Království prstenu (TV film)

• Česko

Scénografie:

Albrecht Konrad

Kostýmy:

Barbara Baum

Slušné fantasy, sice nemá takovou ,,štávu" jako například Pán prstenů, ale nemohu si pomoci, nějakým způsobem si mě tento dvoudílný film podmanil. Souboje byly propracované, tak i efekty. Kristanna Loken hrála, dalo by se říci terminátorku ve středověku, podala pěkný herecký výkon. A co se týče příběhu, nejsem sice zklamán, ale režisér Uli Edel mohl tuto legendu trochu akčněji oživit, zejména konec filmu...(20.1.2006)

Napriek televíznemu spracovaniu ide o prekvapivo dobrú záležitosť. Aj keď je to pomerne dlhé, film sa veľmi dobre pozerá a tie tri hodinky ubehnú ako voda. Naozaj si nepamätám nudnejšie pasáže. Nejaké ti odchýlky od pôvodnej legendy o Nibelungoch by sa síce našli, ale oceňujem, že autori, hlavne v závere, neskĺzli k lacnému citovému vydieraniu diváka a vo filme zachovali typickú atmosféru severskej tvrdosti a citového chladu. Určite vzhľadom k severskej mytológii takáto predstava vyhovuje viac. 70/100(14.3.2014)

Kdo jiný by měl točit Nibelungy než Němci, konkrétně Bavoři. Tento film, pravda, vznikl v koprodukci, ale režisér je německý. Jde o velmi zdařilé (byť dosti volné) zfilmování starogermánské ságy, které by nemělo být hodnoceno optikou diváka, který zná jen Pána prstenů. Výborná hudba, vhodní herci. Relevantní je srovnání s dalšími filmovými adaptacemi Nibelungů. Harald Reinl natočil v 60. letech též velmi zdařilou verzi, která se mi jeví v něčem ještě lepší než tato. Zdá se mi pohádkovější, malebnější a více se drží původní literární předlohy. Navíc nemám rád přílišnou akčnost a naturalistické znázornění válečných scén, které, bohužel, jsou v novější tvorbě pravidlem (zde jsou naštěstí jen v úvodu 1. části filmu). Tomuto Edelovu dílu těch 5 dávám, i když vidím, že je nikdo z komentujících přede mnou nedal. Ad paascha: co je na tom filmu východoněmeckého?(31.1.2009)

Prsten Nibelungův je hutná story sama o sobě, tady je úspěch skoro zaručen. Jen je škoda, že nám ho tvůrci trochu učesali. Pořád ale zůstala pořádně drsná tragická love story, kde vám Kristanna Loken bude sympatičtější než sterilní Benno Fürmann, který stráví na plátně dvakrát víc času.(7.10.2006)

Televizní verze slavných Nibelungů s hudbou Ilana Eshkeriho, který se tři roky na to proslavil geniálním soundtrackem k Stardustu. Překvapí dobré obsazení, které dokonce na obrazovce i něco ze standardních výkonů pro televizi předvede a jen škoda, že Kristanna Loken je stále tolik zahalená oblečením.... No nevadí. Překvapivě mě oslovil i Benno Furmann, který se na Siegfrieda vcelku hodí. Dobře působící televizní film, který nepotřebuje žádné velké znalosti divák, což jedině potěší.(7.2.2009)

• - Výtvarník John Chalfant navrhl draka Fafnira podle varana komodského a T-Rexe. (Zdroj: jchalfant.com) (Spinosaurus)