Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

4 a půl hvězdičky za nabušenou špiónskou jízdu, která ve mně vyvolala vzpomínky na milovaná první bondovská dobrodružství, kde atmosféra je mnohem důležitější než epileptické klipové akční scény a přehnaná cool fasáda. Už se mooooooooc těším na druhý díl.(2.8.2004)

S odstupem času musím přesto konstatovat, že se jedná o jeden z nejlepších akčních filmů vůbec. Pravda, Damon s tváří nevyzrálého adolescenta tomu moc nenasvědčuje, ale je to ideální zmatená hlavní postava, jaká může být. V akčních scénách, šikovně střihnutých, se to jen potvrzuje. S odstupem času a zhlédnutí dalších pokračování nacházím v příběhu a filmu jako takovém spoustu chyb, ale copak by se mohl člověk zlobit? Vždycky jsem chtěl být jako Hulk nebo Superman, ale po zhlédnutí tohoto filmu chci mít schopnosti jako Jason Bourne.(21.6.2011)

Staromódně přímočará špionážní jízda, ve které sice režisér Doug Liman podle moderního diváckého diktátu přinese několik špičkových akčních sekvencí, však zároveň stojí na poutavém ději, který sice ve srovnání s knižní předlohou vyjde jako poražený, ale v případě tohoto filmu jsem ochoten to tolerovat, protože svižné tempo, jenž sice ve druhé třetině na chvilku povolí, aby následně v závěru opět nabralo plné obrátky, si dokáže diváka pohltit na celou dvouhodinovou stopáž. Pečlivá práce s kamerou, která jde při soubojích „do ruky“ a celý film odívá do studeného barevného filtru, který skvěle koresponduje s Paříží, na kterou se pomalu začíná snášet sníh; perfektní hudební doprovod Johna Powella a v neposlední řadě přesní herci, kde sice zarazí mladičký Matt Damon, ale jeho minimalistické grimasy jsou zde více než přesné. Snad jenom menší výtka k „pozdnímu“ střihu, díky kterému občas můžeme vidět, jak kaskadéři „dojíždějí“ pády, ale i přesto nelze jinak než i po více než deseti shlédnutích stále s úsměvem na rtech hodnotit The Bourne identity plným počtem.(21.1.2005)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Castel (Nicky Naudé) napadne Marii (Franka Potente) a Jasona (Matt Damon) v jeho pařížském bytě, Jason Castela donutí vystřílet do stropu celý zásobník z jeho pušky IMI Galil MAR. Poté, co celý zásobník vyprázdní, ozve se cvakání, představující narážení úderníku naprázdno. Tento úderník přitom po vystřílení všech nábojů ze zásobníku může cvaknout maximálně jednou. (Andy.)

• - Francouzský statek, kde se Jason (Matt Damon) a Marie (Franka Potente) "ubytují", je ten stejný, který koupili Bouvard (Jiří Sovák) a Pécuchet (Miroslav Horníček) v seriálu Byli jednou dva písaři (od r. 1972). (McFee)

• - Bojové umění použité Jasonem Bournem je kombinací filipínského Kali spolu s Jeet Kune Do Bruce Lee. (HellFire)