|| Scenár: Stephen Gaghan / Predloha: Robert Baer - See No Evil | Hudba: Alexander Desplat | Produkcia: Michael Nozik, Jennifer Fox, Georgia Kacandes | Distribúcia: Warner Bros. | Štúdio: Participant Media | Rozpočet: 50 miliónov $ | Tržby: 93,974,620 $ || Ťažký film s prepleteným scenárom. Nekonečná tematika, s miliónmy uhlamy pohľadov. Ten film je akoby predzvesťou neskoršieho seriálu Homeland. Trošku zjednodušiť orientáciu v súvislostiach, a mohlo to byť časuvzdorujúca filmárčina. 70% | Blu-Ray, THX, EN DTS |(2.2.2014)

Zajímavé, neodfláknuté, hodně neakční, ale přesto zábavné a navíc výborně zahrané. Z hereckého obsazení mě mile potěšila Amanda Peet. Samozřejmě že tlustej George Clooney je taky fajn. Velice oceňuji, že se mluvilo více jazyky a ne jen angličtina s různejma přízvukama. Mě se to opravdu líbilo a na konci jsem měl dost zkrachovalej pocit.(26.3.2006)

Oscar 1 : Herec VR - George Clooney + 1 nominace: Scénář(4.2.2006)

Tříšť jednotlivých obrazů a epizod… Tak nějak by se daly popsat dvě hodiny „Syriany“. Ale i přes vysoké nároky na divákovu pozornost, zoufání si, že se ve všech těch jménech a postavách, o kterých se často jen mluví, minimálně v první polovině filmu ztrácím, i přes chvílemi nenuceně pomalé tempo a celkovou odtažitost, je tenhle film skutečně zajímavý. Načrtnuté charaktery dostávají hloubku jen v několika málo případech (Bob Barnes, Bryan Woodman, princ Nasir, mladík), zbytek osob vypadá jakoby se do film propadnul přímo z aktuálního zpravodajství CNN. Atmosféra se z odtaženého „sledování zpráv a zákulisních intrik“ mění ve skutečné osobní a až fyzické vcucnutí přímo do děje opět jen v několika scénách, přesto zůstává vyváženě neutrální a tímto svým postojem zvláštně podmanivá. „Syriana“ se netočí kolem zjednodušeného konfliktu dvou stran, černé a bílé, naopak představuje sestavu mnoha pěšáků a vládců s různými motivacemi a prostředky. Nestraní ani jednomu z protagonistů, skoro až dokumentárním stylem pouze konstatuje, že takhle nějak to ve světě chodí - nedává odpovědi, pouze klade otázky. Je už pouze na nás, jestli na její hru přistoupíme a necháme se vyprovokovat k provětrání mozkových drah nebo zůstaneme pasivními konzumenty… Já sám se těším, až „Syrianu“ uvidím podruhé, jsem si totiž jistý, že jsem nepochytil veškeré souvislosti. Ale možná právě v tom je kouzlo „Syriany“. Však kdo, a to i z lidí hluboko zasvěcených, ví všechno?(18.2.2011)

Inteligentný, názorovo vyspelý politický thriller z prostredia biznis-machinácií medzi ropnými magnátmi, v ktorom však bežnému (rozumej do problematiky nezasvetenému) divákovi väčšina súvislostí utečie a v pamäti mu ostanú iba slušná atmosféra, herecké obsadenie a pôsobivý záver.(20.2.2006)