Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Tento film je dokončením seriálu Firefly. Joss Whedon (který je podepsán jak pod seriálem, tak pod filmem) vybral zřejmě to podstatné z toho, co chtěl říct, kdyby mu bylo umožněno seriál dotáhnout až do konce, a vcelku šikovně to řekl během tohoto filmu. V podstatě všechny otázky, které jsem si položil po zhlédnití poslední epizody Firefly, zde byly uspokojivě zodpovězeny. Jen co se týče formy, zvítězilo tentokrát SF nad westernem, a to přímo drtivě. Jak se tak dívám na zdejší hodnocení, Firefly neznalí diváci většinou hvězdičkami zrovna neplýtvali. Je to pochopitelné. Během filmu si jen těžko mohli vytvořit vztah k postavám, které ani v seriálu nejsou nějak extra psychologicky prokreslené. Ale tyhle vyšší ambice Firefly jakožto čirá westernová space opera nejspíš nikdy neměla. Takže jediná výtka (když pominu onu nepřítomnost westernovosti, která seriálu tak výtečně posloužila, ale zde by byla jen na obtíž) směřuje k občasné zkratkovitosti jak v jednání postav, tak v podání některých scén. Několikrát se ale konalo vyložené nadšení, rozpaků bylo jen maličko a nakonec převládla spokojenost. Pokud budeme brát tento film jako poslední díl seriálu, máme tu asi nejbombastičtější závěrečnou epizodu, jakou kdy jaký seriál měl... Na palubu lodi kapitána Reynoldse se budu v budoucnu určitě rád vracet, a vám, kteří jste tam ještě nebyli, mohu návštěvu Serenity jenom doporučit. Nejlíp když začnete prvním dílem, v jistém údolí, kde právě Aliance vyhrává rozhodující bitvu největší války v dějinách. Mezi poraženými je ale jeden voják, který se nikdy nevzdá...(12.1.2009)

• Hitman_47

Špatné..opravdu špatné. Věřit trailerům se dneska už vůbec nevyplatí. Čekal jsem hella good jízdu, ale zatím jsem se projížděl jen v rozkodrcané kraksničce, která se navíc pohupovala nahoru - dolů. No nuda...veeelká nuda. Navíc choreografie soubojů je jen o jednu třídu lepší než ta v Aeon Flux (která byla naprosto otřesná). Navíc to ani není film, je to jen mozaika složená z těch největších klišé, které kdy svět spatřil. A pokud je i seriál...tak obdivuju ty lidi, kteří dokážou dokoukat alespoň jeden díl až do konce, fakt že jo.(18.5.2006)

Dějově to není vůbec špatné a bylo by to dost hezké scifko, jen ho trochu líp natočit.(27.10.2008)

Serenity je výpravnějším, trikovějším a bombastičtějším Firefly. Konečně zde byl na plno využit potenciál ukrytý v postavě River. Vše, co bylo výborné na seriálu, zůstalo výborné i tady, a navíc filmový formát posádce kapitána Malcolma Reynoldse prostě sluší. Takovéhle zakončení si narychlo ukončený seriál prostě zasloužil, jako takovou náplast na nečekaně utrženou ránu. Nejsem si ale jistá, jestli kvality filmu budou schopni docenit diváci, kteří seriál neviděli, protože v mnoha případech vůbec nemůžou tušit, o co vlastně jde, nebo kdo je kdo. Obávám se, že ve většině případů nebudou, protože jinak by tady snad nemohlo být takové množství negativních komentářů a nízkých hodnocení. Kromě silné stylizace byl totiž Firefly plný vtipných narážek, sebeironie a občas i parodie. Navíc spousta věcí, které se tu tak nějak vyřeší nebo stanou nemají bez hlubšího kontextu žádný význam, třeba vztah Kaylee a Simona nebo Zoe a Washe a spousta narážek a vtípků prostě nemůže bez znalostí souvislostí vyznít tak, jak má. Seriálu jsem plné hodnocení nedala kvůli pomalému rozjezdu a náhlému ukončení, ale Serenity si ho bez mrknutí oka zaslouží.(26.6.2008)

Završení vynikajícího sci-fi-westernového seriálu Firefly jako samostatný celovečerní film obstojí jen zpola - právě jen v propojení se seriálem. Bez jeho předchozí znalosti je to jen průměrný sci-fi snímek. Navíc je velká škoda, že se jeho hlavní přednost, ona westernová složka, téměř vytratila...nebo byla minimálně redukována... Jako závěrečná epizoda bezchybná, ovšem coby autonomní celovečerní snímek pouhý průměr...(14.8.2009)

• - Na Rotten Tomatoes se film umístil na 5. místě v žebříčku „50 nejlepších TV adaptací všech dob“. (Galadriel)

• - Na DVD je skrytý, tajný bonus (jako na spoustě DVD, jen se musí umět najít). V pravé části obrazovky uprostřed, co vypadá jako useknutý trojúhelník s kroužkem, je aktivní místo. Po rozkliknutí se objeví DVD bonus s animovanou reklamou v japonském stylu na FruityOatyBars (müssli tyčinky), která aktivovala u River Tam bojové schopnosti v baru. Reklama je, podle slov Josse Whedona, odkaz na pana Sparkla ze seriálu Simpsonovi. (c.tucker)

• - Spoiler: V závěrečné bitvě proti útočícím Plenitelům bojuje Inara (Morena Baccarin) za pomoci futuristicky vyhlížejícího luku. V jednom záběru má však luk klasický. Ten se však scénáristům nezdál příliš vhodný, takže většinu scén přetočili. (Novom)