poster

Tajemný let

 • USA

  Flightplan

 • Slovensko

  Tajomný let

 • Slovensko

  Letový plán

 • Velká Británie

  Flightplan

Drama / Mysteriózní / Thriller

USA, 2005, 93 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • tron
  ****

  „Na buzerovanie si nájdite iného Araba.“ Výborný, ukážkovo hitchcockovský námet o bezbrannom civilistovi v neuveriteľnej situácii, vlastne celkom pochopiteľne ku koncu šumí do poloprázdna – čím viac nudných odpovedí na vzrušujúce otázky prichádza, tým divákov záujem klesá (a kvôli priemerným odpovediam dostáva zabrať i logika). Napriek tomu dokázal skúsený nemecký režisér TAJOMNÉMU LETU (kombinácia fincherovky ÚKRYT a NOČNÉHO LETU Wesa Cravena, bohužiaľ nedosahujúc vysoký štandard ani jedného z nich) vybudovať najmä v prvej polovici nádhernú napínavú staromódnu atmosféru, na čom má podiel okrem pôsobivej výpravy obrovského lietadla predovšetkým inteligentné herecké obsadenie: rozvážny kapitán Sean Bean, lietadlový policajt v utajení Peter Sarsgaard inak veľký talent svojej generácie a, samozrejme, tradične perfektne sústredená Jodie Fosterová ako žena vystrájajúca akoby stratila mobil a ktorá bude pátrať po dcére vďaka kresbe srdiečku na okne aj keby jej ukázali úmrtný. Títo traja ľudia rozohrávajú hru na mačku a myš, ktorá má IQ, postavy konajú logicky a rozprávajú veci, ktoré by sme v podobnej situácii rozprávali aj my. Takže napriek tomu, že snímke by sa skutočne dalo vytknúť všeličo (ale zhrňme to pod slovné spojenie „slabší scenár“), hodnotím pozitívne, kladne a s nadšením s nádychom len veľmi mierneho roztrpčenia.(10.4.2006)

 • Jordan
  ***

  zopárkrát to tu už bolo naznačené - a to hlavne kvôli tomu, že to je pravda: prvé dve tretiny filmu (označme ich ako "paranoidno-psychologické") sú hereckým výkonom Jodie Foster, samotným nápadom a atmosférou, nevtieravou ale remeselne zvládnutou réžiou naozaj oveľa lepšie ako posledná akčná objasňovacia "americká" tretina filmu, ktorá síce nie je úplne odfláknutá, takže nepotápa celý predošlý film, ako to v niektorých prípadoch poznáme, ale rozhodne ho posúva do trochu inej roviny. každopádne v rámci thrillerov naozaj inteligentne zvládnutý kúsok s dobrou atmosférou(31.7.2006)

 • DaViD´82
  ***

  Nebýt hrůzného scénáře mohlo se jednat o více než-li slušný thiller. Zajímavá úvodní premisa zůstala trestuhodně nevyužita. Přitom ze začátku (resp. v první cca hodině snímku) vše vypadá velmi dobře až do "šokující pointy", která je toho typu kdy jí každý ví, ale zároveň si ze srdce přeje aby to něčím takovým nepokazili... A oni pokazí. Po psychologicky-mystickém úvodu nastává akčně-dramatické finále toho nejhoršího a nejsmutnějšího střihu. Scénář je slaboulinký, se špatně napsanýma postavama. Aspoň že herci dokázali těm zoufale jednorozměrným a většinou i zbytečným postavám vtisknout něco více. I režisér se snaží seč to jde zamaskovat slabiny scénáře, ale ono to prostě nelze a tak zbývá po všech stránkách průměrná záležitost.(18.11.2005)

 • Psema
  ***

  Na to, o jak nelogickou, předvídatelnou a uchcanou fašírku se jedná, jsem se vcelku bavil. Jen za boha nevím proč? 5/10(27.11.2009)

 • EdaS
  ***

  První dvě třetiny výborně natočený thriller s bezkonkurenční Jodie Foster (kéž by točila víc!) se bohužel změní v akčňák a ztrácí těžce na svém kouzlu. Nejhorší je, když člověk začne poté zpětně uvažovat o logice nebo pravděpodobnosti dříve viděného. Strašná škoda!!!(23.11.2005)

 • - Ve skutečnosti se Peter Sarsgaard a Sean Bean, který dokonce ztvárnil kapitána letadla, bojí létat. (imro)

 • - Herec Assaf Cohen, který ve filmu představuje jednoho z podezřelých arabských cestujících muslimského vyznání, je ironií osudu v osobním životě naopak židovského původu. Také tento fakt byl jedním z argumentů četných kritiků nesouhlasících s vyzněním celého snímku. (curfew77)

 • - Letoun je ve filmu označován jako "AALTO Air E-474". Žádný takový stroj ale ve skutečnosti neexistuje. Vzhled letounu zvenčí se nejvíc blíží obřímu "Airbusu A-380", vnitřek kokpitu pak "Boeingu 787 Dreamliner". (curfew77)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace