Komedie / Krimi / Mysteriózní

USA, 2005, 103 min

Už jenom zdařilé úvodní titulky se jménem scénáristy podporují naději, že mrazivý snímek KKBB bude nadprůměrnou podívanou. U filmů podobného typu je hlavní, jak se tvůrci poperou s geniálním scénářem, jaký tvar mu nakonec přisoudí obratnost jednotlivých složek. Shane Black je režijní debutant. Na poli scénáristickém ale přivedl na svět nejen naprosto mimořádného Posledního skauta, ale i sérii Smrtonosných zbraní. V žánru buddy-movie tak není zdaleka nováčkem. Jeho nová postava, Harry Lockhart, je ale všechno jiné, jen ne hrdina. Z krádeže v hračkářství se omylem ocitá před castingovou porotou, kterou uchvátí svým výkonem a ještě toho večera se potuluje na večírku celebrit. A události se začnou hýbat. A mrtvoly přibývat. Black nás zavádí do míst, kde každý chce být celebritou, každá vyschlá modelka i vyhaslá herečka, co několikrát zaštěkala v reklamách, touží po jakékoliv roli. Úvodních třicet minut je geniálních, pak se ale tempo zpomalí, přijdou místy zbytečně ukecané momenty a některé scény nezachutnají dle režisérova přání (celá pasáž s prstem a psem). Přesto nás zasypává hláškami, nečekanými flashbacky a geniálními nápady (nechtěné močení na mrtvolu), jeho neustálé narážky se občas přehoupnou v lehkou satiru na hollywoodské poměry, vyprávění člení do kapitol. Vypravěč navíc permanentně komunikuje s divákem a občas se musí v ději vrátit, protože na něco zapomněl. Naprosto trefný Robert Downey, Jr. opět dokazuje, jak obrovský talent má, škoda, že jeho značnou část kdysi dobrovolně obětoval pro své kokainové prohřešky.(16.9.2007)

Možná jsem retard, ale ten děj jsem na poprvé úplně nepochytil. Přesto jsem se fakt dobře bavil. Shane Black tam naházel fakt neotřelé komediální scény a ústřední herecké trio je fakt super.(3.2.2007)

Příjemné překvapení. Moc jsem nečekal ,ale dvojice Kilmer/Downey mi naservírovali jednak velmi vtipnou( takhle nahlas jsem se dlouho nesmál) akční kriminálku se zajímavým příběhem i nějakou tou akcí. No prostě vynikající zábavná jízda,která mi vykouzlila úsměv na tváři. 80%(28.9.2014)

Už začátek nám napovídá, že film má komický ráz (Tohle jsem já, jmenuji se Harry Lockhart, budu vaším vypravěčem.) a že se snad pobavíme. No ale to je asi tak všechno co nám Shane Black nabídnul...Ale ta scénka na konci s tou rakví neměla chybu !:-D(24.7.2007)

Oba herce v hlavní roli můžu i v míře vrchovaté. Humor a sebeironizující žánrovou stylizaci jakbysmet. To vše a možná ještě víc jsem našel právě v Kiss Kiss Bang Bang, která doslova ční nad dalšími buddy-movies z posledních let. Vtipy nejsou nijak vulgární nebo laciné, nýbrž spíše umírněné a inteligentní. Shane Black si pohrává spíše s konverzačním humorem a jde mu to navýsost skvěle. Jeho smysl pro humor jsem nejvíce ocenil při vnitřních monolozích Roberta Downeyho Jr., o to víc při závěrečné scéně v nemocnici. Ale přesto všechno mě něco brání jít na to nejvyšší hodnocení. Chce to čas, abych posoudil jak hluboký to byl vlastně zážitek. Napoprvé rozhodně svižné, vtipné a neotřelé.(10.6.2007)

• - Název filmu odkazuje na známou filmovou kritičku Pauline Kael, která napsala: „Slova Kiss Kiss Bang Bang, které jsem viděla na italském plakátu v jednomu snímku, jsou asi nejkratším vyjádřením základních požadavků na filmy.“ (imro)

• - Během natáčení složil Robert Downey Jr. hudbu pro své první album. (imro)

• - Kiss Kiss Bang Bang je poslední film, který Susan Levin produkovala pod svým rodným jménem. Pod dalšími projekty už je vždy uváděna jako Susan Downey. (Endiiska)