Stopařův průvodce po Galaxii

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Stopárov sprievodca po Galaxii

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2005, 104 min

Neslané a nemastné, s několika zábavnějšími momenty a řadou slabších chvilek. Z herců mě výrazněji zaujal snad jen Sam Rockwell, celkově je tenhle film ve srovnání s knihou asi tak 100x horší, přesto to stále ještě stačí na 3 hvězdičky, i když s odřenýma očima, éééé, ušima.(18.6.2006)

Tak tahle adaptace mě zaujala už tím, že se tvůrci pokusili o nemožné. Ono zfilmovat knížku, která ve spoustě částí nedává smysl a je postavená na parodii to už musí chtít slušnou odvahu. Ale podle výsledku to vypadá, že Jennings ji má. Naprosto odzbrojující anglický humor, který opravdu můžu, stejně jako Martina Freemana a jeho kreace, Mos Def na rapera taky ujde. Ovšem jestli někdo opravdu vyčnívá z řady, tak je to Marvin. To co dokázal vytvořit Alan Rickman svým hlasem je opravdu úžasné a Marvin se okamžitě stal jednou z mých nejoblíbenějších postav. Dalo by se říci, že stopař je sice tak trochu blbost (on jí taky trochu je), ale je vytvořena s naprostým nadšením a díky tomu dokáže příjemně překvapit.(14.6.2006)

• Dudek

Knižní pentalogie Stopařův průvodce po Galaxii je pentalogie se řadí mezi má nejoblíbenější díla, proto jsem k filmu přistupoval dost opatrně. Měl jsem strach, to ano, protože knihu označuji za nezfilmovatelnou, jsou v ní totiž situace tak absurdní a nepopsatelné, že jejich přenesení do vizuálního formátu prostě nemůže vyjít, na druhou stranu správně pochopený přáběh mohl autory nakopnout tím směrem, kterým bylo potřeba. No nebudu nic tajit, filmem jsem byl zklamán hned dvakrát, jednou jako filmový divák a podruhé jako fanoušek knihy, i když jsem byl příjemně překvapen, jak se některé situace režisérovi povedly, třeba Marvin z původního seriálu - viděl jsem jen kus jednoho dílu - byl povedeným oživením příběhu nebo nová postava, kterou před svou smrtí vymyslel sám DNA - ano, myslím tu, kterou hrál John Malkovich. Sledování filmu bylo spíše než radostí utrpením, cítil jsem totiž značné rozpaky, jakoby se tvůrci nemohli dohodnout jak to či ono pojmout, zdá se, že režisér ke knize přistupoval s respektem, dokonce je z filmu cítit, že je sám jejím fanouškem, to ovšem neznamená, že je schopen natočit dobrý film. Nevyvážený a dost kostrbatý scénář bych označil spíše jako inspirovaný knihou, než podle ní adaptovaný, nejspíše za to může snaha překvapit čtenáře novým poutavějším příběhem, nepovedlo se... Ani herecké výkony nebyly nijak dobré, a to se ještě nezmiňuji o samotném výběru představitelů důležitých rolí. Je mi moc líto, že to dopadlo takhle špatně...(7.3.2006)

rozpočet : $50 million tržby celosvetovo : $104,478,416(6.6.2008)

Knížka je jiná knížka je lepší, což ovšem neznamená, že by film byl špatný, naopak. Garth Jennigs se Stopařova průvodce zhostil velice elegantně, ať jde o výtvarnou stránku (kosmické lodě jsou k sežrání) nebo o přidané a odebrané věci z knížky, protože když je něco tak crazy tak tomu úpravy neublíží. Třeba obsazení Mos Defa je skvělý tah, sice Ford nemá bejt černej, ale co na tom, protože je ztvárněný tak jak jsem si ho představoval (ty skvělé věci s ručníkem) narozdíl od nesympatického chlápka v adaptaci Stopařova průvodce od BBC. Sam Rockwell rulezzzzz a i to velice zajímavé dvouhlavé řešení jsem jaksi přenesl přes srdce. Martin Freeman je naopak přesně knižní Arthur a pro tu roli se narodil. No a Marvin to je dokonalost sama. Tento film se ale asi bude líbit jen určité části lidí, protože takovej hardcore snese jen málokdo.(7.7.2005)