Inhyeongsa

Horor

Jižní Korea, 2004, 90 min

Yong-ki Jeong

Yong-ki Jeong

V anglictine sa tento korejsky horor preklada ako "Doll master" a Miramax uz zakupil prava na jeho americky remake. No ale spat k filmu. Ide o dalsi z radu hororov, ktori sa ani nesnazia zakryt svoju inspiraciu Nakatovym Kruhom. To znamena, ze pribeh nam znova serviruje tajomnych duchov (tentokrat ovladaju hlavne "detske" babiky ) v predvidatelnej trajektorii odvijania pribehu. Co funguje ale ako vzdy na 100% su prezentacie tzv. "japan shock systemu" - za vsetko staci uplne spomenut trademark najznamejsi - tmavovlase dievcatko s ucesom cez tvar, do ktorej tak nie je vidno, sialene vyplastene pohlady oci,atd. Fanusikovia azijskych hororov uz vedia ak poviem, ze aj napriek tomu, ze ste to mali moznost vidiet uz viackrat predtym, tieto "lakacky" funguju stale dokonale. Ihnyeongsa je tak vo vysledku hlavne o atmosfere ako o slabsom a prevarenom pribehu.(30.11.2004)

Dlouhovlasá babice a pomalé záběry podmalované tísnivou hudbou, kdy divák trne v napětí, čekajíce každou chviličku razantní nástup vlasaté ohavnosti na scénu, ke kterému dříve či později za dramatických okolností dojde, jsou od dob Nakatova kulťáku (předchozí počin jménem Joyuu-rei, kde poprvé použil dnes již tradiční element dívčího ducha s dlouhými vlasy, jsem neviděl a tudíž nemohu soudit, jestli nějakým způsobem determinoval pozdější slavný Ringu a zákonitosti asijských duchařin), železnou jistotou, jež stačí nesčetným horrorovým fandům ke štěstí. Tato duchařská mantra je v Inhyeongsa většinou na velice dobré úrovni, několikrát se snímku podaří navodit minimálně nepříjemný pocit. I omáčka okolo delší dobu funguje, napětí je podporováno kromě náznaků také zlověstnými dřevěnými skulpturami, které se nacházejí takřka po celém domě, kam zavítá několik nic netušících lidí, maje se stát modely pro panenky. Ale... Odhalení , proč to všechno a kdo to všechno, takéžto následující děj, způsobí spíše zklamání a filmu ubírají dost na intenzitě a přitažlivosti. Škoda přeškoda, vyvíjelo se to velice slibně...(2.3.2006)

Milé překvapení! Asijských duchařin jsem už přežraný,ale jednou ročně si pustit něco, co ve výsledku dokáže slušně vyděsit není na škodu. Doll master má vynikající námět, kdo má strach z panenek ať neváhá. Posledních 40 minut jsem zažíval velmi tísňivou a znepokojivou atmosféru,takže nakonec spokojenost. 70%(22.12.2013)

• Vishnar

Doll Mastera jsem viděl už dávno, ale vím, že na mě moc nezapůsobil. Jako horror to bylo chabé a všechny možné způsoby k vystrašení diváka selhaly. Jediné, co na tom byla pěkné, byl interiér domu, všechny ty dřevěné patvary, na které se dalo narazit prostě všude. Jinak příběh klasika s "velkým závěrečným" odhalením. Pár mladých lidí se sejde u známého výrobce panenek, který jim nabídl, že mohou být modely pro další panenky. Všechno je samozřejmě jinak a ne všichni se od mistra mohou vrátit živí.(5.9.2008)

Neopouštěj staré panny pro nové! Vůbec ne špatné, ale ani nijak převratně vynikající. Slušný nadprůměr s několika výbornými okamžiky. Ta hudba u úvodního příběhu je naprosto geniální. Příběhy s panenkami prostě mají své kouzlo.(19.3.2012)

Ze začátku hodně velká nuda, ale nakonec to nebylo tak špatné, celkem slušný příběh a docela i masakr :-). Průser je že sem se nebál :-( na čím víc těhle asijskejch hororů koukám tím je to horší, tyhle černo-dlouho vlasatý figury už mi prostě strach nenaženou, ale jako film sem si panenky užil.(31.1.2010)

Zpracování a nápad tohoto filmu se mi velice líbil. Panenky s duší, to je velice zajímavé... Zvlášť v podání Eun-gyeong Im ( Mi-na ). Podle mě se na tuto roli neuvěřitelně skvěle hodila. Vypadala naprosto úžasně. Místy příjemná hudba a celkově pro mě velice příjemný zážitek.(11.7.2010)

A máme tu další z rákosnických strašidelných baráků a duchů. Jeden by řekl, že je to už trošku monotónní, ale když to tak umí, tak co? Já bych taky od zedníka nechtěl, aby mi dělal právního zástupce. Takže korejští ševci, co se drží svého kopyta, přeci jen udělali pár inovací, které dopadly dost dobře, ale naopak selhali ve svých tradičních silných stránkách. Panenka Mi-Na byla k sežrání (no co, každý si v sobě hýčkáme malý kousek pedofila) a scéna s její proměnou po spatření jizvy mě dojala, ač se považuju za citově okoralého jedince a i Pýchu a předsudek jsem přežil bez jediné slzy. Za to bych udělil pátou hvězdu. Ale napětí, které pěkně pomaloučku polehoučku rostlo v první polovině filmu, se najednou vytratilo a proměnilo v obyčejnou naháněčku po baráku, jakých uvidíte v amerických slasherech po kokot. A za to bych dvě hvězdy strhnul. Ne, nejsem zlý, to ten režisér si to sám zkurvil. V každém případě film doporučuju navzdory výše psanému. Ta Mína je prostě boží.(14.10.2013)

Povedzte mi, kto normálny by vykonal potrebu na záchode, v ktorom vám hneď za zadkom stojí strašideľná bábika v životnej veľkosti. Kto?? Džízs!!! Nech by ma radšej aj roztrhalo, ale tam by som si ani len necvrkla!(23.2.2014)

• Bobofon

V půlce filmu bych dal i čtyři hvězdy, protože výchozí situace pro akci je dobře nahozená, prostředí je zajímavé, atmosféra díky loutkám a pár divným týpkům slušná a divák může být natěšený na žně... Ale ouha, když se dostaví očekávaná sekačka, jde to s celým filmem od deseti k pěti, děj je nelogický (to se u horrorů stává), nestrašidelný (to by se stávat nemělo) a hlavní hrdinka víc a víc nesnesitelná, fakt jsem se modlil, ať ji už konečně někdo sejme. Takže nakonec zklamání z promarněné šance.(13.11.2010)