Fascinující proměny přírody (TV seriál)

• Česko

USA / Velká Británie, 2009, 6x50 min

Jeff Turner

Ben Salisbury

Tim Coope

Na takových dokumentech mě uchvacují úžasné záběry a skvělá hudba a naopak velmi otravují až urážejí komentáře. Slzopudná prohlášení typu: "Podívejte se jak si těchto sedm lvíčat krásně hraje, za tři měsíce zbyde jen jedno..." jsou naprosto nepatřičná a zavádějící. Místo aby nám tyto dokumenty připomínaly, že přežití nejsilnějších má své opodstatění a předkládaly nám tak námět k zamyšlení nad pokřivenými pravidly naší existence, snaží se jen lacině donutit diváka k neopodstatněnému a ve své podstatě nežádoucímu soucitu. Komentář ponižuje toto krásné a mistrně propracované dílo jen na 4*.(2.5.2010)

Nedávno mi jeden přítel řekl, že zvířata jsou nejlepší herci. Člověk se až diví, jak velká je to pravda. Jejich životy jsou nejkomplikovanější filmové děje a přitom ty nejuvěřitelnější. Každý scénárista by chtěl takový scénář napsat ale s takovým, který píše sám život se nedá srovnávat. Příběhy složené ze všech žánrů. Rodinné komedie střídající se s romantickými zápletkami, přecházející v dramata, z kterých se vytvoří válečný thriller, objeví se špetka té historie, ale bohužel někdy končí špatným hororem, který se nechává inspirovat skutečnými událostmi, nebo to celé vyvrcholí příběh jako z pohádky. Zdánlivě špatné dílo se naopak stává hitem. Proč? Je to přeci fascinující svět přírody, který lidem jako jsem já vyráží dech. Teď můžu konečně souhlasit s tou přihlouplou reklamou, kde se mladík dívající z balkonu svého nového baráku na ptáčky, kteří si staví hnízdo, povzdychuje, že to nemají tak lehké jako on se svou hypotékou. Něco na tom bude. Více takových filmů brzy způsobí, že se přestanu mýt, začnu jíst jen kořínky a bobule, udělám si batikované tričko a přidám se ke Greenpeace. Miluji svět za hranicemi civilizace!(27.8.2010)

Skvělé stejně jako všechno od BBC earth.(23.8.2010)

Viděl jsem jen Velkou migraci a ta byla prostě dechberoucí.(25.4.2011)

Krásné, skutečně fascinující záběry, zajímavé komentáře, okamžiky dramatické i dojemné, nádherná hudba - dokumenty BBC jsou v tomhle ohledu špička. Přes veškerá superlativa váhám s udělením páté hvězdičky. Důvod je poslední dobou stále ten samý: málo nových informací, málo překvapení pro člověka, co už má v dokumentech o přírodě hodně nakoukáno. Ale to je čistě můj soukromý problém - proč za něj trestat filmaře, kteří odvedli nejlepší možnou práci? 90%(31.5.2010)