Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Whedon nám servíruje tuhle scifárnu celkem po svém stylu. Akce ujde, ale ten zbytek se moc překousnout nedá. Proto jsem ignoroval všelijaké ty předmanželské vztahy, sexuální vztahy, strkání něčeho někam a soustředil se na akci. Jinak podle mě nevyužitý potenciál hlavní hrdinky, která mohla nabídnout a svléct daleko víc!(17.8.2012)

protože nás už bývalá země nedokázala uživit, museli být ve sluneční soustavě stvořeny země nové. vznikla aliance, která se stala chloubou civilizace. barbarské planety se však odmítly alianci podrobit. došlo k válce a náš vesmír je nyní bezpečnější. některé planety však stále odmítají poslušnost.... je jí 17, čte myšlenky, jmenuje se River, je moderní zbraní státního bioinženýrství a je na útěku. právě pomalé odhalování tajemství, které skrývá tato mladá dívka je tím, co má poutat naši hlavní pozornost. sci-fi, které bych zařadil do ,,B" kategorie je ovšem celkem dobře ztvárněné. pravda, ne každý efekt se povedl. negativa však vyvažuje pohodovost, zajímavé barevné filtry a závěrečná bitva. to vše spolu se zvukem dělá z tohoto snímku něco víc než podprůměr. žádné Hvězdné války však nečekejte.(30.5.2006)

Serenity je údajne lepšie vidieť až po Firefly, ktorý mu predchádza, hoci to nie je nevyhnutnosťou. Fanúšik seriálu síce môže byť trochu sklamaný odlišným prístupom, v konečnom dôsledku však predsa len prižmúri oči, keďže stále ide o svet, ktorý pozná a má ho rád. Bežný divák však môže v Serenity vidieť originálne sci-fi novej generácie, ale i béčko patriace priamo na video a tomuto dojmu príliš nepomáha ani kvantum televíznych hercov v hlavných úlohách. Napriek omezenému rozpočtu však vyzerá Serenity po trikovej stránke výborne a niet v ňom výraznej stopy po televíznosti. Joss Whedon nielen mnohými vychytávkami dokazuje, že je zručný režisér, nezlyháva ani ako scenárista - i keď v tomto prípade sa až príliš nechal vtiahnuť epickosťou príbehu. Ale hoci mu komorné zápletky idú lepšie, nie je to až tak na škodu a oveľa lepšie podporuje emocionálny dopad príbehu. A čo si budeme nahovárať, ako vyvrcholenie seriálu to celé funguje na jednotku a zároveň je názornou ukážkou že aj so 40 miliónmi sa občas dajú robiť v tomto žánri divy.(29.9.2007)

Potěšilo mě, jak moc se Whedon zbavil televiznosti a jak působivě filmově vypadá jeho snímek hlavně v poslední půlhodině. Bohužel v Serenity je i hodně hluchých míst, jejichž vybledlost bude stoupat s vaší neznalostí seriálové předlohy. Firefly jsem nikdy v životě neviděl, takže vztahy mezi postavami mě dlouhou dobu míjely. Bavila jen těžká prohláškovanost a průměrná akce v průměrném trikovém hávu. Ale jak jsem upozornil, finále dojmy hodně napravuje, takže s klidným svědomím posílám tři hvězdy.(7.12.2005)

Čo ja viem, nebolo to zlé, ale podľa mňa sa to so 'Startrek' alebo 'Stargate' filmami porovnávať nedá. Páčilo sa mi, že to nemalo zbytočné odbočky od deja a zbytočné spomaľovačky, ktoré by nudili. Sľubná pointa filmu, tú ale skazí scenár na jednoduché klišé. Efekty boli ale celkom prekvapujúce. Záporák mal dostať viac priestoru. Čistý stred. 60%.(19.3.2006)

• - Když operační prohlíží Malcolmův soubor, ukazuje jeho narození 9/20/2468. 9/20/2002 je datum, kdy měl seriál Firefly (od r. 2002) premiéru. Datum 9/20/1968 je pak narození scenáristy a producenta seriálu Bena Edlunda. (Galadriel)

• - Joss Whedon říká v komentáři na DVD, že Chiwetel Ejiofor, Nathan Fillion, Summer Glau a Sean Maher sami prováděli většinu svých kaskadérských kousků. Summer Glau, ve skutečnosti výborná tanečnice, využila své taneční dovednosti ve dvou soubojích. (Galadriel)

• - Jde o první film uvedený Universalem na HD-DVD. (Galadriel)