Agent bez minulosti

Die Bourne Identität

Agent bez minulosti

Akční / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Staromódně přímočará špionážní jízda, ve které sice režisér Doug Liman podle moderního diváckého diktátu přinese několik špičkových akčních sekvencí, však zároveň stojí na poutavém ději, který sice ve srovnání s knižní předlohou vyjde jako poražený, ale v případě tohoto filmu jsem ochoten to tolerovat, protože svižné tempo, jenž sice ve druhé třetině na chvilku povolí, aby následně v závěru opět nabralo plné obrátky, si dokáže diváka pohltit na celou dvouhodinovou stopáž. Pečlivá práce s kamerou, která jde při soubojích „do ruky“ a celý film odívá do studeného barevného filtru, který skvěle koresponduje s Paříží, na kterou se pomalu začíná snášet sníh; perfektní hudební doprovod Johna Powella a v neposlední řadě přesní herci, kde sice zarazí mladičký Matt Damon, ale jeho minimalistické grimasy jsou zde více než přesné. Snad jenom menší výtka k „pozdnímu“ střihu, díky kterému občas můžeme vidět, jak kaskadéři „dojíždějí“ pády, ale i přesto nelze jinak než i po více než deseti shlédnutích stále s úsměvem na rtech hodnotit The Bourne identity plným počtem.(21.1.2005)

Solidní zástupce svého žánru, kterému až příliš chybí nějaké strhující překvapení. Na druhou stranu si to režisér kompenzuje výbornou syrovou atmosférou a snahou o co největší autenticitu. Škoda, že se na konci veškerá inovace vytrácí jak pára nad hrncem.(25.9.2005)

Jason Bourne poprvé a za mne rozhodně nejlépe. Tady totiž vůbec netuší, kdo je, co umí a proč ho chce někdo zabít. A právě to objevování je neskutečně zábavné i napínavé. Snímek navíc nabízí svižné tempo, sympatické slečny a jednu podezřele živou mrtvolu, která touží znát svůj rodokmen. Takhle dobře si akci užiju málokdy a proto směle vysypu z pytle všechny hvězdy, které mi Stvořitel dal k dispozici.(3.12.2015)

Pro mě naprostá dokonalost a jeden z nejlepších akčních snímků za poslední roky!Možná ten Damonův skok na konci byl už trošku přehnaný, ale kdo by se na tvůrce zlobil, když mi naservírovali takovou nádherů...(31.10.2002)

Dobrá kamera, střih a scénář. Dobrej M.Damon. Nová variace na známí příběh je akčnější a nový kabát ji sluší. Možná, že vás ani nemusí tolik mrzet, že jste nečetli knihu.(20.1.2007)

• - Červený pytel, který si Jason odnese z banky v Zurichu se objeví na konci filmu v obchodě Marie jako „věšák na květiny.“ (HellFire)

• - Brian Cox i Chris Cooper natočili své scény shodně za pět dní. Oba herci se později vrátili, aby dotočili konec filmu. Coxovi scény můžete vidět na DVD. (HellFire)

• - Mezi filmem a původní knihou je několik rozdílů. Ve filmu je například Conklin (Chris Cooper) znázorněn pouze jako Bournův (Matt Damon) nadřízený, který ho jen chce zneškodnit, v knize je ovšem Bournovým blízkým přítelem. Marie (Franka Potente) je ve filmu Němka, v knize byla Kanaďanka. Jason Bourne mluví ve filmu německy. V knize se říká, že umí anglicky, francouzsky a nějakým orientálním jazykem. (Sealteam6)