Jeskyně

• Německo

The Cave

Jaskyňa

Horor / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA / Německo / Rumunsko, 2005, 94 min (SE: 97 min)

The CAVE jsem si pustil pozdě večer sám ve tmě s čudlíkem zvuku řádně daleko napravo a hlavně jsem vypnul mozek a bavil se. A heleme se přežil jsem, ujmu na zdraví jsem žádnou taky neutrpěl a fakt jsem se bavil. Potíž filmu číslo jedna je že je označován za horor. Hodilo by se spíš označení akčka s velkorisou dávkou hororových nechutností. S představováním hrdinů se ražiser nijak nes*re. O nikom se během filmu nedozvím skoro nic bližšího. Na druhou stranu herci celkem slušně jedou podle šablon a nikdo není protivný. Navíc kdyby Ripleyová prováděla s vetřelci to samé co jedna z jeskynářek při scéně na skále, tak se Alieni ani zdaleka nemají nárok dožít pěti filmů. Ano monstra jako by z oka vypadli vetřelci, jen kyselinu okopírovatse už režiser bál. Jako bonus umí i lítat a jsou mistrnými plavci. Vůbec The CAVE je vykrádačka jak sviňa, ale zábavná. Akce je hned od začátku dost a je nepřetržitě až do konce. Jen ty střihy jéjej, ale postupně se bud zlepšují nebo jsem si na ně zvyknul. Soundtrack taky sedne. Kdo chce vidět solidní oddechovku ať se nebojí a zkusí tohle. Fakt jsou mnohem větši blbosti na poli hororovém. kdo chce vidět opravdový jeskyňářský horor ať si pustí The DESCENT.(22.8.2006)

• choze

Ve stejném roce jako Briti natočili PÁD DO TMY, vyrukovali amíci s JESKYNÍ. Lokaci mají pěknou, klaustrofobii vzali na ještě vyšší level, když hrdiny natlačili nejen do úzkých tunelů, ale rovnou do zatopených úzkých tunelů, monstra naservírovali srovnatelně nezajímavé a s dějem a postavami to tvrdě prohráli. Postavy jsou ploché, děj nenapne ani nepřekvapí, aspoň, že je ta běhačka/plavačka/šplhačka jeskynním bludištěm trochu nakopnutá akčními scénami jako vystřiženými z horolezeckého thrilleru a že otravně zběsile nastříhané útoky monster, kdy nic nevidíte, se naštěstí časem unormální.(17.4.2006)

• oje

Námět by nebyl špatný a ani ten začátek není zcela k zahození. Temné jeskyně rozhodně mají potenciál atmosférického prostředí. Všem nadějím na slušný horror ale scenáristé uťali tipec ve chvíli, kdy se speleologové propadli kamsi do jurského parku. Od té chvíle, a že to byla sakra dlouhá doba, už u mě snímek vyvolával jen kroucení hlavou a doprošování se konce. Čeho je moc, toho je příliš. Fantazie tvůrců zde přesáhla i Cestu do pravěku. Nad filmy z prostředí jeskyně ale není třeba lámat hůl, skvělý snímek Pád do tmy představí velmi dobrou horrorovou podívanou, od které by se režisér Jeskyně mohl mnohé přiučit. Alternativa: Descent.(10.11.2009)

• LaciLC

Nemám slov. Nebyť tých náznakov atmosféry a niektorých vydarenejších miest dávam odpad! ako hrom. Nechápem prečo takéto rozhodne ambiciózne "dielo" zverili do rúk debutujúcemu režisérovi. Okrem chýb ako slabučká réžia a príšerní herci je film prekliato nudný. Keď sa chce niekto báť, nech si namiesto Jaskyne už radšej pustí seriál Scooby-Doo. Na vlastnú zodpovednosť!(15.8.2007)

Prvá polka filmu si udržiava slušnú tempo, atmosféru a moment prekvapenia no v druhej polke sa to zmení na klasický béčkový horor bez lepších hercov. 55% - 3*(9.1.2011)

• - Snímek se natáčel v Rumunsku, kde mají více než 12 000 oficiálně registrovaných jeskyní. Díky nim se tu ročně natočilo až 30 filmů, ale dnes se tento počet skoro ztrojnásobil. (imro)

• - V závěrečných titulcích filmu zazní píseň "Nemo" od finské hudební skupiny Nightwish. Záběry z filmu se také objevují v alternativní verzi videoklipu pro tuto píseň. (MsUtahraptor)

• - Herci strávili během natáčení, na které dohlíželo několik světových expertů na potápění, denně 10 až 12 hodin v mokrém oblečení, aby bylo jejich vystupování co možná nejvíce reálné. (imro)