Osamělý vlk McQuade

• slovenský

Osamelý vlk McQuade

Western / Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA, 1983, 107 min

Těžko říct, jestli by to bez té hudby tak fungovalo. Masiho Morriconeovská variace (nebo krádež?) posunuje standardní 80´s b-movie záběry do nebeských výšin. I ty nejnudnější scény pak mají ten správný tón westernové osudovosti. Ale někdy působí i nepatřičně, protože děj hudbu prostě nestíhá. Sympatický Norris, který tu tankuje jedno pivo za druhým, a vystajlovaný záporák Carradine (ten svetřík v poslední scéně!), předvádějí esenci osmdesátkové blbosti způsobem, který nelze nemít rád:)(24.2.2013)

Je to celkom dobrý akčný film s Chuckom Norrisom, ktorý patrí medzi jeho priemerné filmy. Má dobrý príbeh o texaskom rangerovi, ktorý je vo svojej práci najlepší, ale kvôli svojej nedisciplinovanej povahe nie je moc obľúbený a musí zastaviť obchodníkov so zbraňami, ktorí sa pokúsili zabiť aj jeho dcéru. Mohol byť síce o niečo lepšie spracovaný, pretože sa tu nájde niekoľko zbytočnejších scén, ale celkový dojem to moc nekazí. Akcie je tu dosť, som s ňou spokojný, ale nie je to nič výnimočné. V porovnaní s ostatnými Norrisovými filmami z tej doby je to skôr podpriemer, ale aj tak je to stále dobrá kvalita. Najviac sa mi páči celý akčný záver, bitka na slávnosti alebo aj úvodná akcia. Celý film svojou vizuálnou stránkou, atmosférou, ale aj hudbou pripomína western, čo mi síce neprekáža, ale skôr by som ocenil klasicky natočený akčný film. Herecké obsadenie nie je ničím výnimočné, praktcky všetky vedľajšie postavy sú úplne priemerné a to platí aj o Davidovi Carradinovi v úlohe hlavného záporáka. Prekvapuje ma hodnotenie tohto filmu, pretože je to jediný Norrisov film, ktorý podľa mňa nie je podcenený a má omnoho lepšie hodnotenie ako jeho viaceré, podľa môjho názoru lepšie filmy, za ktorými Osamelý vlk McQuade o niečo zaostáva. Ale aj tak to nič nemení na tom, že to je aj po rokoch veľmi lušný akčný film. Objektívna kvalita filmu- 65%, film sa páči mne na 72%.(6.9.2008)

,,TÍ NAJLEPŠÍ MAJÚ VŽDY ŠTÝL." __ Povedal by som, že tento film patrí k VHS-kovej klasike. Keď som bol malý mali sme ho dokonca nahratý, no časom ho niekto vymazal ale ostala mi aspoň pamiatka v podobe veľmi štýlového originálneho obalu. Film sa mi teda podarilo vidieť až teraz, nie je síce mojím šálkom kávy ale Chucka nemám veľmi napozeraného a tak som túto klasiku uvítal. Ďalej sa mi slová hľadajú len veľmi ťažko. S McQuadom si skrátko nikto nemôže zahrávať pridlho, film tak občasne pôsobí skôr parodicky (okrem toho ,,vztania z mŕtvych" s autom ma napr. pobavilo ako sa uhínal guľkám, ale celkovo aj jeho kovbojský štýl) a myslím, že práve niekto tu sa mohli začať rodiť tie slávne vtipy. I tak sa mi však zdajú byť 3* celkom zaslúžené a hádam ani samotní tvorcovia to nemysleli až tak vážne. A nechcem sa hrať na žiadneho veľkého znalca soundtrackov, ale myslím, že Morricone by dobre vedel koho tá hudba vykráda.(7.3.2009)

• Chrustyn

Přesně ten film, který si představíte pod spojením Norrise a Carradina. VHS béčko, jako řemen, kombinující western s typickým akčňákem. Chuck neporazitelný, David nemilosrdný, ale na rozdíl od akčňáků se Slyem nebo Arniem, tento zestárl a asi bych ho jinak vnímal před 20 lety, než nyní.(18.3.2014)

Oficiálne najlepší Chuckov film. To ako sa s fárom vyhrabal z piesku, nemalo najmenšiu chybu. ;-)(29.4.2008)