Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Jason Bourne poprvé a za mne rozhodně nejlépe. Tady totiž vůbec netuší, kdo je, co umí a proč ho chce někdo zabít. A právě to objevování je neskutečně zábavné i napínavé. Snímek navíc nabízí svižné tempo, sympatické slečny a jednu podezřele živou mrtvolu, která touží znát svůj rodokmen. Takhle dobře si akci užiju málokdy a proto směle vysypu z pytle všechny hvězdy, které mi Stvořitel dal k dispozici.(3.12.2015)

Vidět první díl až po tom druhém leckdy vadí, ne však v případě bourneovské trilogie. Riskujete tak leda to, že pro vás bude oblíbenější ten díl, který jste viděli dříve. V jedničce alespoň díky prostřihům do Langley prakticky od začátku víte, proč se věci dějí tak jak se dějí, ve dvojce se síť i pro oči diváka rozplétá poněkud pozvolněji, což mi sedělo trochu lépe. Jinak jsou všechny klady Bourneovy cesty za minulostí obsaženy ve stejné míře - pohledné a neotřelé akční scény, ať už muž proti muži nebo muž a zbraň proti muži a zbrani, realistické eskapády, špičková honička v autech (i když jsem čekal něco víc - jak u naháněčky po Paříži, tak od Clivea Owena), výborná hudba Johna Powella a především kvalitní herecký výkon Matta Damona. Jen mi tu nějak neseděla Franka Potente, i když jí krátký sestřih sluší moc moc moc:) Tak nějak jako kdyby tu pro ženskou nebylo místo... Anyway, první Bourne si zaslouží svých 80%. Ale Supremacy budu mít prostě tak nějak radši;)(2.4.2007)

Dobrá kamera, střih a scénář. Dobrej M.Damon. Nová variace na známí příběh je akčnější a nový kabát ji sluší. Možná, že vás ani nemusí tolik mrzet, že jste nečetli knihu.(20.1.2007)

Skvělý špionážní akční film s moc pěknou atmosférou a sympatickými hlavními hrdiny. Tomuhle filmu tak nějak nevím, co bych mohl vytknout - všechno šlape tak, jak má. Náběh na pět hvězd se jednoznačně konal, nakonec ale není celkový dojem zas až tak silný, uvidíme příště... Už se těším na druhý díl.(27.8.2008)

Ta hlavní stránka je úplně v pořádku.. Má to dostatek akce, drama i vypočítavosti. Co mi tu ale vadí je poměrně nesympatická atmosféra. Je to jako nákres nanečisto nebo jako příprava na něco velkého, co nakonec není až tak velké. Podle mě Matt Damon v té době ještě nebyl dokončený. Stále stejné tempo může po chvíli nudit. 3,5*(22.7.2011)