Thriller - drsný film (festivalový název)

• Švédsko

Thriller - en grym film

Thriller: A Cruel Picture

They Call Her One Eye

Hooker's Revenge

Krimi / Thriller / Akční / Drama / Erotický

Švédsko, 1974, 107 min

Bo Arne Vibenius

[Festival otrlého diváka 2009] …(15.2.2009)

• POMO

Ťažký prípad na podrobné skúmanie. Film na jednu stranu chladný ako psí čumák (Švédi sa nezaprú), no na druhú stranu pôsobivý a boľavý. Režisér utrpenie hlavnej hrdinky nezobrazuje prirodzenou cestou. Akoby nevedel, že súcitiť s ňou možeme už len preto, aká je a čo zažíva. On nám nepovie aká je, je mu to jedno, drží si od nej odstup, je k nej ľahostajný. Jej utrpenie zobrazuje iba prostredníctvom kamerových hrátok z jej pohľadu, stišovaním zvuku keď omdlieva, atď. Všetko to peklo (vrátane pornograficky detailnej prostitučnej penetrácie) prežívame z pohľadu osoby, o ktorej nič nevieme. Hnusný, sadistický a bezohľadný prístup, ale… stále je to zaujímavejšie a osobitešie nakrútené než väčšina podobných feministických rape+revenge exploitation prasačín (I Spit on Your Grave) a rozhodne to nenudí. P.S.: Novinka - Tarantino je magor.(5.11.2008)

Slušně drsné rape and revenge exploitation ze země, jejíž kinematografie nám dala už PRAMEN PANNY. Má sice své silné momenty (úvod s pedofilem, vypíchnutí oka, postel od krve, závěrečná jatka) ale trpí bolestně pomalým tempem vyprávění, malým rozpočtem a nenápaditostí režiséra. Asi nikomu neunikne recyklování scén sexu a výcviku, přičemž scény sexu jsou alespoň porno se vším všudy (i s ejakulací), zatímco scény výcviku - v každém podobném snímku velmi vděčné, viz. TURKISH STAR WARS - jsou zcela nezajímavé. Pachuť nudy naštěstí poněkud spláchne úsměvné surrealistické finále, v němž si subtilní dívenka v černém koženém kabátě v temném skladišti extrémně zpomaleně (naháníme stopáž, lidi!) pohazuje s policajty podobně jako Trinity na začátku MATRIXU. Kamera sází na dlouhé záběry, herecké výkony zapadají do celkové brakovosti a sugestivní atmosféru 70. let nelze přehlédnout, pouze si ji plnými doušky užívat. Hlavním kladem filmu je pak jednoznačně představitelka hlavní hrdinky, okouzlující děvčátko, které režisér uvádí přesně do těch situací, ve kterých ho touží heterosexuální (a vlastně i homosexuální) divák vidět.(6.12.2006)

Naprosto extrémní film, kterej ukazuje všechno tak sugestivně, nemilosrdně a drsně, až někdy fakt zamrazí a rozhodně se nebojí nejrůznějších kontroverzních, ale reálných záběrů zotročení a provozování prostituce hlavní "hrdinkou". Jediná větší chyba je trošku zbytečný zpomalování záběrů v druhý půlce pomsty, přece jenom sledovat asi 5 minut jeden zpomalenej souboj mi přišlo trošku unavující, ale to co mě naprosto ohromilo, přišlo už v první půli a to absolutně skvěle trikově zvládnutí vypíchnutýho oka, na rok 74 fakt špička a i při druhým detalnějším skouknutí mi to přišlo dost reálný(17.9.2008)

Za prvú hodinu filmu by som dal plný počet, fakt sa mi to páčilo. Potom to však šlo dolu vodou. Tie akčné spomalené zábery ma do písmena unavovali a našlo sa tam zopár scén, ktoré považujem za úplne zbytočné. Na čo bola tá naháňačka na ceste s vybuchujúcimi autami? Na čo čakala na policajtov v prístave, keď mohla dávno ujsť? Asi len na to, aby nám režisér dokázal, čo všetko sa naučila, ale to, že to vlastne s dejom nijako nesúviselo, to už podstatné nie je. Odrovnanie hlavného záporáka bolo fajn, ale celý ten záver sa mi zdá poriadne naťahovaný, miestami som sa žiaľ nudil.(27.1.2011)