poster

Sluneční stát

 • Slovensko

  Slnečný štát alebo hrdinovia robotníckej triedy

Komedie / Drama

Česko / Slovensko, 2005, 90 min

 • ivishka
  **

  Jsem krajně vykolejena tím, že absolutně nechápu zda se příběh odehrával v devadesátých létech či v současnosti. Je ovšem smutné to, že muži od rodiny přišli o práci, ale rozebrat zrovna příběh toho nejnudnějšího nebylo moc chytré. Ostatně zasmála jsem se trochu až těsně před závěrečnými titulky, takže kategorie komedie mi nepřijde příliš upřímná a vhodná. Chcete se zasmát? Tak zapomeňte na naprostou většinu českých filmů, protože náš humor už asi dost přituhuje jako zchladlý puding v lednici. Oceňuji potenciál příběhu, kameru a výkon Oldřicha Navrátila.(13.7.2013)

 • Hal_Moore
  ****

  Přijemny filmeček z Ostravska, kde se nehraje na nějake velke techtle mechtle, ale na normalni životy normalnich občanu z tej nižši třidy. Tož takovy Igor Bareš je Ostravak jak poleno, ten nemusi nic hrat, ten stači jen na place stat. Sem tam někomu po hubě dat. I když de jen o barvoslepeho cigana. Ten Navratil taky neni špatny, tož nebyl vidět tak často jako Bareš ale co, hlavně že nic nekazil. A vubec, nikdo nic nekazil. Cele je to take přijemne, po skončeni zustal blaženy škleb na tvaři. Tož ale cosik mi tam k tej pate hvězdě chybělo. Možna to bylo moc kratke, možna se tam zbytečně cpala komedie, jako drama by byl film lepši. Co už, čtyry hvězdy taky neni malo, ne? Pyčo(28.8.2008)

 • Mr.Apache
  ***

  Sympatické a výrazné herecké výkony, sympatický film, na který jen tak nezapomenete (zvláště pokud znáte Ostravu). Škoda úplně nesmyslného závěru, který všechno předchozí těžce sráží: parta ostravsko-slovenských robotníků by takto na veřejnosti, navíc ve dne, nikdá neskákala, to mi věřte. A za střízliva už vůbec ne.(19.2.2009)

 • Pacco
  *****

  Ještě teďka rozdejchávám.. je tam kolik věcí na zamyšlením, tolik nápadů, dokonale propracovaný scénář, příběh, který je až dokumentárním obrazem skutečnosti, se všemi jejími šedostmi, starostmi, špatnými volbami, lidskou závistí, malostí, hloupostí. Nejde se na něj jen dívat, musíte ho prožívat. A další plus, Šulík nám nechává volný prostor na otázku “Kde je chyba?“. Jsou původci svých strastí sami přestavitelé nebo je to chyba systému (zkorumpovaného, kapitalistického..), to ať posoudí divák sám/doba. Líbí se mi, že nám tu nikdo necpe svoje názory typu: “On byl chudáček vyhozenej z fabriky a ti buržoustičtí kancelářožrouti nad zlomili hůl.“. Však on má, chudáček taky máslo na hlavě. A i s ním táhne svou káru dál, jako my všichni, jednou nahoře, pak na dně, jindy v rovince. Jaký si to uděláš, takový to máš. ..musí se žít, ruce jsou zbraně, srdce je štít..pardon, mluví ze mě (nejenom Wolker). Jsem jenom ráda, že nejsem U/uhlím z Ostravy...(20.6.2006)

 • Snorlax
  ****

  Příjemně udělaný film, v němž Ostrava působí málem romanticky. Takže jedna hvězdička navíc za umělecký dojem.(24.3.2012)

 • - Kameraman Martin Štrba a skladatel Vladimír Godár pracovali s režisérem Šulíkem na všech jeho sedmi celovečerních filmech. (imro)

 • - Anglický název snímku je „The City of the Sun or Working Class Heroes“. (imro)

 • - Původní scénář se odehrával v Bratislavě, ale kvůli nedostatku financí se musela výroba přesunout do Ostravy. (imro)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace