Before the Rains

Indie / Velká Británie / USA, 2007, 98 min

Santosh Sivan

Santosh Sivan

Mark Kilian

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,029,655Tržby Celosvetovo $1,227,181(6.12.2008)

Univerzálně platný příběh o tom, jak šťastně ženatý muž (tady anglický plantážník v Indii) si začne nezávazný románek s atraktivní místní vdanou ženou a jak souhrou nešťastných událostí vše tragicky vyústí a kolika lidem to ovlivní život.(19.10.2008)

Tak jsem se dočkala a po Maan Gaye Mughall-E-Azam se mi konečně dostal do rukou a před oči i tento film. Zase jednoznačný důkaz, že Ráhul Bos (Rahul Bose) je prostě stvořen pro dramata. S přijímáním rolí v komediích by měl být opatrnější. :-)(12.9.2008)

"Cesty vytvořené lidskýma rukama vydrží i staletí, ale životní cesty jsou mnohdy nejen nestálé, ale i plné nástrah a bolesti."- Drama o lásce dvou lidí nejen z odlišných světů, ale i s jinými tradicemi a morálními hodnotami, které Santosh Sivan zasadil do nádherného prostředí jižní Indie. Chválím kameru za její úžasné záběry, byl to opravdu vizuální zážitek s krásnými scenériemi. A z herců mě zaujal zcela jednoznačně Rahul Bose, kterého budu chtít určitě vidět ještě v nějakém jiném filmu. K tomu moc hezký soundtrack a já strávila s Before the Rains hezké dopoledne. 70%(8.11.2014)

Takový ten indický film o krutém životě a nenaplněné lásce, který nečekaně končí monzunovým deštěm:-))(8.7.2010)

Výborný film, možná i Sivanův nejlepší. Audiovizuální lyrika oslavující autorovu rodnou zemi a jemně vykreslující charaktery postav splývá s vyprávěním o setkání dvou světů natolik působivě, že je takřka nemožné odtrhnout oči od obrazovky. Britská koprodukce se na snímku podepsala znatelně - pobíhá v něm nadměrné množství bílých sáhibů, angličtina silně převažuje nad malajalámštinou a ač se snímek odehrává v době revolučních nálad a záchvěvů vzdoru proti britským kolonialistům, není z něj vůbec cítit indický nacionalizmus. Vlastně se tam přímo říká, že Indové by neměli Brity vyhánět, ale naučit se s nimi spolupracovat, protože jim přináší mnoho dobrého. A koneckonců i co se postav týče, imperialisté ze západu vycházejí z případného srovnání lépe, neboť jsou velmi empatičtí, vyhýbají se násilí a v krizovém momentu dovedou odpustit, zatímco domorodci kolonizátory kategoricky odmítají, vyčleňují z kolektivu jejich sympatizanty a nadto olizují rožhavené lžíce, brblají něco o cti a nutnosti pomsty a vůbec jsou nějací divní a ulpělí na podivných tradicích. Tohle zmíněné dělení není ve filmu nijak zvlášť zřetelné a možná se tam dostalo omylem, ale i tak mi trochu vadí, jelikož tupí osobitost indického pojetí filmů. Ač je třeba uznat, že na technickém poli britský štáb filmu výrazně pomohl a postaral se o špičkovou audiovizuální kvalitu, přece jen budu nadále preferovat filmy čistě indické...(20.7.2009)

Jestli mě paměť neklame a kam až sahá, tohle je první indický film, co jsem viděl. A poučen informacemi, pořád jsem čekal, kdy odněkud najednou vyskočí tanečníci a začnou ve vztahu k ději zcela bezdůvodně tančit... A ono nic... Možná proto, že to nebyl zase až tak čistý indický film, ale hodně slušný doják na silném sociálně-kulturním pozadí. Každopádně obecně tendenční příběh (ovšem skvěle zasazený do daného prostředí) oplývá vcelku sympatickými postavami s obstojným obsazením (hlavně charismatický Rahul Bose a každým coulem úchvatná Jennifer Ehle) a poutavou kamerou. O prostředí nemluvě. Jihoameričani by o tom natočili minimálně pětisetdílnou telenovelu, Indům (s evidentně výraznou podborou Angličanů) na to stačil jeden celovečerák. 3,5*(25.8.2014)

Výborný film, dobrý příběh, vynikající herci, velmi dobrý sondtrack a krásná krajina (kam se hrabe Pán prstenů).(11.6.2009)

Příběh je celkem pěkný, ačkoliv celkem předvídatelný. Dávám tři hvězdičky hlavně za povedený soundtrack a nádhernou krajinu, kde se film odehrává.(15.3.2009)

Drama lásky Indky a Angličana odehrávající se na pozadí rostoucího volání po nezávislosti Indie. Obešlo se bez zbytečných patosů. Ve vzduchu visí pocit viny, nejen za vztah, který není naplněn, ale i za britskou přítomnost na indickém subkontinentu.(17.9.2008)

Průměrný příběh o lásce a jejich následcích, kdyby to ovšem nebylo zasazeno do vskutku originálního prostředí. To sice není samospasitelné, ale určitě díky němu film dostal ode mne třetí hvězdičku. Je to totiž vážně originální. Ale jinak skutečně jen průměr, ani špatný, ani skvělý. 60% a ***(17.6.2009)