Ja si myslím, že film sa hrá na niečo, čím nie je. Je takou zmesou drámy, thrilleru, politickej sondy a obchodných machinácií, no ani jedno poriadne. Možno je ten film až príliš vyzretý na to, aby ho bežný konzument pochopil. Filmu ubližuje množstvo postáv, s ktorými sa bližšie nezoznámi a preto je potom zmätený z celkového deja. Celkovo príbeh a pointu je ťažko pochopiť, preto myslím, že si tento snímok pre uležanie treba pozrieť viackrát. Ja to teda skúsim, no zatiaľ sa nedarí. 65%.(1.5.2006)

Docela pěkněj příběh, odehrávajíc se převážně na Středním východě u šejků a emírů. Příběh, který ukazuje jak nepředstavitelně bohatá je tato oblast, ale pouze pokud je zde ropa. Jak nepostradatelná součást je ropa a slouží jako podstavec celému bohatství, který jednou dojde a celá tato pohádka jednou skončí. Jak se někdo snaží myslet do budoucnosti a ne pouze na současnost a je za to náležitě odměněn dárkem od Spojených států. Bohužel, podle mě, ne daleko od pravdy.(8.2.2007)

Nějak mě tento film nelákal, ale nakonec jsem se rozhodl, že se na něj podívám...už kvůli tomu že tam hraje G. Clooney. Jako politický thriller je to velice zdařilé a pro někoho kdo má rád film kde se jenom kecá je to jasná volba, ale já jsem se u toho nesnesitelně nudil. Ty tři hvězdičky dávám proto, že se ve filmu objevuje řada názorů na ropnou kampaň v Arábii od samotných pracujících a řekl bych, že i zdařile a občas se zde objeví pár silnějších scén. Jinak pro mě naprosto nezáživný film, ale přesto zajímavý a poučný svým způsobem.(19.8.2006)

Alarmující pohled na tematiku obchodu s ropou, která se nebojí nekorektního pohledu ze všech možných úhlů. Gaghan ve spletitém systému jmen, korporací a vztahů žádá od diváka maximální soustředění, za které ty vnímavější královsky odmění. Kdo chce, nechť si nadává na emocionální chlad a celkovou nekompaktnost. Tohle je ale tvrdý byznys, ve kterém čert aby se vyznal, tudíž vyhrají jen ti nejodolnější. Odteď nadlouho si při každém tankování vzpomenu, kolik ‚špíny‘ v tom vlastně doopravdy plave.(14.1.2009)

Je dobře, že konečně někdo šel a natočil film o tom, proč Američané chtějí všem zemím na Blízkém a Středním východě přinést "mír a svobodu". Konečně Američané alespoň ve filmu naznačí, kde je pravda. Za to bych filmu dala 5*. Bohužel zpracování již není tak výtečné jako námět. Problém je v tom, že režie je dobrá, herecké výkony znamenité, scénář povedený, ale to všechno nějak nedrží pohromadě, chybí tomu větší emoce. Každý prvek filmu tak nedokáže dost dobře fungovat pro celek, byť samostatně mu nelze nic vytknout. Proto dávám velmi silné 3*.(1.4.2006)

• - Roli Bobyho, za kterou později získal George Clooney Oscara, odmítl Harrison Ford. Jak později uvedl, svého rozhodnutí litoval. (Indy_Brabino)

• - Víc než v žebříčkách návštěvnosti se Syrianě dařilo získávat různá filmová ocenění. Ze Zlatých globů si sošku odnesl George Clooney a nominaci Alexandre Desplat za hudbu. Z dvou oscarových želízek proměnil opět tu svou hereckou Clooney a nominaci si odnesl Stephen Gaghan za scénář. (imro)

• - Autor knižní předlohy Robert Bear si zahrál jednoho z bezpečnostních pracovníků v budově CIA. (imro)