Flåklypa Grand Prix

Pinchcliffe Grand Prix

Dobrodružný / Animovaný / Komedie / Sportovní

Norsko, 1975, 88 min

Ivo Caprino

Moc pekna moderni pohadka o jednom zavode pana opravare kol a vynalezce Reodora Rafka s Slunikem a Ludvigem proti Krvohrdlemu. Moc jsem se pobavil velmi dobra parodie :).(10.10.2005)

Skandinávci často ve svých filmech používají takový typ humoru, který mi příliš nevyhovuje a tenhle snímek je ho plný. Norští animátoři měli ale tolik fantazie a tolik zajímavých nápadů, že mi to ani tolik nevadí. A minimálně samotný začátek závodu George Lucas do první epizody Hvězdných válek zkopíroval, nechť se za to smaží v pekle. 80%(1.8.2015)

Informace v češtině s obrázky: zde.(18.5.2007)

Nejnavštěvovanější norský film (v 5 milionovém Norsku měl návštěvnost 5.5 milionu), vrcholící perfektní 20 minutovou scénou ústředního závodu, kterou George Lucas kompletně okopíroval pro závody kluzáků v Epizodě I.(26.11.2013)

Z hlediska příběhu to není nic zas až tak nového. Ale ztvárnění hlavních postaviček se svými typickými vlastnostmi je rozhodně originální (viz krtek hypochondr). Je to velmi zábavné a také napínavé, hlavně když vrcholí automobilový závod, ve kterém nejde jen o výsledek závodu samotný, ale především o čest a souboj poctivosti s podlostí. Plochý vršek je krásný, na takovém místě bych chtěla někdy (i přes krkolomnou přístupovou cestu) žít.(14.1.2008)

• - Od premiéry 28. srpna 1975 se film promítal v alespoň jednom kině každý den po celých 28 let. Většinou se promítalo v kinech v Norsku, Moskvě a Tokiu. Nonstop promítání bylo ukončeno v roce 2003. (Cheeker)

• - Film byl přeložen minimálně do 14 jazyků. (Cheeker)

• - V roce 1995 byly soundtrack a zvukové efekty digitálně upraveny. (Cheeker)