Vizije Evrope

• Maďarsko

Európa-képek

(Maďarsko)

Povídkový

Rakousko / Belgie / Kypr / Česko / Dánsko / Estonsko / Finsko / Francie / Německo / Řecko / Maďarsko / Irsko / Itálie / Lotyšsko / Litva / Lucembursko / Malta / Nizozemsko / Polsko / Portugalsko / Slovensko / Slovinsko / Španělsko / Švédsko / Velká Británie, 2004, 139 min

25 povídek - každá má maximálně 5 minut a každou režíroval vždy režisér jedné země Evropské Unie. Měla jsem možnost vidět asi 8 povídek a musím říct, že jde o dílka nepochybně zajímavá, velmi různorodá a většinou příjemně originální.(25.2.2005)

Ambiciózní projekt Vize Evropy strukturovaný do pětadvaceti mikropovídek je nevyvážený jak celá Evropská unie a až na pár výjimek se topí v brázdách průměrnosti. U některých příspěvků je taktéž docela silně cítit, že byly zflikovány hodně narychlo (Christopher Boe - Europe, Miguel Hermoso - Our Kids, Teresa Villaverde - Cold Wa(te)r), jiné se zase snaží „umělecky“ nahlížet na aktuálně nejpalčivější problémy (postoj k imigrantům, byrokracie). Absolutní spokojenost u mě panovala při netradičně a syrově pojatém Prologue maďarského režiséra a Greenawayově originálním kusu o evropské integraci pod obyčejnou sprchou (The European Showerbath). Z těch lepších lze ještě vyzdvihnout části ze Slovinska (Damjan Kozole - Evropa), Lucemburska (Andy Bausch - The Language School), Rakouska (Barbara Albert - Mars) a Slovenska (Martin Šulík - The Miracle).(6.7.2005)

Videl som len jednu poviedku: Béla Tarr - Prologue(24.11.2005)

Kvalitativně vcelku stejnoměrně vyvážená mozaika narychlo střižených snímků. Některé jsou postaveny na nápadu (Gedeon, Greenaway, Tarr), některé vypráví (Šulík, Iho, Albertová) a některé jsou lyrické (Bartas). Více než ostatní mne zaujal právě film Šarunase Bartase Děti nic neztratí. Ba co víc - doslova mne zhypnotizoval a já si ho pak musel pouštět několikrát znovu a žasl jsem nad krásou a metaforičností jednotlivých záběrů. Všechno je řečeno v náznaku - minutové drama, které se odehraje mezi chlapci (zápas o dívku), je zakomponováno do hnědě tónované lesní krajiny smutku. Druhá, mladší dívenka sedí na břehu říčky a chytá do sklenice žáby, aby je pak pouštěla do průzračné vody, do které zároveň padají kapky krve chlapce, který zápas prohrál. Potom si chlapec náhle pokusí vzít si život (podobně jako Bressonova Muška). Dívka, o kterou se popral, mu v tom ale zabrání - tedy ji neztratil... A tak i když papírovou lodičku, kterou na začátku chlapec vyrobil, spláchne vodopád, doširoka otevřený pohled na klidnou řeku s osaměle křičící volavkou nám říká, že za všemi dramaty je vždycky nakonec tišina. - Od tohoto režiséra se toho určitě pokusím zhlédnout více.(14.2.2008)

Béla Tarr - Prolog(26.6.2010)

Nejlepší Šulíkův Zázrak a van Goghův Eurokvíz.(27.2.2010)

• Andreas

Neironicky podotýkám, že mě vážně překvapilo, že tři nejlepší režiséři, co se tohoto projektu účastnili, natočili tři nejlepší povídky. Litva, moc fajn, ale při sledování jsem měl pocit, jakoby v té vodě byly hvězdičky eu, teď je tam však nemohu najít, takže to byla naštěstí jen vlčí mlha. Tarr taky skvělý a ani jemu bych nevyčítal, že se této agitky (celkové pojetí, ne všechny povídky jednotlivě) účastnil, jelikož je to třeba brát z pohledu, že ještě nikdy nebyla k Velkému Uhersku přistoupena tak rozsáhlá plocha, jako právě v den připojení evropskounijních území k maďarské supervelmoci. A nejlepší příspěvek přihodil Greenaway, jenž prošel asi jen díky tomu, že jej ty evrotroubové patrně nepobrali. Také celkem mile překvapily pseudostáty jako Malta či Lucembursko. Naopak hrozné jsou ty jihoevropské kousky, především ten řecký, který dnes ale nabývá na vtipnosti. Vidět pětiminutový řecký chalozpěv na EU, jak se vše zlepšilo a všichni se mají dobře, má vzhledem k současnému Řecku snad ještě vyšší výpovědní hodnotu, než příspěvek britský, na kvalitativně opačném pólu.(9.7.2011)

• Flakotaso

Tarr a Greenaway 5*, Bartas 4*, zbytek nejčastěji nezajímavý průměr a podprůměr.(27.3.2015)

Domnívám se, že nelze hodnotit jako homogenní celek ... pouze průměrovat.(15.3.2009)

Stejně jako je rozmanitá EU jsou rozmanité i přítomné krátké filmy a stejně jako se nemůže 25 (dnes už teda 27) členských zemí na ničem dohodnout tak stejně tak společně moc neladí ani 25 krátkých filmů. Nejvíc se mi líbil litevský, slovinský a kyperský, dále pak maďarský, irský, britský, estonský a lucemburský příspěvek. Lepší jsou vesměs ty filmovější a vtipně kritické příspěvky, naopak nejslabší mi přišly ty prvoplánově evropsky „aktuální“ – portugalský, italský. řecký, španělský. Severské příspěvky jsou dost skeptické – švédský, dánský, finský, estonský, také nizozemský, hodně příspěvků ze starších členských zemí pojednává o přistěhovalectví. Některé filmy jsou jen takové multikulturní agitky (španělský), jiné řeší spíš vlastní problémy a o Evropě toho moc neřeknou (Kypr, Slovensko, Polsko). Celkově bych si film představoval víc ve stylu britského a estonského příspěvku. Český příspěvek se mi celkem líbil, jen nevím, co jím chtěl Gedeon naznačit, zahraniční diplomaté a novináři asi budou tancovat, jak my budeme pískat, jen těžko kdy. U Kaurismäkiho mám poslední dobou obavu, že jsou jeho názory čím dál tím víc mimo. Gatlifův francouzský film nebyl špatný, ale rozhodně byl ze všech nejkýčovitější. (Trochu záhadou pro mě zůstává lotyšský příspěvek, ve kterém všechny nápisy v pozadí, co jsem rozluštil, byly estonsky, podobně jako autobus s cedulí Tartu.)(10.5.2009)

Za Sašovu epizodu.(5.1.2010)

Veľmi pestrá mozaika 25tich diametrálne odlišných poviedok od 25 režisérov, ktorý sa čo to snažia povedať o ich pohľade na EU ale i rôzne iné témy. Kritika prevažuje nad obvyklým multikulti obrazom idylického spolužitia, občas sa reže trefne do živého(imigranti, byrokracia, rozširovanie, otázka spolunažívania, obezita západného tipu, ekonomické a ekologické problémy...). Vo väčšine si tvorcovia zvolili minimalistickú formu, v ktorej aj vďaka časovému ako i finančnému obmedzeniu sa snažia, niekedy priamočiaro, inokedy zase symbolizmom či príbehom podať 1 posolstvo. Okrem spomínanej Tarrovej poviedky je veľmi vydarená Britská, írska, Španielska, Slovinská, Francúzska, Portugalská, Luxemburská, Litovská a Holandská. Mrzí ma jedine, že tá Slovenská v podaní Martina Šulíka (príbeh nepoškvrneného? počatia v jednej z bezmenných fár) sa radila k tím najhorším a nič nevypovedajúcim, respektíve zlyhávajúcim podať divákovi čokoľvek iné ako len, kŕčovitú snahu režiséra dokázať svoje filmárske schopnosti.(2.9.2008)

V tomto souboru krátkých filmů se nachází výborné (Euroquiz, Invisible state) až odpadní (Our Kids) kousky, zprůměrováním jednotlivých hodnocení a celkovým vyzněním je celé Visions of Europe takové nějaké průměrné...(8.4.2010)

S radosti si dokazu predstavit, ze se takoveto "evropske" filmy toci klidne jednou za dva roky. Zajimavy koncept s velmi sirokou paletou tvurcu... Jednotliva dila maji kolisavou kvalitu, coz jen podtrhuje onu pestrost tohoto filmu. Mne se libily filmy od Troella, Pakalniny, Sulika, Giannarise, Tarra, Szumowske, Greenawaye, Iha a Gedeona.(12.3.2017)

• xxvasa

pobavil Sulikuv Zazrak a psonska Krizovatka, jinak tezka nuda....(9.4.2010)

Většina geniální, zbytek slabší...(31.12.2009)

• Horak

Absolutne nevyvazeny projekt, kde je dobrych napadu skutecne poskrovnu, ale urcite to cele stalo hodne moc penez z kapes vsech poplatniku v cele EU a byl vytvoren specialni urad pro spravu a koordinaci tohoto projektu, ktery ma pod sebou vsech 25 narodnich uradu, ale spada pod vrchni urad projektu podobnych tomuto, ktery je ovsem jen drobnou socasti dalsiho uradu......smernice 1537/2004.....v ramci 5ti leteho planu rozvoje filmu a podpory mladym reziserum v zemich EU na ceste ke sjednocenemu Evropskemu filmu.....proboha, zastavte to nekdo!(3.12.2006)

Nic extra. No a navíc Saša Gedeon natočil příšernou jednoduchou slátaninu.(28.5.2006)

• Fredericus

Prolog – Proč mně u Tarra ošklivost ani dlouhým snímáním nezkrásní?(10.8.2010)

• xPepsa

Líbila se mi Británie, Irsko a český taky nebyl špatný. Jinak většina dost shite bez jakéhokoliv originálního nápadu.(19.3.2010)