Zimní polibek

• Norsko

Vinterkyss

Kissed by Winter

Norsko, 2005, 84 min

V tomhle dramatu se šetří jak slzami tak lacinými "srdcervoucími" scénami, o to větší sílu pak každá taková slza má. Film ozvláštňuje i detektivní linka, ačkoliv její vyústění nakonec spíš z krimi sklouze zpět k psychologickému motivu. Hodně dobré byly výkony všech zúčastněných a rozhodně potom velmi "citlivě" emotivní finále. Kdo si nepotrpí na emoční ždímačky, ale má radši něco civilnějšího a přesvědčivějšího, neměl by být zklamaný. Musím ale podotknout, že bohužel už trochu zprofanovaná nádherná píseň od Leonarda Cohena měla, když už, být ponechána v originále.(22.2.2011)

Moc pěkně zfilmované severské drama o ženě-lékařce, která si stále nepřipouští smrt svého jediného syna, proto odchází na venkov, kde chce překrýt své myšlenky, přitom se nečekaně dostává k policejnímu vyšetřování podivného úmrtí mladého muslimského chlapce. Trocha krimi dodává snímku drsnější tvář a konfrontuje smrt mladého hocha se smrtí syna paní doktorky. Seveřané umí...(22.11.2009)

Těžká norská psychárna se skvělou hudbou. Je zkurvená zima, je zkurveně moc sněhu, všichni protagonisté mají pěkně zkurvenej život s pěkně zkurvenými vztahy. A do toho zmrzlej totálně mrtvej arab ve sněhu, kterej měl taky pěkně zkurvenej život. A pak se podívejte jak to bude dál. U těchto zkurveně dobrých severských filmů je hanba spojlerovat. Nezasmějete se, s tím nepočítejte!(8.3.2012)

Vynikající norské drama, výborný scénář, film má myšlenku a je především ke konci emocionálně silný, což je podpořeno výbornou hudbou, do 5* chybý jen velmi málo.(26.11.2009)

Z kina jsem odcházela se smíšenými pocity, a kdybych sedla ihned k počítači, asi bych film označila za průměrný. Na rozdíl od průměrného filmu jsem ho ale nedokázala pustit z hlavy a některé scény se mi znovu přehrávaly před očima. Postupně si mě film získával víc a víc, možná i proto, jak moc mi připomenul ve Varech shlédnutý krátký film Dummy (http://www.csfd.cz/film/233076-dummy/), ve kterém se úplně stejně odhaluje nepříjemná minulost a výčitky svědomí rodiči mrtvého dítěte.(4.4.2008)