Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

• slovenský

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

Nádherné, úžasné, excelentní, skvělé, báječné, tolik a ještě mnoho dalších přívlastků, na které si teď nevzpomenu, si zaslouží tato animovaná klasika od studia Disney, která mi zpříjemnila páteční večer a díky které televize Nova dokázala, že nemusí pořád vysílat v hlavním vysílacím čase jen béčkové a céčkové braky, ale že když se chce, tak se dá odvysílat i kvalitní film. Já jsem si po opravdu hodně dlouhé době zapnul v osm hodin večer televizi Nova a nelitoval jsem ani na okamžik. Když jsem Krásku a zvíře viděl ve svém dětském věku (měli jsme ji půjčenou z videopůjčovny na celý víkend), tak jsem ji snad registroval jen jedním okem a nijak mě nezaujala, respektive jsem si zapamatoval jen obrázek strašidelného zámku, ale víc nic. Zkrátka tehdy jsem měl v oblibě jiné animáky od Disneyho. Ale nyní, když už jsem dospělý, se mi tenhle film velice zalíbil a já si ho dokážal užít v celé jeho plné a nevýslovné kráse. Pokud zde byl nějaký slabší moment, tak to bylo jen tehdy, když Bella poprvé vyjde ze své komnaty a zakleté služebnictvo jí podstrojuje a u toho zpívá, to byl jediný moment, kdy jsem se nudil, jinak to byl úchvatný příběh plný nádherné klasické animace od Disneyho a já jsem si to prostě vychutnal od začátku až do konce. Děkuji za odvysílání této pohádky a uděluji zcela po zásluze a bez nejmenšího zaváhání pět hvězd.(11.12.2010)

Tak tahle disneyovka mě dostala. Krásně horovo-pohádkově podaný příběh s dobrou atmosférou a krásnou klasickou animací. Zvíře je tu opravdu zezačátku děsivé, líbila se mi i na pohádku netradiční postava padoucha Gastona. Jenom mě jako vždycky otravovaly ty hloupé písničky. Proboha - to nemůžou být alespoň chytlavé, když už nejsou chytré? Celou dobu jsem si nemohla pomoct a představovala jsem si, jak by asi vypadal remake pro dospělé. Takový mix burtonovské poetiky, ujetosti ze Společenstvé vlků a děsivosti z naší Panny a netvora. Tak takovému filmu bych dala plné hodnocení.(25.1.2010)

• RHK

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire.(11.1.2010)

Mám rád animované pohádky, ale tahle mě i přes revoluční použití digitální animace přišla zastaralá. Jeden z posledních zástupců přežitého stylu. Je zde příliš mnoho muzikálového zpěvu, což je hudební žánr, který se mi příčí, a také příliš mnoho mluvících rádobyroztomilých předmětů, což je mi protivné. Na druhou stranu, technicky je to krásná podívaná a scénáristicky se snaží o nepovrchní pojetí, tedy v rámci možností. Těžko srovnávat, ale osobně považují za nejlepší film s touto tématikou Herzovo Pannu a netvora.(21.3.2011)

• gudaulin

Když ve 30. letech přišel Disney se svým týmem s prvním animovaným velkofilmem Sněhurka a sedm trpaslíků, bylo to novátorské, precizní, na svou dobu odvážné a prostě jedinečné. Jenže se z toho brzy stala šablona, která díky komerčnímu úspěchu hodně ovlivnila a zploštila animovanou tvorbu. Podle téhož vzoru vznikly desítky dalších filmů, které se vyznačovaly přeslazeností, písničkovými cajdáky, stejnými výtvarnými technikami a podobným scénářem, který obvykle těžil z osvědčené pohádkové klasiky. A přesně tohle můžu napsat o zpracování klasické francouzské pohádky Kráska a zvíře. Zatímco česká verze šla úplně jinou cestou a Herz dokázal vytvořit jedinečný temný svět, je tohle to pro mě téměř nestravitelné. Rozumím tomu, že je to líbivé a sbírá to body, kde se dá, ale pro mě je tenhle film příkladem úpadku animovaného filmu v pasti diváckých očekávání a finančního kalkulu. Celkový dojem: 25 %. Mimochodem, ani mé děti se u tohohle filmu nebavily a jednoduše ho nedokoukaly.(30.5.2011)