Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2005, 119 min

Tento film je dokončením seriálu Firefly. Joss Whedon (který je podepsán jak pod seriálem, tak pod filmem) vybral zřejmě to podstatné z toho, co chtěl říct, kdyby mu bylo umožněno seriál dotáhnout až do konce, a vcelku šikovně to řekl během tohoto filmu. V podstatě všechny otázky, které jsem si položil po zhlédnití poslední epizody Firefly, zde byly uspokojivě zodpovězeny. Jen co se týče formy, zvítězilo tentokrát SF nad westernem, a to přímo drtivě. Jak se tak dívám na zdejší hodnocení, Firefly neznalí diváci většinou hvězdičkami zrovna neplýtvali. Je to pochopitelné. Během filmu si jen těžko mohli vytvořit vztah k postavám, které ani v seriálu nejsou nějak extra psychologicky prokreslené. Ale tyhle vyšší ambice Firefly jakožto čirá westernová space opera nejspíš nikdy neměla. Takže jediná výtka (když pominu onu nepřítomnost westernovosti, která seriálu tak výtečně posloužila, ale zde by byla jen na obtíž) směřuje k občasné zkratkovitosti jak v jednání postav, tak v podání některých scén. Několikrát se ale konalo vyložené nadšení, rozpaků bylo jen maličko a nakonec převládla spokojenost. Pokud budeme brát tento film jako poslední díl seriálu, máme tu asi nejbombastičtější závěrečnou epizodu, jakou kdy jaký seriál měl... Na palubu lodi kapitána Reynoldse se budu v budoucnu určitě rád vracet, a vám, kteří jste tam ještě nebyli, mohu návštěvu Serenity jenom doporučit. Nejlíp když začnete prvním dílem, v jistém údolí, kde právě Aliance vyhrává rozhodující bitvu největší války v dějinách. Mezi poraženými je ale jeden voják, který se nikdy nevzdá...(12.1.2009)

„„Víš, jaká je definice hrdiny? Je to někdo, kvůli komu umírají lidé. Pak si to najdi ve slovníku.“ Seriál jsem nejenom neviděla, ale vůbec jsem nevěděla, že něco takového existuje. A přestože nemám žánr sci-fi příliš ráda, navíc jsem většinu filmu tápala v tom, kdo je kdo a o co vlastně jde! Dávám s klidem 3*, za humor a za odzbrojující hlášky. „Co plánuješ a co se stane není skoro nikdy totéž.“ „Doktore, vaši sestru beru pod svou ochranu.Jestli se jí něco stane, přísahám, že mě to zasáhne. Možná budu i brečet.“(22.12.2005)

„Dobre, máš určitý talent, Albatros, ale lietanie, to nie sú len tlačidlá a čísla. Vieš, aké je prvé pravidlo lietania? Láska. Môžeš poznať všetku vesmírnu matematiku, ale loď, ktorú nemáš rada, ťa okamžite strasie, bez výnimky. Láska ju udrží vo vzduchu, keď sa má zrútiť. Láska ti prezradí, kedy má bolesti. Láska z nej robí domov.“ Jossa Whedona ani omylom nepokladám za kultovú postavu (jeho scenár k VOTRELCOVI: VZKRIESENIU bol jedným slovom príšerný, „Buffy“ ma nikdy nebavila a z „Angela“ som videl dve časti) a predčasne ukončený westernový sci-fi seriál „Firefly“ som nevidel. Vlastne ani neviem, prečo preboha som si SERENITY pozrel. Ale dostala ma. Akčné scény sú prekvapivo kvalitné, počítačové efekty pekné, vízia budúcnosti síce plná klišé o osídľovaní vesmíru a akejsi zlej megakorporácii a postavy sú silne štylizované (indianajonesovský kapitán, cynický pilot). Lenže ten film funguje na jednotku. Herci bez problémov zvládajú štylizovanosť a stávajú sa sympatickými hrdinami, ktorým radi držíme palce (najmä Nathan Fillion a Summer Glauová, ale tiež Adam Baldwin či Alan Tudyk), výprava je krásna (predovšetkým „biele mestečko“), scény, v ktorých umierajú dôležité postavy dojímavé a celé to má poetickú atmosféru o chybujúcich ľuďoch, ktorí kedysi možno boli dobrí a o lodiach, ktoré sú možno pooškierané, ale stále spoľahlivé. A posledná scéna z kokpitu je bomba. „Búrka je čoraz horšia.“ – „Čoskoro z nej budeme vonku." Viac v mojej recenzii na Recenzie.org: http://recenzie.org/sci-fi/347-serenity-100-(20.8.2006)

Pro neznalé seriálu nejspíš trošku nepřehledný guláš. Zcela chápu hodnocení jaké tu má třeba Klay. Pro ty, kteří seriál znají holá nutnost, protože film jistým způsobem seriál rámuje a uzavírá. Je na něj však napojen poněkud zkratkovitě, jakoby mu předcházela jakási imaginární série a já málem bušil hlavou o stůl v zoufalosti nad producentským záměrem. Děte se vycpat, zazdít takhle skvělý potenciál, který ucha tam na těch židlích seděj... Seriál "Firefly" a potažmo i film Serenity nevyniká nějakými skvělými triky nebo superoriginálním příběhem. Je to jednoduchá vesmírná kovbojka s na svůj žánr skvěle propracovanými životnými charaktery, výborným humorem a atmosférou a já stále v koutku duše doufám že se najde někdo, kdo tuhle Světlušku nenechá zcela vyhasnout.(7.3.2006)

• RHK

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(30.12.2009)

• - Když posádka poprvé přijede do přístavu, Jayne brnká na kytaru „Ballad of Serenity“ – úvodní znělku ze seriálu Firefly (2002). (Galadriel)

• - Klíčová fráze, kterou Dr. Simon Tam používal k uspání River, "Eta Kooram Nah Smech!" znamená v ruštině v přeneseném slova smyslu „to je hodně vtipné“. (Galadriel)

• - Po nalezení prvního mrtvého těla v bílém městě můžeme vidět zvláštní schody s rampou. Jde o přesnou kopii schodů na Robinson Square ve Vancouveru v Kanadě, navrženými Arthurem Ericksonem. (Galadriel)