Inhyeongsa

Horor

Jižní Korea, 2004, 90 min

Yong-ki Jeong

Yong-ki Jeong

Povedzte mi, kto normálny by vykonal potrebu na záchode, v ktorom vám hneď za zadkom stojí strašideľná bábika v životnej veľkosti. Kto?? Džízs!!! Nech by ma radšej aj roztrhalo, ale tam by som si ani len necvrkla!(23.2.2014)

V anglictine sa tento korejsky horor preklada ako "Doll master" a Miramax uz zakupil prava na jeho americky remake. No ale spat k filmu. Ide o dalsi z radu hororov, ktori sa ani nesnazia zakryt svoju inspiraciu Nakatovym Kruhom. To znamena, ze pribeh nam znova serviruje tajomnych duchov (tentokrat ovladaju hlavne "detske" babiky ) v predvidatelnej trajektorii odvijania pribehu. Co funguje ale ako vzdy na 100% su prezentacie tzv. "japan shock systemu" - za vsetko staci uplne spomenut trademark najznamejsi - tmavovlase dievcatko s ucesom cez tvar, do ktorej tak nie je vidno, sialene vyplastene pohlady oci,atd. Fanusikovia azijskych hororov uz vedia ak poviem, ze aj napriek tomu, ze ste to mali moznost vidiet uz viackrat predtym, tieto "lakacky" funguju stale dokonale. Ihnyeongsa je tak vo vysledku hlavne o atmosfere ako o slabsom a prevarenom pribehu.(30.11.2004)

Nezapomínejte na své panenky z dětství, protože ony Vás milují a mohou velmi nelibě nést, když zjistí, že vy je už ne. Atmosférická pecka s panenkama, které dovedou děsit mě příjemně překvapila a rozhodně se na tento horor v budoucnu podívám znovu. PS : Mít panenku jako je Mi-na, tak bych jí tedy rozhodně měl rád. Dokonce moc a moc rád. A nehledejte v tom pedofilii :-D té herečce bylo už přes dvacet, i když na to tedy skutečně nevypadala.(8.5.2016)

Dlouhovlasá babice a pomalé záběry podmalované tísnivou hudbou, kdy divák trne v napětí, čekajíce každou chviličku razantní nástup vlasaté ohavnosti na scénu, ke kterému dříve či později za dramatických okolností dojde, jsou od dob Nakatova kulťáku (předchozí počin jménem Joyuu-rei, kde poprvé použil dnes již tradiční element dívčího ducha s dlouhými vlasy, jsem neviděl a tudíž nemohu soudit, jestli nějakým způsobem determinoval pozdější slavný Ringu a zákonitosti asijských duchařin), železnou jistotou, jež stačí nesčetným horrorovým fandům ke štěstí. Tato duchařská mantra je v Inhyeongsa většinou na velice dobré úrovni, několikrát se snímku podaří navodit minimálně nepříjemný pocit. I omáčka okolo delší dobu funguje, napětí je podporováno kromě náznaků také zlověstnými dřevěnými skulpturami, které se nacházejí takřka po celém domě, kam zavítá několik nic netušících lidí, maje se stát modely pro panenky. Ale... Odhalení , proč to všechno a kdo to všechno, takéžto následující děj, způsobí spíše zklamání a filmu ubírají dost na intenzitě a přitažlivosti. Škoda přeškoda, vyvíjelo se to velice slibně...(2.3.2006)

Milé překvapení! Asijských duchařin jsem už přežraný,ale jednou ročně si pustit něco, co ve výsledku dokáže slušně vyděsit není na škodu. Doll master má vynikající námět, kdo má strach z panenek ať neváhá. Posledních 40 minut jsem zažíval velmi tísňivou a znepokojivou atmosféru,takže nakonec spokojenost. 70%(22.12.2013)

• Yoo-mi Kim