Interview podle van Gogha

Interview podľa van Gogha

Nizozemsko, 2003, 89 min

Theo van Gogh
  • paascha

Moc mě to nepobavilo. Nafouknutá bublina, které 3/4 slávy dodává osud režiséra.(28.8.2010)

Spíš trochu "divadelní" kus, ale i na plátně se dá vidět. Ještě bych ubral tak deset minut dialogů "šustících papírem" a dal bych za 5.(21.2.2008)

Mnohem "brutálnější" než remake, ale ten konec je fakt na prd, furt jsem čekala ještě jednu otočku, takovýhle vyznění se mi ne-lí-bí. (3,5*)(27.10.2011)

Když jsem viděl americký remake, předpokládal jsem, že originál se nedostatků kopie vyvaroval, a téměř automaticky jsem chtěl dát vyšší hodnocení, ale překvapivě můžu originálu nadělit identické 3* i procenta. Dokonce i výtky by byly podobné, i když by se vztahovaly k jiným scénám a filmovým místům. Základní schéma originálu je identické - tedy jde o komorní psychologické drama střetu dvou osobností nespokojených se svým postavením a seberealizací. Liší se ale v řadě významných detailů. Originál je hodnověrnější v základech, tedy vypadá přirozeněji samotné setkání, vznik a eskalace konfliktu, ale přirozeněji ještě neznamená, že je to opravdu ve všech ohledech uvěřitelné, protože i tady je to vzájemné jiskření až moc efektní a afektované. Čím ale Theo van Gogh prohrává proti remaku, je finále, kde je z pohledu novináře jeho přiznání krajně nepravděpodobné a závěr s kvílením policejních sirén je mnohem američtější než civilní finále Buscemiho filmu, kde je pointa při svém jízlivém sarkasmu mnohem účinnější. Celkový dojem: 60 %. Potenciál van Goghova filmu byl přitom větší s ohledem na holandský původ novináře a jeho působení v Bosně, které se dalo zkombinovat s neslavným působením holandského sboru ve Srebrenici a jinde.(3.1.2011)

On a ona. Lži, pohrdání, ponižování.. Jizva a umělý kozy. Kdo z nich je ochoten mluvit pravdu? Herecké sólo pro dva, které mi na devadesát minut pořádně zrychlilo tep.(27.12.2011)