Stopařův průvodce po Galaxii

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Stopárov sprievodca po Galaxii

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2005, 104 min

Klasický příklad filmu, který má očividně námět slibující neskutečné možnosti, ale nevyužije tak docela potenciál. Douglasova fantazie dýchá z filmu koňskou dávkou a je to právě ona, která ho vynáší nad průmrnou zábavu - je vhodné podotknout, že právě pasáže, jenž byly přidány do filmu navíc (oproti knize), jsou těmi nejslabšími... Herecké výkony slušné až výborné (scénarista postavy sice nijak zvlášť nerozepsal, ale většina to utáhne na svém charizmatu, Sam Rockwell třeba vystřihl Zaphoda senzačně) .. závěrečný titulek "fof Douglas" je tedy nakonec sice nejspíš upřímný, ale kdyby natáčení dostal do ruky někdo trochu schopnější, mohl by panu Adamsovi natočit pomník lepší... Vogoni byli dokonalí (nejhorší střelci ve vesmíru:-) ), podruhé jsem si tady všiml (po Almost Famous) zajímavé Zooey Deschanelové (chvíle kdy se promenáduje po lodi v brýlých, bílé košilce a modrých kalhotkách patří k těm nejzajímavějším ve filmu :) a Martin Freeman dokázal, že svým Timem z The Office ještě zdaleka neřekl poslední slovo. 70%(26.6.2006)

Je nepředstavitelně obtížné hodnotit film podle vaší nejoblíbenější knížky. Zvlášť když je to film ne dost dobrý na nějaké ódy a zároveň ne tak špatný, abych ho mohl přirovnat k vogonské poezii. Má spoustu skvělých momentů, ale taky mnoho pasáží k vystřihnutí. Na jednu stranu funguje jako samostatný příběh a na stranu druhou zaráží svou nekompaktností a častou zmateností (i pro fandy knižní předlohy). Nevyšel ani nešikovný pokus o naroubování romantické zápletky vrcholící trapným happy endem. Paradoxně, avšak nepřekvapivě, jsou nejvtipnější čtené úryvky z knihy. Kdyby je někdo vydal jako audionahrávku, efekt by zůstal stejný. I když... maniodepresivní Marvin s hlasem Alana Rickmana nemá chybu. Nepochopitelná pro mne byla úroveň triků oscilující od „děsné“ po „perfektní“. A vůbec celý filmový Stopař budí schizofrenní dojem. Místy sranda k popukání, místy nuda k neuvěření. Výsledek je překvapivě takový, že bych rád někdy viděl druhý díl. Sám nevím proč, možná to bude "cítitelnou" přítomností osoby Douglase Adamse... . Adams si ale nezaslouží tak průměrný film. No, nevím. Nejsem zklamaný a přesto cítím hořkost z promarněné příležitosti. Nejlepší je zapomenout na nepřekonatelnou knížku (knížky) a prostě sledovat zábavné britské sci-fi. 75% P.S: Asi v polovině závěrečných titulků se skrývá ještě jedna povedená animace ze Stopařova průvodce. Zajímavé komentáře: kiddo, DaViD´82, Rex Mundi, lewwin, El Loco(7.1.2006)

Myslím že lidem, kteří neznají knížku bude několik věcí nejasných a nemůžou některé docenit. Já jí dočetla asi 14 dní před shlédnutím filmu, takže jsem se na jednu stranu v ději neztrácela, ale na druhou stranu spousta věcí mi tam chyběla a některé mi naopak přišly moc doslova zfilmované. Ale vtipné to je, ducha knížky to jakž takž drží, Marvin je krásně depresivní, takže ode mě přesně 70%.(25.2.2006)

• Dadel

Přestože originál je poměrně hodně vtipná knížka, tento film je vtipný poměrně málo, a to i v případě doslovně převzatých vtipů. Obecně se knihy, které nemají pořádný nosný příběh, ke zfilmování moc nehodí a výsledek je mírně řečeno chaotický slepenec, který je po všech stránkách horší než starý TV seriál. Vlastně ne po všech stránkách - film má lepšího Marvina. To ale nestačí.(11.11.2005)

Povedlo se to nad má očekávání a i když jsem párkrát zívl, můj dojem z předělávky mé nejoblíbenější knižní série je přeci jenom poměrně skvělý. Filmu nechybí opravdu vtipné pasáže, povedené triky (jsem totiž rád, že konečně na ně někdo šel trošku jiným způsobem) a pár charismatických herců a strojů. Pevně věřím, že se dočkám (e) dalších dílů, i když je nekonečně nepravděpodobné, že by přispěl svou troškou do mlýna i sám Douglas...(4.8.2005)