O dve slabiky pozadu

Two Syllables Behind

Romantický / Drama

Slovensko / Česko, 2004, 84 min

Zuzanka, ááááách, Zuzanka... Úchvatná v každom zábere. Skôr zjavom, ale aj ten herecký výkon je v poriadku. Svižné, celkom zábavné a solídne natočené a zostrihané. Na slovenské pomery učinený zázrak.(23.5.2008)

nejako si nikdy nemôžem zvyknúť na slovenčinu v slovenských filmoch, aj keď ju mám veľmi rád, ale nejako mi nepripadá ako jazyk na filmovanie, ale to je možno nezvyk z toho, že som si nemal ako zvyknúť, keďže sa skoro nič netočí. Na tento film som počul úplne protichodné kritiky, tak som bol veľmi zvedavý. Ku ktorej strane som sa priklonil je jasné už len podľa toho, že som dal 4* (a nie preto, že som slovák a slovenskému filmu verím a zdá sa mi, že sa prebúdza) ale preto, že i napriek pár veciam, ktoré mi tak trochu (nie vyslovene, fakt iba trochu) vadili a napriek niektorým scénam, ktoré mi prišli nelogocké - sa mi film vcelku, s tým skvelým koncom, so sviežim nádychom, s krásnou a príjemnou hlavnou herečkou a blablabla - skrátka sa mi páčil, to je všetko. dobre, dobre, nie je to celkom obejktívna kritika, ale veľmi ma potešil, no čo? nemusím byť vždy za každú cenu objektívny . . .(1.8.2005)

• hirnlego

Ach jo, tohle je tak zbytečnej komentář, ale nemůžu si pomoct - tolik ocenění a přitom taková nuda s minimem nápadů...Miki Křen sice jako vždycky skvělej, ale...ach jo...(31.5.2006)

• novoten

Slováci zkusili zkombinovat Příběhy obyčejného šílenství a Samotáře, a to nejen hereckou dvojicí Šulajová + Křen, ale i hudbou, pokusem o výpověď, zdánlivě halucinačními scénami a občasným používáním ruční kamery. Výsledkem je téměř nesledovatelný paskvil, kde herci jen tápají a netuší, co by měly jejich postavy cítit nebo jak se tvářit. Za značku "příběh o dívce, která chce zkusit vše, co svět nabízí" se dá schovat i prázdná naimprovizovaná nuda.(31.5.2006)

Zuzka Šulajová je ve všech ohledech dokonalá, film je zábavný občas formou i obsahem, ale chybí tomu něco, co by vše sjednotilo. Stačila by jedna scéna. Ale možná je film taky o rozškatulkovanosti té naší dnešní doby. 70%.(6.3.2006)

• - Snímek získal v prosinci 2004 Diváckou cenu na 6. Mezinárodním filmovém festivalu v Bratislavě a stal se jeho druhým najnavštěvovanějším filmem. (imro)

• - Představitelka hlavní úlohy je Zuzana, sestra režisérky, která se objevila například v Zejenkově Powers a za výkon v Zahradě byla nominována na Českého lva. (imro)

• - Film za 10 milionů slovenských korun vstoupil do slovenských kin 10. 2. v šesti kópiích. (imro)