Tajemný let

Tajomný let

Letový plán

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2005, 93 min

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Prostředí 7/10/// +Jodie Foster, hodně dobrá atmosféra, tísnivé prostředí, zápletka -o něco slabší akční druhá část, divák si občas říká, "tady to mohli udělat jinak"/// Na Tajemný let jsem byl hodně zvědav, už jen proto, že jsem ho chtěl srovnávat s filmem Noční let, který vyšel ve stejnou dobu jako tento. Nakonec musím říct, že oba jsou super, ten druhý ještě o něco víc. U tohoto jsem se však vůbec nenudil a od začátku jsem byl zvědav jestli tvůrci přijdou s něčím jiným než já sám předpokládám a to je možná na tom to nejlepší. Jestli vás film dokáže vtáhnout do děje, jestli vás ohromí nebo dokonce ochromí svojí atmosférou. U mě se mu to povedlo a já odcházím ze sedačky spokojen a objednávám si další let./// Celkem 76%///(25.12.2010)

• Botič

Jodie Foster má bezpochyby vynikající kondičku, zato Robertu Schwentkemu došel dech hned po prvních deseti minutách.(12.11.2012)

Pokud je ještě člověk na vážkách, jestli se jedná o výplod zármutkem zkroušeného mozku, či se v tom letadle, které připomíná vestibul hotelu Hilton a docela se v něm plýtvá místem, odehrává nějaké spiknutí, v kterém jedou všichni včetně plakátu Raquel Welch, dokáže Schwentke pomocí atmosféry jakž takž udržet pozornost. Jenže.. Jakmile přijde křečovité odhalení, John McClane v sukni vykráčí z dýmu s nejcennějším pokladem v náruči, Boromirovi vletí do otevřených úst všechny newfoundlandské mouchy a arabský občan uvědoměle pomůže se zavazadlem, řeknete si - není nejlepší některé lety prospat? Spoiler: Mám rád akční hrdiny, kteří dokážou spojit rozhodnost s ekonomickým myšlením - tak jako Jodie, která jedním tahem zlikvidovala padoucha a ušetřila za manželovo zpopelnění..(4.11.2013)

Přídavek pro všechny, kterým se líbil ÚKRYT. Další vizuálně vymazlený, barevně přefiltrovaný klaustrofobický thriller s virtuální kamerou a Jodie Foster bojující o život své dcery i svůj. Bohužel natolik chladný, že jsem u něj necítil skoro nic, kromě narůstajících antipatií k hysterické hlavní hrdince. Jelikož existují pouze dvě vysvětlení zmizení hrdinčiny dcerky - že šlo o imaginární představu labilní hrdinky nebo o únos - a tvůrci na nás tu první variantu vybalí už v půlce filmu, je jasné, že pravdou bude ta druhá. Žádná překvapivá pointa na konci se tím pádem nekoná a napětí pak plyne jen z toho, zda hrdinka svou dcerku zachrání v tradičním závěrečném souboji s padouchem. Pominu-li přehnanou hollywoodskou sofistikovanost plánu teroristů, nezdá se mi onen plán příliš pravděpodobný (řekněme, že by si holčičky při nástupu do letadla opravdu vůbec nikdo nevšiml, ale jak s takovou náhodou mohl únosce dopředu počítat?).(17.3.2006)

Nejspíše antireklama na Airbus A380, které se nejvíce podobalo na tento vymyšlený Boeing, který jistě věděl proč ji udělat, jelikož se nebude zaměřovat na letecké dvoupatráky, ale na menší letadla, kde zaručí, že se žádný z cestujících v letadle neztratí ani ze seznamu ani z paluby (( :: Foster na můj vkus příliš hysterická, ale jinak ve filmu vynalézavá a chytrá holka(5.2.2006)

• - Letoun je ve filmu označován jako "AALTO Air E-474". Žádný takový stroj ale ve skutečnosti neexistuje. Vzhled letounu zvenčí se nejvíc blíží obřímu "Airbusu A-380", vnitřek kokpitu pak "Boeingu 787 Dreamliner". (curfew77)

• - Ve scéně, kdy jde Kyle (Jodie Foster) na záchod, zamkne se. Když však poté přijde kapitán (Sean Bean) za Carsonem (Peter Sarsgaard) a ptá se, kde je Kyle, dveře se jednoduše otevřou. (Terva)

• - Jodie Foster a Sean Penn, pro kterého byla role v Tajemném letu původně napsána, si neprohodili pozice poprvé. Ve snímku Hra (1997) režiséra Davida Finchera měla hrát sourozence hlavní postavy filmu v podání Michaela Douglase právě Fosterová. (curfew77)