Scénář: Stephen Gaghan .. Ropa špiní. A obchod s ropou je jeden z nejšpinavějších na světě! Zejména ten pod zarputilou kontrolou USA, která se všemi prostředky snaží udržet stálý vliv na Blízkém východě.. Stephen Gaghan napsal solidní scénář, který nám poskytne zajímavý pohled pod pokličku a tvoří hlavní pilíř pichlavého obchodně-politického thrilleru. Za menší mínus považuji režii, to už na sebe Gaghan brát neměl, v mnoha momentech chybí větší spád a překvapivost. Celkové vyznění není nikterak optimistické a syrově realistické, dusné atmosféře hodně pomáhá přesná hudba Alexandre Desplat. Slušná, byť místy nedotažená fikce. 65%.(5.2.2006)

Ropa špiní, ropa smrdí.. Syriana v mých očích spadá do filmové skupiny takových těch těžkých, zbytečně komplikovaných filmů, u kterých minuta nemá šedesát vteřin, nýbrž dvakrát tolik. Řadu vynikajících momentů sráží až příliš užvaněné sekvence v několika liniích, které se začínají trochu zajídat, jsou bez emocí, bez života a ani pozorný divák velmi často netuší, kde se vlastně nachází. Herci jsou fajn, někteří dokonce moc fajn, ale oni diváka z té složité orientace a nepřehlednosti nedokáží vyvést. Chyba je jinde – u těch, kteří vlastně absolutně kašlou na diváka!!(27.11.2011)

Téma jakkoli spojené s dálným východem je pro americké scénáristy a režiséry stejně vděčné, jako pro ty české komunistická minulost. A patrně i věčné - vždyť kolik takových filmů existuje? Syriana v sobě ukrývá obrovský potenciál. Hvězdné obsazení, dobrá práce s kamerou, povedeně vykreslená i na diváka přenesená nálada. Co je však důležité pro politický thriller? Aby byl srozumitelný i pro člověka, který sotva dokáže prstem na mapě najít Perský záliv. Aby lidem přinesl pohled na machinace, které se dějí všude kolem nás. A hlavně; aby divákům pomohl porozumnět. Bohužel, Syriana mi porozumnění nenabídla. Naopak, pakliže jsem před tímto snímkem s jistotou věděl, kde se nachází Perský záliv, si teď po shlédnutí ani tím nejsem jist.(14.9.2010)

Škoda že sa všetky tieto filmy točia o USA (Záujmy bolševickej Číny sú určite v poriadku, určite sú presadzované skrz mier a vzájomné porozumenie, že ano?). Je správne nato upozorňovať. Je správne upozorňovať aj na chyby našich spojencov, len aby to neviedlo k mylným, či jednostranným presvedčeniam. Sú aj väčšie svine na svete... Snáď si môj (úmyselne minimalistický a nekonkrétny) komentár nikto nevyloží zle. Snáď si tak nikto nevyloží záver tohoto filmu. Čiastočne nesúhlasím, proti spracovaniu ale neni o čom. 95%(12.9.2014)

Nudné? Nepochopitelné? Vůbec. Výborně zahrané, geniálně napsané a 6ti hvězdičkově zakončené.(8.9.2007)