Stopařův průvodce po Galaxii

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

Stopárov sprievodca po Galaxii

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA / Velká Británie, 2005, 104 min

Tak tahle adaptace mě zaujala už tím, že se tvůrci pokusili o nemožné. Ono zfilmovat knížku, která ve spoustě částí nedává smysl a je postavená na parodii to už musí chtít slušnou odvahu. Ale podle výsledku to vypadá, že Jennings ji má. Naprosto odzbrojující anglický humor, který opravdu můžu, stejně jako Martina Freemana a jeho kreace, Mos Def na rapera taky ujde. Ovšem jestli někdo opravdu vyčnívá z řady, tak je to Marvin. To co dokázal vytvořit Alan Rickman svým hlasem je opravdu úžasné a Marvin se okamžitě stal jednou z mých nejoblíbenějších postav. Dalo by se říci, že stopař je sice tak trochu blbost (on jí taky trochu je), ale je vytvořena s naprostým nadšením a díky tomu dokáže příjemně překvapit.(14.6.2006)

Douglas Adams žije! V tomto filme určite! Aspoň mne tento vesmírny opus poskytol skvelý pocit, že sa nám na chvíľu vrátil zo záhrobia, aby nám pošepkal do uška, že jeho duch je tu stále s nami - pokiaľ budeme užívať život plnými dúškami a nezabudneme na kúsok z jeho odkazu pre ľudstvo - a síce, že život je často tragický, to však neznamená, že sa nenájde príležitosť vysmiať sa mu do tváre. Čítala som niekoľko názorov na filmové spracovanie Stopárovho sprievodcu po Galaxii a všetky boli prinajlepšom triezve. Išla som teda do kina s toleranciou nastavenou na maximálny výkon - ale nebolo to potrebné. Som veľmi spokojná, bavila som sa výborne a Douglasovu prítomnosť som cítila takmer z každej minúty filmu. Na scenári sa napokon podieľal a z môjho pohľadu sa napriek istým zmenám, novinkám a nečakaným kombináciám dejových súvislostí tvorcovia ani na chvíľu Adamsovmu odkazu nespreneverili a zachovali ducha jeho diel. Čo na tom, že témy neznalí mu vyčítajú epizódnosť a skalní adamsovci odchýlky od originálu? Nebuďme obmedzení a nebuďme hnidopišskí - ja som skalný adamsovec a užila som si to na plné gule! Martin Freeman ma svojím hereckým výkonom tak obrovsky a príjemne prekvapil, že mi doslova urobil radosť. Už dávno som taký fajn pocit z novoobjaveného herca nezažila. Jeho reakcie boli krásne prirodzené a zároveň komické. Angličan a stopár každým cólom. Bill Nighy bol takisto úžasný a Sam Rockwell ako Zafod bol výber par excellence. Aj keď občas pôsobí, že prehráva, všetko je to v súlade s obnoveným Zafodovým imidžom. A vôbec - dúfam, že budú pokračovania!(13.6.2005)

Tenhle film si clovek uzije, kdyz splni zhruba tak tri veci. Nesmi od filmu nic moc ocekavat, nesmi znat knizni predlohu a nesmi predtim videt vynikajici serial. Ja serial videl a tohle bylo o dost horsi. Fakt to vypadalo, jak kdyz Garth Jennings dostal spoustu prachu a hral si, takze hyri spoustou vybornejch napadu a tudiz je nekolik scen fakt vtipnejch a spousta hlasek pobavi, ale zaroven tu chybi nejakej vyraznejsi pribeh nebo neco, aby byl film vic kompaktni. Takle film proste jen tak plyne a obcas se tu objevi nejakej vtip a opravdu vyjimecne nejaka ta akce. Coz ovsem neznamena, ze bych se nejak nudil, jen to proste neni nejaka zabavna jizda. Hodne se povedli triky, ktery sice nejsou dokonaly, ale pusobi fakt nadherne a ani herci nejsou nejhorsi, nejvic me asi zaujal Sam Rockwell a Bill Nighty, i kdyz i ostatni nehrajou spatne. Ne ze by se jednalo o spatnej film, jen je to proste takovy o nicem, v tomhle mel serial vyhodu, ze nekolikadilna kniha se proste lip vejde do serialu, nez do 90 minut dlouheho filmu.(21.9.2006)

Pre niekoho to môže byť úplná volovyna. Pre niekoho zas skvelá komédia. Pre mňa zas niečo, čo obsahovalo tak prepracovane vyjadrené myšlienky, že som sa od úžasu nevedel ani smiať ani vypnúť sprostý BS Player. Stalo sa niečo iné. Začal som zhánať knižky pána Douglasa Noela Adamsa, ktrorý tieto myšlienky napísal. Myšlienky, ktoré sú strašne ,,ďaleko,,. Mimochodom postava Marvina by nemohla byť nominovaná na sošku. On je totiž od pozemských hercov ešte ďalej, a tak by nikto iný nemal ani kapku šance... :D(2.3.2009)

• Dadel

Přestože originál je poměrně hodně vtipná knížka, tento film je vtipný poměrně málo, a to i v případě doslovně převzatých vtipů. Obecně se knihy, které nemají pořádný nosný příběh, ke zfilmování moc nehodí a výsledek je mírně řečeno chaotický slepenec, který je po všech stránkách horší než starý TV seriál. Vlastně ne po všech stránkách - film má lepšího Marvina. To ale nestačí.(11.11.2005)