Zimní polibek

• Norsko

Vinterkyss

Kissed by Winter

Norsko, 2005, 84 min

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $337,214(9.9.2010)

Tento film je důkazem, že i velmi hutné a traumatické téma se dá natočit s jistou lehkostí a ne jen tak, aby byl divák strháván do nedozírných depresivních hlubin.(18.2.2010)

Těžká norská psychárna se skvělou hudbou. Je zkurvená zima, je zkurveně moc sněhu, všichni protagonisté mají pěkně zkurvenej život s pěkně zkurvenými vztahy. A do toho zmrzlej totálně mrtvej arab ve sněhu, kterej měl taky pěkně zkurvenej život. A pak se podívejte jak to bude dál. U těchto zkurveně dobrých severských filmů je hanba spojlerovat. Nezasmějete se, s tím nepočítejte!(8.3.2012)

Komorná dráma o vzťahoch a výčitkách svedomia,kde čím menej sa rozpráva a viac hrá / herci i hudba/, tým silnejšie vstrebávame všetky emócie.Dva príbehy nešťastného nepochopenia odhaľujeme súbežne a záver je skutočne krásne dojemný...."It´s not somebody who´s seen the light...It´s not a cry you can hear at night....It´s a cold and it´s a broken hallelujah....."(27.5.2010)

Komormí, citlivé a dějově silné drama o tom, jak málo stačí k vzájemnému neporozumění i mezi nejbližšími, milovanými a milujícími lidmi v rodině a jak složitá může být cesta z následků, z prožívaného traumatu - k sebeuvědomění, vyvinění a odpuštění. A vlastně bez ohledu na kulturu, místo či čas dění... Ty dva spolu nesouvisející příběhy úmrtí s osudovým prolnutím v životě hlavní hrdinky Victorie dodávají filmu i díky stavbě vyprávění pevnou a působivou strukturu, které nakonec trošku škodí snad přece jen jakýsi severský chlad, d.m.s.n. až příliš velký režisérčin odstup od děje. Nebo se mi to jen zdálo a spíš mi trošku vadila zde zbytečně >přearanžovaná< nádherná balada "Hallelujah" od Leonarda Cohena... (?) . . . Takže poctivé čtyři hvězdičky za výtečnou režisérčinu prvotinu! A docela se i těším, co od téhle >chladné< dámy uvidím za příští film... - - - P.S. Plkalovi, co psal onen "oficiální text distributora" zde v "Obsahu" filmu, bych jen zase jednou doporučil nejdříve se na film opravdu podívat. Darjoš vskutku nebyl žádný malý chlapec... :-/ - - - - - (Poprvé viděno 22.11.2009 na >chladném prostoru< , komentář zde jako třetí - 23.11.2009)(23.11.2009)

• - Kniha, kterou dá Kai (Kristoffer Joner) Victorii (Annika Hallin), je "The Visit of the Royal Physician" od Per Olov Enquista. (Cheeker)