Smrtihlav

Dark City

Smrtihlav

Mysteriózní / Thriller / Sci-Fi / Krimi

USA / Austrálie, 1998, 100 min (Director's cut: 111 min)

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $27,200,316(14.12.2006)

Celkem zajímavý temný film, i když žádným zvláštním kultem pro mě není. Za film 3, za Jennifer Connelly čtvrtá.(13.8.2006)

Kdyby Smrtihlav ze začátku vědomě nepoukazoval na poctivou noir atmosféru, skoro bych si řekl, že by si tu cestu na tu pláž hlavní postava mohla dohledat na internetech. Jenže zatímco je cesta kamkoliv pro nás v dnešní době jednoduchým procesem, kde dvěma kliky vidíme nejenom cestu z pozice mapy, ale i cestu z pozice řidiče automobilu, tak v tomto filmu to byla kostra celého příběhu. Ten se ale z noir kriminálky během chvíle proměnil v absolutní sci-fi. V tu chvíli jsem si říkal, že je hezké, jak v devadesátých letech měli američtí režiséři koule na to točit podobné filmy. Dneska by jim to asi už nikdo nezaplatil pokud by to nemělo nálepku Marvel nebo remake.(4.4.2016)

Pro mnohé kult, pro mě místy nesnesitelná záležitost. Naštěstí Proyas z námětu vytěžil maximum a hlavně jeho neotřelý vizuální styl a do extrému dovedená depresivní atmosféra tu a tam přikovávají. Je to ale zvláštní, že jsem hned od začátku tušil, že něco není v pořádku a že si mě Smrtihlav jednoduše nezíská. Holt přes nesporné filmařské kvality je myšlenkově i emocionálně mdlý, a to bude asi ten zásadní problém. Bohužel..(1.7.2011)

• Bebacek

Už od začátku mi bylo jasné, že tohle u mě moc ovací neposbírá. Jediné, co se dá aspoň trochu ocenit, je zárodeček prvotní myšlenky filmu. Zbytek je strašný, Rufus Sewell uplně nejvíc (ovšem jako obvykle).(20.8.2008)

• - V roce 1999 získal film cenu Saturn Award za Nejlepší sci-fi film. (Chatterer)

• - V nemocnici jsou vyvolávána jména "Dr. Benway" a "Mr. Lee", což jsou postavy z knihy Williama S. Burroughse "Naked Lunch". (Chatterer)

• - Filmový debut Melissy George. (Chatterer)