha Fiennesa podaril vskutku famózne. Z každého filmového políčka sála temná, stiesňujúca a niekedy takmer až hororová nervydrásajúca atmosféra, Suschitzkého plíživá kamera onen stav beznádejnej neistoty len umocňuje a Shore-ova hudba tomu už len nasadzuje pomyslenú korunku. Spider rozhodne nebude po chuti všetkým, o čom svedčí aj relatívne skromné percentuálne hodnotenie tu na ČSFD, mňa však dostal na plnej čiare. 10 / 10(14.12.2008)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $1,642,483Tržby Celosvetovo $5,808,941/45%/(9.12.2007)

Už dlouho jsem se u něčeho nenudila s takovou chutí... (Nebudu nikomu namlouvat, že se mi to sledovalo snadno.) Fiennes je naprosto neuvěřitelný, hraje precizně - opravdu "chirurgicky přesný" herecký výkon. Což IMHO ponurou a odcizenou atmosféru filmu dost výrazně umocňuje. A Richardsonová a Byrne si nevedou o nic hůř. A... Nikdy z toho nebude můj nejoblíbenější Cronenberg, do mého top 100 se Pavouk asi taky neprotlačí, ale na každý pád to byl opravdu silný a výrazný zážitek. Velmi, velmi zajímavé. Nějak nenacházím slov... Čtyři.(8.4.2006)

• S.Quentin QUALE

Totální, rádoby psychologická nuda a pitomost, vyhnout se obloukem. 30%(9.12.2013)