Hrdý Budžes (divadelní záznam)

Drama / Komedie

Česko, 2003, 121 min

Jan Brichcín

Předloha:

Irena Dousková (kniha)

Jiří Lebeda

Čtvrtou hvězdu hlavně za to, jak to Hrzánová utáhla prakticky sama. Jinak si myslím, že je to divadlo zbytečně dlouhé a celkem jednoduchý koncept nebylo potřeba natahovat na celé dvě hodiny, ale to je jenom můj problém.(23.9.2012)

Dvě hodiny argumentů, proč o herectví Báry Hrzánové nepsat jinak než v superlativech. 80% Zajímavé komentáře: sportovec, Senátor(10.2.2011)

Až tepr teď jsem mohla pořádně docenit, jak skvělá herečka je Bára Hrzánová. Dokonalý!(29.1.2010)

Nečekaně (protože kvůli vlastním předsudkům adaptacím moc nevěřím) povedená adaptace původní knihy, jež i přes svůj (za nonkonformní vyjadřování dovedně skrývaný) patos důvěrně osloví každého čtenáře (diváka). Není-li ovšem naladěn na opačné (politické) vlně.(12.7.2010)

Včera 27. dubna 2012 jsem byl v divadle. Sem se domníval, že se budu nudit, ale...... Emocionální pocity dostaly takovou ránu, že jsem si několikrát musel čistit brýle, jak jsem byl ubrečenej. Snad stokrát za představení brečíte smíchy, ale v jedné fázi, kdy popisuje svou "Kačenku" - to je její máma - a její poslední cestu do divadla, se velká část návštěvníků rozbrečela žalem - tohle všechno s vámi, n a p r o s t o n o r m á l n ě Barbora Hrzánová udělá. A nepřejte si slyšet její "Cestu krve" a v poslední fázi ji i vidět - síla. Její vyprávění o životě je něco nádherného. Veselé scénky zakončuje smutnou zprávou a smutné zprávy zakončí veselou poznámkou. A v neposlední řadě je tu i její naprostá posedlost nejen Daliborem z věže ale hlavně a to naprosto hlavně zbožňování M i l u š k y V o b o r n í k o v é. Na konci představení doslala Bára krásné barevné fixy a mezi nima byla i Fialová a Orrrranžová - doufám, že je nehodila do kanálu.(28.4.2012)

• - Při předávání cen Thálie roku 2003 Barbora Hrzánová (Helena Součková) řekla: "Říkat na veřejnosti, že Rusáci a komunisti jsou svině, akorát se to nesmí říkat, to je takový blaho po těch letech," čímž citovala repliku z této divadelní hry, avšak bylo na ni podáno trestní oznámení za hanobení rasy a národa. (JoranProvenzano)

• - Bára Hrzánová obdržela v roce 2003 za svůj výkon ve hře divadelní cenu Thálie. (kosticka7)

• - Podivný název hry je (jak je ve hře konečně vysvětleno) zkomolenina prvních veršů básně A hrdý buď. Tuto báseň napsal jeden z nejklasičtějších komunistických veršotepců, Stanislav Kostka Neumann, a celá zní takhle: A hrdý buď, / žes vytrval, / žes neposkvrnil ústa ani hruď / falešnou řečí. // Takový byl můj lid / s kosou a kladivem. / Na jitřní čekal svit, / čekal a věřil. // Úrodu novou sklidí sám, / sám se svými. /Jděte mu z cest. Staví chrám / bratrské doby. (gjjm)