Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Tento film je dokončením seriálu Firefly. Joss Whedon (který je podepsán jak pod seriálem, tak pod filmem) vybral zřejmě to podstatné z toho, co chtěl říct, kdyby mu bylo umožněno seriál dotáhnout až do konce, a vcelku šikovně to řekl během tohoto filmu. V podstatě všechny otázky, které jsem si položil po zhlédnití poslední epizody Firefly, zde byly uspokojivě zodpovězeny. Jen co se týče formy, zvítězilo tentokrát SF nad westernem, a to přímo drtivě. Jak se tak dívám na zdejší hodnocení, Firefly neznalí diváci většinou hvězdičkami zrovna neplýtvali. Je to pochopitelné. Během filmu si jen těžko mohli vytvořit vztah k postavám, které ani v seriálu nejsou nějak extra psychologicky prokreslené. Ale tyhle vyšší ambice Firefly jakožto čirá westernová space opera nejspíš nikdy neměla. Takže jediná výtka (když pominu onu nepřítomnost westernovosti, která seriálu tak výtečně posloužila, ale zde by byla jen na obtíž) směřuje k občasné zkratkovitosti jak v jednání postav, tak v podání některých scén. Několikrát se ale konalo vyložené nadšení, rozpaků bylo jen maličko a nakonec převládla spokojenost. Pokud budeme brát tento film jako poslední díl seriálu, máme tu asi nejbombastičtější závěrečnou epizodu, jakou kdy jaký seriál měl... Na palubu lodi kapitána Reynoldse se budu v budoucnu určitě rád vracet, a vám, kteří jste tam ještě nebyli, mohu návštěvu Serenity jenom doporučit. Nejlíp když začnete prvním dílem, v jistém údolí, kde právě Aliance vyhrává rozhodující bitvu největší války v dějinách. Mezi poraženými je ale jeden voják, který se nikdy nevzdá...(12.1.2009)

Pro ty co neviděli seriál Firefly je tenhle film naprosto bezpředmětný. Já mám Firefly zkouklej a tento celovečerák se jeho dokonalosti bohužel nevyrovnal. Serenity není vůbec špatný film, odhalení jak je to vlastně s pleniteli je velice chytré, ale místo toho mohlo bejt radši víc dílů seriálu. Bylo by to tak lepší.(1.11.2007)

„„Víš, jaká je definice hrdiny? Je to někdo, kvůli komu umírají lidé. Pak si to najdi ve slovníku.“ Seriál jsem nejenom neviděla, ale vůbec jsem nevěděla, že něco takového existuje. A přestože nemám žánr sci-fi příliš ráda, navíc jsem většinu filmu tápala v tom, kdo je kdo a o co vlastně jde! Dávám s klidem 3*, za humor a za odzbrojující hlášky. „Co plánuješ a co se stane není skoro nikdy totéž.“ „Doktore, vaši sestru beru pod svou ochranu.Jestli se jí něco stane, přísahám, že mě to zasáhne. Možná budu i brečet.“(22.12.2005)

OBSAHUJE NÁZNAKY SPOILERŮ! Jsou seriály, které jsou výborné, a proto se dočkají druhé, třetí, sedmé, desáté řady. Některé z těch seriálů jsou výborné akorát na začátku a po vyždímání úvodního nápadu už jedou jenom ze setrvačnosti, a stejně se jim podaří si udržet dost diváků na několik extra sezón. A potom jsou tu seriály, které jsou až moc chytré a neobvyklé, než aby si dokázaly dostatečně rychle najít potřebné obecenstvo. Takové jsou potom předčasně rušeny ještě předtím, než stihly odvyprávět svůj nápad. A mezi takové patří Firefly. Seriál s obrovským potenciálem skandálně zabitý svojí mateřskou televizí se (zřejmě po naléhání mezitím rozrostlé fanouškovské základny) po pauze dočkal filmového pokračování, respektive zakončení. Nedokážu si dost dobře představit, jestli by Serenity sama o sobě fungovala bez znalosti seriálu, ale soudě dle toho, že horší hodnocení dostává od lidí, co Firefly neviděli, pak asi ne. Ze seriálu už známe všechny postavy, víme, jak je to s jejich vztahy, a hlavně chceme (tedy já chci, nevím jak ostatní) vědět, o co sakra kráčí s River! Tady se to naštěstí dozvíme, protože tajemná River je středobodem celého filmu. Pointa její postavy je zajímavá a příběh táhne kupředu, naštěstí ani vztahy mezi postavami nejsou tak docela v pozadí, stejně jako přidrzlé hlášky, které zaznívají v průběhu celého filmu. Ten má sice sám o sobě svoje mouchy, sem tam i větší, ale předčasně zrušená Firefly si zasloužila důstojné zakončení, a tím film je, proto díky za něj.(16.10.2012)

Čo ja viem, nebolo to zlé, ale podľa mňa sa to so 'Startrek' alebo 'Stargate' filmami porovnávať nedá. Páčilo sa mi, že to nemalo zbytočné odbočky od deja a zbytočné spomaľovačky, ktoré by nudili. Sľubná pointa filmu, tú ale skazí scenár na jednoduché klišé. Efekty boli ale celkom prekvapujúce. Záporák mal dostať viac priestoru. Čistý stred. 60%.(19.3.2006)

• - Prvních devět minut filmu bylo umístěno na internet jako propagace před uvedením Serenity. (Galadriel)

• - Washova bunda má znak Leonovovy mise z 2010: Druhá vesmírná odysea (1984) na jedné ruce a skutečný znak Russian Intercosmos na druhé. (Galadriel)

• - Na jedné z beden v nákladním prostoru je nápis „Znovu použitelná bedna: neničit!“ (můžete ho vidět za River potom, co byl Reaver postřelen). Původní scéna lodi ze seriálu Firefly (2002) byla totiž zničena (přestože Joss Whedon přísahal, že ji bude možné znovu sestavit) a proto nemohla být použita ve filmu (vše bylo postaveno pro film úplně od začátku). (Galadriel)