Štěstí

Komedie / Drama

Česko, 2005, 100 min

Tenhle film má IMHO jako jeden z mála porevolučních filmů šanci se zařadit mezi perly české kinematografie. Je to trochu překvapující, když uvážíme, že se zachází se stejnými rekvizitami, jaké jsou pro dnešní tvorbu typické a při kterých se už člověk neubrání pozvednutí obočí: plejáda osvědčených herců, příběh rozebírající těžký život tří chudáků, obyčejných lidiček. Jenže je tu jistý podstatný rozdíl: tohle není hořkosladké lízátko vylepšované laskavým humorem a sentimentalitou. Tenhle příběh si zachovává punc syrové reality, studené, depresivní a ošuntělé, odehrává se přímo před vašima očima. Film zde neslouží jako ukázka hlavního okamžiku života postav, ty nějak žily předtím a stejné peripetie budou řešit i potom (což na konci umožňuje s vědoucím úsměvem doufat, že někde za závěrečnými titulky to přece jen dopadne dobře). Opravdovost podtrhují zejména dlouhé scény bez střihu, kdy jsou všichni představitelé nasáčkovaní do jediného záběru a musejí věrohodně uhrát změny emocionálních stavů. A značně v tom pomáhá i civilnost a obyčejnost dialogů a postav: když se někdo z nich pokouší o vyjádření svých citů a myšlenek, většinou to působí stejně toporně a neuměle jako v reálném světě. Se slzami nebo odhalováním nitra postav se zbytečně neplýtvá, a tak když se Liška na konci rozpláče, působí to mnohem silněji. Jejich city nejsou divákovi naservírovány přímo pod nos, musíte se jich dohadovat z jejich konání, pohledů a výrazů; asi jako když sledujete někoho, kdo sedí vedle vás. Pro mě zkrátka jeden z letošních nejsilnějších filmových zážitků.(16.10.2005)

Teraz neviem, či šťastie alebo nešťastie, no to asi nie je podstatné. Cez tento, podľa môjho názoru, celkom vydarený Slámov film cítiť silný sociálny motív. Život v panelákovej džungli, zahmlené sídliská pošahané ľudské osudy...Všetko je stvárnené bez príkras, len v ľudskej prirodzenosti. Film má aj svoju hĺbku, čo mnohým filmom práve chýba. Veľkú zásluhu tu majú hlavne herci - Tatiana Vilhemová zapôsobila svojim nevinným kukučom, Aňa Geislerová zaslúžene stvárnila nevďačnú mrchu, Pavel Liška uveriteľne prirodzený... Avšak celková pachuť filmu je veľmi trpká a pre mňa vyznieva až príliž depresívne.(17.4.2007)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,377,609(30.10.2008)

• paascha

Stále stejná nuda s Liškou, co koktá, Aňou, co sere a Táňou, co...ale co, když to někoho baví?(15.10.2007)

• Morien

Tenhle film ve mně vyvolal takové znechucení, že jsem v podstatě absolutně bezradná, jak to mám ksakru udělat s hvězdičkami. Na filmu jsem neviděla nic, za co bych je udělila, ale zase mi nepřijde úplně vhodné tam vrazit odpad. Uvažovala jsem nad dvěma, ale potom jsem naznala, že ty dávám ještě filmům, které se mi líbí. To se o Štěstí rozhodně říct nedá. Já prostě nerada vidím ty namaskovaný pražáky jak šaškujou na polorozpadlým sídlišti a hrajou "obyčejného" člověka.(11.1.2010)