Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Když už Jason Bourne jednou je, tak má koukat, aby byl.. Poctivý thriller v moderním kabátě dle starého střihu o dokonalé mašině tajných služeb v ceně 30 milionů USD, kterou zkratovalo dítě. Amnézie speciálního agenta není dvakrát originální téma, nicméně Limanova na sebe neupozorňující režie a civilní výkon mnou jinak nepříliš oblíbeného Damona jsou trumfovými esy v rukávu. Klon Bonda, Spidermana a Bruce Leeho spatřil světlo světa a teď už je to Greengrassi na tobě. Takže:"Ready, Steady, Go!“ (vskutku fajnšmekrovský hudební doprovod Paula Oakenfolda při automobilové honičce Paříží)..(3.8.2009)

Výborná akční podívaná, kde ani tak moc nejde o příběh, kterej je ovšem taky dobrej a celkem promyšlenej( i když agent se ztrátou paměti mi nepřijde moc dobrej nápad, ale opak byl pravdou), ale spíš o tu skvělou akci, kterou mi dokázal neservírovat Matt Damon, u kterýho jsem zrovna nečekal takový schopnosti, i když byl zřejmě něco málo zrychlenej, ale i tak mě příjemě překvapil. Ale zase abych to nepřeháněl s tou chválou, tak některý ty akční scény nebyly zrovna moc uvěřitelný, tim mam namysli ten damonův skok na konci z nějakejch 50 metrů, kterej v pohodě přežil, to bylo hodnš za hranou a ještě ten trik jak letí nevypadal moc dobře a taky to šlo občas oživit nějakým tim vtipem či hláškou, ale i tak jsem se skvěle bavil(23.6.2005)

Vidět první díl až po tom druhém leckdy vadí, ne však v případě bourneovské trilogie. Riskujete tak leda to, že pro vás bude oblíbenější ten díl, který jste viděli dříve. V jedničce alespoň díky prostřihům do Langley prakticky od začátku víte, proč se věci dějí tak jak se dějí, ve dvojce se síť i pro oči diváka rozplétá poněkud pozvolněji, což mi sedělo trochu lépe. Jinak jsou všechny klady Bourneovy cesty za minulostí obsaženy ve stejné míře - pohledné a neotřelé akční scény, ať už muž proti muži nebo muž a zbraň proti muži a zbrani, realistické eskapády, špičková honička v autech (i když jsem čekal něco víc - jak u naháněčky po Paříži, tak od Clivea Owena), výborná hudba Johna Powella a především kvalitní herecký výkon Matta Damona. Jen mi tu nějak neseděla Franka Potente, i když jí krátký sestřih sluší moc moc moc:) Tak nějak jako kdyby tu pro ženskou nebylo místo... Anyway, první Bourne si zaslouží svých 80%. Ale Supremacy budu mít prostě tak nějak radši;)(2.4.2007)

Pro mě naprostá dokonalost a jeden z nejlepších akčních snímků za poslední roky!Možná ten Damonův skok na konci byl už trošku přehnaný, ale kdo by se na tvůrce zlobil, když mi naservírovali takovou nádherů...(31.10.2002)

Soundtrack John Powell: 1. Main Titles [4:19] ,2. Bourne Gets Well [1:21] ,3. Treadstone Assassins [2:12] ,4. At The Bank [4:07] ,5. Bourne On Land [1:42] ,6. Escape From Embassy [3:13] ,7. The Drive to Paris [1:30] ,8. The Apartment [3:27] ,9. At the Hairdressers [1:31] ,10. Hotel Regina [2:12] ,11. The Investigation [1:40] ,12. Taxi Ride [3:43] ,13. At the Farmhouse [2:54] ,14. Jason Phones It In [3:04] ,14. Jason Phones It In [3:04] ,15. On Bridge Number 9 [3:45] ,16. Jason's Theme [2:21] ,17. Mood Build [3:36] ,18. The Bourne Identity [5:58] ,19. Drum and Bass remix [2:16](10.6.2011)

• - Spoiler: Pistole, kterou Bourne (Matt Damon) najde ve skříňce v bance je SIG-Sauer SIG Pro SP2009 (9 mm). Při přestřelce u Eamonova (Tim Dutton) domu má dvouhlavňovou brokovnici kalibr 12. Curyští policisté nosí pistole SIG-Sauer P225. Nykwana Wombosi (Adewale Akinnuoye-Agbaje) nosí pistoli Beretta 92FS. Manheim (Russell Levy) má tu stejnou zbraň akorát se supresorem. Taurus PT945 se ve filmu objeví hned několikrát. Mají ji napříkald někteří mariňáci, objeví se i v Castelově (Nicky Naude) schránce s pasy a penězi, má ji také agent, který jako první útočí na Treadstoneský úkryt v Paříži (s jeho zbraní poté Jason Bourne střílí malíčkem hlavní dolů). Mariňáci na Curychské ambasádě používají také samopaly Heckler & Koch MP5K a útočné pušky M16/AR-15, jindy zase používají zkrácené útočné pušky CQB-R / Mk. 18 Mod 0 a IMI Galil MAR. Když Castel přes okno zaútočí na byt, drží v ruce útočnou pušku IMI Galil MAR. Professor (Clive Owen) má pistoli Walther P5 Compact, kterou mu později vzeme Jason Bourne. Když jde Bourne zabít Nykwana Wombosiho, má na to připravenou pistoli Glock 19 s laserovým zaměřovačem. Conklin (Chris Cooper) si při obraně Treadstoneského úkrytu v Paříži vybere pistoli CZ 83 od České zbrojovky. Poslední z agentů z finální přestřelky má útočnou pušku SIG SG 552. (Maulincio)

• - Červený pytel, který si Jason odnese z banky v Zurichu se objeví na konci filmu v obchodě Marie jako „věšák na květiny.“ (HellFire)

• - Bourne prchá z ambasády USA přes požární žebřík tak, že vyleze z vnitřního schodiště na zasněženou venkovní plošinu, načež zjistí, že žebřík vedoucí dolů je uříznutý, a tak se spustí z plošiny na stěnu domu a přitiskne k fasádě. Když ale vzápětí na plošinu vtrhne stíhací komando, je sníh netknutý, jako čerstvě napadaný. A navíc je ten sníh pouze na budově ambasády a jen na některých římsách a parapetech, přičemž okolní domy, park i auta jsou zcela čisté. (DivX)