Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Nečekal jsem zhola nic a byl jsem odměněn nehorázně nadupanou akční jízdou. -So... -What? -Uh, we got a bump coming up. Damonovi role sedla jako prdel na hrnec, k tomu si přidejte několik úžasných akčních sekvencí, atmosféru hustou jako v prádelně a já nemůžu jinak než za 5*. Fuckin' awesome!(22.8.2007)

Čekal jsem dost, dostal jsem ještě víc. Přesněji pak dokonale intimní akční jízdu, která ve svém žánru nemá obdoby. A přestože divák dobře ví, kam děj bude směřovat, nechá se rád vést cestičkou agentů, šéfů, atentátů a podrazů. Tajemství hlavní postavy navíc funguje na jedničku. A i přes tolik obdivu musím přiznat, že jsem tenkrát ani nedoufal, že by se z Jasona mohl stát nejefektnější zabiják kinematografie a z adaptací Ludlumových knih pak téměř až artově populární záležitost, kterou budou milovat jak puntičkáři, tak řadoví diváci.(11.2.2005)

Jason Bourne, vytažen posádkou rybářské lodi z moře si nepamatuje nic, co se stalo před dvěma týdny. Ale CIA si jej pamatuje a chce jej mrtvého (proč je to vždy CIA?). Agent bez minulosti připomíná špionážní filmy šedesátých let, je však lépe zpracovaný. Matt Damon se překvapivě hodí do role tajného agenta CIA. Ovšem vynikající herecké výkony vidíme od všech zúčastněných. Mimochodem zde najdete rvačky, přestřelky a skvělou, dlouhou automobilovou honičku.(30.5.2005)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Více by slušel prostý překlad názvu z angličtiny - tedy Bournova identita, protože o hledání vlastního já z moře vytaženého postřeleného plaváčka agenta Bourna celý snímek je. Zbytek o filmu napoví výslovnost jména hlavního bouchače - Džejs(n) Bou(r)n, srovnejte s agentem 007 - Džejms Bound. Trailer: http://www.sms.cz/film/agent_bez_minulosti/ukazka(28.3.2009)

Na bourneovskej trilógii som nikdy fanaticky neulietaval, ale zlé filmy to nie sú. Originál, u nás uvádzaný pod hlúpym názvom AGENT BEZ MINULOSTI, navyše pochádza od dosť neschopného režiséra Limana, takže je (v porovnaní s ďalšími dvoma epizódami od Paula Greengrassa) skôr TV inscenácia s jedným krkolomným záverečným pádom z desiateho poschodia. Ale vďaka prvotriednemu hereckému obsadeniu (Damon, Cox, Cooper, „Profesor“ s odstreľovačkou Clive Owen) to funguje. Dobrá je i surová, pochmúrna a realistickým dojmom pôsobiaca „európska“ atmosféra (nakrúcalo sa v Čechách), pričom niekoľko scén je hodných reprízy (útek z ambasády, zbitie policajtov v nočnom parku, pole). Na tom má podiel pôsobivé bojové umenie, ktorým je schopný vycvičený človek spacifikovať zopár údermi troch ozbrojených mužov za šesť sekúnd. Tých 80% je troška prehnaných, ale mne sa to plus mínus páčilo. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/161527/Agent-bez-minulosti-80.html(30.10.2004)

• - V Curychu není americká ambasáda. Velvyslanectví USA je v Bernu. (FilmFan24)

• - Bourne prchá z ambasády USA přes požární žebřík tak, že vyleze z vnitřního schodiště na zasněženou venkovní plošinu, načež zjistí, že žebřík vedoucí dolů je uříznutý, a tak se spustí z plošiny na stěnu domu a přitiskne k fasádě. Když ale vzápětí na plošinu vtrhne stíhací komando, je sníh netknutý, jako čerstvě napadaný. A navíc je ten sníh pouze na budově ambasády a jen na některých římsách a parapetech, přičemž okolní domy, park i auta jsou zcela čisté. (DivX)

• - Brian Cox (Ward Abbot) se objevil v dalším snímku o vrahovi, který má amnézii po úraze - Dlouhý polibek na dobrou noc (1996). (Kulmon)