Štěstí

Komedie / Drama

Česko, 2005, 100 min

Český Lev 7 : Nejlepší film, Režie, Herec HR - Pavel Liška, Herečka HR - Tatiana Vilhelmová, Herečka VR - Anna Geislerová, Kamera, Scénář + 2 nominace: Herec VR - Bolek Polívka, Zvuk(26.2.2006)

Sonda Bohdana Slámy do života dvou obyčejných lidí mezi nimiž přeroste kamarádství v opravdovou lásku. Krutý a emocionální příběh se bezesporu dotkne valné většiny z nás. Pavel Liška předvádí naprosto perfektní výkon a určitě se jedná o jeden z našich největších současných talentů. Tatiana Vilhelmová nezůstala o moc pozadu a stejně jako Pavel Liška v mužské kategorii, si odnesla Českého lva za nejlepší výkon v hlavní roli. O tom, že Anna Geislerová ja skvělá herečka určitě nikdo nepochybuje a rolí psychicky narušené Dáši to jen potvrzuje (Čský lev za vedlejší ženský výkon). Bohdan Sláma už svým předchozím Divoké včely naznačil, že se na režisérské židličce objevil nebvyklý talent. Štěstí je důkaz, že čas od času se v našich kinech objeví film, který je schopný uspět i v mezinárodním měřítku........(16.3.2008)

S Bohdanem Slámou je to těžké - na jednu stranu má vyhraněný originální rukopis a dokáže si vybírat taková témata a nahlížet na ně z takového úhlu, jakého ostatní čeští filmaři nejsou schopní, na druhé straně mi s výjimkou jeho posledního snímku Venkovský učitel, který jsem konečně mohl ohodnotit absolutním počtem, přišly jeho předchozí kousky scénáristicky nedotažené, a stejně tak tomu je v případě Štěstí. Sláma má smůlu, že netočí o dalekých zemích, ale o české společnosti a v ní to zkrátka např. s opuštěnými dětmi nechodí a ani nemůže chodit tak, jak popisuje. Navíc některá rozhodnutí a citové projevy hlavní hrdinky nepřijdou věrohodné. Jinak zájmu zahraničních festivalových porot a kritiků se není co divit, Sláma dokáže např. lásku popisovat tak, jak to v příbězích od pana Vieweiga nebo nedej bože Báry Nesvadbové nikdy nenajdeme. Dobře ví, že láska obsahuje soucit, odříkání a spoustu dalších emocí. Některé momenty, jako smíření s umírající sestrou, jsou maximálně dojemné a samy o sobě by zasloužily o dvě hvězdičky víc. Celkový dojem: 65 %.(11.10.2010)

„Ty si príliš mäkkosrdcový. Sa na to musíš vysrať." Jeden z minima českých filmov, ktorý pokladám za majstrovský. Ak mu k dokonalosti niečo chýba, je toho skutočne iba málo. Sláma je poriadny režisér a scenárista, dokáže zdanlivo obyčajný príbeh obohatiť tuctom myšlienok naraz v jednej scéne. Je pravda, že na scenári sa dalo zapracovať o čosi lepšie (zdanlivo kľúčová postava Anny Geislerovej brzdí tempo a narúša celistvú atmosféru) a že Bolek Polívka na seba svojou „slávnou tvárou“ strháva zbytočnú pozornosť. Ale film má úžasnú atmosféru „civilizačnej daždivej poetiky“ a to, čo predvádzajú Liška s Táňou Vilhelmovou (ale i Huba či Kronerová) je fenomenálne. Film sa zadrie pod nechty a rovnakou vierou zabaví ľudskosťou, ako zmrazí (tiež ľudskosťou). Nasledujúci Slámov DEDINSKÝ UČITEĽ bol podľa mňa poriadnym krokom dozadu, škoda. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/165918/Stastie-100.html(20.5.2007)

Drama, kde jsem se ze začátku v příběhu ztrácel, ale v půlce jsem se do něj dostal a měl jsem možnost sledovat výborné herecké výkony A. Geislerové nebo P. Lišky. Jako cenu za nejlepší český film za rok 2005 si nejspíše opravdu zasloužil, i když bych ho spíš dal Příběhům obyčejného šílenství. Celkově se mi film jevil příběhově ne příliš zajímavě, ale nakonec vše dopadlo tak jak jsem očekával. Na tři hvězdičky je to akorát. Rok 2005 se v Čr filmově moc nevyvedl.(16.7.2006)