Bílý oleandr

• Německo

Weißer Oleander

Biely oleander

USA / Německo, 2002, 109 min

Zajímavý film. Asi to nebude úplně pro každého, ale já jsem se docela dokázal vžít do pocitů hlavní hrdinky, a to byl asi i úmysl režiséra. Velmi zajímavá hudba (jako kdybych ten klavír už někde slyšel :) U mě tak 70%, ale M. Pfeiffer i R.W.Penn jsou pořád tak pěkné ......(27.1.2004)

Tak to byl vskutku zajímavý film, ani jsem neplánovala se na to dívat, jen mi to tu běželo a tak mi to zaujalo, že jsem to dokoukala do konce. Docela jsem se dokázala vžít do hlavní hrdinky, její život tedy opravdu nebyl snadný a podle mě to ještě zvládala docela dobře, ne každý by to ustál, je sice pravda, že měla horší a lepší období, ale kdo by jí to mohl mít za zlé. Rozhodně dávám 4*(10.10.2011)

Self-psychologická sonda do hlubin duše mladého děvčete, dosti připomínající snímek Thirteen (ten byl však natočen o rok později). Celý film ve mě zanechal zvláštní pocity a během celého sledování ve mě vyvolával pocity úzkosti..velmi nevšední zážitek.(15.11.2007)

Bílá blond bohyně a její podivný osud(30.7.2015)

Miluju filmy v podobném duchu o různých vyvrhelech, sirotcích anebo lidech na okraji společnosti. Všechny spojuje obvykle silný příběh ukazující, jak si s námi někdy život nepěkně zahrává. Určitě se na to kouká lépe, než na romantické slaďárny, nebo fekální komedie, protože nás nutí přemýšlet nad problémy jiných a dívat se pak na své z jiného úhlu pohledu (alespoň mě tedy ano). K filmu mě dovedla výborná Alison Lohman, které jsem si dnes všimla už v Big Fish a musím říct, že hlavní roli utáhla výborně. Michelle Pfeiffer jako manipulátorská "matka" byla skvělá i když jí jinak moc nefandím a ani Robin Wright a Renée se nedržely v pozadí v rolích žen závislých na svých mužích. Jediné, co se mi nelíbilo byla klišoidní proměna Astrid (Alison) ve "velkou drsňačku", kterou se stala poté,co si nalíčila linky a obarvila vlasy. A jakmile se z ní stala zase hodná holka, tak z ní samozřejmě byla opět ta krásná nevinně vyhlížející blondýnka. Zkrátka ti extravagantně vypadající ve filmech musí být vždycky špatní a narušení. Jinak ale výborné drama o dívce, která hledá samu sebe potom, co její matku zavřou za vraždu. Podobně laděné filmy: The Heart Is Deceitful Above All Things, Gardens Of The Night.(17.8.2012)

• - Ve filmu je Astridina matka malířka, zatímco v knižní předloze je spisovatelka. Její profese byla změněna, protože ve filmu se lépe ukazuje v tvůrčím procesu malování než psaní. (HappySmile)

• - Když Claire ukazuje Alison jeden ze svých filmů, vidíme ukázku z Masakru v Texasu (1994), kde si Renée Zellweger střihla jednu ze svých prvních rolí. (HappySmile)

• - Barbře Streisand bylo nabídnuto režirování filmu a také role Ingrid. (HappySmile)