Zimní polibek

• Norsko

Vinterkyss

Kissed by Winter

Norsko, 2005, 84 min

Z kina jsem odcházela se smíšenými pocity, a kdybych sedla ihned k počítači, asi bych film označila za průměrný. Na rozdíl od průměrného filmu jsem ho ale nedokázala pustit z hlavy a některé scény se mi znovu přehrávaly před očima. Postupně si mě film získával víc a víc, možná i proto, jak moc mi připomenul ve Varech shlédnutý krátký film Dummy (http://www.csfd.cz/film/233076-dummy/), ve kterém se úplně stejně odhaluje nepříjemná minulost a výčitky svědomí rodiči mrtvého dítěte.(4.4.2008)

Komormí, citlivé a dějově silné drama o tom, jak málo stačí k vzájemnému neporozumění i mezi nejbližšími, milovanými a milujícími lidmi v rodině a jak složitá může být cesta z následků, z prožívaného traumatu - k sebeuvědomění, vyvinění a odpuštění. A vlastně bez ohledu na kulturu, místo či čas dění... Ty dva spolu nesouvisející příběhy úmrtí s osudovým prolnutím v životě hlavní hrdinky Victorie dodávají filmu i díky stavbě vyprávění pevnou a působivou strukturu, které nakonec trošku škodí snad přece jen jakýsi severský chlad, d.m.s.n. až příliš velký režisérčin odstup od děje. Nebo se mi to jen zdálo a spíš mi trošku vadila zde zbytečně >přearanžovaná< nádherná balada "Hallelujah" od Leonarda Cohena... (?) . . . Takže poctivé čtyři hvězdičky za výtečnou režisérčinu prvotinu! A docela se i těším, co od téhle >chladné< dámy uvidím za příští film... - - - P.S. Plkalovi, co psal onen "oficiální text distributora" zde v "Obsahu" filmu, bych jen zase jednou doporučil nejdříve se na film opravdu podívat. Darjoš vskutku nebyl žádný malý chlapec... :-/ - - - - - (Poprvé viděno 22.11.2009 na >chladném prostoru< , komentář zde jako třetí - 23.11.2009)(23.11.2009)

Moc pěkně zfilmované severské drama o ženě-lékařce, která si stále nepřipouští smrt svého jediného syna, proto odchází na venkov, kde chce překrýt své myšlenky, přitom se nečekaně dostává k policejnímu vyšetřování podivného úmrtí mladého muslimského chlapce. Trocha krimi dodává snímku drsnější tvář a konfrontuje smrt mladého hocha se smrtí syna paní doktorky. Seveřané umí...(22.11.2009)

Tento film je důkazem, že i velmi hutné a traumatické téma se dá natočit s jistou lehkostí a ne jen tak, aby byl divák strháván do nedozírných depresivních hlubin.(18.2.2010)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $337,214(9.9.2010)