Štěstí

Komedie / Drama

Česko, 2005, 100 min

• igi B.

Motto: Sláma v botách, holý neštěstí... . . . B.S. je mistr výroby dlouhohrajícího filmu na základě prostoduchého scénáře, zaplněného všenictunicnanic ne(na)říkajícími dialogy a poslepovanými scénami z natáčení. Navíc je tenhle film coby příběh >z reality< falešný až běda. Ale chápu všechna ta vysoká hodnocení zde na čsfd, přepnout si jednou za čas mozek z českých telenovel a estrád (a většinové debilní euro-americké produkce) na těch našich >čstv< stanicích na Slámu nejspíš vzbuzuje v uživatelích pocit až jakéhosi spiklenecky nezávislého a intelektuálního vyvrcholení... Smutné... ;o/ . . . Jinak, co mi ale na tomto filmu opravdu pilo krev, bylo to ubohé - a velmi časté - opakování slov i celých vět (u mnoha postav! - ne že by to bylo dáno třeba konkrétní rolí) v dialozích. Dle mého to svědčí i o tvůrčí bídě B.S. coby scénáristy. Vyplnit to prázdno v celé té >celovečrnosti< planým žvaněním... Ale zase ten dvojtej honorář, že... °-/ . . . A tak co zbývá dodat. Tohle >štěstí< je filmařským neštěstím, zrodu možným (a adorovaným) snad jen v tom našem čudláckém kulturním prostoru. A je úplně jedno, že se kluci a holky poplácají po ramenou. - - - P.S. Nedávno jedna (zde hrající) z hvizdiček té naší pisskultury svěřila se s jistým pohrdáním v jednom rozhovoru, že ONA teda by do toho Hollywoodu jako že NIKDY... No - asi že je na to moc velká úmělkyně, že... Osobně si ale myslím, že dobře ví, že by tam nejspíš chcípla hlady, ev. skončila ve >velkofilmech< Uwe Bolla... :o] - - - P.P.S. Štěstí! http://www.csfd.cz/film/8575-stesti/(25.3.2007)

S Bohdanem Slámou je to těžké - na jednu stranu má vyhraněný originální rukopis a dokáže si vybírat taková témata a nahlížet na ně z takového úhlu, jakého ostatní čeští filmaři nejsou schopní, na druhé straně mi s výjimkou jeho posledního snímku Venkovský učitel, který jsem konečně mohl ohodnotit absolutním počtem, přišly jeho předchozí kousky scénáristicky nedotažené, a stejně tak tomu je v případě Štěstí. Sláma má smůlu, že netočí o dalekých zemích, ale o české společnosti a v ní to zkrátka např. s opuštěnými dětmi nechodí a ani nemůže chodit tak, jak popisuje. Navíc některá rozhodnutí a citové projevy hlavní hrdinky nepřijdou věrohodné. Jinak zájmu zahraničních festivalových porot a kritiků se není co divit, Sláma dokáže např. lásku popisovat tak, jak to v příbězích od pana Vieweiga nebo nedej bože Báry Nesvadbové nikdy nenajdeme. Dobře ví, že láska obsahuje soucit, odříkání a spoustu dalších emocí. Některé momenty, jako smíření s umírající sestrou, jsou maximálně dojemné a samy o sobě by zasloužily o dvě hvězdičky víc. Celkový dojem: 65 %.(11.10.2010)

• Morien

Tenhle film ve mně vyvolal takové znechucení, že jsem v podstatě absolutně bezradná, jak to mám ksakru udělat s hvězdičkami. Na filmu jsem neviděla nic, za co bych je udělila, ale zase mi nepřijde úplně vhodné tam vrazit odpad. Uvažovala jsem nad dvěma, ale potom jsem naznala, že ty dávám ještě filmům, které se mi líbí. To se o Štěstí rozhodně říct nedá. Já prostě nerada vidím ty namaskovaný pražáky jak šaškujou na polorozpadlým sídlišti a hrajou "obyčejného" člověka.(11.1.2010)

Scénář: Bohdan Sláma .. Bohdan Sláma netočí veselé filmy. Po Divokých včelách opět zasadil příběh do prostředí, kde není nouze o nešťastné lidské osudy. Depresi dávkuje ve velkém. Kamera je výborná, dlouhé záběry se u nás často nevidí. Příběh je napsaný dobře, s velkou dávkou realismu. Nejdůležitější element českého filmu, herci, celek skvěle drží velmi vysoko a je až zbytečné někoho vyzdvihovat. Rodinné souznění dvojíce Simona Stašová - Bolek Polívka je nejlepší/nejpravdivější epizodka z filmu.. 75%.(27.4.2006)

Bohdan Sláma mě svou prvotinou vyloženě nenadchl, ba co víc, jeho syrový dokumentaristický styl mě bohapustě nudil. Od Štěstí jsem si tedy nesliboval takřka nic a úvod filmu se odehrával přesně v intencích Slámova zdánlivě nezáživného a střihem nepoznamenaného stylu, který působí anti-iluzivním a nedějovým dojmem. Jenže narozdíl od Divokých včel se po chvíli dostaví vysoká míra ztotožnění s postavami a záhy i zaujetí sice nenápadným a nenuceným, ale o to sugestivnějším příběhem. Studie prostředí je dokonalá a chirurgicky zevrubná, nehostinné Mostecko vytváří pro tragický život hlavních postav souznící kulisu, která pocity vykořeněnosti, opuštěnosti a beznadějné perspektivy jen umocňuje. Slámův film se zaskví výtečnými hereckými výkony, kde mezi precizně obsazenými postavami zazáří zejména trio Geislerová, Vilhelmová, Liška. Posledně jmenovaný konečně zahodil nejapnou masku idiotského klauna a stvořil podle mého vůbec jeden z nejpůsobivějších mužských typů porevoluční kinematografie. Štěstí je studený a sychravý film, naturalistický a nečesaný, doplněný jen minimalistickým španělkovým motivem, který se jako refrén zjevuje uprostřed nehostinného děje, z nějž postupem času nesměle vykvete štěstí, ne to pitomě sentimentální, ale to opravdové. Sláma dokázal na celuloid zachytit nestylizovaný život a jeho snímek díky neobyčejné intenzitě řadím mezi nejlepší filmy vzniklé po roce 1989. Bohdan Sláma dozrává a je radost to sledovat.(4.12.2005)

• - Panelový dům, kde žila postava Anni Geislerové, se nachází v ulici Karla J. Erbena v Mostě. Poznáte ho tak, že má jako jediný panelový dům v Mostě ze strany velké sluneční hodiny. (Pulos)

• - Snímek Bohdana Slámy Štěstí byl natočen v širokoúhlém formátu systému Hawk Scope německé společnosti Vantage Film GmbH, s poměrem stran 2,35:1 - tedy stejný jako standardní americký Panavision. (Trainspotter)

• - Scény na psychiatrickém oddělení jsou natáčeny v mostecké nemocnici. (Pulos)