Sluneční stát

Slnečný štát alebo hrdinovia robotníckej triedy

Komedie / Drama

Česko / Slovensko, 2005, 90 min

• ivishka

Jsem krajně vykolejena tím, že absolutně nechápu zda se příběh odehrával v devadesátých létech či v současnosti. Je ovšem smutné to, že muži od rodiny přišli o práci, ale rozebrat zrovna příběh toho nejnudnějšího nebylo moc chytré. Ostatně zasmála jsem se trochu až těsně před závěrečnými titulky, takže kategorie komedie mi nepřijde příliš upřímná a vhodná. Chcete se zasmát? Tak zapomeňte na naprostou většinu českých filmů, protože náš humor už asi dost přituhuje jako zchladlý puding v lednici. Oceňuji potenciál příběhu, kameru a výkon Oldřicha Navrátila.(13.7.2013)

• Zíza

Já prostě nemám ráda takovéhle české filmy o přesně takovémhle typu českých lidí.(3.9.2010)

Ještě teďka rozdejchávám.. je tam kolik věcí na zamyšlením, tolik nápadů, dokonale propracovaný scénář, příběh, který je až dokumentárním obrazem skutečnosti, se všemi jejími šedostmi, starostmi, špatnými volbami, lidskou závistí, malostí, hloupostí. Nejde se na něj jen dívat, musíte ho prožívat. A další plus, Šulík nám nechává volný prostor na otázku “Kde je chyba?“. Jsou původci svých strastí sami přestavitelé nebo je to chyba systému (zkorumpovaného, kapitalistického..), to ať posoudí divák sám/doba. Líbí se mi, že nám tu nikdo necpe svoje názory typu: “On byl chudáček vyhozenej z fabriky a ti buržoustičtí kancelářožrouti nad zlomili hůl.“. Však on má, chudáček taky máslo na hlavě. A i s ním táhne svou káru dál, jako my všichni, jednou nahoře, pak na dně, jindy v rovince. Jaký si to uděláš, takový to máš. ..musí se žít, ruce jsou zbraně, srdce je štít..pardon, mluví ze mě (nejenom Wolker). Jsem jenom ráda, že nejsem U/uhlím z Ostravy...(20.6.2006)

• - Na 18. ročníku přehlídky českých filmů Finále Plzeň získal snímek hlavní cenu Zlatý ledňáček v kategorii nejlepší celovečerní film. Zároveň byl vybrán do soutěže celovečerních filmů na aktuální ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. (imro)

• - Kostel, který hlavní hrdinové filmu vykrádají, se nachází v Karviné-Loukách a je jediným pozůstatkem kdysi běžně osídlené vesnice, která musela v souvislosti s těžbou černého uhlí zmizet. (Zilin)

• - Kameraman Martin Štrba a skladatel Vladimír Godár pracovali s režisérem Šulíkem na všech jeho sedmi celovečerních filmech. (imro)