poster

Štěstí

Komedie / Drama

Česko, 2005, 100 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • kOCOUR
  *****

  Emoce ždímané po litrech, skvělá kamera, skvělý Sláma a jako tečka minimálně pět hereckých výkonů s ambicemi na Českého Lva. Nejlepší a nejpřirozenější český film za poslední tři roky.(29.9.2005)

 • Reiniš
  *****

  Skvělý film, kterému se vyhněte pokud máte špatnou náladu. Sledovat dvě hodiny starosti a beznaděj obyčejných lidí není vážně pro každého. Nejlepší výkon podle mě odvádí Aňa Geislerová, její duševně narušenou Dášu budete nenávidět (nebo litovat) od první chvíle. Duo Liška-Vilhelmová hraje dobře, ale místy jsou trochu nevýrazní. Nakonec se mi do hlavy vryla jedna věta, kterou říká jedna z postav: ,,Lidé si občas ničí své životy sami, ale tady u nás na to mají zvláštní talent…“. S tím musím bohužel souhlasit. Štěstí je prostě skvělé drama, ale jeden takový snímek za rok stačí…(26.3.2007)

 • Boss321
  *****

  Sonda Bohdana Slámy do života dvou obyčejných lidí mezi nimiž přeroste kamarádství v opravdovou lásku. Krutý a emocionální příběh se bezesporu dotkne valné většiny z nás. Pavel Liška předvádí naprosto perfektní výkon a určitě se jedná o jeden z našich největších současných talentů. Tatiana Vilhelmová nezůstala o moc pozadu a stejně jako Pavel Liška v mužské kategorii, si odnesla Českého lva za nejlepší výkon v hlavní roli. O tom, že Anna Geislerová ja skvělá herečka určitě nikdo nepochybuje a rolí psychicky narušené Dáši to jen potvrzuje (Čský lev za vedlejší ženský výkon). Bohdan Sláma už svým předchozím Divoké včely naznačil, že se na režisérské židličce objevil nebvyklý talent. Štěstí je důkaz, že čas od času se v našich kinech objeví film, který je schopný uspět i v mezinárodním měřítku........(16.3.2008)

 • kiddo
  *****

  Tenhle film má IMHO jako jeden z mála porevolučních filmů šanci se zařadit mezi perly české kinematografie. Je to trochu překvapující, když uvážíme, že se zachází se stejnými rekvizitami, jaké jsou pro dnešní tvorbu typické a při kterých se už člověk neubrání pozvednutí obočí: plejáda osvědčených herců, příběh rozebírající těžký život tří chudáků, obyčejných lidiček. Jenže je tu jistý podstatný rozdíl: tohle není hořkosladké lízátko vylepšované laskavým humorem a sentimentalitou. Tenhle příběh si zachovává punc syrové reality, studené, depresivní a ošuntělé, odehrává se přímo před vašima očima. Film zde neslouží jako ukázka hlavního okamžiku života postav, ty nějak žily předtím a stejné peripetie budou řešit i potom (což na konci umožňuje s vědoucím úsměvem doufat, že někde za závěrečnými titulky to přece jen dopadne dobře). Opravdovost podtrhují zejména dlouhé scény bez střihu, kdy jsou všichni představitelé nasáčkovaní do jediného záběru a musejí věrohodně uhrát změny emocionálních stavů. A značně v tom pomáhá i civilnost a obyčejnost dialogů a postav: když se někdo z nich pokouší o vyjádření svých citů a myšlenek, většinou to působí stejně toporně a neuměle jako v reálném světě. Se slzami nebo odhalováním nitra postav se zbytečně neplýtvá, a tak když se Liška na konci rozpláče, působí to mnohem silněji. Jejich city nejsou divákovi naservírovány přímo pod nos, musíte se jich dohadovat z jejich konání, pohledů a výrazů; asi jako když sledujete někoho, kdo sedí vedle vás. Pro mě zkrátka jeden z letošních nejsilnějších filmových zážitků.(16.10.2005)

 • Tetsuo
  **

  Jeden z vůbec nejzákeřnějších (nejenom) českých filmů. Ukrývá se za všeobecný humanismus, ale v zásadě oslavuje chudobu jako nejlidštější, nejupřímnější a nejsprávnější způsob života. Nutí diváky v luxusních multiplexech a u domácích kin plakat nad tím, jak by bylo krásné být chudými a proto čistými lidmi. _____ Extrém vydává za obyčejnost, poddanost špatné sociální situaci za čestnost, mravnost až svatost. Možná to zní příliš drsně, ale toto dílo je příkladem "otrocké morálky", naprosté neochoty vzepřít se a jen přijímat a být smířený. A to jde samozřejmě jen o postavy v příběhu. ________ Z hlediska umělce- tvůrce je to ještě mnohem horší. Bohdan Sláma si pravidelně vybírá tematiku společenského okraje, ale přitom zásadně odmítá ukázat příčiny, proč lidé nějak žijí. Větší umělecké selhání asi neexistuje. ______ Zde je navíc zabaleno do falešných kliček (melodramatická láska, figurkaření) a až podezřelého nezájmu o detaily skutečného života (takhle to s opuštěnými dětmi zkrátka nechodí; kde berou ti chuďasové neustále peníze na drahé opravy domu atd.). ________ Štěstí je příklad vysněného echt-českého filmu, o jakém se vyučuje na jedné ze dvou frakcí na FAMU - taková ta "člověčinka se srdíčkem". Pro mě osobně další důvod k tomu, proč nemít rád současnou českou kinematografii.(24.4.2006)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace