Rozpočet $126miliónovTržby USA $35,818,913Tržby Celosvetovo $162,949,164║ Režisér Michael Bay je ako odchovanec gigantického producenta Jerryho Bruckheimera, doteraz živený len na letných blockbastrov a v tomto prípade to nie je ináč aj keď tento film je konečne už skôr zo strany Baya prezretejší a nie vyznievajúci fatálnymi hláškami alebo efektamy naprázdno do vzduchu. Od výbornej nadupanej akčnej Skaly(1996) natočil filmy ako Armageddon, Pearl Harbor - tie sa ako tak dali ale ozaj len čisto ako popcornovky ale po Bad Boys II to už bola rana pod pás, a v mojich očiach bol už len ako rutinér živiaci sa na trápnych filmoch. Až prišla veľká zmena a to odchod od Bruckheimera (Buena Vista) k Spielbergovi teda DreamWorks a spravil dobre aj keď sa film Ostrov nestal plnohodnotný letný hit , ja som to tiež riskol a zúčastnil sa na ňom v kine a spravil som "Tak dobre , ako sa len dá!" , prekvapenie nasledovalo až po viacerých vzhliadnutiach toto strhujúce filmové divadielko už z hlavy nikdy nedostanem, uchvátilo ma a to som ho po 1. pozretí hodnotil "len" na 80%! Ja tento film beriem ako geniálnu sci-fi s výborným príbehom doplneným kvalitnou režisérskou obratnosťou, Bay je jednoducho vizuálny talent , v porovnaní režisérskom ho môžem radiť len medzi takých blockbástrových titánov ako sú Cameron a Spielberg, aj keď toho ešte toľko nepreskákal ale verím že odteraz bude jeho kariéra len napredovať. _Obsadenie je famózne, na projekte sa zúčastnilo veľa zvučných mien ale hlavnými ťahúňmi sa stávajú Ewan McGregor a Scarlett Johansson - ladí im to, pekný párik, popri tom im výborne ako náprotivok sekunduje "charizmatický" Djimon Hounsou jeho pohľad je taký ukľudňujúci aj keď hrá záporáka, Sean Bean je tiež fajn aj keď mal už lepšie herecké výstupy, ďalej z tých známych a Bayovích obľúbených sa ti mihnú aj Steve Buscemi a Michael Clarke-Duncan. A na koniec nesmiem opomenúť meno skladateľa ako Steve Jablonsky ten stvoril k filmu nadpozemskú melódiu a hudbu, ktorá filmu dotvára iný rozmer a výborne dotvárajúcu pompéznosť zbesilých scén, hlavne v miestach keď dej popúšta na príbehovej uzde a nabehne do nervydrásajúcej akčnej jazdy, čo sa z našej strany sleduje bez dychu. /videl v kine 2x: 100%/(18.1.2008)

Na Baye patřičně rozmáchlé, ale vesměs již jen recykluje dříve předvedené. Dobré tempo a výborné herecké obsazení bohužel nedokáží plně zamaskovat nevyváženost děje, který má sice velmi zajímavých úvodních třicet minut, ale poté se zapomene na hru otázek a odpovědí a jede se již čistě jen na efekt. Nic proti tomu, ale tak nějak se vytratily i ony hrátky s alternativní budoucností, zbyla jen akce... a jak jsem podotkl výše, akce již mnohokrát viděná, takže proto "jenom" tři, i když jsem se vlastně po celou dobu nenudil...(25.6.2006)

Scénář: Alex Kurtzman, Roberto Orci, Caspian Tredwell-Owen .. Znáte to, i mistr tesař se utne .. a Bay tadyhle tnul mimo a ne poprvé. Když bych se měl pozastavit nad tím, proč byl film propadák, nenapadá mě jednoznačná odpověď. Možná proto, že trailer už sám o sobě prozrazoval téměř vše podstatné z děje. A když k tomu potom první diváci přidali fakt, že jinak skvělý režisér akčních scén už velmi okatě vykrádá sám sebe, na průšvih je zaděláno. Něco obdobného zažil také M. Night Shyamalan s jeho Vesnicí. Má to všechny potřebné ingredience, ale stále ze stejné vody, tj. prověřených postupů apod. se vařit ten nejchutnější pokrm prostě nedá. Nejhorší Bayovina to ovšem není! Dost pomáhají herci, ústřední duo Scarlett Johansson a Ewan McGregor je skvělé a spousta vedlejších postav a záporáku je taktéž výborně obsazená. Navíc sci-fi námět s příchutí klonování je velmi dobrý, jen některé scénáristické kličky a chyby zejména v pozdější fázi filmu zamrzí. 75%.(12.3.2006)

Nechapu, jaktoze tenhle film propadl, vzdyt je skvelej. Michael Bay se snazil o nejaky ten hlubsi smysl a propracovanejsi pribeh (I kdyz odhaleni, co to je ten ostrov, je jasny hned od zacatku.), coz se mu docela povedlo, takze v prvnich zhruba 40 minutach sledujeme zivot klonu, jejich problemy a jsou tu i nejaky veci k zamysleni. Ale presto to nijak nenudi, diky Bayove zrucne rezii. Jenze pak uz se Michael neudrzi a serviruje jednu akcni scenu za druhou. A do toho se mu obcas vloudi nejaka nelogicnost - hlavni dvojice vi vzdy kam bezet, kdyz prezijou nejakou situaci, se kterou by mel problem i Superman, tak to sfoukne nejakou vtipnou hlaskou atd. , ale ani mi to nevadilo. Hodne se mi libila hudba, ktera byla spravne velkolepa, triky, ktery se nebojim oznacit za dokonale a hlavne absolutne perfektni kamera s uzasnym, ostrym a trochu agresivne pusobicim filtrem. Navic dalsi plus jsou herci, Johansson a McGregor si odehrali svuj lepsi standart, ale prekvapil Sean Bean, jako hlavni "zaporak" a pak hlaskujici Steve Buscemi, kterej nema chybu. Sice bych tenhle film neoznacil za jeden z Michaelovo nejlepsich, ale presto si zaslouzi 5*.(6.8.2006)

Všechna čest, musím uznat, že tenhle snímek se mi líbí čím dál více. Michael Bay na to šlape již od začátku, kde se mu podařilo chytnou mě při úvodních titulkách chytlavým songem a příjemným obrazovným doprovodem a nepustil až do konce. Brilantní práci s filtry a hudbou ale není zřejmě nutno připomínat, neboť tyto dva prvky, jsou algou a omegou pro většinu Bayových filmů. Island je primitivní a velmi laciný, ale je třeba uznat, že funguje a dokáze zabavit. Akčním scénám nechybí schopnost strhnout, i když jistě nejsou tak kvalitní jako v příbuzném I, Robot. Island však dokáže zaujmout více prvky... Tím prvním je samotná vize budoucnosti, která působí velmi uvěřitelným dojmem, neboť se jí daří neskutečným dojmem pojit současné prvky s hi-tech novinkami, což dává efekt přirozeného vývoje, divák se tak může ve vzdálené budoucnosti cítit jako doma a dá se říct, že jej zbytečné inovativní prvky nevytahují z centra dění. Dále se tvůrcům daří diváka si omotat kolem prstu postupným přerodem, kdy zpočátku se zdá vše v pořádku a perfektně fungující, ale spolu s otázkami hlavního hrdiny nás začnou nahlodávat pochybnosti... Když se ale zaměříme na samotný scénář, je třeba bez jediné pochybnosti uznat, že Island funguje tak dobře hlavně díky perfektní režii, která snímku dodala spoustu pozlátka... Na scénář doplatila třeba i nevýrazná postava Seana Beana, který ovšem předvádí herecký koncert a strhuje na sebe to minimum prostoru, které má. Vysoce efektivní podívaná s příjemnou zápletkou mi dala všechno co jsem chtěl, jistě, mohlo by to být lepší, zejména v druhé polovině, která se až přiliš nechává pohltit již viděným. Jsem nadšen a potěšen... Škoda jen že tvůrci nepřišli s nějakým černějším koncem, ale ty se vlastně nenosí, že?(26.6.2008)