Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

OBSAHUJE NÁZNAKY SPOILERŮ! Jsou seriály, které jsou výborné, a proto se dočkají druhé, třetí, sedmé, desáté řady. Některé z těch seriálů jsou výborné akorát na začátku a po vyždímání úvodního nápadu už jedou jenom ze setrvačnosti, a stejně se jim podaří si udržet dost diváků na několik extra sezón. A potom jsou tu seriály, které jsou až moc chytré a neobvyklé, než aby si dokázaly dostatečně rychle najít potřebné obecenstvo. Takové jsou potom předčasně rušeny ještě předtím, než stihly odvyprávět svůj nápad. A mezi takové patří Firefly. Seriál s obrovským potenciálem skandálně zabitý svojí mateřskou televizí se (zřejmě po naléhání mezitím rozrostlé fanouškovské základny) po pauze dočkal filmového pokračování, respektive zakončení. Nedokážu si dost dobře představit, jestli by Serenity sama o sobě fungovala bez znalosti seriálu, ale soudě dle toho, že horší hodnocení dostává od lidí, co Firefly neviděli, pak asi ne. Ze seriálu už známe všechny postavy, víme, jak je to s jejich vztahy, a hlavně chceme (tedy já chci, nevím jak ostatní) vědět, o co sakra kráčí s River! Tady se to naštěstí dozvíme, protože tajemná River je středobodem celého filmu. Pointa její postavy je zajímavá a příběh táhne kupředu, naštěstí ani vztahy mezi postavami nejsou tak docela v pozadí, stejně jako přidrzlé hlášky, které zaznívají v průběhu celého filmu. Ten má sice sám o sobě svoje mouchy, sem tam i větší, ale předčasně zrušená Firefly si zasloužila důstojné zakončení, a tím film je, proto díky za něj.(16.10.2012)

Famózní zakončení už tak dost vydařeného seriálu. Serenity je větší, akčnější, nahláškovanější a ač je to spodivem ještě o několik světelných mil lepší než původní Firefly. Především proto, že se během dvou hodin pořád něco děje, slabší chvilky prakticky nexistují, většina linií se dočká svého uzavření a Mal hláškuje víc než kdykoliv předtím. Vlastně mám pocit, že tu hláškují úplně všichni bez výjimky. Whedon převedl levný seriál do poměrně drahého filmového kabátku, naservíroval pořádnou porci honiček a vesmírných bitek, ale přesto nezapomněl na to hlavní - na postavy, jež vás rozesmějí, pobaví a v závěru i zaručeně rozbrečí. StarGate, Star Trek, BSG? Proti dvojbloku Firefly-Serenity nemají nejmenší šanci.(7.9.2008)

Serenity je výpravnějším, trikovějším a bombastičtějším Firefly. Konečně zde byl na plno využit potenciál ukrytý v postavě River. Vše, co bylo výborné na seriálu, zůstalo výborné i tady, a navíc filmový formát posádce kapitána Malcolma Reynoldse prostě sluší. Takovéhle zakončení si narychlo ukončený seriál prostě zasloužil, jako takovou náplast na nečekaně utrženou ránu. Nejsem si ale jistá, jestli kvality filmu budou schopni docenit diváci, kteří seriál neviděli, protože v mnoha případech vůbec nemůžou tušit, o co vlastně jde, nebo kdo je kdo. Obávám se, že ve většině případů nebudou, protože jinak by tady snad nemohlo být takové množství negativních komentářů a nízkých hodnocení. Kromě silné stylizace byl totiž Firefly plný vtipných narážek, sebeironie a občas i parodie. Navíc spousta věcí, které se tu tak nějak vyřeší nebo stanou nemají bez hlubšího kontextu žádný význam, třeba vztah Kaylee a Simona nebo Zoe a Washe a spousta narážek a vtípků prostě nemůže bez znalostí souvislostí vyznít tak, jak má. Seriálu jsem plné hodnocení nedala kvůli pomalému rozjezdu a náhlému ukončení, ale Serenity si ho bez mrknutí oka zaslouží.(26.6.2008)

Mít dvakrát větší rozpočet a v první půlce přidat nějakých 40 minut, tak to mohla být fakt bomba. Ale i tak dost překvapivá záležitost s prďáckou poslední půlhodinou. Update po Firefly: Ha, budu opakovat po ostatnich, ale ono je to fakt najednou uplne nekde jinde. Sakra Whedone, chci vic!(23.1.2007)

„„Víš, jaká je definice hrdiny? Je to někdo, kvůli komu umírají lidé. Pak si to najdi ve slovníku.“ Seriál jsem nejenom neviděla, ale vůbec jsem nevěděla, že něco takového existuje. A přestože nemám žánr sci-fi příliš ráda, navíc jsem většinu filmu tápala v tom, kdo je kdo a o co vlastně jde! Dávám s klidem 3*, za humor a za odzbrojující hlášky. „Co plánuješ a co se stane není skoro nikdy totéž.“ „Doktore, vaši sestru beru pod svou ochranu.Jestli se jí něco stane, přísahám, že mě to zasáhne. Možná budu i brečet.“(22.12.2005)