Jeskyně

• Německo

The Cave

Jaskyňa

Horor / Thriller / Akční / Dobrodružný

USA / Německo / Rumunsko, 2005, 94 min (SE: 97 min)

• oje

Námět by nebyl špatný a ani ten začátek není zcela k zahození. Temné jeskyně rozhodně mají potenciál atmosférického prostředí. Všem nadějím na slušný horror ale scenáristé uťali tipec ve chvíli, kdy se speleologové propadli kamsi do jurského parku. Od té chvíle, a že to byla sakra dlouhá doba, už u mě snímek vyvolával jen kroucení hlavou a doprošování se konce. Čeho je moc, toho je příliš. Fantazie tvůrců zde přesáhla i Cestu do pravěku. Nad filmy z prostředí jeskyně ale není třeba lámat hůl, skvělý snímek Pád do tmy představí velmi dobrou horrorovou podívanou, od které by se režisér Jeskyně mohl mnohé přiučit. Alternativa: Descent.(10.11.2009)

• Tosim

Díváte se, díváte a říkáte si: tak kdypak se o objeví? No až se to objeví, promnete si oči a pomyslíte si: jakpak to bude dál šlapat, jak to vůbec může šlapat, jak to šlape? "Šlape to dobře, ale neseje to." Ach, pardon, hláška z jiného filmu, můj komentář je velice rozverný, aniž jsem něco požil či vdechnul, ona totiž jiná obrana proti volovinám snad neexistuje. Patrick Tatopoulos se vyřádil na Godzille, ale tahle monstra jsou hybrid (ha, ha, jaký dvojsmysl) a je to pitomé...a nudné...a...a mě už nebaví psát, omluvte mě, musím jít ven nadýchat se trošku čerstvého vzduchu.(12.6.2006)

• Phobia

Pane režisére, vole, obtěžoval ses vůbec někdy navštívit vápencovou jeskyni nebo přinejmenším štolu v podmínkách střední Evropy? Asi těžko, ty mamlase, jinak bys věděl, že je tam tma, žádné tajemné zelenkavé, modré či oranžové odlesky, ale TMA jako v prdeli - pravděpodobně i větší! A taky bys věděl, blbečku, jaká je tam KLEMRA! Snad ani Inuité by po jeskyních nepobíhali v triku bez rukávů, aby vynikly jejich bicáky a ta Lara Croft, co tam lítala po stěně v podprdě a kraťáskách, by parádně jektala zubama, husinu by měla jak pralinky a skončila by ve špitále se zápalem plic nebo v truhle díky těžkému podchlazení. Potápění v ledové vodě v bezprstových rukavicích a s odhalenou kůží na ksichtu, děláš si kozy? Nikdy jsi asi nezkusil strčit ani holý prstík do vody vyvěrající z podzemního jeskynního komplexu, dlouho bys ho tam neudržel, tajtrlíku, natož tak plavat kilometry. Jó, rozesmál jsi mě, to zas jo - třeba ten sjezd po ledové stěně přímo do kaverny, kde ze země šlehaly plameny, peklo-hadr, to bylo vážně vtipné! Odpustila bych provařenou dementní zápletku, trapné obludy, nesympatické hrdiny, jejichž osud jsem měla v paži (přesněji, přála jsem jim efektní smrt), ale dělat z lidí kretény a natočit film bez elementárních znalostí daného prostředí, to je na facana, pane režisére. 35% za tu nechtěnou humornost;-).(12.12.2008)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $15,007,991Tržby Celosvetovo $33,296,457║ Nevýrazné béčko, nič viac. /20%/(12.1.2007)

• Crocuta

"Evropské legendy končí vždycky špatně" praví L. Headey coby doktorka Catheryn. Inu - nejen ony. Stejně špatně, ba ještě hůře dopadl i pokus amerických tvůrců o speleologicko-vetřelčí horor z karpatských jeskyní. Nuda, pár nevalných triků, semtam nějaké pseudovědecké blábolení a parta "profíků" co se chová jako Klub sebevrahů na spolkovém výletě - to je v kostce obsah "Jeskyně". Ta druhá hvězdička je čistě za účast mé oblíbené "divoké kočky" Piper Perabo (i když jí to přece jen víc sluší v minisukni na baru, než na laně s digitálním monstrem na zádech).(7.1.2008)

• - Hned v úvodu skupina vědců a potápěčů cestuje českým nákladním automobilem Tatra 813 8x8 Kolos. (ing)

• - V závěrečných titulcích filmu zazní píseň "Nemo" od finské hudební skupiny Nightwish. Záběry z filmu se také objevují v alternativní verzi videoklipu pro tuto píseň. (MsUtahraptor)

• - Australskému debutantovi Bruce Huntovi producenti svěřili na Jeskyni 30 mil. dolarů, ale během úvodného víkendu (26. – 28. 8. 2005) zaznamenali zisk pouhých 6 milionů. Po měsíci film v amerických kinech vydělal 14,5 milionu. (imro)