Kráska a zvíře

Beauty and the Beast

• slovenský

Kráska a zviera

Animovaný / Rodinný / Muzikál / Romantický

USA, 1991, 84 min (SE: 90 min)

Jeden z najlepších animovaných príbehov!(10.7.2009)

Jé, Stockholmský syndrome, ahój! V Disney udělali na vrcholu své renesance otočku o sto osmdesát stupňů a vrátili se přesně k tomu typu princezny, jímž dětem vymývali mozek ve svých začátcích – okázale překrásné, výjimečné, všemi oslavované a práci a činnosti obecně se vyhýbající ozdobné panně, jejíž čůzovitost je ovšem v souladu s moderními požadavky zakrytá nádechem bezpečné nevýrazné divnosti, která jí coby nepříliš odhodlaná nebo radikální opozice mainstreamu teprve dodává na atraktivnosti (ach ty devadesátky, poslední dekáda, kdy mohl být člověk za alternativce tím, že četl). Ergo nazdárek, Mary Sue, která se od té Překrásné Labutě neliší ničím než posledním písmenem ve jméně! V případě Krásky a zvířete se už nedá mluvit o adaptaci ve smyslu převodu původního textu do jiného média sledovaného kulturou s radikálně odlišnými požadavky na příběh pro děti, ale o adaptaci klasického disneyovského modelu určené spratečkům, které vychovávali ti, kdo na oněch dřívějších vykastrovaných hovadinách o dokonalých nánách sami vyrůstali – původní nesnesitelný koncept byl v podstatě umocněn na druhou, neboť teď ho vedle typických poznávacích rysů doprovází ještě vzdychání o tom, jak ta naše ve všech ohledech průměrná princezna nezapadá a jak ji čeká výjimečná budoucnost a vykoupení z nudné reality, protože ona je přeci tak skvělá a o tolik lepší než to stádo, které ji obklopuje. Jinými slovy nebojte, květinky, fakt jste hrozně moc unikátní, to jen vaše přízemní okolí vám nerozumí. Naštěstí oproti dřívějšku to zachraňuje důkladné profackování hlavní hrdinky, okouzlující pocta evropské animaci, strhující energie při vyprávění, vizuální nápaditost, která není samoúčelná, nýbrž slouží celku, nábytkový sex a *víření bubnů* pan Já-být-homo-tak-se-ožením-sám-se-sebou Gaston. A především lekce číslo čtyři, děti: kompletně se změnit a napravit své nedostatky je třeba kvůli partnerovi, nikoli proto že by to bylo samo o sobě správné, a odmítat nepříčetného násilníka je naprosto pochopitelné, ale jakmile vás začne zahrnovat extravagantními dary, není od věci roztáhnout v zájmu materiálního zabezpečení nohy. Věřte mi, naleznete to v každé lepší příručce pro amatérské kurvy.(17.8.2014)

Krásná pohádka, kterou jsem jako malej měl na kazetě, ale kdo ví kam sem to zabordelil, nicméně i když příběh je dost urychlenej, tak to bohatě vynahradí perfektní muzikálový písničky a celková příjemnost a svižnost. Jen ten princ na konci je takovej zbytečně moc uhlazenej honimír.(17.9.2008)

Opravdu krásná Disneyovka s překrásnou animací, povedenými muzikálovými čísly a krásným příběhem. Jedna z nejlepších Disneyových pohádek.(19.6.2008)

Kráska a zvíře byla jako vůbec první kreslený film v historii udílení Oscarů nominována na nejlepší film, oceněna byla Oscary za nejlepší píseň a nejlepší hudbu. Scénář: Roger Allers.(15.7.2012)