Aladin

• slovenský

Aladin

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Fantasy

USA, 1992, 87 min

Je to o papouchovi a písničkách. Bez nich by to nešlo. Vše, co se točí kolem Iaga je úžasná legrace, zato Džin je otravnej a příliš americkej. Myslím tím, že perské prostředí není tak chudé, aby bylo potřeba do něj cpát odkazy na americkou současnou kulturu. Jen je zvláštní, že si vzpomínám na úplně jiný kreslený příběh o Aladinovi (ne Diesney) a nemůžu ho nikde najít. Snad si to nepletu s nějakou dětskou knížkou.(21.1.2013)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(16.12.2009)

Určitě nejlepší Disneovka z těch novodobějších, prostě bylo tam úplně všechno, pobavili jste se, zasmáli, pociťovali smutek, akci, romantiku.... škoda, že takových to filmů není více, pohádka při které se i zamyslíte nad tím vším, pohádka jak pro dospělé tak pro děti, prostě super (( ::(24.1.2006)

Jedna z těch nejlepších ručně kreslených disneyovek se svižným dějem a zábavnými postavičkami, které pobaví nejmenší a překvapivě i ty starší až nejstarší. Povedené a zábavné.(21.1.2012)

Další z animovaných pohádek, které spatřily světlo světa v době (puberty), kdy už jsem si myslel, že jsem na pohádky starý a tak ji poprvé vidím až jako pokročilý třicátník. A musím říct, že se mi to líbilo, ne úplně na sto procent, ale na těch devadesát ano. Animace fajn, ale ta starší Dysneyovská se mi líbila více a pak ta novodobá, tohle je někde mezi tím. Příběh jednoduchý, plný fantazie, pěkných písní a i přes několik násilných scén, se to nese v takovém pohádkovém mírumilovném duchu, protože padouch je hlavně mluvka za kterého vykonávají práci jiní, takže tím snižuje svoji nebezpečnost. Hodně se mi líbilo vyhrání si s vizuálním představením létajícího koberce, který dokázal perfektně ukazovat různé emoce, i pózy a ve své kobercové podobě, to bylo hodně dobré. Zklamal mě opičák, který nic moc nepředvedl a proti papouchovi byl o třídu níže. Tygropes se mi líbil, ono ten tygr prostě jen stylizovaný pes do tygří podoby, ale byl fajn. Příjemný animák. 9/10(8.10.2012)

• - Ve filmu lze nalézt mnohé odkazy na starší Disneyho filmy. Nejvýraznější je třeba velká hlava Pinocchia (1940), v níž se na chvíli promění džinova hlava, či kraba Sebastiana z Malé mořské víly (1989) v momentě, kdy džin listuje knihou a chystá Aladinovu proměnu v prince. Nelze ani opomenout čepici ve stylu Goofyho v posledních scénách. (Ryuuhei)

• - John Candy, Steve Martin a Eddie Murphy boli tiež zvažovaní na dabovanie džina. (jojo33)

• - Značná část vizuální stylizace, včetně hlavních postav a mnoha scén, je odvozena od nikdy nedokončeného filmu Richarda Willamse "he Thief and The Cobbler. (tomalakis)