Aladin

• slovenský

Aladin

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Fantasy

USA, 1992, 87 min

Rozpočet $28miliónovTržby USA $217,350,219Tržby Celosvetovo $504,050,219/85%/(23.5.2007)

Jedna z těch lepších Disneyovek 1990+. Džin je vtipný na maximální volume, chybí snad jen víc emocí.(1.7.2011)

Aladin je pre mňa asi najväčším dobrodružstvom môjho detstva. Dodnes nezabudnem na pocit, ktorý som z neho mal hneď po dopozeraní. Na klasických Disney filmoch som vyrastal a to vedomie mi spôsobuje neskutočnú radosť. Nie je to len Menkenová hudba, ktorá sa mi usadila v hlave a musel som ju z nej dostať len neustálým spievaním, ale aj postavičky, ktoré sú jednoducho nezabudnuteľné. Jazmínou počnúc a Džinom končiac. Arabský svet nebol pre mňa nikdy tak príťažlivý a vždy keď mám možnosť tak sa do neho z radosťou vraciam. Po malej morskej víle asi môj najoblúbenejší disney film. Atmosféru to má neskutočne čarovnú.(16.3.2010)

80% - Další z krásných Disney pohádek. Celé moje dětství...(3.6.2007)

"Co máš v plánu, Alí ??" - "Jsem přece zloděj !! Budu improvizovat.." ;)(30.1.2017)

• - Meno Džafarovho papagája, Jago, je odkazom na postavu zloducha z klasickej Shakespearovej hry "Othello". Znalci ho charakterizujú ako inteligentného a bezzásadového našepkávača, ktorý presadzuje len svoje záujmy, a to aj za cenu záhuby všetkých naokolo. (unclejack)

• - Značná část vizuální stylizace, včetně hlavních postav a mnoha scén, je odvozena od nikdy nedokončeného filmu Richarda Willamse "he Thief and The Cobbler. (tomalakis)

• - Robin Williams nadaboval väčšinu svojich scén cez prestávky medzi nakrúcaním filmov Hook (1991) a Hračky (1992). (jojo33)