poster

Štěstí

Komedie / Drama

Česko, 2005, 100 min

 • Tetsuo
  **

  Jeden z vůbec nejzákeřnějších (nejenom) českých filmů. Ukrývá se za všeobecný humanismus, ale v zásadě oslavuje chudobu jako nejlidštější, nejupřímnější a nejsprávnější způsob života. Nutí diváky v luxusních multiplexech a u domácích kin plakat nad tím, jak by bylo krásné být chudými a proto čistými lidmi. _____ Extrém vydává za obyčejnost, poddanost špatné sociální situaci za čestnost, mravnost až svatost. Možná to zní příliš drsně, ale toto dílo je příkladem "otrocké morálky", naprosté neochoty vzepřít se a jen přijímat a být smířený. A to jde samozřejmě jen o postavy v příběhu. ________ Z hlediska umělce- tvůrce je to ještě mnohem horší. Bohdan Sláma si pravidelně vybírá tematiku společenského okraje, ale přitom zásadně odmítá ukázat příčiny, proč lidé nějak žijí. Větší umělecké selhání asi neexistuje. ______ Zde je navíc zabaleno do falešných kliček (melodramatická láska, figurkaření) a až podezřelého nezájmu o detaily skutečného života (takhle to s opuštěnými dětmi zkrátka nechodí; kde berou ti chuďasové neustále peníze na drahé opravy domu atd.). ________ Štěstí je příklad vysněného echt-českého filmu, o jakém se vyučuje na jedné ze dvou frakcí na FAMU - taková ta "člověčinka se srdíčkem". Pro mě osobně další důvod k tomu, proč nemít rád současnou českou kinematografii.(24.4.2006)

 • EdaS
  *****

  Velice silný a působivý film, který zbytečně neustupuje a nepodlézá vkusu masového diváka. Celý příběh skutečně působí realisticky a důvěryhodně. Určitě tomu pomáhají skvělé herecké výkony, zvlášť trio Vilhelmová-Liška-Geislerová předvádí své maximum. Od Návratu idiota je to asi nejlepší český film, co jsem viděl. Neobyčejný zážitek, neokázalá krása!(20.9.2005)

 • Darren
  ****

  Velmi jsem se na Štěstí těšil, přinejmenším jsem byl jako mostečák zvědav jak zde bude tento kraj představen. Nikterak pozitivně, věřte že i tady se dá žít relativně v klidu a pohodě stejně jako všude jinde, ale to teď je zcela vedlejší. Štěstí, jako film, totiž očekávání naplnilo a stalo se, minimálně pro mě určitě, nejlepším českým filmem roku 2005. Určitě není bez chyb, je na něm příliš poznat že se hodně stříhalo a o ději se rozhodovalo v průběhu natáčení, což potvrdí množství nepoužitých scén mezi bonusy na DVD. Například proměna postavy, kterou ztvárňuje Anna Geislerová není úplně ideálně vystavěna. Přesto se nakonec podařilo natočit film poměrně slušně jako celek fungující, ve kterém je možné vychutnat si české herecké špičky v nejlepší formě a prožívat s jejich postavami velice citlivý příběh. "Bonusem" je potom pár scén působících skutečně velmi silně, doslova vyvolávajících emoce, s čímž se u českých filmů zase tak často nesetkávám a proto za to panu Slámovi děkuji. Od Divokých včel ušel pořádný kus vpřed.(31.3.2006)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Na začátku filmu, při scéně, kdy pár souloží na tzv. stavbě u poutě, se ve skutečnosti jedná o nedokončenou budovu klinky v Mostě. (Pulos)

 • - Scény na psychiatrickém oddělení jsou natáčeny v mostecké nemocnici. (Pulos)

 • - Na festivalech v San Sebastianu, Anges, Athénách a Montrealu oceněn jako Nejlepší film. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace