Jeskyně

• Německo

The Cave

Jaskyňa

Horor / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA / Německo, 2005, 94 min (SE: 97 min)

ČIERNOČIERNA TMA+PÁD DO TMY Čakal som úplnú sra*ku a musím povedať, že až také zlé to nebolo. Béčko. Neviem na koľko ma ovplyvnili zlé očakávania, ale nenudil som sa (logika však škrípe). Režisér nevie pracovať s atmosférou a prvú polovicu dosť zhadzuje klipovitý chaos, ktorý sa "to" snaží neukázať divákovi. Herci sú obstojní, aj keď sa o ich postavách nič nedozvieme. Výprava fakt slušná... A to je kameň úrazu. Oproti skvelému a lacnému Descentu totiž tento film využíva triky aj pekné filtre či pohľady príšreiek, ale film potom nemá tú správnu stiesňujúcu atmosféru. Celé to pripomenie KRÁĽOVSTVO OHŇA - jednak pomiestnou bezradnosťou režiséra, jednak hudbou, ktorá z "ničoho" robí aspoň trochu napínavú jazdu úzkymi podvodnými tunelmi... a akcia - filmu to najlepšie odsýpa keď sa niečo deje, ale je to pričasto zbytočne chaotické. Béčko. Béčko, ktoré sa nevie rozhodnúť či rozpútať survival akciu s drsnými hláškami, alebo využívať zvuky a temnotu jaskyne. Rozbehne sa obomi smermi, ale ani jeden nie je dostatočne presvedčivý. Prečo som dal vlastne 3*? Asi pre hrozné AVP, dementnú ANAKONDU 2 atď...(2.10.2006)

• Marigold

Námět se mi vážně líbil, jakožto i atmosféra podzemního světa, ve které se střídá klaustrofobická stísněnost a naopak otevřenost velkých kaveren. Zpracování i scénář jsou ovšem nablblé až hrůza. Jeskyně je samozřejmě důsledným aliením vývarem a kompilátem těch nejotřepanějších klišé i nelogičností. Titulní postavy jsou dobré skutečně leda tak k podpírání, většina dialogů voní po blbosti a triky jsou úhrnem béčkově směšné. Nicméně když přijmete tuhle hru "pojďme se bavit nepůvodností", je to celkem zábavně strávených 90 minut. Bez následků tím, či oním směrem.(5.1.2008)

• ripo

V tomto filme sa režisér Bruce Hunt pohral s divákovou inteligenciou. Skúšal, čo všetko mu ešte ľudia zbaštia. Vyzerá to tak, že si vybral fakt dementnú kontrolnú vzorku.... Najviac som otváral oči vzedy, keď si potápači kecali jedna radosť pod vodou, pričom mali dýchacie masky zkusnuté v hube ... Kláštor si tu pekne krásne stojí 700 rokov, keď tu zčista jasna, práve keď sa tu objaví partia dobrodruhov sa poskladá, ako domček z karát. Ostatné stupidity ani nebudem spomínať.(30.5.2008)

Budem asi priečny sebe, no aj napriek hre na veľký megahit, čo nemám rád, keď si tvorcovia nevedia pripustiť, že naviac nemajú sa mi tento sympatický klaustrofobický, určite nie psychologický (!) snímok s dostatkom ľakačiek celkom pozdával. Jednoduchá šablóna, podarené efekty, sklamaný som nebol. 55%.(25.10.2007)

Mám tři důvody, proč to nehodím do odpadu. První je herečka Lena Headey, druhým zlatíčko Piper Perabo a třetím herec ze Ztracených, Daniel Dae Kim. Jinak to fakt o ničem nebylo. Mám rád scény ve tmě, ale když se to přežene, tak je to na nic. A v tomto filmu se to hodně přehnalo. Ale abych k tomu nebyl zas tak krutý, tak se musí nechat, že prostřední část filmu byla vcelku dobrá. Škoda, že konec a začátek ne.(14.6.2009)