Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Famózní zakončení už tak dost vydařeného seriálu. Serenity je větší, akčnější, nahláškovanější a ač je to spodivem ještě o několik světelných mil lepší než původní Firefly. Především proto, že se během dvou hodin pořád něco děje, slabší chvilky prakticky nexistují, většina linií se dočká svého uzavření a Mal hláškuje víc než kdykoliv předtím. Vlastně mám pocit, že tu hláškují úplně všichni bez výjimky. Whedon převedl levný seriál do poměrně drahého filmového kabátku, naservíroval pořádnou porci honiček a vesmírných bitek, ale přesto nezapomněl na to hlavní - na postavy, jež vás rozesmějí, pobaví a v závěru i zaručeně rozbrečí. StarGate, Star Trek, BSG? Proti dvojbloku Firefly-Serenity nemají nejmenší šanci.(7.9.2008)

Abych volně citovala: každý, kdo Serenity hodnotí bez znalosti Firefly, je Liou coe shway duh bia-tze huh hoe-tze doo bun ur-tze. Mezi světové záhady, které nejspíš až do smrti nepochopím, patří skutečnost, že typický hollywoodský liberál Whedon natočil snad nejlepší obhajobu libertariánského pohledu na otázku svobody, vlastní vůle a možnosti nuceně napravovat nízkost a přízemnost člověka (btw tomu, že Malcolm Reynolds je v podstatě klasický benevolentní patriarcha, a všichni včetně feministek ho přesto žerou, se svou neskutečností rovná už jen hipsterská obliba Tonyho Starka). Pátá hvězda málem unikla o vlásek, přesněji řečeno o zbytečný a neemocionální kůl zaražený na úplně blbé místo. Nezbývá než doufat, že teď po Avengerech nějaké studio konečně Whedonovi zaplatí dvojku. Do té doby si se svým novým oblíbeným drsoněm už nějak vystačím. PS: pokud bych si měla vybrat scénu, z níž se mi spodní svaly stahují nejvíc, pak volím úvodní čtyřminutový, dokonale hudebně podbarvený a pro Whedona zřejmě typický nepřerušovaný záběr na přistání Serenity, průlet rozpadající se lodí a perfektní představení členů posádky. Na tohle už ani ti Avengeři nemají.(5.9.2012)

"Obětujete za to svůj život? - Ovšem! Ale mám i plán B." Absence většího množství hlášek kapitána Reynoldse a ukončení nesmrtelnosti členů posádky Serenity jsou pro mne mírným zklamáním velkoplošné Serenity v porovnání s televizní Firefly. Jinak je to skvělý film, který však nemohu doporučit nikomu, kdo nikdy neprudil vojáky Aliance, nehrál si na schovávanou s Plenitely a neorientuje se v jiskřivých vztazích mezi členy posádky.(11.7.2011)

Serenity je výpravnějším, trikovějším a bombastičtějším Firefly. Konečně zde byl na plno využit potenciál ukrytý v postavě River. Vše, co bylo výborné na seriálu, zůstalo výborné i tady, a navíc filmový formát posádce kapitána Malcolma Reynoldse prostě sluší. Takovéhle zakončení si narychlo ukončený seriál prostě zasloužil, jako takovou náplast na nečekaně utrženou ránu. Nejsem si ale jistá, jestli kvality filmu budou schopni docenit diváci, kteří seriál neviděli, protože v mnoha případech vůbec nemůžou tušit, o co vlastně jde, nebo kdo je kdo. Obávám se, že ve většině případů nebudou, protože jinak by tady snad nemohlo být takové množství negativních komentářů a nízkých hodnocení. Kromě silné stylizace byl totiž Firefly plný vtipných narážek, sebeironie a občas i parodie. Navíc spousta věcí, které se tu tak nějak vyřeší nebo stanou nemají bez hlubšího kontextu žádný význam, třeba vztah Kaylee a Simona nebo Zoe a Washe a spousta narážek a vtípků prostě nemůže bez znalostí souvislostí vyznít tak, jak má. Seriálu jsem plné hodnocení nedala kvůli pomalému rozjezdu a náhlému ukončení, ale Serenity si ho bez mrknutí oka zaslouží.(26.6.2008)

No, fanousci Firefly u tohohle filmu asi slintaj, ale ja nevidel ani jeden dil a tudiz me tohle nijak zvlast nezaujalo. Pribeh je sice nic moc, ale staci. Udelat z hlavnich hrdinu vandraky s rozpadajici se lodi je taky fajn a obcas je tu dobra hudba. Triky jsou zhruba na urovni Stargate. Co se tyce hercu, tak nehrajou nic extra, ale zachranujou je dobre napsany dialogy a par slusnejch hlasek. Posledni pulhodina dobre napravuje vyslednej dojem z filmu, protoze to je docela slusna rezba, ale tech 90 minut predtim to nevynahradi, takze to vic jak na 3* nebude, protoze se jedna o nicim zajimavy, prumerny sci-fi.(21.4.2007)