Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(30.12.2009)

Serenity je zjevením, které zčásti dokončuje Firefly a je i bez "svého" seriálu dobrým filmem. Pro seriál a fanoušky je Serenity darem z nebes, protože ukončuje několik linií a jako "poslední dvou díl" nemá na poli seriálů konkurenci. Znalost seriálu není podmínkou, ale je výhodou. Postavy, ke kterým budete mít seriálem vybudovaný krásný vztah, na vás pak působí o stupeň lépe a chápete několik motivačních prvků, které by zůstali jinak v pozadí. Joss Wheon také vytahuje tajné eso z rukávu, tedy spíše dvě. Jedním je Chiwetel Ejiofor, který se stává tím chybějícím elementem k seriálu, který neměl "velkého chladného zlého chlapa, který vás zničí...". Jeho role je perfektní, brilantně zvládnutá a chladná. Druhým esem je Summer Glau, její potenciál je konečně rozvinut, její schopnosti předvedeny a její postava se pro mě stává synonymem seriálu (vedle kapitána Reynoldse). V rámci seriálu je film na jasných 5* bez jediného špatného slova, bez seriálu je to velmi zajímavé sci-fi, které potěší atmosférou a tempem, ale možná nebude naprosto přívětivé "neznalému". Vím o čem mluvím, poprvé jsem film viděl bez seriálových znalostí. Užil jsem si ho jako trochu jiné sci-fi, ale nemiloval jsem postavy od prvního okamžiku a hledal k nim cestu. Fanoušci musí křičet radostí. Dostali svou třešničku na dort jménem Firefly. Bez vážnější vady, bez hromady řečí a s dějem, který (vzhledem k rychlosti seriálu) obsahuje příběh minimálně jedné sezony. Joss Whedon ukázal, že když chce umí splnit sny fanoušků.... Jen tak dál.(5.1.2006)

Mít dvakrát větší rozpočet a v první půlce přidat nějakých 40 minut, tak to mohla být fakt bomba. Ale i tak dost překvapivá záležitost s prďáckou poslední půlhodinou. Update po Firefly: Ha, budu opakovat po ostatnich, ale ono je to fakt najednou uplne nekde jinde. Sakra Whedone, chci vic!(23.1.2007)

Čo ja viem, nebolo to zlé, ale podľa mňa sa to so 'Startrek' alebo 'Stargate' filmami porovnávať nedá. Páčilo sa mi, že to nemalo zbytočné odbočky od deja a zbytočné spomaľovačky, ktoré by nudili. Sľubná pointa filmu, tú ale skazí scenár na jednoduché klišé. Efekty boli ale celkom prekvapujúce. Záporák mal dostať viac priestoru. Čistý stred. 60%.(19.3.2006)

Tak nevím, jestli toho Whedona není pro televizi škoda. Serenity je nejlepší hardcore sci-fi posledních... no hodně let. Skvělé zakončení seriálu (takovouhle úroveň kdyby měl druhý celovečerák Akt X...), ale o to větší škoda, že se s touhle neskutečně sympatickou bandou člověk už nejspíš nesetká.(22.2.2009)

• - Prvních devět minut filmu bylo umístěno na internet jako propagace před uvedením Serenity. (Galadriel)

• - Události ve filmu Serenity se odehrávají šest měsíců po poslední epizodě seriálu Firefly (2002). Toto období přemostily tři knihy komixů vydané v létě 2005 (publikované nakladatelstvím Dark Horse comics a napsané Jossem Whedonem a Brettem Matthewsem). (Galadriel)

• - Klíčová fráze, kterou Dr. Simon Tam používal k uspání River, "Eta Kooram Nah Smech!" znamená v ruštině v přeneseném slova smyslu „to je hodně vtipné“. (Galadriel)