Stopařův průvodce po Galaxii

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Stopárov sprievodca po Galaxii

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2005, 104 min

Stopařův průvodce po galaxii je velmi pozoruhodná kniha, která nahradila ,,Galaktickou encyklopedii“ jako zdroj všeho vědění. Je totiž levnější a má na obálce nápis NEPROPADEJTE PANICE..... O tom, jak byla planeta Země zničena, ale nakonec se vlastně nic tak špatnýho nestalo! Občas vtipné, občas filozofické, ale každopádně chrlící přemíru informací, že obyčejný smrtelník občas nestíhá všechno pobrat. Víme totiž o podstatě vesmíru stejně tolik, jako květináč Petunií. Důvodem proč vidět SPPG může být nejen (špičkovej!) maniodepresivní robot Marvin, ale hlavně odpověď na otázku, zda-li MÁ ŽIVOT SMYSL? Vše, co jste kdy chtěli vědět..... byla větší prdel. Zde se víc než na dávku britského humoru připravte na příděl meziplanetárních informací, které se jednou můžou hodit. Stejně jako ručník. Cože? Vy ho u sebe nemáte? Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Nechápu, proč máme víc naslouchat delfínům. 2.) Na co nepozemšťan balí holky. 3.) Neznám otázku na odpověď ,,42“. 4.) Chci vědět, co si myslí Vorvaň Obrovský vysoko nad povrchem cizí planety v průběhu pádu. PŘÍBĚH **** HUMOR *** AKCE ** NAPĚTÍ * Víte že? Film vznikl podle knihy The Hitchhiker's Guide to Galaxy a kniha zase podle rozhlasové hry?(20.9.2010)

Knížka je jiná knížka je lepší, což ovšem neznamená, že by film byl špatný, naopak. Garth Jennigs se Stopařova průvodce zhostil velice elegantně, ať jde o výtvarnou stránku (kosmické lodě jsou k sežrání) nebo o přidané a odebrané věci z knížky, protože když je něco tak crazy tak tomu úpravy neublíží. Třeba obsazení Mos Defa je skvělý tah, sice Ford nemá bejt černej, ale co na tom, protože je ztvárněný tak jak jsem si ho představoval (ty skvělé věci s ručníkem) narozdíl od nesympatického chlápka v adaptaci Stopařova průvodce od BBC. Sam Rockwell rulezzzzz a i to velice zajímavé dvouhlavé řešení jsem jaksi přenesl přes srdce. Martin Freeman je naopak přesně knižní Arthur a pro tu roli se narodil. No a Marvin to je dokonalost sama. Tento film se ale asi bude líbit jen určité části lidí, protože takovej hardcore snese jen málokdo.(7.7.2005)

Konečne inteligentná komédia s bezchybnými výkonmi (okrem hl. predstaviteľa, to však absolútne nevadí, pretože všetky haluze sa odohrávajú v jeho prítomnosti) a na rozpočet prekvapivo slušnými trikmi (cesta vo vysokozdvižnom vozíku cez orbitálnu stanicu atď. bola fantastická). Skvelé hlášky, absolútna fantasmagória, striedavo som vyvaľoval oči a neveril čo sa predo mnou deje a popri tom sa skvele bavil. Myslím si, že knižná predloha (nečítal som ju) dostala film vo viac než kvalitnom spracovaní.(29.5.2005)

Knihu jsem nečetl, ale už podle filmu soudím, že autor musel mít sakra velkou představivost. Bohužel ale film má spoustu hluchých míst, které se střídají s těmi geniálními (-Myslím, že jsem gauč. -Znám ten pocit… ) Takže tentokrát se budu tak trochu držet všeobecného davu a dám 3 hvězdy s tím, že Zooey Deschanel a Martin Freeman se zasloužili minimálně o jednu. Minimálně.(19.7.2009)

Neslané a nemastné, s několika zábavnějšími momenty a řadou slabších chvilek. Z herců mě výrazněji zaujal snad jen Sam Rockwell, celkově je tenhle film ve srovnání s knihou asi tak 100x horší, přesto to stále ještě stačí na 3 hvězdičky, i když s odřenýma očima, éééé, ušima.(18.6.2006)

• - Nad adaptací slavné trilogie o pěti dílech se uvažovalo už roku 1982 a jako producent tehdejší pokus zastřešil Ivan Reitman. Forda Prefecta měli ztvárnit Bill Murray nebo Dan Aykroyd, který však prišel s nápadem na Krotitele duchů (1984), a tak se nakonec dostalo jen na ně. (imro)

• - Na vogonském úřadě Arthur ve frontě míjí robota, který je Marvinem z původního seriálu (1981). (montana_cz)

• - Film je v pořadí devátým zpracováním Stopařova průvodce. První byla rozhlasová hra, živá nahrávka na albu, kniha, TV seriál, počítačová hra, divadelní šou, komiks a ručník. (imro)